ÖNCE PROJE DEĞİŞTİ, ŞİMDİ DE ADI!

Trabzon’da Beşirli Sahilinin hemen karşısında yapılan dolgu alanındaki projenin adı Gülcemal olarak belirlenmişti.

Projenin ismi dönemin Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu tarafından Gülcemal Projesi olarak ilan edilmişti.

İlk açıklandığında dalga şeklinde olan proje zaman içerisinde ne olduysa bütünüyle dolguya dönüşmüş ve bu nedenle de orada koku oluşmuştu.

Kokuya kısmi çözüm derelerin denize ulaştırılması ile bulunsa da alanın tesviyesi yapılamadığı için projeye açılamıyordu.

Ulaştırma Bakanlığından alınan destekle alanın batı kısmının tesviyesi yapılmış ve seçime kadar yatırımcıya açılması bekleniyor.

Bu noktada belediyenin öncülüğünde Trabzonlu iş insanları ile proje yapılması planlandığı ifade ediliyor.

362533.jpg

Hatta bölgeye mini bir eğlence merkezi, yeme içme alanları gibi bir dizi proje yapılması yani anlaşılacağı üzere Ganita’nın devamı niteliğinde bir proje düşünülüyormuş.

Bu arada Gülcemal Projesinin de adı önümüzdeki günlerde değişebilir.

Hoş Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin mevcut yönetimi Gülcemal ismini pek kullanmıyor.

Zaten yukarıda dedik ya projenin şekli de değişti, amacı da…

Politik Güğüm - 29 Kasım 2023 Politik Güğüm - 29 Kasım 2023

Şimdi de ismi değişecek. İsmi ne olur bilemeyiz, ancak Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi’nin bu noktada karar verici merci olduğunu da belirtelim.

Zaten bu noktada işareti de Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Atilla Ataman, geçtiğimiz hafta yapılan toplantıda, “Yeni adını bu meclisin koyacağı çok güzel destinasyonun orada oluşturulması lazım” diyerek vermişti.

ZORLUOĞLU'NU ZORLAYACAK İSİM
 
Yaklaşan yerel seçimler öncesinde Trabzon'da siyasi kulislerde Büyükşehir Belediyesi her zaman olduğu gibi birinci gündem maddesi.

Muhalefetin, Trabzon Büyükşehir Belediyesi'ni kazanmanın zor olduğunun bilinciyle çok iddialı bir isimle Büyükşehir seçimlerine gireceği düşünülmüyor.

Fakat bir yandan da Zorluoğlu'nu zorlayacak bir isim arayışı sürüyor.

İttifak yapılıp yapılmayacağı da henüz netlik kazanmış değil.

Hüseyin Örs ile Ahmet Kaya isimleri ise muhalefetin gösterebileceği iki favori aday.

Ak Parti cephesinde ise Zorluoğlu'nun başarısı kabul edilirken birçok alternatif isim gündeme getiriliyor.

Eski Milletvekilleri Muhammet Balta bu isimlerin en başında geliyor.

Kendisinin bir ifadesi olmamasına rağmen konu açıldığında herkes 'Muhammet Balta aday olacakmış' diyerek söze başlıyor.

Balta ise sessiz.

Parti büyük kurultayını bekliyor.  

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu'nun henüz ilk dönemi.

Önemli yatırımlar açılışlar ve hizmetler yapmaya devam ederken diğer yandan seçime endeksli temas, kulis ve görüşmeler gerçekleştiriyor, nabız yokluyor.

Zorluoğlu bürokrat olmasına rağmen Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra Ankara ile ilişkilerinde grafiğini her geçen gün yukarıya taşıdı.

Genel seçimler sonrası da kendisine yakın isimler Ankara'da gerek kabinede gerek genel merkezde önemli görevlerde yer aldı.

Muhalefetin rakipsiz gördüğü Zorluoğlu için muhalefetten ziyade Ak Parti içinde bazı kesimlerin yıpratma maksatlı dedikodu ve kulis faaliyetleri birçok ortamda dile getiriliyor.

Belgeli, bilgili değil de öyle diyorlarmış şeklinde kulislerle -Zorluoğlu çok itibar etmiyor- birileri bu mişli muşlu iddiaları Ankara'ya taşıyor.

Zorluoğlu'nun tek handikabı işte bu dedikodular.

Kendisi 'Kim ne biliyorsa bilgisi ve belgesi ile çıksın konuşsun' dese de genelde karşı faaliyetler saman altından yürütme şeklinde ilerliyor..

ORTAHİSAR’IN AK ADAYLARI

Muhalefette olduğu gibi Ak Parti’de de Trabzon özelinde yerelde adaylık düşünen isimler Büyükşehir'den ziyade Ortahisar’a kenetlenmiş durumda...

Mevcut Başkan Ahmet Metin Genç’in bir dönemi daha olmasına rağmen yeniden Ortahisar’a aday olmayacağı yönünde parti içinde genel bir kanaat var.  

Bu nedenle (Eğer Genç olmazsa) Ortahisar’da bir aday patlaması olacağı kesin.

