TRABZON’U ANKARA’YA TAŞIDI…

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının bütçesi, Bütçe Komisyonu üyeleri tarafından kabul edildi. Tabi şunu belirtelim, bütçe görüşmeleri öyle çok rahat ve dostane bir ortamda geçti.

Bütçe Komisyonunda yapılan görüşmelerden sonra adet olduğu üzere, ilgili bakanlık tarafından bir ikram veriliyor.

Tabi bunun nedeni de bütçe görüşmelerinin uzun sürmesinden kaynaklı.

Aslında bu durum sadece bakanlıklarda değil, belediyelerde de geçerli. Belediyelerde de bütçe görüşmeleri bittikten sonra meclis üyeleri hep birlikte bir yemekte buluşur.

Ulaştırma Bakanlığının bütçesi de TBMM Bütçe Komisyonundan rahat bir şekilde geçti ve Bütçe Komisyonun tüm üyeleri ve bazı milletvekilleri akşam yemeğinde buluştu.

Bu yemekte de Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Trabzonlu olduğundan dolayı, bölgemize özgü ikramlar servis edildi.

Şunu belirtelim, menü komisyon üyeleri tarafından bir hayli sevildi.

Menüde: Trabzon’a özgü Akçaabat köftesi, hamsi ve beton helva ikramı vardı.

Bazı komisyon üyeleri, “Trabzon’u buraya taşıdınız” diye espriler de yaptı.

640x360-24

DEZENFORMASYONA SOYLU TEPKİSİ...

Son günlerde, bazı basın organlarında, bir dönemin İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelik bilinçli, yıpratıcı haberler gündemdeki yerini koruyor. Soylu da iddialar hakkında, sosyal sitesinden ülkeyi ve sevenlerini  bilgilendiriyor.. Özellikli gazeteci Tolga  Şardan’a önceki gün seri sorular soran Soylu, bütün iddialara cevabını da verdi.

Teröre karşı mücadelesi ile biz göre ülkede tarih yazan Süleyman Soylu’nun Şardan’a soruları şöyle;

1- Cumhuriyet tarihi boyunca kırsalda ve şehirde ayrı görev yapan, veri tabanları da ayrı olan Polis, Jandarma, Sahil Güvenlik suç kayıt bilgileri suç ve suçluyla etkin mücadele için hangi dönemde birleştirildi?

2 -Organize suçlarla ilgili en önemli adım olan TCK 220’ye bizatihi talebimiz üzerine KHK’da cebir ve şiddet, 2016 KASIM’DA EKLENMESEYDİ mücadele ne olurdu? 2- Cumhuriyet tarihinde havalimanlarında ve sınır kapılarında suç ve suçluyla mücadelede kapsamında tüm verileri üzerinden yüz tanıma sistemi NE ZAMAN kuruldu?

3- Cumhuriyet tarihinde parmak izi sistemi ve biyometrik veriler, bütün güvenlik birimleri ile HANGİ ZAMAN DİLİMİNDE entegre edildi?

4- Cumhuriyet tarihinde silah ruhsatı, vatandaşlık sorgulamalarında Interpol sorgu kaydı (yani kırmızı, mavi ve diğer bültenler) NE ZAMAN ilgili birimlere açıldı? Daha önce ne oluyordu?

5- Cumhuriyet tarihinde Dünyanın uyuşturucu ve organize suç çete üyeleri/ liderlerinin fotoğrafları ve bilgileri toplanıp; havalimanları sınır sistemi ve güvenlik birimlerinin el tabletlerine NE ZAMAN yerleştirildi?

 6- Suç gelirleriyle ilgili operasyonlar devletin ortak kararlığı ile NE ZAMAN sistematik olarak başladı?

7- Kara para, uyuşturucu ve terör dahil suç gelirleriyle mücadelede gri liste konusunda hükümetlerimizin ve meclisimizin çıkardığı kanunlar NELER? Ayrıca Hazine ve Maliye ve İçişleri Bakanlıklarının ortak el koyma düzenlemelerinden önce NE VARDI?

8- NEDEN gri listeye girdik? girdikten sonra devlet hangi tedbirleri aldı? Hangi düzenlemeleri ve kanunları yaptı? Daha önce YAPILMIŞ MIYDI? Bir önce yazdığınız POLSAN (Polis Sandığı ) ile ilgili yazınızdaki imânız ile ilgili de; 2018’de iflas etmiş POLSAN’ın bugün verimliliği, kârlılığı, geçmiş dönemlerle kıyasladığınızda nerelerde olduğunu görürsünüz.

Öyle ki, Sadece Ankara Sigorta’yı beş yıl önce on yıl vade ile 125 milyona satmak isterken, bugün yıllık karı satış fiyatının neredeyse dört katı olmuştur. Bence gazeteci olarak bunları da sorun! Bizimle ilgili 800’ün üzerinde yazı yazdınız ancak cezaevine girmediniz.

