O GÖRÜŞME YAPILDI

61saat.com Politik Güğüm köşesinde dün “Büyükşehir aldı, Ortahisar da bekliyor” başlığı ile Trabzon Büyükşehir Belediyesinde işçilerin maaşlarına enflasyon oranında zam aldıklarını, ancak Ortahisar Belediyesi işçilerinin maaşlarının asgari ücret seviyesinde kaldığını yazmıştık. 

Aslında Ortahisar Belediyesi işçileri Toplu Sözleşme Gereği, Mart o dönemki enflasyon oranına göre zamlı maaş almışlardı. Ancak aradan geçen süreçte asgari ücrete enflasyondan dolayı ikinci kez zam yapılınca bu kez Ortahisar Belediyesi işçilerinin maaşları asgari ücret seviyesinde kaldı. Normalde belediye işçileri asgari ücretin neredeyse 2 katı maaş alıyor. İşte yaşanan bu durumu biz de dünkü ‘Politik Güğüm’ köşemizde belirttik. İşçilerin içini ferahlatacak sözler Hizmet İş Sendikası Trabzon Şubesi Başkanı İsmail Hakkı Kaplan’dan geldi. 

1d677db5-b2c0-4ee4-8db1-69a28b226f34

Politik Güğüm köşemize yorum yapan Kaplan, “Yazınızda da belirttiğiniz gibi Mart ayından beri zamlı maaş alıyorlar ancak artan enflasyon, alım gücümüzün çok çok düşmesi dalgalı döviz kuru yakıt fiyatlarının üç katı artması vs…. 

Bunlara bakıldığında işçilerimiz zor durumda. Biz Belediye Başkanımız Ahmet Metin Genç’le ön görüşme yaptık. Önümüzdeki günlerde bir araya gelip sorunu diyalog ile çözme gayretinde olacağız” ifadelerini kullandı.

TRABZON AK PARTİ'DE O KRİTİK VİRAJ DÖNÜLDÜ

Trabzon Ak Parti Köprübaşı ilçe başkanlığı, ilçe başkanının Köprübaşı’ndan Bursa’ya göç etmesi ile boşalmıştı. Son birkaç günden bu yana Köprübaşı Ak Parti şehir gündeminden düşmüştü. Dün il başkanlığında hareketli saatler yaşandı.. Teşkilatlardan sorumlu genel başkan yardımcısı Jülide Hanım, adı il başkanlığına geçen isimlerle yüz yüze karşılıkla mülakat yapıldı. Mülakata 6 isim çağrıldı. Ve adaylarla konuşuldu..Bu 6 isim ilçede yapılan ön çalışma sonucunda belirlendi. Mülakatta bilgisine başvurulmak için Belediye Başkanı da çağrıldı. Mülakatta, il başkanı Sezgin Mumcu da bulundu.

Şimdi sürecin Ankara ayağı gerçekleştirilecek. Ankara’ya 3 isim çağrılacağı bilgisine ulaştık. Trabzon’da Mülakata çağrılan arasında edindiğimiz bilgilere göre şu isimler var; 

ak-parti-logo

Mehmet Aydın; eski il genel meclisi üyesi

İsmail Yılmaz; Serbest meslek

Asım İmamoğlu( Meclis üyesi)

Mustafa Uzun (Esnaf)

İzzettin Uzun (ANAP eski ilçe başkanı)

Kulis bilgilerine göre, Ankara’ya şu üç ismin çağrılma ihtimali var.

İzzettin Uzun, Mehmet Aydın, Asım İmamoğlu.

İlçede görüşleri ile kritik konumda Haydar Revi’nin yönetiminde teşkilatlardan sorumlu il başkan yardımcısı Uğur Aydın da yer alıyor.

Yine derin bilgilere göre ilçe başkanlığına büyük olasılıkla İzzettin Uzun’un atanacağı iddiası var..

SİYAH FORMA KRİZİ!

Politik Güğüm - 30 Eylül 2022 Politik Güğüm - 30 Eylül 2022

Trabzonspor’un satışa sunmayı planladığı Siyah forma geciktikçe gecikiyor. 

Daha önce yine Macron firmasıyla tedarik sorunu yaşayan Trabzonspor yine aynı durumla karşı karşıya kaldı.

Süper Kupa maçına yetiştirmek için plan yapan ancak daha sonra yaşanan dağıtım- tedarik sorunu nedeniyle ertelemek zorunda kalan Trabzonspor hala satışa çıkarmadığı Keşanlı siyah 3. Formaları raflara konulamadı.

7ad48a21-6726-464d-b7df-731461f6642c

Macron firmasıyla daha önce de bu sorunu yaşayan Trabzonspor’un 3’ünçü formasının tezgahlara konulması için Macron firması bir hafta daha süre istedi. 

