Politik Güğüm - 4 Ağustos 2022 Politik Güğüm - 4 Ağustos 2022

BERAT ALBAYRAK SESSİZ SEDASIZ…

Adı Trabzon’dan milletvekili adaylığına geçen hattı, siyasi kulislerde yeniden Ekonominin başına geçeceği söylenen hemşehrimiz Berat Albayrak 15 Temmuz haftası, Trabzon’a geldi. 

Parma yaylasına babası Sadık Albayrak’ın yanına gitti. 

Yaylada bir hafta geçirdi ve gitti.. 

Çok sessiz ve kimseye haber vermeden Parma yaylasına giden Albayrak, edindiğimiz bilgilere göre de yaylada babası ile vakit geçirirken, ülkenin ekonomik durumu ile ilgili de bazı araştırmalar yaptı. 

Sessizce geldi, sessizce gitti..

Bilindiği gibi Berat Albayrak’ın Trabzon’dan adaylığı da söz konusu..

BURASI TRABZON

Hani deriz ya burası Trabzon.. Zor şehir.. Zor insanlar. Zor çevre. Ve gündemi ile zor bir kent.

Tam bu tanıma uyan bir gelişme oldu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, kendini ziyarete gelen bizim efsane futbolcumuz Şenol Güneş’le tamamen spontane gelişen bir durum ile sokağa birlikte çıktı.. 

Davet, Zorluoğlu’ndan geldi. Şehirde adım uzaklığındaki bazı yatırımları yerinde görelim dedi, Güneş kabul etti ve şehri gezdiler..

Zorluoğlu’na göre Şenol Güneş şehrin bir marka değeri. Bu değerin, yatırımları yerinde görmesi şehrin yararına. Birçok yabancı ülke gezen, hatta o ülkelerde uzun süre kalan Güneş’ten şehircilik adına Zorluoğlu’nun öneriler alması da yerinde bir karar. 

Güneş teknik adamlığından öte iyi bir Trabzonlu iyi bir gözlemci ve iyi bir şehir estetiği konusunda fikirleri olan bir isim. Zorluoğlu bu nedenle Güneş’le sokağa indi ama..

Ve deyim yerindeyse kıyamet koptu.. Zorluoğlu ile Güneş’in Maraş Caddesi ile Ganita’ya gitmeleri ve anında fotoğrafların sosyal medyada yer alması ile hemen Trabzon’un tipik özelliği ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanının çok yakından tanıdığı sevdiği hatta Akyazı stadına adının verilmesinde direkt müdahili olduğu Şenol Güneş, siyasete girecek. Bu birlikte şehri gezmeleri bunun bir ilk adımıdır.. 

Şenol Güneş siyasete girer mi bilemeyiz. Bu sokak gezisini böyle değerlendirmek de Trabzon’un bir özelliği.

Ama, şu bir gerçek.

Yeni dönemde, Ak Parti bütün illerde olduğu gibi Trabzon’da da tanınmış sevilen isimleri listesine alacak gibi. Özellikle Trabzonspor ile  ilişkili bir isim bu dönem, Haziran 2023 seçimlerinde Ak Parti’nin milletvekili listesinde olabilir. 

Bu isim muhtemelen Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu olabilir. Şenol Güneş de..

DERLER YA BAYDI…

Trabzon gündemindeki bu tartışma hakikatten sokakta baydı ama dedirtecek şekle geldi.

Tartışma ne mi?

Ortahisar’ın iki siyasi parti ilçe başkanı arasında Arap turistlere gül dağıtma tartışması.

Ak Parti ilçe başkanı Selahattin Çebi, sokağa indi karşısında gördüğü Arap turiste kırmızı gül verdi. 

Bir Türk yaşlı kadınla sohbeti daha çok gündeme geldi.

CHP İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman, Çebi’yi bu davranışı nedeni ile eleştirdi.

Ve deyim yerindeyse siyasi kıyamet koptu.

İki ilçe başkanı birbiri ile medya üzerinden demeç kavgasına girdi. Bir kısım medya da bunu körükledi. Sosyal medya üzerinde Çebi ile Oyman atıştı.. Ve deyim yerindeyse bu atışma şeceresinden saptı. 

Bir Çebi, bir Oyman karşılıklı birbirini hedef alan açıklamalar yaptı. Siyasi geleceği parlak görülen bu iki başkana  burudan seslenelim. 

İnanın bu karşılıklı demeç yarışınız, birbirinizi suçlamanızın toplumda bir karşılığı yok. Hani derler ya baydı artık. 

Bu konuda, yani gül verme dağıtma üzerine siyasi açıklamalara kim son verirse, o kazanacak. 

Bizden demesi. Tartışmayı davam ettiren kaybedecek.

O DA BU TARTIŞMAYA KATILDI

Şehirde Arap turist üzerinden bir tartışma var. Tartışma bildik. Niye çevremizde sokağımızda dağımızda yaylamızda Arapça tabelalar var. 

