2.ADAM AĞAOĞLU İÇİN NE DEDİ?

Trabzonspor’un şampiyon başkanı Ahmet Ağaoğlu’nun adının AK Parti Trabzon’dan milletvekili adayı olacağına dair siyasi kulisler, Ankara’da da yankılanmaya başlandı.

Hatta, konu ilk kez Ankara’da AK Parti genel merkezinde de seslendiril(miş)…

Geride bıraktığımız Cumartesi günü Millet Bahçesi’nde, AK Parti il yönetimi basın mensupları ile bir araya gelindi.

Burada uzun uzun sohbet edildi.. İl yöneticisi Bayram Öztürk’ün imal ettiği Trabzon simidi ile Trabzon kaşar peyniri yenildi.

Sohbetin bir bölümünde, Ahmet Ağaoğlu’nun Trabzon’dan milletvekili adayı olacağına dair iddialara geldi.

Bu iddiaları İl Başkanı Sezgin Mumcu, temkinli yaklaştı. Tam siyasi cevap verdi.

‘Genel Merkez ne derse biz de onun arkasındayız’ dedi.

Ancak o toplantıda tam da il başkanın yanında oturan il yönetiminin ikinci adamı Ömer Topaloğlu ile ilginç bir değerlendirmede bulundu. Topaloğlu dedi ki:

“Ağaoğlu, Trabzonspor başkanlığında başarılı. Bundan sonra artık bütün eforunu, Şampiyonlar liginde başarılı olmaya harcamalı. O şampiyonlar liginde nasıl başarılı oluruza kafa yormalı…”

Topaloğlu’nun bu açıklamasından nasıl bir yoruma çıkılır, siz okurlarımızın kanaatine bıraktık.

BÜYÜKŞEHİR VE SPOR KENTİ

Trabzon Büyükşehir Belediyesi yine spor kentine yakışır etkinliğe imza attı.

Türkiye-Portekiz voleybol müsabakasına ev sahipliği yapan Trabzon'da Büyükşehir Belediye konaklama ve yolcu transferlerine kadar neredeyse tüm organizasyonu gerçekleştirdi.

Adını dünyaya duyuran Trabzonspor şampiyonluk kutlamalarına da tam destek veren Büyükşehir Belediyesi dün de şehrimizde oynanan Türkiye-Portekiz karşılaşması öncesi Hayri Gür Spor Salonunun önünde DJ performansı ile taraftarları adeta coşturdu.

Türkiye Voleybol Federasyonu As Başkanı Ahmet Göksu ile yakın arkadaşlığı bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu da Türkiye voleybol takımını yalnız bırakmadı bizzat salonda heyecanla takip etti.

Müsabaka sonrası Başkan Zorluoğlu’na Federasyon As Başkanı Göksu tarafından plaket ve Milli forma hediye edildi.

Müsabakaya katılan taraftarlar organizasyondan memnun kaldığını dile getirdi.

Büyük coşku yaşayan ve yaşatan taraftara teşekkür eden Başkan Zorluoğlu, "Trabzon bir kez daha spor ve spor dostu şehir olduğunu kanıtlamıştır. Gerek Trabzonspor kutlamalarında gerekse milli maç öncesi ve sonrası kutlamalarda vatandaşlarımızdan olumsuz bir durum dönüşü olmadı. Bugün de gösterilen ilgi ise bizi ziyadesiyle mutlu etmiştir" ifadelerini kullandı.

TRABZON’DA BİR İLK!

Evet, Trabzon’da bir ilk yaşandı. Sessiz sedasız da olsa bu ilk hakikatten çok ilginç.

Hayat pahalılığının zirveye çıktığı şu günlerde altın fiyatları da uçmuş durumda. Trabzon hasır bileziği de bu yüksek fiyatlardan nasibini aldı. Hasır bilezike, eski dönemlerde olduğu gibi pek alıcı bulunamıyor.

Hasır bilezik öğrenen Akçaabatlı kadınlar geçen gün, toplu halde, ücretlerine zam istedi, bunun için de eylem yaptı.. Evet yanlış okumadınız, eylem yaptı.. Artık hasır bilezik örmeyeceklerini, ücretlerine makul ölçüde zam yapılmasını istedi. Bir grup hasır bilezik ören kadınlar açık havada toplandılar ve taleplerini yüksek sesle dile getirdiler.. Bu durum Trabzon’da bir ilk oldu.. Artık toplumun her kesiminden tepkiler gelmeye başladı. Trabzon bileziği öğren ev kadınlarının serzenişi ve eylemi dikkate değer.

Hazır bilezik ören kadınlar, Trabzon kuyumcular odası başkanlığına bir dilekçe verdi. Dilekçelerinde şu talepleri sıraladı;

1. Örücülük ücreti gram üzerinden hesaplanacak olup belirli bir ücret standardı getirilmesini,
2. Gram başı örücülük ücreti olarak asgarisi 30.00 TL’den aşağı olmamak fiyat belirlenmesini,
3. Örücülük ücretine her sene başında TEFE+TÜFE oranında zam yapılmasını,
4. Bağımlılık unsuruyla çalışan örücülerin SGK’lı olarak gösterilmelerini,
5. Coğrafi işaret alan Trabzon Hasır Bileziği’nin örücülük kursu için Trabzon ili dışında kurs açılmamasını,
6. Örücülük süresi olarak makul sürelerin belirlenerek örücülerin aile ve sosyal hayatlarını gözeterek örgü işleminin bir an önce bitmesi için hiçbir örücüye baskı yapılmamasını,
7. Hem tel teslimi sırasında hem de örücü tarafından dokunan örgünün teslimi sırasında kuyumcu ve örücünün aynı anda birlikte tartıyı görebilmesini talep ediyoruz.

