TRABZON BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ TAŞINACAK MI ?

Bir avukat dostumuz, Valiliğin karşısında hizmet vermekte olan Trabzon Bölge Adliye Mahkemesi’nde yakında 5. Ceza Dairesinin açılacağını ve mevcut hizmet binasının fiziki şartlarının yeterli olmadığını belirterek binanın taşınabileceğini belirtti.

İstinaf kanun yolu incelemesine giden dosya sayısının günden güne arttığını ve bu orantı ile artan dava daire sayılarıyla birlikte fiziki imkanların da elverişsiz hale geldiğini belirten avukat dostumuz Trabzon Bölge Adliye Mahkemesinin daha geniş bir binada hizmet vermek üzere yeni binasının bir ilçede konumlandırılabileceğinin kulislerde konuşulduğunu bizlere aktardı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve çalışma ekibinin Trabzon yüksek yargısı ile ilgili taşınma politikasını 61saat olarak bizler de merak ediyoruz.

MÜDÜRÜN DEDİĞİ TUTTU…

Trabzon’un en önemli sorunu ne diye sorulduğunda herkes öncelikli olarak trafik diyordu, özellikle Karadeniz Sahil Yolu’nda art arda gelen TIR kazaları şehri kilitliyor adeta çabalayamaz hale getiriyordu.

Trafik konusunda da uzmanlığı olan Trabzon Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan göreve geldikten sonra radikal kararlar art arda geldi.

Önerdiği birçok karar Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu’nun da onayı ile hayata geçti.

Çömlekçi bölgesindeki kavşağın kapatılması en radikal karar olarak tarihe geçti fakat bu kez yoğun akan trafikte hız kontrolü olmadığı için kazalarda artış gözlendi, ardından yine bir toplantıda Değirmendere Trabzon istikametinde liman paralelindeki yola dubalar çakıldı, bir şerit devre dışı bırakıldı.

Çok eleştirildi, bir şerit yolu kapatmakta nereden çıktı, zaten yol sıkıntısı var dendi.

Fakat Müdür Aydoğan’ın planında trafikteki hızı düşürmek kontrol altına almak vardı.

Bu plan da tam anlamıyla tuttu. Nazar değmenesin aylardır öyle büyük bir kaza tünel içinde veya güzergahında yaşanmıyor.

Belki de Trabzon tarihinde bir ilk! Trafik böylesine kilitlendi

Yaşandığında ise olası bir sorun daha ortaya çıkıyordu, o da trafiğin sıkışık olduğu yerden çıkmak isteyen hususi araçlar ile kazalara müdahale eden acil durum araçlarının trafikten bir şekil sıyrılması gerekiyordu.

Kenan müdürün önerisi ve Vali Ustaoğlu’nun oluru ile yine bir ilk Trabzon’da hayata geçirilerek sahil yolunda hem çimento fabrikası önündeki kısma hem de Pazarkapı’da yapılan caminin hizasındaki çelik bariyerler kaldırılarak  ‘Yırtık’ adı verilen plastik bariyerler konuldu.

Böylece olay anında bu bariyerler polis kontrolü ile açılarak trafikte kalan araçların tahliyesi sağlandı.

Vali Ustaoğlu güvendi Kenan Müdür tek tek hayata geçirdi ve Sahil yolundaki şikayetler yüzde 80 azaldı.

Bu manada doğru tespitleri ile trafiğin rahatlamasına büyük katkı sağlayan Kenan müdür ve trafik ekiplerine teşekkür ediyoruz.

Başarı sağlanamayan noktalar yok mu var. İmperial Hastanesi önü, Meydan İskele Caddesi Çıkışı Usta Otel civarı, eski belediye binası önü ve Ak Parti İl

Başkanlığı önünde emniyetin de kontrol edemediği yoğunluk had safhaya çıktı.

Buralar da yoğun denetimle halledilir ise trafik konusunda hem valilik hem emniyet başarılı sınavı tam not ile geçmiş olur.

KARAYOLLARI MAĞDURLARI ARTIYOR

Trabzon’da trafiği rahatlatmanın yanında geçtiği her mahallede büyük bir zorunlu dönüşüme imza atacak olan  Kanuni Bulvarı çalışmaları beraberinde birçok mağduriyeti de getiriyor.

Şöyle ki iki sene önce kamulaştırmaları yapılan ve halen paralarını alamayan onlarca mağdur var. Evlerine karşılık alacakları para tuz buz oldu ama onlar halen mahkeme kapılarında kaldı.

Hukuk da bir yere kadar onlara yardımcı olabiliyor.

Birçok avukat mağdurlara ‘Bir siyasetçi bulun işinizi çözün’ demekten başka çare üretemiyor.

Ülke gerçekten zor bir süreçten geçiyor, ekonomik olarak kamuda da büyük bir yokluk ve sıkıntı var. Fakat bu insanlar da mağdur.

