MUHALEFETİN EMEĞİ ÇOK!

Trabzon'da Ulaşım Master Planı sonrası Kahramanmaraş Caddesi'nin trafiğe kapatılması  ile dolmuş minibüslerinin meydan trafiğine girmemeleri adına Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu güzel bir karar almıştı.

Neydi bu karar?

Şehrin doğusuna gidecek olan dolmuşların köprüaltında depolanmasına ve şehir içine girmeden doğuya hareket etmesine, şehrin batısına gidecek olan dolmuşların meydanın batısında bulunan postane önünde depolanmasına karar vermişti. 

Şehir meydanı bu karar ile nefes almışken şoför esnafı işlerinin azaldığını gerekçe göstererek harekete geçti.

Muhalefet partilerine baskı yapıp belediye meclisinde Zorluoğlu'nun kararına karşı çıkmalarını istediler.  

Muhalefet de 'Tamam Zorluoğlu'nu eleştirecek bir şey bulduk' dercesine art arda mecliste söz alıp kararın geri çekilmesi için baskı yaptılar. 

Zorluoğlu ne kadar dirense de muhalefet bastırdı da bastırdı.

Ekran Resmi 2022-12-04 07.39.34-1

Ve Zorluoğlu bu kararını delmek zorunda kaldı. 

Meydan yine arap saçına döndü. 

Şehre doğudan tek giriş noktası olan Baro Binası Meydan güzergahı ve Köprüaltı civarında şimdi her gün bir kavga bir karmaşa...

Simsarlar trafik polisi gibi özel araçların geçiş hakkına müdahale edip dolmuşlara özgür hareket alanı sağlamanın peşinde...

Modern kent Trabzon'a yakışmayan bu keşmekeşlikte emeği geçen şehrin kaderini şoförlerin keyiflerine tercih eden muhalefet partisi belediye meclis üyelerini alkışlıyoruz. 

Bu güzide şehre iktidar-muhalefet el ele verip yazık ediyorsunuz.

OF'TAN O İSME DİKKAT! 

Trabzon'da yaklaşan genel seçimlerle ilgili mevcut milletvekillerinin bazıları yerlerini korumak veya listede daha üst sıralara çıkmak için mücadele ederken bazı isimler ise henüz seçim startı verilmemesine rağmen sahada yoğun bir çalışma mesaisi içine girdiler. 

Ak Parti'de özellikle Of İlçesi'nde iki isim resmen sahada diyebiliriz. 

Önceki dönem 5. sıra adayı Vehbi Koç ile eski Of İlçe Başkanı Hakan Terzioğlu sahada adeta bir aday gibi ziyaret ve faaliyetlerini sürdürüyor.

Vehbi Koç'un 2 yıldır benzer faaliyetleri yürüttüğünü özellikle belirtelim...

Bilindiği üzere Of her seçimin en ağır, en etkin isimlerini listeyi sokan bir ilçeydi...

Eski Bakan Erdoğan Bayraktar, şimdiki İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu Türkiye'de önemli hizmetlere imza attılar ve hizmet etmeyede de devam ediyorlar. 

Of ilçesi sadece Trabzon için değil Türkiye için yıldız isimleri siyaset sahnesine sokarken son seçimde bu denge batıya kaydı, liste batı ağırlıklı yapıldı. 

Ve bu seçimde bu denge yeniden sağlanacak diyenler çoğunlukta.

Zaten Of'tan art arda çıkan isimlerde bunu gösteriyor. 

Seçime doğru çok daha isim gündeme gelecektir.

Fakat bu isimlerle ilgili yorumlarımızı yaparken Of'u iyi takip eden bir kardeşimiz 'Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu'nu bir kenara yazın' deyince şöyle bir durduk. 

Politik Güğüm - 1 Şubat 2023 Politik Güğüm - 1 Şubat 2023

Ekran Resmi 2022-12-04 07.41.03

Çünkü Of ilçesi merkezini baştan sona yeniden inşa eden Sarıalioğlu yeni dönemde başkanlık yapmayı düşünmediğini yakın çevresine duyurmuştu. 

Kendisi belki çok gündeme gelmeyi sevmiyor ama iyi bir siyasetçi, realist bir yönetici popilizimden uzak bir isim...

Milletvekili aday adayı olacağına kesin gözüyle bakılıyor...

Dediğimiz gibi uzaktan bakınca soğuk ve dar kapsamlı bir kişi olarak görülüyor ama konuştuğunda doğu ilçelerinin en iddialı adayları arasına gireceğine emin bakılıyor.

