TRABZON MÜSİAD'DAN BATIYA LİMAN ÖNERİSİ

MÜSİAD Trabzon Şubesi Yönetim Kurulu üyelerinin rütin olarak gerçekleştirdikleri ziyaretleri çerçevesinde bu kez Beşikdüzü OSB'yi ziyaret ettiler.

Başkan Zafer Ofluğlu ve yönetim kurulu üyeleri üretim yapan tesislerin sahipleri ile konuşarak sorun, talep ve çözüm önerilerini dinledi.

Ziyaret ile ilgili görüştüğümüz Ofluoğlu Beşikdüzü OSB'nin çok dolu ve güzel bir OSB olduğunu, ziyaret ettikleri tüm işletmelerin büyük bir azimle yüzlerce istihdam sağlayarak devlete önemli katma değer ürettiklerini azim ve gayretlerinden ötürü tüm işletme sahipleri ile çalışanlara teşekkür ettiğini ifade etti.

Ofluoğlu Beşikdüzü OSB'de yaptıkları istişareler sonucu bazı önemli meselelerin altını çizdiklerini ve bu konuları ilgili ve yetkililere aktaracaklarını belirterek, "MÜSİAD olarak iş dünyasının üretim lokomotifine önemli katkıları olan Beşikdüzü OSB'de taktire şayan bir gayret var. Fakat Beşikdüzü OSB'nin alt yapı sıkıntısı var. Bunu açıkça görüyor ve hissediyoruz.

WhatsApp Image 2022-08-04 at 23.27.00

Yol sorunu var. 2 araç yan yana geçemiyor. Belli ki baştan planlamada bu noktalar atlandı. Yeniden ele alınması gerekir. Yeni yapılmakta olan Vakfıkebir OSB'de yol sorununa güzel çözümler üretilmiş 21 km duble yol planlanmış.

Enerji noktasında da bir takım sorun ve eksiklikler var. Bunların hepsini konuştuk. Tüm OSB'lerimizi ziyaret ederek sonunda genel bir istişare ve rapor hazırlayarak ilgilere ileteceğiz.

Aslında batıda 3 önemli OSB'ye hizmet verebilecek geniş çaplı bir limanın olması gerekir. Bunun için Vakfıkebir'deki limanın büyütülmesi ve ticari liman statüsüne geçirilmesi çok büyük bir hamle olur.

Vakfıkebir limanı cazip hale gelip o bölgedeki 3 OSB'ye hizmet verebilir hem o bölgenin gelişmesine hem de OSB'deki üreticilerin ihracat yapmalarına vesile olur" ifadelerini kullandı.

YOMRA'DAN NASIL OY İSTEYECEKLER?

Şu sıralar tüm şehirde kışa hazırlık var. Özellikle kömür ile ısınma ihtiyacını gideren vatandaşların yıllık kömür aidatları 15-25 bin TL arasında büyük meblağları buluyor. 

Trabzon'un en hızlı gelişen ve adliye, dünya ticaret merkezi, eğitim araştırma hastanesi gibi önemli kurumları içinde barındıran Yomra ilçesine Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 'Verdik' denilen gaz hala bir türlü ilçeye tam anlamıyla verilebilmiş değil. Her sene bir sonraki seneye atılan Yomra ilçesi doğalgaz konusunda adeta cezalandırılıyor. 

8F10CE9BEB80D21E603CA9A53B51417A_894512355327605_2fm1p7kpplmxmypvmrws

Geçen seneyi zor geçiren vatandaşlara bu sene de gaz verilemeyeceği 10 bin abonesi hazır olan ilçeye sadece 1000 kişilik doğalgaz verileceği haberi ilçede şok etkisi yarattı. 

Hastaneye bile taşıma tüplerle gaz verilen Kaşüstü Mahallesi'nde site sakinlerinin isyanı büyük ve çok sayıda vatandaş diyor ki, "Kurt kışı geçirir ama yediği ayazı asyla unutmaz... Biz de Ak Parti'nin Yomra'ya verdiği bu cezayı unutmayacağız. 3 senedir oyalanan Yomra halkı gereken cevabı sandıkta gerekenlere verecektir" ifadelerini kullanıyor. 

İlçe Belediye Başkanı, Ak parti ilçe başkanı ve muhalefet ise sus pus. Neden sessizler neden konuşmuyorlar bilinmiyor. Ama inşallah bir bildikleri vardır.

AYRIM GÖZETMEDİLER…

Ortahisar Belediyesi geçtiğimiz aylarda hatırlanacağı üzere yerel gazetelere Basın İlan Kurumu aracılığı ile destek kararı almıştı. Bu destek kapsamında da Ortahisar Belediye Meclisinin Kararları özet şeklinde yerel gazetelerde Resmi İlan olarak yayınlanacaktı.

Ortahisar Belediyesi bu kararını uygulamaya koydu ve ilk ilanda yani Temmuz Ayı Meclis Kararları özet şeklinde, Karadeniz, Taka, Karadeniz’den Günebakış, Kuzey Ekspres ve Karadeniz’de Sonnokta Gazetesi'nde yayınlandı.

304

Bu noktada baktığımızda gazetelerde her hangi bir ayrım yapılmadığı görüldü. Yani anlayacağınız iktidarı bilgilerin doğruluğuna bakılmadan sert şekilde eleştiren gazetelere de ilanların verildiği görüldü.

Zaten mecliste de bu karar alınırken, gazeteler arasında herhangi bir ayrım yapılmayacağı ifade edilmişti.

Bu ifade nihayetinde gazetelere verilen ilanla birlikte yerine de geldi.