Eğer ki yukarıda belirtilen taleplerimiz odanız veya üyeleriniz olan kuyumcularınız tarafından kabul görmemesi durumunda örme işlemine taleplerimiz kabul edilinceye kadar ara vereceğiz. Aynı zamanda yıllarca yaşamış olduğumuz bu sıkıntılı süreci basın yayın yoluyla da kamuoyunun takdirlerine sunacağız. Gerekirse hukuksal yollara da müracaat edeceğiz.

ZAM KARARLARI ÖNCEDEN!

Ak Parti’nin Trabzon’daki belediyelerinin, hizmetlerine yapacağı zammı önceden ilçe ve il yönetimini haberdar ediyor mu?

Bu konuda bir araştırma yaptık ve şu sonuca vardır.

Bazı ilçe belediyeleri ilçe başkanlıklarını da önceden haberdar etmiyor.

Bu durum da ilçede sıkıntı yaratıyor. İlçe yönetimlerinin serzenişleri şehre hatta genel merkeze kadar gitmiş durumda.

Büyükşehir ve Ortahisar belediyelerinin hizmetlerine yapacağı zamlarla ilgili olarak önceden ilçe ve il teşkilatına bilgi verdiğini öğrendik.

Büyükşehir ve Ortahisar, il ve ilçe yönetimine yapılacak hizmetlerle ilgili sunumlu bilgilendirdiklerini öğrendik.

Bu da zam kararlarının siyasi olarak sahiplenilmesini de beraberinde getiriyor.

İŞİNİ EHLİNE TESLİM ETMİŞ!

Trabzon AK Parti İl Başkanı Sezgin Mumcu, yönetiminin yürütmesini belirlediğinde, yönetimlerde devamlılık esasına göre tanıtım ve medyadan sorumlu başkan yardımcılığına Numan Yardım’ı görevlendirmişti.

Trabzon’un yazılı, görsel ve internet medyası açısından çok etkili olduğu bir şehirde, iktidar partisinin bu alanda görev alacak yöneticisinin; çok yönlü, sabırlı, takipçi, üretken olmak zorunda.

Şu ana kadar Numan Yardım, görevini başarılı bir şekilde yürütüyor.

Medya ile ilişkilerinde karşılıklı saygı esasını ciddiye alıyor.

Mumcu, bu konuda işi ehline vermiş..

Yardım, medya ile ilişkilerinde bir de şu yöntemi kullanıyor.

Politik Güğüm - 9 Ağustos 2022 Politik Güğüm - 9 Ağustos 2022

İktidar partisini ilgilendiren bir haber ve yorum yayınlanmışa, açıklayıcı bilgileri de direkt haberi yapan haberde imzası olan gazeteciyi arayarak bilgilendiriyor.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK SİYASİ NEZAKET!

Trabzon’un ilçelerinden Köprübaşı’nda siyasi nezaket açısından Türkiye’ye örnek olacak bir olay yaşandı.

Her partinin kendi bünyesi içinde il ve ilçe danışma kurul toplantıları yapılır.

Ak Parti’nin Köprübaşı ilçesindeki danışma kurulu toplantılarında siyasi nezaket açısından müthiş örnek alınacak bir uygulama söz konusu..

Hatta alkışlanacak bir durum da diyebiliriz…

Ak Parti ilçe başkanı Orhan Erdoğan, partisinin ilçe danışma kurulu toplantısına CHP ilçe başkanını davet etmek nezaketini gösteriyor.

CHP Köprübaşı ilçe başkanı Kemal Balcı da bu davete icabet edip, ilçe danışma kurulu toplantısını baştan sona kadar izliyor.

Bu iki cephenin siyasi nezaketi, Türkiye’ye örnek olacak nitelikte..

CHP ilçe başkanı Balcı’ya, Ak Parti’nin danışma kurulu toplantısında salonda protokol sıralarında yer ayrılıyor.

Ak Parti ilçe başkanı Orhan Erdoğan’ı bu davet için genel merkez ya da ilden izin aldın mı diye sorduk, kendi iradesi doğrultusunda bu daveti yaptığını söyledi.

Özellikle ülke genelinde siyasi üslubun sertleştiği bu dönemde, Köprübaşı’daki siyasi nezaket her iki parti açısından alkışlanacak bir durum.

TRABZONSPOR DİVANI’NIN İLGİNÇ TARİH TESPİTİ

Trabzonspor Divan kurulu yönetiminin seçimsiz divan genel kurulunu hafta sonu 25 Haziran’da toplanacağı duyurmasından sonra, insanın aklına yine ilginç değerlendirmeler geliyor..

Divan seçimli gelen kurulunu hafta içine mesainin olduğu güne getiriyor.

Seçimsiz genel kurulu hafta sonuna mesai olmadığı güne rastlatıyor.

Oysa, seçimli genel kurul hafta sonuna getirilmesi ki, katılım çok olsun.. Bunu yapmıyor..

Seçimsiz genel kurulu hafta sonuna alıyor. Bu da elbette tartışma konusu oluyor.

Divan’ın genel kurul günlerini belirlemede elbette bu kadar ince(!) detay düşündüğünü sanmıyoruz.

Olsa olsa tesadüftür(!) diyoruz.