106 YIL ÖNCE BUGÜN TRABZON...

Trabzon hem Asya-Avrupa ulaşım ağının bağlantı noktasında bulunması, hem de Kafkasya üzerinden Doğu-Batı göç yolu üzerinde yer alması, bölgenin kontrol edilmesi girişimlerini de beraberinde getirmiştir. Nitekim Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethedip Bizans İmparatorluğu’na son vermesinden sonra 1461’de Trabzon’u alarak Komnenos Krallığını ortadan kaldırması da bu stratejik düşüncenin sonucudur.

Emperyalizmin Şark Meselesi adını verdiği Osmanlı Devletinin parçalanmasının son aşaması ise Birinci Dünya Savaşı ile sahneye koyuldu. Savaşın başlangıcında, Osmanlı toprakları İngiltere, Fransa, Rusya ve İtalya arasında yapılan gizli anlaşmalarla paylaşıldı. Bu paylaşımda, Boğazlar bölgesinin yanında Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz’in bir kısmı, Çarlık Rusya’sına bırakıldı.

57210

Politik Güğüm - 7 Nisan 2024 Politik Güğüm - 7 Nisan 2024

Bu sürecin sonunda 18 Nisan 1916’da Trabzon Rus ordunsun işgaline uğradı. İşgal kuvvetlerinin Trabzon Rumları tarafından sevinç gösterileri arasında karşılanması, yüzlerce yıldan beri birlikte yaşayan Müslüman Türklerle Rumlar arasındaki bir arada yaşama iradesinin bozulma sürecinin başlangıcı oldu.

Trabzon Müslüman Türklerinin batıya doğru göçe başlamasına neden oldu. Bu gelişmelerle birlikte, Açlık, sefalet ve salgın hastalıklarla mücadele etmeye çalışarak canlarını kurtarmaya çalışan muhacirler, Giresun, Ordu, Samsun, Amasya ve Tokat başta olmak üzere Batı Anadolu’ya doğru zorlu bir yolculuğa çıktı. Her türlü olumsuzluğa rağmen ayakta kalma mücadelesi vermeye çalıştılar.

1917’de Rusya’da yaşanan Bolşevik devrim sonunda işbaşına gelen yeni yönetimle 18 Aralık 1917 tarihinde Erzincan Protokolü imzalandı ve Rus ordusunun geri çekilme süreci başladı. Bölgede meydana gelen otorite boşluğunu, kendileri açsısından yeni bir fırsata dönüştürmek isteyen Rum ve Ermeni çeteleri, savunmasız ve güvenlikten yoksun Türk köylerini basarak katliamlara başladılar.

ILN0-1916-0527-0002-001-005

Yeni bir mezalime fırsat vermek istemeyen Türk birlikleri, Harşit’in batısından hareketle Trabzon’a doğru ilerledi ve 24 Şubat 1918 tarihinde Trabzon’u kontrol altına aldılar. Ardından iki yıla yakın bir süre evlerinden- barklarından uzaklarda yaşam mücadelesi veren Trabzonlular memleketlerine geri dönmeye başladılar.

trabzonun-ruslara-teslimi

KAYA İÇİN SEFERBER OLDULAR

Ortahisar’da CHP’nin adayı Ahmet Kaya seçim propogandasına en erken başlayan isimdi, sahalara çok hızlı giriş yaptı, Trabzon’da bir rüzgar yakaladı.

Rakipsiz olarak Trabzon’un her noktasına ulaşıp fırsatı değerlendirmeye çalıştı. Meclis üyesi adaylarını belirlerken doğu batı güney dengesinden çok çalışabilecek şehre katkı sağlayabilecek isimleri listesine yazmaya çalıştı.

Proje tanıtım lansmanı sonrası biraz duraksadı, il dışı programlara katıldı, o esnada Ak Parti’nin adayı Ergin Aydın sahaya indi, Ahmet Metin Genç’in yoğun desteği parti SKM’sinin CHP’nin aksine profesyonel reaksiyon ve enfermasyonu Kaya’nın kampanyasına kısa sürede yetişmesine neden oldu.

GGZbbieWcAAwT7g

Ve üzücü haberle de dünyası yıkılan çok sevdiği ve hep elinin üzerinde olduğu anneciğini kaybeden Kaya, acısını paylaşan binlerce partili partisiz Trabzon ve il dışından sevenlerinin desteği ile kısa sürede kendisini toparlayıp sahaya indi. 

Kampanyada yaşadığı ekonomik bazı sıkıntıları için sevenleri de ne yapabiliriz diye harekete geçti. 

Seçimin kıran kırana geçeceği Ortahisar’da İYİ Parti ve MHP tabanından bir çok kesimin de Kaya’ya tam destek verdiği hatta Kaya için oy istediğine de şahit olanlar var. 