TRABZON'DA REKTÖR VAKIF KURACAK 

Trabzon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu, Trabzon Üniversitesi Vakfı'nın kurulması için harekete geçti

Vakfın kurulması için en kısa sürede gerekli adımların atılacağını kaydeden Rektör Aşıkkutlu, vakıf bünyesinde önemli çalışmalara imza atacaklarının müjdesini verdi.    

Rektör Aşıkkutlu Trabzon Üniversitesi Vakfı'nın kurulmasının gerekli bir durum arz ettiğini belirterek, "Ülke genelinde birçok üniversitemizde bu vakıflar var. Biz de kendi bünyemizde bir vakıf oluşturmayı amaçlıyoruz. Trabzon Üniversitesi olarak vakıf kurulmasını düşünüyorduk bunu en kısa zamanda gerçekleştireceğiz" dedi. 

Üniversitede vakfın amaçları doğrultusunda faaliyetler göstereceklerini kaydeden Rektör Aşıkkutlu ayrıca, "Devletimiz bize bütçe veriyor, bunları kullanıyoruz ancak bunun dışında vakfımızda hayır sahiplerinin bağışlarını almak suretiyle öğrencilere burs verme imkanı ortaya çıkacaktır. Yine başarılı öğrencileri destekleme gibi çalışmalar yapacağız. Belki vakıf üzerinden yaptıracağımız binalar olabilecektir.

Ekran Resmi 2022-12-04 07.42.13

Yani üniversite vakfımız ihtiyaç sahibi öğrencileri desteklemekten tutun da üniversite ile ilgili akademik ve sosyal faaliyetlerin yürütülmesine kadar geniş bir yelpazede çalışmalar yürütecektir. Vakfın kurulmasını gündemimize aldık çalışmalarımıza en kısa sürede başlayacağız. Üniversitemize, akademik camiamıza ve şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.

TERMİNALİ KAT KARŞILIĞI VERELİM...

Ortahisar Belediyesi'nin CHP'li Meclis Üyesi Cüneyt Zorlu eski terminal binasının arazisinin TOKİ'ye devredilmesine ya da takas edilmesine çok sıcak bakmadığını belirterek, kat karşılığı o arazinin verilmesinin belediyeye daha çok katkı sağlayabileceğini söyledi.

565 milyon bedel biçilen arazi olduğunu kaydeden Zorlu, "TOKİ'ye devretme ya da takas danışıklı dövüş gibi oluyor. Sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. O arsa kat karşılığı verilebilir. Daha karlı olur. Sizin bir arsanız olsa yüzde 40 ile 50 ile verdiğiniz zaman süreç sonunda en az bir lira kazanacaksanız üç lira kazanırsınız.

Ekran Resmi 2022-12-04 07.43.04

17 dönüm arazi. Bu kadar büyük arazi, şehrin göbeğinde bir bu kadar büyük arsa üretme şansı yok. Ancak şehir dışında mücavir alan dışında bunları üretebilirsiniz. Değeri bunun onda biri olmaz. kendi imkanlarıyla değerlendirilmesi lazım" dedi.

İYİ PARTİ AK PARTİ'Yİ DAVET ETTİ Mİ?

İYİ Parti Ortahisar İlçe Kongresi dün bir düğün salonunda yoğun katılım ile gerçekleşti. 

Genel kurula İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, İl Başkanı Azmi Kuvvetli, Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, çok sayıda partili ve misafir partilerden il ve ilçe başkanları katıldı. 

5 partiden İl ve Ortahisar İlçe Başkanı salonda yerini alırken AK Parti'den kongreye kimsenin davet edilmediği öğrenildi. 

İki aday olması münasebetiyle heyecanın dorukta olduğu kongrede, İl Başkanı Kuvvetli ile milletvekili Örs'ün iktidara yönelik ağır eleştirileri büyük alkış aldı. 

İki başkan adayının da sıkı bir rakip ve hararetli bir süreç geçirmesine rağmen olgun davranışları katılımcılar tarafından taktirle karşılandı. 

Salonda genç seçmen sayısının az olması dikkat çeken bir husustu.

Kadın katılımcı sayısı da hatırı sayılır şekildeydi...

Bir ilçe kongresi olmasına rağmen coşkunun tavan yaptığı kongrede, iki başkan adayı da kazananın İYİ Parti olacağını, kaybedeni olmayan bir seçim olacağını belirterek kürsüden indi. 