Bu tartışmaya önceki dönem Mimarlar Odası başkanı Gürol Ustaömeroğlu da katıldı.. Ve bakın ne dedi;

“Tam 30 yıl önce Suudi Arabistan'a, Cidde'ye çalışmaya gitmiştim. Şirket bir Suudi Şirketi idi. 

İstisnalar hariç ( Havalimanında ayağım yerdeki kırmızı çizgiye değdiği için bir Suudi Polisten fırça yemiştim ) orada etnik veya milli kimliğimden dolayı hiç sorun yaşamamıştım. 

Hatta yer yer itibar da görmüştüm. Yeter ki oranın yasalarına uyun ve saygılı olun.

Zaman içinde tesadüfen tanıdığım bir Diyarbakırlı arkadaş beni bir Karadeniz Mahallesine götürmüştü.

Çok şaşırdığımı hatırlıyorum.

Mahalledeki Türkçe Tabelalar şöyleydi;

Zigana Çay Ocağı

Oflu'nun yeri

Rize Kıraathanesi

Karadeniz Lokantası vs. vs. vs....

Aradan yıllar geçti. Şu anda Oralardaki durum nedir ne değildir hiç bir fikrim yok.

Ancak bugün ülkemizde ve kentimizde Arap Kökenli Turistlere olan bazı olumsuz yaklaşımları ne yalan söyleyeyim doğru bulmuyorum. 

Ama nereye kadar?;

Tabii ki Yasalarımıza, yaşantımıza, değerlerimize, gelenek ve göreneklerimize olabilecek herhangi bir saygısızlığa kadar. Eğer böyle bir durum varsa ben de tepki gösteririm.

Ama bunun dışında Arap Kökenli Turistlerin bütün diğer milletlerden turistler gibi başımın üstünde yeri vardır. Tıpkı bir kaç sene önce Arap Kökenli ailelerinin önünde küçük çocukları omuzuma alıp oyun oynadığım gibi.

Beni şaşırtan ve üzen husus bu turistleri ağırlayan bazı turizm şirketleri ile bir kısım halkımızın değer ve kurallarımızı yok sayan kraldan çok kralcı tavırlarıdır. 

(Not: Yanlış anlaşılmasın; Hiçbir Arap kökenli turist ile şu ana kadar maddi manevi bir irtibatım yoktur, olmamıştır.)..”

VE ORAYA GİTTİ…

Trabzon’un yeni Kültür ve Turizm İl Müdürü Tamer Erdoğan dün restorasyonu  deyim yerindeyse arapsaçına dönen Kostaki konağına gitti… 

Ve bu harabe durumu yerinde gördü. Çalışmaların durduğu, bahçesine domates biber dikildiği için gündeme gelen, bu tarım ürünlerini diken personel hakkında soruşturma açılan Kostaki Konağı  yeni Trabzon Müzesinin restorasyonu ne zaman bitecek.. 

Olay yerini yerinde görüp inceleyen il müdürünün bir an önce neşter atacağı konu bu.. 

Ankara’yı ayağa kaldıracak, dramı günde yapacak giderek çürüyen bu değeri Trabzon’a kazandırmak için il müdürü öncülük edecek. 

Siyaseti harekete geçirecek, STK’ların dikkatini bu restorasyona çekecek.

Bakalım yeni müdür bu konuda ne yapaca?

Yakın takipteyiz..

TAÇ İDMANINI KAPATTI

Ve sonunda Trabzonspor’un Avusturya kampında beklenen oldu, takıma geçici olarak getirilen Taç kullanımı konusunda eğitim verecek olan teknik adamın göreve başlaması ile birlikte idmanlar taraftara da medya mensuplarına da kapandı. 

Öyle görünüyor ki bu sezon maçlarda Trabzonspor’un taç kullanırken de planı ve oyunun bir paçası olacak taktik görüntülere şahit olacağız. O nedenle Avcı, taç idmanını kapattı.

İngiliz Thomas Gronnemark  şu ana kadar 3 kez çalışma yaptı. İçerden edinilen bilgilere göre, Gronnemark, sahayı 4 böldü. Ve bu  bölümlerde kullanılacak taç ile ilgili olarak ayrı ayrı muhtevası olan çalışmalar yaptı. 

Özellikle rakibin savunma alanında taçların nasıl kullanılacağı konusunda, taktiksel çalışma yaptıran İngiliz teknik adamanın takımın savunma alanında kullanacağı taçlar konusunda da eğitim verdiği öğrenildi. 

Peki taç idmanları nasıl geçiyor.. Futbolcular bu teknik çalışmayı nasıl karşıladılar. İlk uygulamada çalışmaya bir anlam veremeyen futbolcular ilerleyen idmanlarda, bu çalışmanın verimli olduğun kanaatine vardılar. 

Hatta bilmediğimiz yen öğrendiğim çok şey oldu da dediler.