İYİ Parti genel merkezi Trabzon’da bir rüzgar yakalayamadı çok ta yakalamak istemiş gibi görülmüyorlar. Seçim yaklaşıyor tabi sandıktan ne çıkar kimse bilemez. Son 1 aya yaklaşırken hareketli kulisler bizi bekliyor diyebiliriz.

MECLİS ÜYELİKLERİ...

31 Mart yerel seçimlerine kısa bir süre kaldı. Bilindiği gibi AK Parti Ortahisar’da eski merkez ilçe başkanı ve Trabzon Belediyesi’nin eski başkan yardımcısı Ergin Aydın’ı aday göstermişti. Aydın da yaklaşık 15 gündür seçim çalışmalarına devam ediyor. 

Aday adaylığı sürecinin başına dönersek Ortahisar belediye başkanlığına sadece eski Ortahisar ilçe başkanı Temel Altunbaş aday adayı olmuştu.

Ortahisar belediye başkan aday adaylığına sadece tek bir isim talip olurken belediye meclisinde ise süreç bir hayli rekabetçi geçmiş.

Cumhur İttifakı çatısı altında hem AK Parti hem de MHP’li isimler belediye meclis üyeliği için başvurunca sayı 113’ü bulmuş. 

4 kontenjanı da dahil ettiğimizde 37 meclis üyesi adayını bu 113 kişiden mi belirlediler onu bilmiyoruz ancak ilginin bir hayli fazla olduğunu da ifade etmekte yarar var.

TRABZONSPOR FIFA TEHLİKESİNİ SONLARDIRDI

Trabzonspor’da önceki gün yapılan 800 milyon TL (30 Milyon Euro) ödeme gerçekleşti.  

Kaynak ise daha önce gerçekleştirilen Sermaye Arttırımı çalışmasından geldi. Trabzonspor bu hamlesiyle beraber futbol ailesine olan borçlarının ciddi bir bölümünü ödemiş oldu. 

Trabzonspor’un geriye dönük ödemeleri arasında futbolculara, menajerlere ve kulüplere olan transfer taksitleri bulunuyordu. 
Bunların birçoğu ile icralık duruma gelen Trabzonspor’un faizler adına belini büktü.

ts_1

Faiz ve kur farkı ile mücadele eden kulüp bu ödemeyle beraber geçmişe dönük borçlarını önemli oranda sıfırlanırken ayrıca Bankalar Birliği ile yapılan anlaşma gereği buraya ödeme gerçekleştirildi.

Böylelikle Trabzonspor öz kaynaklarını da pozitife çevirme yolunda kritik bir adım adıp olası FIFA’dan transfer yasağı ve para cezası gelme durumunu durdurmuş oldu. 

Söz konusu bu ödemeyle beraber kulübün borcunda azalma olup olmadığını ise Divan Kurulu Başkanlık seçiminde açıklanacak olan Denetleme Raporu ile beraber göreceğiz. 

İŞTE HACISALİHOĞLU’NUN LİSTESİ

2 Mart tarihinde gerçekleştirilecek olan Divan Kurulu Başkanlık seçimleri öncesi Trabzonspor’da adayların listeleri de hemen hemen kesinleşti.

3 aday önceki gün Divan Kurulu’na giderek 5 kişilik kesin listelerini teslim etti.

Trabzonspor Kulübü eski asbaşkanlarından Hayrettin Hacısalihoğlu’nun ise listesindeki isimler dikkat çekiyor. 

1699562.jpg

Hayrettin Hacısalihoğlu’nun listesinde;
1- Erdal Atalay
2- İbrahim Özen
3- Lokman Sadıklar
4- Hasan Gençoğlu
5- Sevgi Bahadır
6- Salim Önel
7- Tolga Avcı
8- Melahat Bahadır
9- Gökhan Uzun  yer alıyor.
Hacısalihoğlu’nun son dakika bir ismi daha listeye dahil edebileceği konuşuluyor.

TRABZON'U UNUTAMIYOR

Trabzon eski emniyet Müdürü Metin Alper Trabzon'a geldi. Sudan ülkesinde görev yapan Metin Alper her tatil fırsatını Trabzon'da geçiriyor.

Metin Alper Trabzon'da çok sevilen bir isim. Hatta oğlunu da Trabzon'da evlendirdi ve Trabzon'da yaşıyor. Ailesi Trabzon'da yaşayan

Metin Alper, "Evimiz İstanbul'da ama Trabzon bizi bağrına bastı Trabzon'u çok seviyoruz. Bu sebeple şehirden ayrılamadık. Her tatilimizi de Trabzon'a gelerek değerlendiriyoruz" ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2024-02-24 at 01.22.31

Metin Alper Sudan'da görev yaptığı sürece 5 kitap da yazmış.

Kitaplarında Trabzon'a özel bir bölüm ayıran Metin Alper'in 8 ay sonra Sudan'daki görevi bitecek ve İstanbul'a polis müfettişi olarak geri dönecek.

Şehirdeki dostlarını ziyaret eden Metin Alper 10 gün sonra görev yerine dönecek.