61SAAT'İN YEREL SEÇİM ANKETLERİ

61saat.com haber sitesinin her seçimde  herkes tarafından merakla beklenen ilçe seçim anketleri tüm hızıyla devam ediyor.

Tüm ilçelerde yüzün üzerinde seçmenle görüntülü olarak yapılan seçim röportajlarında vatandaşlara ilçelerinde ve Büyükşehir Belediyesi’nde kime oy verecekleri soruluyor.

Tüm ilçelerde özellikle Ahmet Metin Genç ismine olan yoğun teveccüh dikkat çekici. 

Birçok muhalif partili ilçelerinde kendi adaylarını işaret ederken büyükşehirde Ahmet Metin Genç ismini ısrarla üzerine basa basa söyleyip birçoğu başkan Genç ile ortak noktaları olduğunu belirtiyorlar. 

Kimi sınıf arkadaşım diyor, kimi partiyi birlikte kurduk diyor, kimi zamanında çok mağdur edildi onun yanındaydık bugün buralarda olması tesadüf değil diyor.  Kimi arkadaşım önerdi çok iyi bir adammış hakkında hiç kötü bir şey duymadık diyor. 

En dikkat çeken yorumlar ise ilçelerinde Cumhuriyet Halk Partisi adayına oy vereceğini söyleyen solcuyum CHP’den başkasına oy vermem diyen kişilerin Büyükşehir‘de Ahmet Metin Genç‘i işaret etmeleri.

Görünen o ki genç Trabzon’un 18 ilçesinde tulum çıkaracak.

Röportajlarda dikkat çeken hususlardan bazıları ise şunlar. Bazı seçmenler ilçelerinde cumhuriyet halk Partisi oy vereceklerini ifade ederken Büyükşehir’de de CHP’nin Ortahisar adayı Ahmet Kaya ismini telaffuz ediyor. Of ilçesinde yapılan röportajlarda ise dikkat çeken en önemli husus çok sayıda yabancının ilçede ikamet ediyor olması.

Çarşıbaşı ilçesinde Cumhuriyet Halk Partisi adayının çıkışı Beşikdüzü ilçesinde bağımsız Türkiye Partisi adayına olan ilgi Şalpazarı ilçesinde ise İYİ partinin adayına olan ilgi Araklı’da Yusuf Durmuş’a olan ilgi dikkat çeken röportajlar arasında yer alıyor.

Pazartesi yayına girecek olan Tonya röportajında ise Ak Parti’ye olan öfke beklenmedik bir durum olarak ortaya çıktı.

Yapılan röportajları izlemek için TIKLAYINIZ…

KORKUDAN BAKANLARI GETİRİYORLAR

Trabzon'da yerel seçimlere bir hafta kalmışken CHP'nin bu son haftada önemli açıklamalarla Trabzon’da gündem yaratacağını belirten CHP ilçe Başkanı Haluk Batmaz, Ak Parti’nin büyük panik ve korku içinde olduğunu, bu nedenle şehre her gün bir bakan getirdiklerini ifade ediyor.

CHP Ortahisar Belediye Başkan Adayı Ahmet Kaya'nın katılımıyla gerçekleşen mahalle ziyaretlerinde, vatandaşların yoğun teveccühünün dikkat çekici olduğunu ifade edin Batmaz:

“Bazı mahallelere genel seçimde gittiğimizde bizleri 15-20 kişi karşılarken şu anda, 150-200 kişi adaylarımızı karşılıyor. Vatandaşlar, artan ekonomik sıkıntılar ve rekor zamlar nedeniyle AK Parti'ye öfkeli. Özellikle emekliler, kendileriyle dalga geçildiğini ve zor durumda olduklarını dile getiriyor. Birçok emeklinin evden atılma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu da belirtiliyor. Servis parası, faturalar ve kredi kartı borçları altında ezilen vatandaşlar, ‘Ellerimiz kırılsaydı da AK Parti'ye oy vermeseydik’ şeklinde tepki gösteriyor. AK Parti'nin Trabzon'da büyük bir korku içinde olduğunu görüyoruz. Trabzon'a sık sık bakanların gelmesi de bu korkunun göstergesi. Ama, korkunun ecele faydası yok derler. Trabzon'da halkımız sandıkta kararını verecek. Ahmet Kaya ile Ortahisar'da seçimi önde bitireceğiz" dedi.
 
BİR ÖNERİ: SAHAYA İNMEYENLERE…

Geçtiğimiz hafta Trabzon'da oynanan Trabzonspor-Fenerbahçe derbisi sonrası yaşanan olaylar Türkiye'nin gündemine oturmuştu.

Maç sonunda Fenerbahçe futbolcularının Trabzonspor taraftarını tahrik etmesi sonucu bir taraftar sahaya indi ve Fenerbahçeli futbolcunun güvenlik görevlilerini aşıp taraftarı darp etmesi olayları tetikledi.

Bu olaylar sonrası çok sayıda taraftar gözaltına alınmış ve bazıları haksız yere tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Yaşanan olaylarla ilgili birçok yorum yapıldı.

Fakat en ilginç yorumlardan biri Trabzon Turizm İşletmecileri ve Seyahat Acenteleri Derneği Başkanı Murat Çavga'dan geldi.

Çavga, maç sonrası yaşanan olaylarda sahaya inmeyen taraftarlara Fair Play ödülü verilmesi gerektiğini söyledi.

Çavga'nın bu önerisi sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.

