ADİL BAKAN YA...

Eğer, 28 Mayıs’ta yani yarın yapılacak Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinde R.Tayyip Erdoğan seçimi kazanır, Cumhurbaşkanı olursa, şehrimizin evladı ve kabinenin en çalışkan bakanlarından Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yeniden yeni kabinede olacak mı?

Şehrin yeni vizyon projelerine kefil olan Bakan Adil Karaismailoğlu’nun yeniden bakan olması için tüm dinamikler tetikte, ayakta. Lobi faaliyetleri kulis çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

Dün TTSO Başkan Yardımcısı Ali Haydar Baş’da şehir ve iş dünyası adına Karaismailoğlu’nu yeniden bakan olarak görmek istediklerini meclis kürsüsünden seslendirdi. 

Şehrin her kesiminin bunu seslendirmesi Trabzon’un bakanının görevine devam etmesi adına herkesin bunu yapması gerekiyor. 

kulis1

Dünkü sohbet toplantısında Bakan Adil Karaismailoğlu’na yayın danışmanımız  Ali Savaş aksi bir durum olursayı sordu..

Savaş cümleye “Ya” ile başladı, sözün tamamını Adil Bakan hemen anladı. Şöyle cevap verdi;

“Bir kere Trabzonlu şunu bilecek ki biliyor. Trabzon’a verilen sözlerin asıl sahibi Cumhurbaşkanımızdır. Şehrin önüne koyduğumuz vizyon projelerin de sahibi Cumhurbaşkanımızdır. Benim bakan olup olmamamın bir önemi yok. Ortaya koyduğumuz projelere Trabzon sahip çıktı. 28 Mayıs’tan sonra kurulacak olan kabine, Trabzon’un bu projelerinin gerçekleşmesi için canla başla çalışacaktır. Cumhurbaşkanımızın gönlünde Trabzon’un yeri başkadır. Ve kimsenin kuşkusu olmasın Trabzon sahipsiz kalmaz. Bu bu projelerin hiçbiri yarım kalmaz. ”

Siyasi kulislerde ise Cumhur İttifakı seçimi kazanırsa, siyasi öngörüsü yüksek olanların genel kanısı Adil Karaismiloğlu’nun yeniden bakan olacağı yönünde.

Cumhur ittifakının mecliste çoğunluğu elinde bulundurması nedeni ile böyle bir öngörüleri var.

Belki Trabzon 1 milletvekili eksilicek fakat Bakanlık, tabii ki şehrin bakanı olması çok ama çok daha önemli.
 

KEMAL KILIÇDAROĞLU, SEÇİMİ KAZANIRSA…

AK Parti’nin hem cumhurbaşkanlığı hem de milletvekilliği seçimlerinde Trabzon’un önüne koyduğu vizyon projeler ile ilgili olarak şu ihtimal de var.

Sonuçta bir seçime gidiyoruz ve Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı olursa, bu vizyon projeler ne olacak?

Trabzon kamuoyunca STK’lar ve diğer oluşumlarca, kabullenilen bu projelerin Cumhurbaşkanı olması halinde, kamuoyu baskısı ile Kılıçdaroğlu’nun da sahipleneceği yönünde bir kanaat var.

Biz, bu kanaati de Bakan Adil Karaismailoğlu’na sorduk.. Şöyle cevap verdi.

kulis6

“O zaman vay haline Trabzon’un. Bunların vizyonu yok vizyonu. Yönettikleri Büyükşehirlerde görüyoruz. Biz şehir hastanesi yapıyoruz yolunu yapamıyorlar. Eski Türkiye’ye döner ülkemiz, Trabzon da bundan nasibini alır. 20 yılda yapılmayan Bolu tünellerini düşünün. Bir de yeni hizmete giren zigana tünelini. Vizyon projelerimizin hiç birini bu zihniyet yapamaz. Örnek belediyeler.”

CHP VE ARAKLI…

2002’den bu yana AK Parti’ye en güçlü desteği veren ilçelerin başında Araklı gelir.

Ama ney yazık ki, Araklı’nın AK Parti’den bir milletvekili olmadı.

Olamadı.

Bir çok isim bu konuda şansını denedi ama hayır, seçilebilecek sıraya konmadılar.

Ama yine Araklı, AK Parti’ye desteğini verdi.

Bu seçimde artık "olur" diye bakılıyordu ama yine olmadı.

İlginçtir, Araklı CHP’den üç milletvekili çıkardı.

