HAFİF RAYLI SİSTEM GELİYOR!

Volkan Canalioğlu döneminde gündeme alınan ve sonrasındaki her seçimin en önemli vaadi olan hafif raylı ile ilgili gelişme var. 

Trabzon’un merakla beklediği hafif raylı sistem ile ilgili size bir tüyo verelim. Bildiğiniz üzere konuyla ilgili Ulaştırma Bakanlığı, Trabzon Büyükşehir Belediyesine “Ulaşım Master Planı olmayan şehre raylı sistem olmaz” demişti. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi iki yıllık bir sürede ulaşım mastır planını tamamladı.

Planın doğruluğu da çok tartışıldı çünkü plan devam ederken şehirde birçok değişiklik yapıldı. Bu değişiklikler plana işli mi, yeni otogar bağlantı yolları plana işli mi gibi konular da şu anlık havada duruyor. 

Fakat en nihayetinde Büyükşehir Belediyesi gerek duyulan bir master planı yaptı Ulaştırma Bakanlığına hafif raylı sistemin çalışmaları için yazılı müracaatını yaptı.

Bakanlık proje çalışması için Büyükşehir Belediyesine olur vermiş. Aldığımız son duyuma göre Akyazı ile KTÜ arası bir raylı sistem projesi şu anda hazırlanmış Ulaştırma Bakanlığına gönderilmeyi bekliyor… Projeyi Bakanlık finanse edecek belediye yıldan yıla geri ödemisini yapacak. Şimdilik plan buymuş. 

Yeni raylı sistem anladığımız kadarıyla Ayasofya bölgesinden şehrin içine giriyor Millet Bahçesi, hastaneler, belediyeler güzergahından Kahramanmaraş Caddesi içinden devam ederek Değirmendere’de bir kol üniversiteye, bir kol da otogara veriyor.

Tabii ki bu bir plan. Muhtemelen seçimden önce kazması vurulamayacak ama hazırlanan plan projeye dönüşecek mi, ihale aşamasına gelecek mi bilinmiyor…


 
MİNİBÜS İLE TAKSİLERDE EZİYET VE EMNİYET

Trabzon’da ulaşım araçları noktasında sıkıntının çözülemediğini defalarca yazdık. Ne kadar otobüs koyarsanız koyun ne kadar minibüs koyarsanız koyun bir milyonluk şehre yetecek bir taşıma kapasitesi yok. Belediye çok fazla otobüs koyarsak dengeyi bozarız dolmuşların para kazanması lazım diyor, dolmuşlar ise hep biz kazanalım, belediye bizim işimize karışmasın biz vatandaşı istediğimiz paraya, istediğimiz arabayla, istediğimiz şekilde taşıyalım diyor.

Son olarak yapılan Dolmuş dönüşümü dolmuşçulara büyük avantajlar sağlarken koltuk sayılarını arttırırken engelli alanını boş bırakıp ayakta 10 kadar yolcu taşımaya müsaade ederken vatandaşın da eline sadece araçların yeni olması avantajı kaldı.

Fakat bu avantajlı dezavantaja döndü çünkü ayakta on yolca olunca oturan bütün vatandaşlar ayaktaki yolcuların üzerlerine geldikleri ve temas ettikleri şikayetleri ile gündemde.

Aynı şekilde taksilerde de sıkıntı baş göstermeye başladı. Bizim de başımıza geldi önceki gün bir vatandaşın başına gelen olay. Boztepe dolmuşları önünde meydan taksi durağına giden vatandaş taksiye bindi gideceği yeri söyleyince taksici onu aşağı indirdi, telefon geldi müşteriye gidiyorum dedi. 

Öğrendik ki kısa mesafe yolcuları almak istemiyorlarmış. 

Bununla ilgili şikayet mercii de yok gibi çünkü hem minibüslerin en taksilerin oda yöneti de da bu tür şikayetlere aldırmıyor, aldırsa bile vatandaştan değil şoförden yana inisiyatif kullanıyor. Buna dur diyecek bir Trabzon emniyeti bu şikayetleri duyacak bir Trabzon Valiliği, Trabzon Belediyesi var mı diyen vatandaşın biz de sesi oluyoruz. 