Süleyman Soylu hakkında MİT raporu var dediniz; hakkınızda takibat dahi yapılmadı, hapse de girmediniz. Bizimle ilgili olmayan farklı bir meselede ise cezaevine girdiniz. Mazallah yoksa o da üzerime kalırdı…

 Çıkar çıkmaz “SERBEST ALAN OLDUĞUM İÇİN” devam ediyorsunuz… Niçin olduğunu da biliyorum. Yazılarınızın yanlış olanlarına defalarca düzeltme verdik. Eleştiri sınırında olanları da okuduk. Bu soruları bizim çok kıymetli arkadaşlarımız -sizin de çok kıymetli dostlarınızla- inşallah değerlendirirsiniz.

Bütün bu önemli çalışmalar. Devletimizin ve Hükümetimizin bütün birimleriyle birlikte el birliğiyle yapılmıştır.

suleyman-soylu-7rev-cover-rmt9_cover.jpg

MÜZE VE 5 LİRA!

Ortahisar’da Kanuni Parkı’nda ki Kanuni ve Edebiyat Müzesi önündeki bir manzara bizi bir hayli üzdü.

Artık çocukların beslenme ile ilgili sorunları varken, aileler beslenme ile ilgili çantaları doldurmada zorluk çekerken, adından bahsettiğimiz bu iki müzeye girişte öğrencilerden 5 lira alınıyor. Bir çok öğrenci de müzenin kapısına geliyor 5 lirayı veremiyor.

Parkta oturanlar, 5 lira veremeyen öğrencilere yardım ediyor. Bazen öğretmenler cebinden ödeme yapıyor. Bu 5 lira da Valiliğin çevre koruma vakfına gidiyor.

Öğrenciden şu dönemde 5 lira almak, ücret cüzi de olsa, hatalı. Valiliğin ilgili vakfının öğrencinin 5 lirasına muhtaç değildir.

Öyle inanıyoruz. Bir an önce bu uygulamanın kalkması gerekiyor.

Ekran Resmi 2023-11-25 08.20.10

GÜZEL HAREKET BUNLAR 

Abdullah Avcı’nın öğretmenler gününde iki okula ziyareti, öğrenciler ile buluşması. Öğretmenlere çiçek verip, günlerini kutlaması, bizce güzel hareket. Ne diyoruz, Trabzonspor bir futbol kulübünde öte kurum. Sosyal kurum.

Trabzon'un kendisi.. Futbol ana amaç ama sanat kültür toplum dayanışması elbette önemli. Avcı’nın kendi isteği ile gerçekleşen bu etkinlik, hakikatten çok iyi oldu.

Buradan Avcı’ya bir öneri getirelim... Bir kız öğrenci, Avcı’ya takımı maça nasıl hazırlıyorsunuz dedi. Sonra da isterseniz kameraları kapatalım önerisi getirdi.

Tabi salon müthiş güldü alkışladı. Bizce Avcı, bu kız öğrencimizi takımın bir idmanına davet etmeli, takımı nasıl hazırladığını çıplak gözle izlemesini sağlamalı...

kyZI5uvGt7yDCX6c

HAMSİ, KOKU VE ÇARŞIBAŞI

Önceki gün Çarşıbaşı’nda ilginç ve garip bir olay yaşandı. Balıkçılık sektörünün en gelişmiş ilçesi olan Çarşıbaşı’nda, hamsi işleyen bir işletmeye giden yol, moloz dökülerek kapatıldı. Moloz’u Belediye döktü. Gerekçe, hamsi kokusu. İşletme hijyen kurallarına uymadığı gerekçesi ile.

Politik Güğüm - 28 Şubat 2024 Politik Güğüm - 28 Şubat 2024

Yöntem tabi, ilçede deyim yerindeyse infial yarattı.

Hamsi kokusuna çözüm bu mu olmalı dendi.

İşletme ilkel bir yöntem uyguluyorsa, gerekli ikazlar hatta ceza verebilir?

Elbette belediyenin bir haklı gerekçesi vardır ama yol kapamak bu çağda çok da akılcı bir yöntem değil.

Siyasetin şu sıralar bir hayli gündem olduğu ilçede, bu durum, siyasi beklenti, öngörü ve olası gelişmelerin tartışılmasını çok geri plana itti.

hamsi-7

KTÜ’DE YENİ GÖREVLENDİRME!

KTÜ’nün medya biriminde, gazeteci meslektaşımız Furkan Yiğit, üniversite kurumsal iletişim Koordinatörlüğü görevine getirildi. Akademik görev yoğunluğu nedeni ile Şeyda Özgenç Yılmaz’ın yerine vekaleten Yiğit görev yapacak.

Demirören Haber Ajansında görevli iki kadın meslektaşımız, ajansla yollarını ayırdı.

Ajans, Trabzon Bürosuna yeni takviye alımlar yapacak.

CHP yerel seçimlerde Trabzon özelinde medya ile ilişkilerini düzenleyecek bir departman kurma hazırlığında.

Trabzon’da haftalık yayın yapan Sümela Haber gazetesi yayın hayatına son verdi.

_122028408_microsoftteams-image-2