Bir şekilde mağduriyetlerinin giderilmesi gerekir. Kimisi yıkılan evini yerine ev alacak kimisi başka yere taşınacak veya ev alacak.  Fakat hukuğun haklı gördüğü bu mağdurların Ulaştırma Bakanlığı tarafından bir şekilde mağduriyetlerinin giderilmesi gerekiyor.

Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu bu konuda hassas ve duyarlı fakat tek tek hepsiyle nasıl uğraşsın.

Politik Güğüm - 11 Ağustos 2022 Politik Güğüm - 11 Ağustos 2022

Ulaştırma Bakanlığı Kanuni Bulvarı mağdurları için acilen harekete geçerek bir çözüm üretmeli.

ZORLUOĞLU’NDAN ÖZEL ŞİRKETLER KARARI

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanının prestij projelerinden biri olan yeni otogar sadece otogar binası olarak değil 3 katlı binadaki yeni yerleşkeleri ile de önemli bir açığı kapatacak.

Başkan Zorluoğlu yeni otogarın 3. Katını Büyükşehir belediyesine ait şirketlere ayırdı.

Ve artık her ay bu şirketlerin on binlerce lira kira vermesinin önüne geçecek. Şirketler bulundukları binaları boşaltarak yeni otogar binasına taşınacak.

Herkesin aklına çok tartışılan TİSKİ kurumu ve binası geliyor tabi ki..

Acaba TİSKİ’de buraya taşınacak mı? Aslında cevabını bildiğimiz bir soru. Çünkü TİSKİ’de 50’nin üzerinde daire başkanlığı,müdürlük şeflik gibi makamlar var ve son aldığımız rakama göre de 900’e yakın personeli var.

Fakat kamuoyu yetkili ağızdan duysun diye Zorluoğlu’na bu soruyu da yönelttik.

Zorluoğlu, ’TİSKİ 18 ilçeye su ve kanalizasyon hizmeti veren yüzlerce çalışanı ve çok sayıda ayrı birimi olan bir kurum, terminalin üst katına sığması çok zor o nedenle TİSKİ haricindeki tüm binaları taşıcağız’ dedi.

TİSKİ’nin mevcut yapısını ve terminalin 3. Katının ölçümünü bilemediğimiz için çok yorum yapmadık ama mantıklı bir açıklama olarak notlarımıza aldık. Teknik olarak da önümüzdeki günlerde sizleri aydınlatmaya devam edeceğiz.

TURİZMCİLERİN ŞİKAYETİ

Trabzon’da her turizm sezonunun en çok şikayet edilen konularının başında kayıtsız turizm fırsatçıları gelir.

Kayıt altında olmayan daireler, apartlar, pansiyonlar denetimden uzak. Aslında herkesin gözü önünde de internetten takır takır kiralama yapıyorlar.

İstenilse malum internet platformlarına girerek gerekli cezai müeyyideler uygulanır fakat nedense kimse olaya bu yünüyle bakmıyor.

Bunun yanında denizde ve karada kayıtsız çalışan turizm araçları var.

Şu sıralar bizlerde özellikle karada yabancı etiketli araçlara çokta rastlıyoruz.

Bunlardan da çokta şikayet geliyor, işini hakkıyla yapan turizm belgeli ticari belgeli araçları ile devlete binlerce lira vergi ödeyen turizmciler denizde ve karada devletin yeterli denetimi yapmayarak sadece turizm sezonunda ortaya çıkan korsanlara göz yumup yılın 12 ayı bu sektörün kahrını çeken gerçek turizimciyi mağdur ettiklerini ifade ediyorlar.

Bir şikayet de taksilerden geldi, onu da aktaralım. Şehir merkezinde taksi kullanan bazı müşteriler bazı taksilerin müşteriyle araca binmeden pazarlık yaptığını, taksimetre açmadan gidilecek mesafeye değer biçtiğini turist kabul etmezse araca almadığını ifade ediyor.

Tüm bu konularla ilgili bizlerde Trabzon Valiliğini, Emniyet Müdürlüğünü TÜRSAB’ı ve Belediyeleri göreve davet ediyoruz.

TRABZONSPOR'U Tİ'YE ALMIŞTI, ŞİMDİ GÜNDEMDE!

Trabzonspor için dün ilginç bir iddia ortaya atıldı.

Fenerbahçe'den ayrılan kaleci Berke Özer'in Trabzonspor'un transfer gündeminde olduğu ulusal medya tarafından ballandıra ballandıra büyük bir transfer çalımıymış gibi servis edildi.

Ancak Berke Özer'in geçmişte bir sabıkası mevcut.

Fenerbahçe'de görev yaptığı dönemde dijital medyada bir yayın yapan Berke, yine bir program esnasında amigoluğa bürünüp, Trabzonspor taraftarlarına "Çupamuzu verin" şeklinde gönderme yapmıştı.

Berke'nin bu sözleleri tepki çekse de hiçbir şekilde düzeltme yoluna gitmemesi de dikkatlerden kaçmadı.

Futbolcu transferlerinde ince eleyip sık dokuyan Trabzonspor bu durumu da görmezden gelmeyecektir.