Dileriz sayın valimiz, sayın belediye başkanımız, sayın emniyet müdürümüz bu şikayetleri duyar ve göstermelik değil devamlı denetimler yaparlar.


 

AK PARTİ’DE 1. SIRA KESİN GİBİ 

Yaklaşan genel seçimlerde Trabzon milletvekili sıralaması muhalefet kanadında aşağı yukarı belli gibi. Cumhuriyet Halk Partisi’nde Ahmet Kaya bir dönem daha devam ederim düşüncesinde en güçlü rakibi Sibel Suiçmez olarak görülüyor fakat partinin genç dinamik isimleri de işe asılıyor. 

Suiçmez siyaset yapacağını deklare etmişti hatta partiye üye olmuştu… Listenin birinci ve ikinci sırada bu isimlerle birlikte şekillenir diye konuşuluyor.
İyi Parti’de dün milletvekili Hüseyin Örs birinci sıra aday olacağını sinyalini verdi. İl kongresi salonuna girişte partililerin yoğun ilgisiyle yarım saat yerini oturamadı. Yüzlerce partili kendisi ile foto çekilmek istedi hiçbirini kırmadı, kürsüye davetlerde ve konuşma sonlarında da en çok alkışı milletvekili Örs aldı. 

Kongre sonrası kendisine mikrofon uzattık. “Röportajında şehri biliyorum buranın sorunlarına hakimim sorunlarını aktarmaya devam etmek istiyorum” dedi. Yani olursam “Trabzon’dan aday olurum” dedi. Hüseyin Örs birinci sıra olursa ikinci sıra Yavuz Aydın veya Şükrü Kuleyin olabilir… 

Eski il başkanı Azmi Kuvvetli de adayım derse üçüncü sırada yer alır şeklinde İyi Parti kulisleri konuşuluyor.

Sıkıntının en çok yaşanacağı parti tabii ki Ak Parti. Yapılan anketlerde milletvekili listesinin komple değişimi isteniyor. Yani şu anda milletvekili olanların bir daha milletvekili olması istenmiyor. Trabzon kamuoyunda böyle bir algı oluştu. Ankara’dan edindiğimiz bilgilere göre de bu algı Ankara nezdinde kabul gördü.

Şu anda Trabzon Ak Parti’de ilk üçte konuşulan isimlerin en başında Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç geliyor. Birinci sıra ile dördüncü sıra arasında Ahmet Metin Genç ismi dolaşıyor. Kimileri dört milletvekili çıkarmamız zor Ahmet Metin Genç’i dörde yazarsak ancak çıkartırız algısı oluşturmaya çalışırken kimileri ise Ahmet Metin Genç birinci sırada seçimi sürükleyecek tek isim yorumunda bulunuyor.

Bizim aldığımız duyumlara göre birinci sıra bir bakanın veya eski bir Bakanın… Mevcut milletvekillerinden sadece bir tanesi listede yer alacak o da 5. sıra deniyor.Mevcut milletvekillerinden iki tanesinin Trabzon dışı illerden değerlendirilebileceği ifade ediliyor. 

Kadın kontenjanı bu seçimde riskli sıralarda kullanılmayacak deniyor. 
Listede kadın olsa da sıralamasının 5 veya 6 olacağı ifade ediliyor. Özellikle gençlere gençliğe hitap edecek bir isim mutlaka ilk üçte olacak…

KULEYİN'DEN AÇIKLAMA GELDİ...

Öte yandan Şükrü Kuleyin’in Trabzon’dan 2.sıradan aday olabileceğine dair kulis bilgisine Kuleyin’den açıklama geldi.

İYİ Parti’nin GİK üyesi olarak Trabzon milletvekili adaylığını düşünmediğini, bu tür söylentilerin kendi iradesi dışında gündeme geldiğini ifade eden Kuleyin, ‘’Biz İYİ Parti’de neferiz. Siyasi hedefimiz genel başkanımızı başbakan yapmaktır.’’ dedi.

 İYİ PARTİ KONGRESİNDE NELER OLDU?

Normalde İYİ Parti’nin kongresi dün saat 11:00’da başlayacaktı. Zaten yapılan duyurularda da saat bildirildi. Fakat kongrenin başlaması için gereken çoğunluk sağlanamadığı için kongre bir türlü başlamadı. Aslında gereken çoğunluk sağlanmış, ancak partililer kongreye geldiklerine dair gereken imzalarını atmayınca böyle bir durum ortaya çıkmış. 