Bu yönde kulis ve saha çalışmaları şimdiden başlamış durumda.

Ortahisar için gündemde olan isimler Muhammet Balta, Haydar Revi, Temel Altunbaş, Selahattin Çebi, Ergin Aydın, Salih Cora, Ayşe Sula Köseoğlu, Bahar Ayvazoğlu ve Meryem Sürmen Çelenk…
Tabi ki bu isimlerin bazılarının Ak Parti büyük kurultayında önemli organlarda görev alma çabası da yok değil. Büyük Kurultay sonrası isimler daha da netleşecektir. Bu isimlerin dışında yine sürpriz isimler koltuğu takibe almış durumda. Bunları da önümüzdeki günlerde tekrar sizlerle paylaşacağız…
 
YOMRA VE TARİHE YOLCULUK…

Sunay Akın…

12 Eylül 1962 tarihinde Trabzon'un Ortahisar ilçesinde doğdu. Ailesi, onun daha iyi eğitim görebilmesi için, 10 yaşındayken İstanbul'a taşındı. Ve gurbette serüveni başladı… 23 Nisan 2005 tarihinde dünyanın dört bir yanından topladığı oyuncaklarla, yıllardır hayalini kurduğu İstanbul Oyuncak Müzesini Göztepe, İstanbul'da ailesine ait dört katlı tarihî bir konakta açtı... Trabzon ile de sıkı ilişkileri olan bir isim… Yomra’ya ziyarete geldi, Yomra Belediye Başkanı kendisini geçtiğimiz yıl İstanbul Oyuncak Müzesi’nde ziyaret etti…

Yazar Sunay Akın tekrar Yomra’ya geldi ve herkesin bilmediği o hikayeyi sosyal medya hesabından Trabzonlular ve tüm ülke ile paylaştı, Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık’a da özellikle teşekkür etti.

Sunay Akın Yomra’daki heykelin önünde fotoğraf paylaşarak şu notu düştü: “Çaykovski, deniz yoluyla İstanbul’a giderken, vapuru Trabzon’a uğrar… Ünlü besteci İstanbul’dan memnun kalmaz ama Trabzon’a hayran olur… Çaykovski ünlü “Kuğu Gölü Balesi”yle tanınır… Bestecinin ilham aldığı kuğuların göç yolu üstündedir Trabzon… Trabzon’un sahiline yüzlerce kuğu gelir her yıl… Trabzonlu, denizin maviliği üstünde bordo renginde batan güneşe bakarak bekler, bembeyaz kuğuları… Kentin kültür penceresinden baktığımda, Trabzon Spor’un armasındaki “T” harfi, kollarını açarak “S” harfindeki kuğuya sarılan bir çocuk gibi görünür gözüme…

Ülkemizde ilk futbol kitaplarından birini yazan Süleyman Rıza Bey de, soyadı kanunu çıktığında, “Kuğu” soyadını alacaktır… Terzihane ekibi olarak, Trabzon Spor’un 55. yıl filminde bu duyarlığı anlatmıştık… Filmin beğenilmesinin ardından, son sahnesindeki çocuk ve kuğu metaforu Yomra Belediyesi tarafından bir heykele dönüştürüldü… Spor, kültür penceresinden bakıldığında hak ettiği yeri alacaktır… Bu duyarlığı Trabzon’a kazandıran Mustafa Bıyık kardeşime çok teşekkür ederim…”

GÖZLER MİLLİ EMLAK’TA

Trabzonspor önceki hafta tesislerin hemen yanında bulunan yat limanı için girişimlerde bulunmuş ve Trabzon Valisi Aziz Yıldırım’dan ‘olur’ yanıtını almıştı.

Daha önceden de Trabzonspor bünyesinde bulunan yat limanı için Trabzonspor proje hazırlıyor ve buradan ciddi bir gelir elde etmek istiyor.

Burada tek sorun bölgenin Milli Emlak’a ait olması.

Milli Emlak ‘olur’ derse Trabzonspor Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri’nin hemen yanında bulunan bu alanı 29 yıllığına kiralayacak.

Yüzdü yüzdü kuyruğuna geldi.

İstanbul takımlarına ardına kadar açılan kapılar, bakalım Trabzonspor’un yine yüzüne mi kapanacak?

TAM KADRO GİDİYORLAR

Trabzonspor’da üst üste kazanılan Kasımpaşa ve Beşiktaş maçları moralleri üst seviyeye çıkardı.

Bir yandan her ay 4 milyon Euro bulma adına kulüp mücadele verse de diğer yandan da saha sonuçlarının bu mücadeleyi perçinlemesi hedefleniyor.

Oyunculara maaş ve prim ödemesi gerçekleştiren yönetim pazartesi günü Mersin’de oynanacak Hatay maçına tam kadro gitme kararı aldı.

ts-19

Trabzonspor yönetimi tam kadro Hatay’da yer alacak ve takımı destekleyecek.

Daha önceleri yöneticilere kontenjan uygulanıyor ve parça parça halinde gidişler sağlanıyordu.