VE 61SAAT EKİBİ…

Bir sezon boyu Trabzonspor’u yakından takip eden 61saat’ın gizli kahramanları sonunda peşinden koştuğu şampiyonluk kupası ile tanıştı.. 

Hasan Tüncel ekibini aldı, tesislere gitti, büyük bir titizlikle korunan şampiyonluk kupasını çıplak gözleri ile gördü.. 

Kucakladı. Havaya kaldırdı. Genel Sekreter Ömer Sağıroğlu ile birlikte kupanın muhafaza edildiği yerde, tarihe not düşecek fotoğraflarla bir sezonun yorgunluğunu da atmış oldular… 

61saat ekibi ilk kez bir resmi olarak lig şampiyonluğu yaşadı. İlk kez bir kupayı canlı canlı kucakladı. İlk kez bir kupanın manevi hazzını yaşadı.. 

Şimdiye kadar şampiyonluk öykülerine önemini, birden fazla şampiyonluk yaşayan yayın danışmanınız Ali Savaş’tan dinleyen ekip, bizzat şampiyonluk sürecinin içinde yer aldı.. 

Hasan Tüncel içeirde dışarıda maçları takip etti.. Samet Emirzeoğlu kardeşimiz, çalışma ofisinde haberleri ile emek sarf etti.. 

Z kuşağının sitemizde temsilcisi Çağrı Aktaş, sosyal medyamızı kontrol ederken, haberleri ile bu mücadeleye alın teri döktü… 

Ve sonunda ekibimiz kupasına kavuştu.. Tesislere gitti, kupayı kucakladı.. Daha nice kupalara diyelim..

O BULUŞMADA HAYDAR REVİ’YE ÖZEL GÖREV

Ak Parti uzun çok uzun bir aradan sonra partini kuruluşundan bu güne dek il başkanlığı yapanları, Ankara’da topladı.. 

Trabzon’dan bu konuma uyan iki kişi o toplantıya katıldı… Kurucu il başkanı İbrahim Keskin ile bir önceki il başkanı Haydar Revi.. Diğer il başkanları aktif görevde oldukları için toplantıya çağrılmadı.

İl başkanları önce onar kişilik masa etrafında buluştu. Kendi aralarında partinin son durumu ülkenin genel durumu hakkında konuştu.. 

Revi’nin içinde bulunduğu grupta, Revi moderatörlük yaptı. İbrahim Keskin’in de olduğu masa başı toplantısının bitmesinden sonra bütün il başkanları ile genel bir toplantı yapıldı.. 

Toplantıda eski il başkanları partinin genel durumunu, halkın genel ihtiyaçlarını dile getirdiler. Masa başı toplantılarında rapor edilen konulan, genel merkezin ilgili birimlerine de teslim edildi..

Haydar Revi, istediği taktirde İl Başkanı Sezgin Mumcu’ya toplantı ile ilgili genel bir rapor verebileceğini de ifade etti.. Revi, buluşmanın çok verimli olduğunu, tabanın sesini genel merkezin dinlediğini de belirterek, herkes açık seçik gördüğü güzellikler ile aksayan yönleri büyük bir rahatlıkla dile getirdiğini ifade etti.. 

Peki, toplantı amacına ulaştı mı..? Revi’yi göre masa başı toplantılarında rapor edilen konuları genel merkez kesinlikle ciddiye almalı.

AKDENİZ NİYE YOKTU?

Trabzon’da Ak Parti’nin kuruluşunda günümüze il başkanlığı yapanlar arasında yer alan Ali Rıza Akdeniz toplantıya katılmadı. Genel Merkezdeki bu buluşmada sadece Revi ve Keskin vardı.. 

Diğer il başkanları aktif görevde olduklarından toplantıya çağrılmadılar.. Ali Rıza Akdeniz’in aktif görevi yoktu.

Peki niye toplantıya katılmadı.. Akdeniz edindiğimiz  bilgilere göre toplantıya davet şeklini beğenmedi.. 

Mail üzerinden daveti yadırgadı.. Yine edildiğimiz bilgilere göre Ali Rıza Akdeniz, toplantının bir faydasının olmayacağına inandı.. Bir gazeteciye de neden toplantıya katılmadığını şöyle açıkladı;

“Ben 70 yaşına gelmiş bir insanım. Herhangi bir olumsuzluk ya da farklı bir yere kayma bağlamında söylemiyorum. 

