BAKAN KARAİSMAİLOĞLU'NUN MAZBATA SAYGISI

Dün gece meydanda seçim zaferini kutlayan AK Parti’de ilginç bir gelişme yaşandı.

Acil kodu ile Bakan Adil Karaismailoğlu, Ankara’ya gitti.

Bakanlıkta bulunan bürokratik işlemlerin aksamaması olarak Ankara’ya gittiği söylense de Karaismailoğlu bazı bakan arkadaşları ile Külliyeye çıktı ve Erdoğan ile görüştü.

Bu durum yeni kabinede Adil Karaismailoğlu’nun yer alacağı şeklinde yorumlandı.

Trabzon’un beklentisi de bu yönde.

FxPYJS0WIAQAW0e

Bu arada Bakan Karaismailoğlu'nun mazbata zamanlaması da son derece ilginç.

Bakan Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 13.Cumhurbaşkanlığı mazbatasını aldıktan sonra Trabzon’a gelip mazbatasını alacak.

Yani Bakan Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önce mazbatasını almayarak bu anlamda lidere saygıda tavır belirlemiş oldu.

Mustafa Şen’in de aynı yöntemle mazbatasını alacağını öğrendik.

VEHBİ KOÇ O SEÇMENİNİ NEDEN ARIYORDU?

Partilileri tarafından hak etti, kamuoyu tarafından da hayaline kuştu denilen AK Parti Milletvekili Vehbi Koç ile bir sohbetimiz oldu.

Koç’a, 'Seçim süresince sizi en duygulandıran an neydi?' diye sorduk.

Koç yanıtında Çukurçayır’da bir seçim çalışmasında ileri yaşına rağmen Trabzonlu bir kadının yolunun karşısına çıktığını belirterek “Bakın bu adama (Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bahsediyor) sahip çıkın size dua ediyorum, hiç uyumayın.” dedi.

FxJAxvtWIAQu6Ib

Yolunu keserek adeta kendine bu anlamda uyarı yapan kadın seçmeninin bu uyarıları karşısında duygulandığını belirterek, 'Her gece belli bir saatte o kadın seçmenini aradı ve bak uyumuyorum.' dedi.

Seçmenin duasını aldı.

Koç’un seçim dönemindeki en duygu yüklü anı bu oldu.

Uyamadığını ispat ederek yaşlı kadını her gün arayarak 'Ayaktayız ninem.' dedi.

CHP'DE KURULTAY HAZIRLIĞI VE TRABZON

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu seçim sonrası istifa eder diye tahmin edilirken böyle bir karar almayacağı şimdilik belli oldu.

Ancak CHP bu yıl yasal zorunluluktan dolayı Kurultay yapacak.

Zira partiler yasa gereği iki yılda bir Kurultay yapmak zorunda ancak kurultayı bir yıl erteleme hakkı da var.

CHP bu hakkı kullandı.

FxJtHU3X0AIi-KM

Bu yıl yani 2023 yılı yasal olarak kurultay yılı olacak.

CHP’nin ikinci sıra milletvekili adayı Ahmet Kaya ise siyasetini bundan sonra Ankara odaklı, Trabzon bağlantılı yapacak.

Bir kızının Ankara’da eğitimini sürdürmesi nedeni ile Kaya, Trabzon’a dönmeyecek.

Bu arada Kaya’nın meclisteki iki tecrübeli danışmanları Kaya’nın önerisi ile CHP'li bir milletvekili ile çalışma kararı aldı.

Suiçmez’in bu anlamda Kaya’dan bir talebi olmamış.

Sibel Suiçmez ise Genel Merkez’den haber bekliyor.

Edindiğimiz bilgilere göre Suiçmez bugün ya da yarın Ankara’ya gidecek.

Yemin merasimine katıldıktan sonra Trabzon’a gelerek 14 ve 28 Mayıs seçim sonuçları değerlendirilecek.

Seri toplantılar yapacak.

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Yavuz Aydın’ın Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef alan sosyal medya paylaşımına hala Sibel Suiçmez’in sessiz kalması ve cevap vermemesi de partililerin dikkatini çekiyor.

Suiçmez’e yakın isimler ise, 'Hele bir yeminini yapsın nasıl muhalefet edilecek herkes görecek.' diyor.

VAKFIKEBİR ÖZEL ÇALIŞTI

Artık seçimler geride kaldı.

Şimdi kaybeden ve kazanan partilerin analiz vakti.

Nerede eksik yapıldı ve neler yapılmalıydı?

Ak Parti Vakfıkebir İlçe Başkanı Ahmet Uzun ile de seçim sürecini konuştuk.

Trabzon’un 18 ilçesi arasında oyunu en fazla artıran ilçe olduklarının altını çizen Başkan Uzun çalışmalarından da söz etti.