Kongrede Erdal Uzun 269, Seher Melek ise 144 oy aldı. 

Bu sonuçla mevcut başkan Erdal Uzun 125 oy farkla yeniden ipi göğüsledi. 

İYİ PARTİ ORTAHİSAR’IN BÜTÇESİ MİLLETVEKİLİNİ BİLE ŞAŞIRTTI! 

Birçok partilinin 61saat.com'dan da canlı takip ettiği kongre salonunda dikkat çeken bir diğer  ayrıntı ise ayrılan tahmini bütçe oldu.

Ortahisar'ın Seçim için 182 bin 500 TL'lik bir tahmini bütçe hazırladığını duyan Kayseri milletvekili Dursun Ataş araya girerek uyarıda da bulundu. Ki seçim için hazırlanan bu tahmini bütçe, salonda bulunan bir çok kişiyi de şaşırtmadı desek yalan olur...

Araya giren ve bütçenin düşük olduğunu gören Ataş, “Bu bütçe ile seçime gidilmez. Milletvekili olmak isteyenler, bir an önce hazırlığını yapsın. Bu partinin bütçesi, bir de onların bütçesi olsun” dedi.

Ekran Resmi 2022-12-04 07.50.20

Seçim havasına bakarsak, Seher Melek adaylığını çok geç açıklamasına rağmen yine de iyi çalıştığını belirtmekte fayda var. 
Destekçileri sarı fular ve kravat ile birlikte salona geldi. Salon girişinde bir dükkanın camları Seher Melek’in afişi ile giydirilirken, yine girişte rozetler de dağıtıldı.

Ancak neden kaybetti diye soracak olursanız, bunun içinde Melek tarafı delege sürecini işaret ediyor. Birçok partili, mevcut yönetimin kazanabilecekleri bir delege belirleme sürecini ortaya koyduğunu ifade ediyor. 

Ancak bu duruma itiraz da yok değil. Çünkü 'delege listeleri asıldığında neden itiraz olmadı' diye de not düşüyorlar. 

Sonuç olarak Ortahisar İYİ Parti'de Erdal Uzun dönemi devam edecek… 

Aslında Ortahisar’daki bu süreç İl Yönetimini de etkileyecek. 

Çünkü il seçiminde, oyların neredeyse yarısından fazlası Ortahisar’da... Yani anlayacağınız Ortahisar ne diyorsa il de o olacak gibi duruyor. 

Mevcut Başkan Azmi Kuvvetli'nin aday olup olmayacağı henüz bilinmiyor. 

Ancak Uzun yönetiminin mevcut başkan Kuvvetli’yi desteklemediği de iddia ediliyor.

Bu noktada Kuvvetli, yeniden il başkanlığına aday olmazsa bu pek de sürpriz olmaz.

Zaten dün seçim bittikten sonra Kuvvetli, sahneye çıkarak Uzun’u tebrik etti.

Ardından birlikte fotoğraf çekiminde yer almaması da ister istemez dikkat çekti...

TRABZONSPOR ANTALYA’DA ÖKSÜZ KALDI

Trabzonspor önceki gün Hull City ile karşı karşıya geldi.

Tribünler tamamen Acun Ilıcalı’nın takımına tahsis edildi. Bu durum dışarda bekleyen onlarca taraftarın geri dönmesine içeri alınmamasına neden oldu. Yine tanıdıkları olanlar girebildi.

Bu durum şampiyon takıma yakışmadı, önceden duyurulması gerekirdi. 

Kampta herhangi bir yönetici ise bulunmuyor.

Önceki yıllarda bir yönetici kafile başkanlığı yapardı. Hazırlık maçına bile herhangi bir yönetici gelmedi. Trabzonspor’u tribünde yönetim danışmanı Ali Kemal Denizci  temsil etti.

5850419d-605f-4995-a35f-4adecce51fb0

Başkan, Asbaşkan veya herhangi bir yöneticinin kampta olmayışı birçok soruyu da beraberinde getirdi.

Trabzonspor’dan herhangi bir yöneticinin tribündeki protokolde yer almadığını gören Hull City Başkanı Acun Ilıcalı maçı bir süre tribünde takip ettikten sonra teknik heyetin arasına geçip izledi.

Bu durum maçı takip edenler tarafından net bir şekilde görülürken kampa herhangi bir yöneticinin gelip gelmeyeceği bilinmiyor.