BAŞKAN MUMCU İSTİFA EDECEK Mİ?

AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu'nun istifası son zamanlarda Trabzon'da en çok konuşulan konulardan birisi.

Kendisinin istifayı düşünüp düşünmediği bilinmiyor, ancak bu kararı kendi vermek istemediği ve yönetim kurulunun kararını beklediği öğrenildi.

Mumcu, istifaya karar vermeden önce tüm yönetim kurulu üyeleriyle tek tek görüşmeler gerçekleştirerek son bir durum değerlendirmesi yapıyor.

Bu görüşmelerde en çok kendisinin eleştirilmesini istiyor ve eksiklerini yönetici arkadaşlarına soruyor.

GKbYlukX0AAIb5W

Bir nevi kendi partisi ile birlikte kendisini sorgulayan Mumcu'nun bir karar aşamasında olduğu açıkça görülüyor.

Peki Mumcu, genel merkezin kararını beklemeden istifa eder mi?

Yoksa kongreye kadar bekleyip aday olmamayı mı tercih eder?

Bunun cevabını şu an için kimse bilmiyor.

Ancak bilinen bir gerçek var ki, hem AK Parti Trabzon İl Başkanlığı hem de oluşturduğu SKM, Trabzon milletvekillerinin etkisinden çıkamadıkları ve kendi özgür iradeleriyle bir çalışma yapamadıkları için yanlış olan kararları bile bile uygulamaya koymuşlardır.

Bu durum hem genel seçimde hem de yerel seçimde Türkiye genelindeki düşüşe direnememelerine ve Trabzon'da da büyük bir oy kaybına neden olmuştur.

ÇEBİ'YE VERİLEN SÖZ NEYDİ?

Bilindiği üzere, Ak Parti Ortahisar İlçe Başkanı Selahattin Çebi, aday belirleme sürecinde Ak Parti Araklı Belediye Başkanı olarak belirlenmiş, kendisine AK Parti Trabzon Milletvekilleri tarafından bu manada söz verilmiş fakat son dakikada aday gösterilmeyerek büyük bir küskünlük ve kırgınlık yaşamıştı.

Selahattin Çebi'yi Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu yaptığı görüşme ile ikna etmiş, sahaya dönmesini sağlamıştı.

Çebi, sahaya hızlı dönüp çalışmaları hızlandırsa da, Ortahisar'da istediği sonucu alamadı.

432176254_18422949553006666_935352192637192390_n

Ve Ortahisar kaybedildi. Sonuçta takım kaptanı gibi görünse de, ne aday belirleme sürecinde ne de meclis üyeliklerinin oluşturulmasında kendisine bir şey soran olmadı, hatta önerdiği birçok isim de listeye alınmadı.

Büyük haksızlıklara uğrayan Çebi için herkes 'Araklı adayı gösterilmedi, tavır koydu gitti, Bakan ile ne görüştü de geri döndü?' sorusunun cevabını arıyor.

Bu konuda Çebi ser verip sır vermezken, AK Parti Trabzon İl Başkanlığı ile ilgili söz aldığı yönünde söylentiler gündemde.

İMAMOĞLU, TRABZON’A GELİYOR

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya’nın burada, yani Trabzon’da, en büyük destekçisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu olacak.

Zaten Kaya da seçim öncesinde proje tanıtım toplantısında bu durumu net bir şekilde dile getirmişti.

Şimdi, iki belediye başkanı da seçildikten sonra merak edilen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ne zaman memleketi Trabzon’a geleceği...

Henüz tam tarih bilinmemekle birlikte, İmamoğlu’nun muhtemelen Ramazan Bayramında veya Bayram Sonrasında Trabzon’a geleceği ifade ediliyor.

766859

Trabzon’da coşkuyla karşılanacak İmamoğlu için, büyük bir organizasyon düzenlenecek.

Tahminimiz bu organizasyonun Trabzon çapında epey ses getireceği yönünde.

Ancak yeniden hatırlatalım, CHP kaynaklarından edindiğimiz bilgiye göre geliş tarihi henüz net değil.

Ya Ramazan Bayramında ya da Ramazan Bayramından sonra...

İmamoğlu’nun hatırlanacağı üzere bir önceki gelişi de Trabzon’da büyük bir coşkuya sahne olmuştu. O zaman merkez belediyesi de CHP’de değildi...

SARAL, TRABZON’DAN AYRILMAYACAK

Cumhuriyet Halk Partisi'nin Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hasan Süha Saral'ın 1 aylık kısa bir çalışma programı sonrası şehirde yüzde 30 oy alması herkesi şaşırttı.