TRABZON BASININDAN İSTİFALAR, YENİ BAŞLANGIÇLAR…

Bu kez sizlere Trazon Basınından haberleri derleyelim dedik…

Trabzon basınının emekçi kadınlarından Fatma Yavuz, yaklaşık 2 yıldır sürdürdüğü Kuzey ekspres Gazetesi Yazı İşleri Müdürlüğünden istifa etti.

Yavuz’a, “Yeni bir sayfa mı var?” diye sorduk. Cevabı ise, “Şimdilik fındık toplayacağız. Ama bu mesleğe aşığım. Bakalım hayat ne gösterir” dedi.

Nurgül Günaydın Kurum da Trabzon basının emekçi kadınlarından... Kendisi de çalıştığı kurumdan istifa ederek Taka Gazetesi'nde çalışmaya başladı.

ANKA Haber Ajansının Trabzon Muhabirliğini sürdüren genç meslektaşımız Esra Nur Pervan'ın da Sonnokta Gazetesi'nde başlaması bekleniyor.

3-gazeteci-gozaltinda-11051932_l2

Ayrıca Trabzon’da bir gazetenin de isim vermeyelim, künyesinde değişiklik oldu. Zaten bu gazetenin künyesi senede bir değişir.

Eski gidenler, geri gelir, geri gelenler bir süre gazeteyi idare sonra onlar gider, daha öncekiler yine gelir…

Anlayacağınız gazetede ki bu döngü bir türlü kırılmaz ve devam eder. Evet yine devam etti….

Ayrıca şunu da belirtelim. TGC’nin Yılbaşı’nda yayınlamayı planladığı Yeni Yıl Gazetesini uzun bir aradan sonra yeniden çıkaracağını öğrendik.

TGC normalde sadece dini bayramlarda gazete çıkarıyordu...

TÜRK BAKAR, GÜRCÜ EĞLENİR ALIŞVERİŞ YAPAR

Trabzon’da bu sezon yoğun bir turist akını olunca yerel halk da gezmek, eğlenmek, kafa dinlemek için şehri terketmenin çarelerini aramaya başladı.

Fakat şehri havayolu ile terk etmek çok zor, çünkü uçak bulamıyorsunuz. Hadi diyelim ki buldunuz İstanbul Ankara’ya gideyim deseniz bilet fiyatları gidiş geliş 2000 tl kişi başı,..

Öyle Ege’ye Akdeniz’e gideyim derseniz fiyat kişi başı 3’e 4’e katlanıyor. İki kişi birde çocuk eklenirse 20 binin kapısı demek sadece ulaşım...

İşte bu yüzden Trabzonluların en hızlı ve maliyetsiz kaçabilecekleri yurt dışı seyahati Gürcistan kalıyor.

Ulaşım anlamında uygun olsa da Gürcistan'ın parası öylesine değerlendi ki Türk lirasının 6 katına çıktı.

Bunu da göze alıp gittiniz diyelim bu kez kapıdaki izdiham sizi karşılıyor.

Çünkü bir zamanlar benzini, sigarası, alkolü ucuz diye Türklerin akın ettiği Gürcistan’da olay tersine döndü. Öyle böyle değil...

Gürcistan’a göre her şey Türkiye’de çok çok ucuz.

İşte bu yüzden Gürcü vatandaşlar sabahın erken saatlerinde sınır kapısına yığılıp Türkiye’ye geçiyor bırakın yakıtı, sigarayı alkolü market pazar alışverişlerini bile buradan yapıyor.

Buradan aldıkları ucuz ürünleri Gürcistan’a getirip satıyorlar. Trabzon’daki lüks restaurantlarda da yoğun bir Gürcü misafir akını var. Kapıda inanılmaz bir ticaret dönüyor.

Kimlikle giriş çıkışın da serbest olması bu işi artırıyor. Hal böyle olunca kapıdaki izdiham gidenlerin 2-3 saat gibi kapıda kalıp sıra bekleme eziyetine dönüşüyor.

Türkiye’nin Gürcistan tarafından adeta yağmalanırcasına oluşturduğu pazar maalesef kimsenin gözüne batmıyor.

Ne Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve Hazine Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve ekibi bu konuda adım atmıyor.

Geçişte bir sınırlandırma bir önlem yok. Türkiye Gürcistan’ın Pazar alışveriş noktası oldu. Çok ucuza olduğu için yüksek miktardaki alışveriş oranları talebin çok olduğunu gösterdiği için Türkiye’deki birçok ürünün fiyatı da her geçen gün artıyor.

Türklerin ise orada da gezmesi eğlenmesi hem maddi yönden hemde kapıdaki izdihamdan neredeyse imkansız hali geldi...

İSTANBULSPOR’DAN TRABZONSPOR’A JEST

Trabzonspor sezonu bugün İstanbul’da açıyor.

Politik Güğüm - 12 Ağustos 2022 Politik Güğüm - 12 Ağustos 2022

Akyazı Stadı’ndan sonra en çok maçlarını oynadığı stadyum olan Olimpiyat’ta maç oynanacak.

Daha yeni kupa kaldırılan stadyum Trabzonspor’a hep uğurlu geliyor.

Rakipte Trabzonlu Emel Sarıoğlu’nun sahibi olduğu İstanbulspor…

62e7ecde7862ae5fa13f2f71

Trabzonspor’un kupa anıtına da bağışta bulunmuştular.

Maç öncesi ağabey diye nitelendirdikleri Trabzonspor’a jest yaparak doğu tribünün tamamını açtılar.

Trabzonspor’a herhangi bir kısıtlama koymayan İstanbulspor’un bu tavrı alkış alsa da 261 TL olarak belirlenen fiyatlar can sıktı...

Yine de İstanbulspor’un bu tavrı örnek olmalı…