Başkan Uzun 1. Tur ve 2. Tur seçim detaylarını şöyle ifade etti: "İlçemiz Vakfıkebir’de birinci tur sonrası ilçe başkanlığı olarak toplandık, nerede eksik var, nerede sıkıntı var diye sorguladık. Başkan adayı olan Sinan Oğan’a giden oylar neden gitmiş, nasıl geri alabiliriz, bununla ilgili fikir alışverişi yaptık. Sandığa gitmeyen hemşerilerimizle bire bir görüşmeler yaptık. Sonra 20 kişilik bir tim kurduk. Tek tek, dolaştık. Gençlerle konuştuk, nihayetinde bir önceki seçimden bin oy daha fazla olarak Vakfıkebir ilçemiz Trabzon’un 18 ilçesi arasında oyunu en fazla artıran ilçe oldu.. Bu gururu yaşamamızı sağlayan öncelikle seçmenlerimize, teşkilat mensuplarımıza bizleri hiç ama hiç yalnız bırakmayan Sayın il başkanımız doktor Sezgin Mumcu‘ya, Ulaştırma Bakanımız Trabzon Milletvekilimiz Adil Karaismailoğlu’na ve milletvekillerimizin tümüne teşekkür ediyoruz. Onlar bize güç verdi, biz onların verdiği moral ile güç ile sahada çalıştık ve böylesine bir başarı sağladık. Yönetim kurulu üyelerimize, kadın kolları teşkilatımıza, gençlik kolları teşkilatımıza ne kadar teşekkür etsek azdır. 

acb01cd4-fc64-46fb-9609-954e55adf5b5

Çalışmalarımızda bizleri yalnız bırakman Belediye Başkanımız Muhammet Balta ve Belediye Meclis üyelerimize de ayrıca teşekkür ediyorum.
Siz kıymetli basın mensuplarına da bu emeği gördüğünüz için ayrıca teşekkür ediyorum. Marifet iltifata tabiidir... Çok sayıda tebrik teşekkür telefonu aldık. Dileriz Büyükliman bölgesindeki oylarımızı hep birlikte sadece Vakfıkebir’de değil Beşikdüzü’nde de, Çarşıbaşı’nda da, Şalpazarı’nda da layıkıyla arttırıp yerel seçimde buralarda çok daha büyük başarılar elde edeceğimizi ümit ediyorum. Bu vesileyle yeniden Cumhurbaşkanı seçilen liderimiz, yeni yüzyılın önderi Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 13. Cumhurbaşkanlığı görevini tebrik ediyor, parlementoya seçilen tüm milletvekillerimizi tebrik ediyor, hafta sonu oluşması beklenen yeni kabinenin de ülkemiz ve şehrimiz adına hayırlara vesile olmasını diliyorum. İlimiz adına mutlaka bir bakan istediğimizi Adil Karaismailoğlu bakanımızın yeniden göreve devam etmesini istediğimizi özellikle belirtmek istiyorum."

O KULİSLER ERKEN BAŞLADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Önümüzde 2024 yerel seçimler var bu seçimlerin de şimdiden hazırlığına başlıyoruz. Diri ve iri olacağız.' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu sözünden sonra Trabzon her zamanki gibi siyasi zenginlik özelliğinden hareketli günlere erken başladı.

Şimdiden özellikle Ortahisar ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile ilgili isimler kulislerde seslendirilmeye başlandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun bir kez daha aday olup göreve devam edebileceği belirtilerken eğer Zorluoğlu bakanlıklarda üst düzey (Bakan yardımcılığı gibi) görev alırsa şu isimler aday olarak kulaktan kulağa yayılıyor;

Ekran Resmi 2023-05-30 08.01.33

- Ahmet Metin Genç

- Abdülkadir Uraloğlu

- Mazhar Yıldırımhan

- MGK Genel Sekreteri Seyfullah Hacimüftüoğlu

- Muhammet Balta

GENEL MERKEZ KARADENİZ İLLERİNDEN BAŞLIYOR

AK Parti’de seçim rehaveti hiç yok.

Seçim bitiyor, kazanılıyor ve ardından ilk seçim için kollar sıvalıyor.

Şimdi AK Parti Genel Merkez gerçekleştirdiği çalışma ile oy kaybedilen illerin detay incelemesini başlıyor.

Milletvekilliği seçimlerinde oy kayıpları detay olarak araştırılacak.

Ekran Resmi 2023-05-30 08.02.33

İlk araştırmalar da Karadeniz Bölgesi illerinden başlayacak.

AK Parti Genel Merkezi seçim sonuçlarına göre Karadeniz’den 3 il için sorun belirledi.

Belirlenen iller için önümüzdeki günlerde görevden alma olabileceği söyleniyor.