1980 öncesinden; Ertöz Vahit Suiçmez.

kulis2

1980 sonrasından yine Araklı CHP’den bir milletvekili çıkardı: Akif Hamzaçebi..

Ve şimdi 2023 seçimlerinde Sibel Suiçmez.

Ve ilginçtir bu CHP’li üç milletvekili de Pervane köyünden.

Sibel Suiçmez, Ertöz Vahit Suiçmez’in akrabası.

Eşi Halit Suiçmez, milletvekilliği yapmış Ertöz Vahit Suiçmez’in yeğeni.

Suiçmez, dün mazbatasını aldı.

Ve konuşma yaparken göz yaşlarını tutamadı.

"Bu anı keşke annem görseydi" dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanlığını kazanırsa, Akif Hamzaçebi’nin Ticaret Bakanı olma ihtimali de var.

BEKİR SITKI TARIM, NE DİYECEK?

Parti disipline, dava aidiyeti ile örnek bir isim olan MHP Trabzon Milletvekili adayı Bekir Sıtkı Tarım seçim sonuçlarını özellikle medyaya değerlendirmedi.

Sessiz ve sabırlı durdu.

Ama Tarım’ın yüreğinde fırtınalar esiyor.

Hele bir seçim bitsin, sonuçlansın havasında.

Tarım’ın bu suskunluğu, ne kadar devam edecek diye düşünürken, kendisinden bir açıklama geldi.

Tarım dedi ki “28 Mayıs’tan sonra konuşacağım”

tarım-4

Peki ne konuşacak?

Kendi deyimi ile " ben de basın toplantısı ile 28 Mayıs öncesini anlatacağım" dedi.

Tarım’ın gerçekten ne konuşacağı, ne açıklayacağı merak konusu.

ŞEN’İN BİR ÖZELLİĞİNİ DE ÖĞRENDİK!

Akçaabat Belediyesinin Orta Mahalle tarihi evlerinden biri müze olarak restore etmesi alkışlanacak bir hareket. Belediye Başkanını tebrik ediyoruz. Tam ilçeye layık bir hizmet. Hele mekan olarak Orta Mahalle de seçilmesi, tam isabet. Mutlaka bu müzeyi görmeniz gerekir.

kulis-5

Müzede Osmanlıca bazı belgeler de sergileniyor. Akçaabat ile ilgili yazışmalar. Trabzon Valiliği ile Payitaht   arasındaki yazışmalar tarihi belge niteliğinde.

Müzenin açılışına katılan Ak Parti Trabzon milletvekili Mustafa Şen’in Osmanlıca belgeleri dikkatlice okurken gördük. Boğaziçi Üniversitesi Tarih bölümünden mezun olan Şen, müze ile ilgili bazı önerileri de olmuş.. Osmanlıca yazılan belgelere özel ilgi gösteren Şen gözlüğünü takıp okumaya başlayınca, Şen’in saz çalmasından öte bir başka özelliğini de öğrendik.. Osmanlıca yazılan belgeleri tek tek okuyan Şen, Akçaabat tarih kokuyor tarih dedi..

BÜTÜN İŞİ GÜCÜ BIRAKTI MAÇA GELDİ

Trabzon futbolunun yükselen değeri elde kalan tek ciddi projesi 1461 Trabzon FK dün Vanspor’u eleyerek play off’ta bir üst tura adını yazdırdı.

Maça gelince maçta adeta protokol akını vardı. Başta Bakan Karaismailoğlu olmak üzere Vali Ustaoğlu, Başkan Ertuğrul Doğan olmak üzere şehirdeki bütün protokol oradaydı. Hatta adım atılmıyordu.

kulis4

Bu arada başkan Doğan’ın özverisini de alkışlamak gerekiyor. Ertuğrul Doğan altyapıya verdiği önemi bir kez daha gösterdi. Tarifeli uçak ile 3-4 saatliğine maça gelip yerini alıp Hekimoğlu’na destek oldu. Sadece o değil tüm yönetim de oradaydı. Asbaşkan Zeyyat Kafkas, Genel Sekreter KemalErtürk, Başkan Yardımcısı Ali Haydar Gedikli, Yönetim Kurulu üyeleri Sami Karaman ve Coşkun Öztürk gibi isimler oradaydı.

Pilot takım hüviyetine geçen 1461 Trabzon’a böylesine sahip çıkılıp sıkı sıkıya sarılınması Trabzon futbolunu elbette yukarı çekecektir.

Dileriz ki; Ertuğrul Doğan’ın Trabzon futboluna verdiği bu değer katlanarak devam eder ve Trabzon futbolu kazanır.