Bunun için de salonda sık sık, “İmzaların atılması” yönünde uyarılar yapıldı.
Sonuç itibariyle gerekli imza sayısı ve fazlası saat 12:00’ doğru sağlanınca kongre de başlamış oldu.

Yani anlayacağınız, partililer salona geldi, ancak imzalarını atmadıkları için çizelgede yeterli çoğunluk sağlanamadı ve kongrede böylece geç başlamış oldu.

İYİ Parti’nin Trabzon’da başlayan seçim süreci, dün yapılan il kongresinin ardından sona erdi. Kongrede İYİ Parti il başkanlığına Fatma Başkan seçildi. Başkan rakiplerine büyük fark atarken, kongrede göze çarpanları da sizler için derlemek istedik.

Millet İttifakının il başkanları kongrede yerlerini aldı. Ancak dikkat çeken bir detay, CHP İl Başkanı Nurcan Demiröz ve yine CHP’li Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun’un Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının hemen ardından salondan çıkması oldu. İki ismin kongre başladıktan çok kısa süre sonra çıkması ister istemez dikkat çekti. 

Kongrede oy kullanma esnasında zaman zaman ortam gerildi. Her 3 başkan adayı da kongrede demokrasi kültürünü ortaya koymak için konuşmaların başından sonuna kadar beraber yan yana oturdu. Bakıldığında kongreye katılım yüzde 83’ler seviyesinde bir hayli yüksek oldu. En fazla katılım ise Ortahisar ilçesinden oldu. Ortahisar’daki delegelerin yüzde 90’dan fazlası oy verme işlemi için salona geldi. 


İYİ PARTİ’NİN KINALI BAŞKANI…

İYİ Parti kongresinden devam etmek gerekirse, Yeni il başkanı Fatma Başkan’ın İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener için adak adadığı da ortaya çıktı. 

Bizde 3 şeye kına yakılır, “Evlenen kıza, o kızın doğurduğu erkek çocuk askere giderken ve yine onun doğurduğu kız çocuk evlenirken yakılır.

Askere gidene yakılma sebebi vatanın için kurban olmak anlamına gelir, kızını evlendirirken o aile senindir, kendini oraya adayacaksın anlamına gelerek yakılır. 

Kına bir adanmışlıktır. Ben de bu kınayı Cumhurbaşkanlığını seçimini kazanmak ve Genel Başkanımız Meral Akşener Hanımefendiyi Başbakan yapmak için adadım” diyerek eline yaktığı kınaya gösterdi. Tabi bu davranış partililerden büyük alkış aldı ve uzun süre alkışlandı…STAT SPONSORLUĞU OLMADI AMA DESTEK ÇIKTI

Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu önceki gün Ülker Grubu’nda yani Yıldız Holding’in binasındaydı. Burada Fanatik Trabzonsporluluğu ile bilinen Yıldız Holding Global Hukuk işleri Başkanı Av. İbrahim Taşkın ile görüştü. 

Av. İbrahim Taşkın ile uzun bir görüşme yaptı. Burada stadyum sponsorluğu da gündeme geldi ancak hali hazırda Ülker Grubu’nun Fenerbahçe sponsorluğu devam ettiği için bunun mümkün olmayacağı kayıtlara geçirildi.

Trabzonspor’a 20 yıldır farklı alanlarda sponsor olan Ülker Grubu bu desteğini en az 3 yıl daha sürdürecek. Verilen sponsorluklar artarak devam edecek.

Prensipte konuşulan ve bir noktaya getirilen bu anlaşmaların ilerleyen aylarda resmiyete dökülmesi bekleniyor.

Görüşmenin ilginç detaylarından birisi de Taşkın’ın arabulucu olmasıydı. Trabzonspor’un sorunlar yaşadığı kulüpler ve TFF ile Taşkın arabulucu olacak. Başta Kasımpaşa’nın geldiği bu kulüpler Trabzonspor’a başta ödeme olmak üzere birçok alanda sorun çıkarıyor. Bu da görüşmenin en ilginç detaylarından birisiydi.