Hatta daha net ifade edeyim. Mehmet Akif’lerin yaptığını da yapacak olanlardan değilim. Ancak yine de oraya katılmanın bir fayda temin edeceğine inanmadığım için gidemeyeceğim.”

İŞTE KARADENİZ İNSANI

Zor coğrafyada kendi imkanları ile tarım yapan Karadeniz insanı, sırtında toprak taşıyarak ekip biçiyor. 

Nerede bir toprak bulsa eken Karadeniz insanının bu çalışkanlığının son örneği, Gülcemal dolgu alanı oldu.. 

Dolgu alanına resmen tarım yapılacak toprak döküldüğünü gören Karadeniz insanı hemen olay yerine sebzesini dikti. Ve dolgu alında güzelim sebzeler boy gösterdi.. 

Sebzelerin dikildiğini boy verdiğini gören çalışanlarda bu emeğe saygı göstererek koruma altına altı..

Sen ne güzelsin Karadeniz insanı.

Sen ne üretkensin Karadeniz insanı.

Sen ne eli öpülecek bir değersin Karadeniz insanı.

Eli öpülesisin..

BASIN YASASI VE TGC

TBMM’inde görüşülmekte olan yeni basın yasası ile internet medyasını yasal bir zemine oturtacak yasanın görüşülmesi devam ederken her çeşitten basın kuruluşları yasa ile ilgili görüşlerini, önerilerine ve tepkilerini dile getiriyor.

Türkiye’nin en önemli ve güçlü cemiyetlerinden TGC’nin yasa ile ilgili sessizliğe büründüğüne dair bir kanaat hakim.

Öyle değil.

Trabzon Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonuna üye bir cemiyet.

Konfederasyonun yönetiminde de iki isim görev alıyor. Ergun Ata, Ersen Küçük. Konfederasyon yazılı bir açıklama yaptı. 

Yasanın tehlike arz edecek yaptırımlarını eleştirdi.. Başkan Ersen, konfederasyonun yazılı açıklamasında her şeyi ve her kuşkunun dile getirildiğini ifade etti.. Konfederasyon TGC‘nin de imzaladığı yazılı açıklamasında şöyle dendi;

Politik Güğüm - 7 Ağustos 2022 Politik Güğüm - 7 Ağustos 2022

“Bu yasa temel insan haklarına, haberleşme özgürlüğüne, basın özgürlüğüne aykırıdır. Anayasa ile güvence altına alınan haklarımıza aykırıdır. Bu yönüyle sadece gazetecilerin özgürlüklerine değil tüm toplumun özgürlüklerine engeldir…Yasada yazılı basının kapısına kilit vuracak maddeler vardır. Öyle ki Anadolu basını hiçe sayılmış, gözden çıkarılmıştır. 

Yaklaşık 1000 gazete, yaşam kaynakları olan resmi ilanları büyük oranda kesilerek, kapanmakla karşı karşıya bırakılacaktır. Basın ilanlarının dağıtımına ilişkin değişikliklerle yazılı basına kilit vurduracak olan düzenleme, meslektaşlarımızın özlük haklarında da hiçbir iyileştirme içermiyor. Bunları söyledik, anlattık, yazdık ama dinlemediler.”

TRABİTAŞ’TA SESSİZ DEĞİŞİM

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin şirketlerinden Trabitaş’da sessiz bir değişim yaşandı. 

Şirketin genel müdürü eski gençlik ve spor il müdürü Şerif Özgür bu görevinden ya affını istedi ya da görevinden alındı. 

Şerif Özgür’ün yerine de uzun zamandan bu yana pasif görevde olan Mehmet Yanık geldi. Yanık, genel sekreter yardımcısıydı ama aktif görev yapmıyordu. 

Şimdi yapacak. Peki Şerif Özgür niye bu görevinden alındı. Rivayet çok. Dürüstlüğü ile tanınan Özgür, şirketin bazı uygulamalarını içine sindiremedi deniyor. 

Büyükşehir’de güçlü bir isim olan Adnan Gül ile Gençlik ve Spor Bakanlığından yakın dost olan Şerif Özgür ile ilgili olarak da İyi Parti’ye yakınlığı iddia ediliyor. 

Bu durum da görev değişikliğini gerektirdiği yönünde söylentiler var..