Bazı yorumcular, "Ne demek istiyorsunuz yani bütün taraftarlar sahaya mı inmeliydi? Size yakışmadı" derken, bazı taraftarlar ise ağır tahriklere rağmen sabırlarından ötürü taraftarın takdir edilmesi gerektiğini savundu.
Çavga ise yapılan yorumlara şu şekilde yanıt verdi: "Bu kadar tahriklere rağmen 40.000 kişilik stadyumda yalnızca 70 kişi sahaya inmiş ve geri kalan on binlerce taraftar sağduyulu davranmış ise bu taraftarlar ödüllendirilmelidir."

Gerçekten de sonradan ortaya çıkan görüntülerde FB’li futbolcuların maçın başından sonuna Trabzonspor taraftarını tahrik etme çabasıyla yaptığı çirkin hareketlere taraftarın sabrının takdir edilmesi gerektiği bu paylaşımın ana amacıydı.

Birçok taraftar Çavga'nın önerisine sıcak bakıyor.

Sahaya inmeyen taraftara yönetim ücretsiz bilet yüklesin diyenlerde var.

Bakalım bu ilginç öneri yönetim tarafında nasıl bir etkiye neden olacak.

VATANDAŞA HUZUR VAR MI?

Trabzon'da insana saygı, son zamanlarda tekrar sorgulanan bir konu haline geldi.

Dün gece yaşanan olaylar da bu sorgulamaya yeni bir boyut kazandırdı.

Fatih Mahallesi’nde gece yarısı başlayan ve gece geç saatlere devam eden beton mikseri ve yol kazıyıcı gürültüsü, şehir sakinlerini çileden çıkardı.

Emniyete ve belediyeye yapılan sayısız şikayete rağmen, gürültü bir türlü kesilmedi.

Cumartesi akşamı olması ve insanların dinlenmeye ihtiyacı olması da göz ardı edildi.

Müteahhitlerin çıkarları, halkın rahatından ve huzurundan daha önemli hale geldi.

Yurt dışında, bırakın gece çalışmayı, hafta sonu çalışmanın bile yasak olduğunu biliyoruz.

Trabzon'da ise durum tam tersi. Vatandaşlar, gece gündüz gürültüye maruz kalıyor.

Bu durum, Trabzon'un sahipsiz bir şehir olduğunu da gösteriyor.

Şehir sakinleri, yetkililerden insana saygılı bir şekilde davranmalarını ve bu tür gürültü kirliliğinin önüne geçmelerini talep ediyor.

Trabzon'un bir huzur şehri olması için, insanların rahatı ve huzuru her şeyin üzerinde tutulmalı.

MAHKUMLAR BİLE BU KARARA ŞAŞIRDI

Trabzonspor’un Fenerbahçe ile oynadığı karşılaşmanın yankıları sürerken sahaya atlayan taraftarlar jet kararlarla birer birer tutuklanıp cezaevlerine gönderildi.

Trabzonsporlu 5 taraftar Bahçecik Cezaevine gönderilirken burada yaklaşık 4 gündür tutuluyor.

Trabzonspor Kulübü yöneticileri ve avukatlarla önceki gün görüşe taraftarların bulunduğu cezaevine giderek görüş gerçekleştirdi.

Avukatlar taraftarla görüşüp tutuklamalara karşı itirazlarını gerçekleştirdi.

Koğuşlarında yatan taraftarlara cezaevindeki mahkumlar ise sahip çıkmış durumda.

Taraftarlara yüz kızartıcı bir suç işlemediklerini söyleyen mahkumların iyi davranışları taraftarları da rahatlatmış durumda.

Taraftarların bu hafta olağanüstü bir durum olmadıkça adli kontrol şartıyla salıverilmesi bekleniyor.
 
KULÜP ÖZEL EKİP KURDU

Trabzonspor Kulübü Fenerbahçe maçında yaşanan olayların yakasını bırakmayacak.

Taraftarların öldüresiye darp edildiği karşılaşma sonrası yaşananlar için Trabzonspor özel bir ekip kurdu.

Sosyal medyada dolaşıma sokulan tüm videolar, çalışanların çekimleri ve tribün kameralarındaki görüntüler tek tek toplandı ve TFF’ye teslim edildi.

Politik Güğüm - 14 Nisan 2024 Politik Güğüm - 14 Nisan 2024

Trabzonspor bu görüntülerin bir kopyasını da kendine almış durumda.

Bu görüntüler eşiğinde suç duyuruları gerçekleştirilecek ve ek delil olarak verilecek.

Gözler tamamen PFDK’ya ve açıklayacağı sevklere çevrilmiş durumda. Buradan gelecek sevklere göre Trabzonspor itiraz hakkını saklı tutuyor.
 
FRED TERCÜMANA VURDU MU?

Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde soyunma odasında Fenerbahçeli Fred’in Trabzonspor tercümanlarından Yunus Emre İshak’ı darp ettiği söyleniyor.

Galatasaraylılar tarafından dolaşıma sokulan bu iddia ve Feridun Niğdelioğlu’nun ‘Trabzonspor’un elinde İrfancan Eğribayat’ın görüntüleri var’ iddialarını kulübe sorduk.

Kulüp yetkilileri çıkış tünelinde bir arbede olduğunu doğrularken ciddi bir durumun yaşanmadığını ifade etti. Bu arbede de tercüman ve Fred’in böyle bir durum yaşamadığını söyledi.

İrfancan Eğribayat ile ilgili ise Trabzonspor’da herhangi bir video bulunmuyor.