Ama bu, kendisini hiç şaşırtmadı; sahada yaptığı çalışmalar sonrası halkın tepkisini gören Saral, 'Aldığım oya herkes şaşıracak' diyordu.

Gerçekten de böyle oldu; böylesine kısa bir çalışmayla neredeyse önceki yerel seçimlerde Millet İttifakı'nın adayı Atakan Aksoy kadar oy aldı, ki o zaman birçok partinin birleştiğini biliyoruz.

Saral, Trabzon'da siyaseten önemli bir boşluk olduğunu, Trabzon halkının sesine kulak verecek siyasetçi boşluğu olduğunu gözlemlemiş.

GJ_OmDgXMAA49n-

Politik Güğüm - 18 Mayıs 2024 Politik Güğüm - 18 Mayıs 2024

Saral, Trabzon'da ofis tuttu ve bundan böyle haftanın belirli günlerini Trabzon'da geçirecek. Trabzon ile ilgili analizlerde bulunacak, Ortahisar Belediyesi'ne ve İl ve İlçe yönetimlerine bir nevi abilik yapacak...

Gelecek ile ilgili bir planı var mı derseniz, kendi söyleminde yok.

Fakat bizim gözlemlerimize göre Saral, önümüzdeki süreçte Trabzon'da her kademede olabilir.

Geleceğin Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı da olur, geleceğin CHP Trabzon 1. sıra milletvekili adayı da olur...

ORTAHİSAR’DA ATAMALAR DEVAM EDİYOR

Trabzon Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, Cuma günü itibarıyla mazbatasını alıp göreve başladı.

Bu noktada Ortahisar’da ilk görevlendirmeler de dün yapıldı. Özel Kalem Müdürü olarak Temel Eyüboğlu, Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü görevine de Elif Çavuş atandı.

GKejfHWXEAA0ixv

Çavuş, uzun yıllardır Trabzon’da gazetecilik mesleğini yürüten meslektaşımız.

Daha önce birçok yerel gazetede çalışan, bu alanda birçok ödülü bulunan meslektaşımız, son olarak Sözcü Gazetesi ve Sözcü TV’de görev almıştı.

Trabzon ve bölge ile ilgili son gelişmeleri ulusal medyada duyuran Çavuş, milletvekilliği sürecinde de Ahmet Kaya’nın basın ve halkla ilişkiler noktasında çalışmalarını yürüttü.

WhatsApp Image 2024-04-08 at 08.17.00

Tabii Ortahisar Belediyesi'ndeki atamaların ilerleyen günlerde de devam etmesini bekliyoruz.

Çünkü Kaya, doğal olarak çalışacağı ekibi de kendisi belirleyeceğinden dolayı, deneyimine ve bilgi birikimine güvendiği isimleri, Ortahisar’da daha iyi hizmet yapmak için yanında isteyecektir...

TİSKİ’DE LİSTE BAŞI KİM?

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in seçimi kazanmasının ardından ekibini hızlı şekilde çalıştırmaya başladığını söylemiştik.

İlk gün daire başkanları ile toplantı gerçekleştirdi. Ama henüz TİSKİ’ye eğilmedi.

Biliyorsunuz ki, önceki dönem TİSKİ Genel Müdürlüğünü Ali Tekataş yapmıştı. Tekataş, siyasilerin istemediği bir isimdi.

Sıkça tartışılmaya başlanınca Elazığ Belediye Başkanı için aday adayı olmuştu.

Ardından aday gösterilmeyince kuruma geri dönmüştü. Ali Tekataş şu anda Trabzon Büyükşehir Belediye personeli.

Kendisi, 'Ya görevde kalırım ya da bakanlıkla görüşün, görevlendirmemi yapın' diyormuş. Henüz durumu ne olacak netleşmemiş durumda.

Peki TİSKİ Genel Müdürü kim olacak? Bazı daire başkanlarının Genel Müdürlük için talepleri varmış.

WhatsApp Image 2024-04-08 at 07.54.32

Bazı kesimlerden de bastırıyorlarmış. Yine bu makam için farklı isimler de gündemde. Bunlardan bir tanesi İbrahim Kul.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı görevini de bir süre yürüten Kul'un ismi bu görev için geçiyor.

Diğer bir isim ise DSİ Genel Müdür Yardımcılığı ve Su Yönetimi Genel Müdürü görevlerini yürüten Trabzon’un evladı Mustafa Uzun.

Kendisi 2019 seçimlerinde Akçaabat Belediye Başkan aday adayı da olmuştu. Partiye sadakati olan, konusunda uzman ve tartışılmayacak bir isim olarak görülüyor. Henüz hiçbiri için karar verilmiş değil.