ADAYLAR BUGÜN HUZURA ÇIKIYOR

Trabzon AK Parti’de istifa eden altı ilçe başkanının yerine gelecek isimlerle ilgili gerçekleştirilen temayüller dün tamamlandı. 

Trabzon il Koordinatörü Kadem Mete’nin katılımıyla 6 ilçe gerçekleştirilen temayülde her ilçe teşkilatlarından ve meclis üyelerinden en az 3 isim alındı. 

Bugün Maçka, Düzköy, Akçaabat , Beşikdüzü, Arsin ve Araklı ilçelerinin ilçe başkanı olması muhtemel 20’yi aşkın aday ile parti binasında yüz yüze  görüşme yapılacak ve kısa sürede 6 ilçeye ilçe başkanı ataması gerçekleştirilecek. 

MHP İKİ İLÇE DAHA İSTİYOR

Politik Güğüm - 30 Kasım 2023 Politik Güğüm - 30 Kasım 2023

Cumhur İttifakı’nın ortağı olan Milliyetçi Hareket Partisi, Trabzon’da Çarşıbaşı ve Şalpazarı belediyelerini vermemekte kararlı. 

Bu konuda MHP’nin taviz vermeyeceği söyleniyor. 

1r3r1rmhp-logo-acik-01

Bunun yanı sıra Trabzon’da MHP iki ilçeyi daha almak istiyor. 

İlçeler net olmasada bir tane doğudan bir tane de batıdan ilçeyi MHP’nin ittifak ortağı olarak AK Parti’den talep edeceği konuşuluyor. 

GÜÇLÜ BİR RAKİP…

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Meclis Üyesi ve Yomra Belediye Meclisi İmar Komisyonu Başkanı İnşaat Mühendisi Tülay Adanur, Yomra Belediye Başkanlığı için AK Parti’den aday adayı oluyor. 

Adanur, iş dünyasında üreten ve iş veren sıfatıyla güçlü bir  kadın temsili ortaya koymuş birçok kadına da bu manada rol model bir isim. 

Adanur’un siyasete dair geçmişine göz attığımızda Trabzon Merkez İlçe Başkanlığı döneminde  Zeki Kavanoz ve Temel Altunbaş’ın başkanlığında 2 dönem başkan yardımcılığı yaptığını görüyoruz. 

2019 yılında AK Parti’den Yomra için belediye başkanlığına aday adayı olmuş aday gösterilmemesine rağmen ilçesinde AK Parti için üst düzey bir gayret sarfetmişti. 

WhatsApp Image 2023-11-19 at 20.38.56

Aday adaylık sürecinden sonra 2019 yılında belediye meclis üyeliğine seçilerek 2023 yılına kadar da Yomra Belediyesi’nde İmar Komisyonu Başkanlığı görevini layıkıyla yürüttü. 

Evli ve 3 çocuk sahibi olan Adanur, hem siyaseten hem mesleği hem de sosyal ilişkileri bakımından şehrin bilinen isimlerinden.  

KTÜ İnşaat Bölümü mezunu olan Adanur mesleki tecrübesini Trabzon’daki birçok projeye yansıtmış, doğduğu şehirde çalışıp, üretip kazanmayı ve memleketine kazandırmayı ilke edinmiş, bu süreçte partisi adına da fedakarlıktan hiç kaçınmamış bir isim.

Donanımı, cesareti ve azmiyle Yomra’ya çok şey katabileceğine inandığımız Adanur’un aday adaylığı için ‘hayırlı olsun’ diyoruz.

O KURALDA ESNEME OLABİLİR

AK Parti’de bütün ülke genelinde 3 dönemini tamamlayan belediye başkanlarının yeniden aday gösterilmesi ile ilgili kural esneye bilir mi?

Evet esneyebilir.

AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu bu konuda, ‘Esneme olabilir’ dedi.

O ifadesi Trabzon’a özelindirgenirse, Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi’nin şansı ne olabilir?

arakli-belediyesi_logolu-scaled-700x420

Çebi sülalesinin büyük bir çoğunluğu Recep Çebi’ye desteğini verdi. 

İlçe Başkanı Şaban Bıyık’ın görevinden istifa etmesi Recep Çebi’nin işini zorlaştırsa da şanslı bir isim.. 

Bu arada ilçe dışındaki Çebi sülalesi ise iddia o ki, Hüseyin Avni(Coşkun) Çebi’yi destek veriyor.

Çebi, aday adaylığı başvurusunu da yaptı.

BAŞKAN BAK’IN KAPISINI ÇALACAĞI O 2 İSİM!

CHP Trabzon İl Başkanı Mustafa Bak’ın aklında ve ajandasında Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak iki isim var.

Mustafa Bak, aday başvuruları sonuçlandığında, ajandasındaki o iki isimin adı yoksa gidip kapılarını çalacak.