Yaşanan bu gerililim ise iyice sinirleri bozmuş durumda. 

Tarafar ise sabırsız. Siyah formanın satışı için tam anı ve zamanı.

Bu arada Trabzonspor yeni sezon formalarında 50 bin barajını aşmış durumda.

SÖZÜNÜ TUTTU

Trabzonspor’un kaptanı Uğurcan Çakır,  İstanbulspor maçı öncesi Trabzon’da gerçekleşen TEKNOFEST’e katılacaktı.

Burada Solo Türk, ekibiyle bir deneme uçuşu da yapmayı planlayan Çakır, yoğun idman ve maç trafiği nedeniyle bu organizasyonu askıya almıştı.

Trabzon’da yaptıkları gösteriyle kendilerine hayran bırakan Solo Türk ekibinin geçtiğimiz gün ağır bir misafiri vardı.

Trabzonspor kaptanı Uğurcan Çakır, yanına eşini ve çocuğunu alarak Solo Türk ekibini ziyaret etti.

86c11b4f-ba74-4e34-8caf-3517ac613b43

Kaptan uçamadı ama verdiği sözü tutarak ziyaretini yaptı. Solo Türk ekibi kaptan Çakır’a ayrıca bir de plaket  verdi.

Bu arada Çakır, oğlu Kuzey’ın iyi bir savaş pilotu olmasını arzuladığını belirterek, meslek seçimine karışmam ama yönlendirmemizi yaparım.

YOMRA'YI DİNLEDİ

Trabzon'un Yomra İlçesi'nde hafta sonu halk ziyareti gerçekleştiren Ak parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta en çok doğalgaz ile ilgili şikâyet alınca, ziyaret sonrasında hemen bir ön değerlendirme toplantısı yapıp Aksa doğalgazın yöneticilerini Trabzon'a davet etti. 

Yomra'nın gaz sorununa en verimli ve kökten çözümün nasıl olması gerektiğine dair de çalışma yapılmasını isteyen Balta en kısa sürede Yomra'da doğalgaz sorununa neşter vurulacağını belirtti. 

Bizim edindiğimiz duyumlara göre Yomra'ya sadece bu yıl 1000 abonelik bir çalışma düşünülüyormuş. Fakat eğer iyi bir ekip sahaya girerse bu sayı 10 bin olabilirmiş. 

FZahDE-XoAEEB8K

Sayın Balta'nın özellikle bu detaya dikkat etmesini istiyoruz. Öte yandan şunu da belirtelim. 

Balta'nın Yomra ziyareti oldukça verimli geçmiş, halkın yoğun ilgili ve teveccühü karşısında etkilenen Balta 'Yomra’mız iktidarımız döneminde çok önemli yatırımları almış ve Trabzon’un çekim merkezi olmuştur. Buraya yapılan yatırımları kimse görmezden gelmesin. Ve bu yatırımların devamı da yine bizim iktidarımız döneminde gelecektir. Yomra'yı asla ihmal etmedik etmeyeceğiz de' demiş. 

Bakalım Doğalgaz firması yönetenleri geldiğinde  Yomra'daki planlanan sayıda bir değişiklik olacak mı?

İTTİFAKIN ADAYINA TRABZON’DAN REST

Renkli kişiliği ile her zaman  Suat Bayraktar abimiz Trabzon Ticaret Sanayi Odasının bir dönemin hızlı isimlerindendi. Siyaseti de seven ilginç çıkışları olan parti ayrımı yapmadan istediği partide istediği yerde önerilerini söylemekten çekinmez. Sert eleştiriler de yapar. Cumhuriyet Halk Partisinden vazgeçmez ama yönetenlerine şikayetlerini de söylemekten çekinmez. Suat abi ile geçen derin(!) sohbetimiz oldu. 

Konu başkanlık seçimine geldi. 

Meğer Bayraktar ittifakın Cumhurbaşkanı adayını bulmuş.  Beğenmiş, ittifakın bazı partilerinin Trabzon’da tabanında da kendi bildiği yöntemle çalışma yapıp belirlediği aday konusunda herkesi ikna etmiş. 

9d095c57-af75-487f-beb0-536e83c3c488

Sonra da ittifakın bu adayın arayıp kendisine bile bilgi aktarmak istemiş. Gelin görün ki ittifakının adayı telefonlara bakmadığı gibi beni neden rahatsız ediyorsunuz diye Bayraktar’a mesaj atmış. Sinirlenen Bayraktar bu durum karşısında üzülmüş pişman olmuş ve senden aday maday olmaz diyerek resti çekmiş. Suat Abimize bu adayın kimdi dedik, ser verip sır vermedi. Adaylığı kabul etmedikten sonda bir kıymeti kalmadı dedi.