Bak, bu iki ismi henüz açıklamıyor. Kendine saklıyor.

WhatsApp Image 2023-11-19 at 20.39.13

Kulis bilgilerine göre o iki isim de teknik eleman.

O iki isim de erkek.

O iki isim de ithal değil.

Trabzonlu, Trabzon’da yaşıyorlar.

O iki isminde geçmişinde CHP’lilik var.

İYİ Parti ile tabanda irtibatın olacağı bir süreçte, bu iki isim de iyi partililerden de oy alabilecek özellikte.

TEKATAŞ’IN YERİNE… 

TİSKİ Genel Müdürü Ali Tekataş’ın Elazığ Belediye Başkanlığı’na AK Parti’den aday adayı olmasını, Trabzon’da da yakından ilgileniyor. 

İddia o ki, Tekataş eğer aday gösterilemezse, yeniden Trabzon’daki görevine dönmez. 

Yatırımcı bir bakanlıkta üst düzey göreve atanır. 

Tabi Tekataş’ın ayrılması ile TİSKİ’nin başına kimin geleceği de merak konusu. 

Bugün Murat Zorluoğlu, görevinin başında olacak.

WhatsApp Image 2023-11-19 at 20.39.21

TİSKİ şimdilik Genel Müdür Yardımcısı Muhammet Mazlum bakacak. 

Mazlum, TİSKİ’de kırsal alanı çok yakından tanıyan bir isim.

Geçmişi kapatılan Köy Hizmetleri ve İl Özel İdaresi’nden geliyor.

Bu arada Tekataş’ın aday adaylığı başvurusu Elazığ’da büyük bir ilgi gördü. 

Tekataş aday adaylık sürecinde kullanacağın slogan de belli oldu:

“Kurban olduğum Elazığ”

AKÇAABAT’TAN BİR PARTİLİNİN YORUMU

Akçaabat’ta uzun yıllar AK Partide yöneticilik yapan ve ilçede çok sevilen simalarından biri telefonla bizi aradı. 

AK Parti'de yaşananları üzüntü ile takip ettiğini ifade etti. 

Konuları çok içerlediğini anladığımız kişi ile uzunca bir süre telefonda sohbet ettik.

Telefondaki kişi şu ifadelere yer verdi:

"Partimizin kurulduğu yıllarda biz samimi bir aile idik. Maalesef busamimiyet zamanla menfaat ve çıkar ilişkilerine dönüştü. Biz birbirimize sahip çıkmamızgerekirken maalesef çeşitli entrikalarla birbirimizin ayağını kaydırmaya çalışıyoruz. Sanılıyor ki birilerinin menfaati sağlanınca AK Parti kazanacak. Bakın önümüzde yerel seçimler var. Şu anda görevde bulunan bir Belediye Başkanımız var. Geldiği günden beri gayret ediyor.

95311f2329cdf410538fb6a910a5c183

Eksikleri olabilir. Epeyce bir şeyler yapmaya çalıştı. Şehirde büyük dönüşümler yaptı. Şehre nefes aldırmak için atıl binaların yıkımını yaptırdı. Buna kolay kolay kimse cesaret edemezdi.Ama yaptı. Cadde ve sokaları genişleterek aydınlattı ve yayalaştırdı. İnsanlar nefes almaya başladı. Sahili yeniledi insanlar huzura kavuştu. Doğalgaz hayaldi gazı şehrin çoğuna kavuşturdu. Bu sayede şehrin hava kirliliği ortadan kalktı. Peki, yaptı da ne oldu. İnsanlar temiz hava soludular da ne oldu. İnsanların şehirde rahat rahat dolaşabilmeleri sağlandı da ne oldu?

Ne olacak kafalar hep dalavereye çalıştı. Bizi muhalefet yıkamaz. Bizi bizden başkası yıkamaz. Daha 1. Dönemini bitirmek üzereyken anlamsız bir şekilde başkanı değiştirme senaryoları yapılıyor. Gizlice kapalı kapılar ardında yapılan görüşmeler ve kötüleme çalışmaları. Yakışmıyor bizim partimize bu hareketler. Yakışmıyor bizim davamıza bu tür samimiyetsiz girişimler. Dere geçerken at değiştirilmez diye bir söz vardır. Belki yersiz bir örnek olacaktır ama tam da böyle bir durumda Akçaabat. Dürüstçe çalışan, akçeli işlerle uğraşmayan adaletli davranmaya çalışan ve ilçeye bir şeyler kazandırmak için gece gündüz çalışan başkan varken yerine başka bir isim aramak, hele daha 1. Dönemindeyken bunu yapma çabası içerisinde olmak Akçaabat’a ve Partimize büyük zarar verir düşüncesindeyim” diyerek sohbetimizi tamamladık.