URALOĞLU’NUN KONULARA HAKİMİYETİ

Bakan Uraloğlu bile yoğun programın bir safhasında ‘arkadaşlar öyle yoğun bir program hazırlamış ki maşallahları var’ diye espirili bir şekilde programın yoğunluğuna değindi.

Trabzon Valiliği’ndeki koordinasyon toplantısına katılanlarda çok memnun oldu. İlçe Belediye Başkanlarının bazılarının ziyaretlere ve toplantılara iştirak etmemeleri dikkatlerden kaçmadı.

Fakat katılanların çok memnun kaldıklarını kendi ifadelerinden duyduk.

Bakan Uraloğlu’nun basın açıklamasında da Trabzon’da Ulaştırma ve Alt yapı alanındaki tüm konulara tek tek değinildi. Bakan Uraloğlu hiçbir konuyu atlamadan hepsine açıklık getirdi. Süreçlerini anlattı. Sadece Trabzon Hafif raylı sistem projesini Büyükşehir Belediyemiz ile takip ediyoruz kısmı biraz yalın kaldı, bu proje özellikle yerel seçim öncesi kazma vurulması beklenen şehrin trafik kaosu yaşadığı şu günlerde olmazsa olmazlardan. Bu konu biraz daha hızlı ilerlemeli ve detaylandırılmalı diye düşünüyoruz. Fakat Samsun Sarp ile Raylı sistem nasıl aynı anda yürüyecek. Bunu da merak etmiyor değiliz. Belediyeleri ziyaretlerinde ise Bakan Uraloğlu’nun konulara hakimiyeti ve anında çözüm odaklı yaklaşımı Başkanları rahatlattı.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin Gülcemal Tahkimatı ile ilgili öneresine sıcak bakan Bakan Uraloğlu ekibe konuyu olgunlaştırıp gündeme almaları noktasında talimat verdi. Ortahisar Belediyesi’ni ziyaretinde de tüm yatırımların tek tek dinleyen Uraloğlu, Ahmet Metin Genç’in ‘PTT binasının bir millet kütüphanesi yapılması noktasında belediyeye devri ve onarılıp hizmete alınması’ noktasındaki talebine sıcak baktı. Bu talebi hatırlatanın da Trabzon milletvekili Vehbi Koç olduğunu özellikle belirtelim.

AGA NABERDEN, İNCİRİN KİLOSUNA

Bürokrasi geçmişi olan Bakan Uraloğlu’nun sahada halk ve esnaf ziyaretlerindeki sıcak tavırları herkesin dikkatini çekti.

Bakkal ziyaretinde ‘İncir bize ne olur’ diyerek esnafı şaşırtan ve ‘Size 50 TL olur’ cevabıyla herkesi gülümseten diyalog sonrası esnaf tüm incirleri bakanın heyetine satarak oldukça mutlu oldu.

Yolda yürürken karşıdan koşarak gelen bir vatandaşı tanıyan Uraloğlu’nun ‘Aga naber yaa’ diye seslenip vatandaşa sarılması da saha performansının önemli bir göstergesi halkın içinden gelmenin önemli bir avantajıydı.

Bakanın ekibindeki bazı değişiklikleri de fark ettiğimizi belirtelim. Önceki ekiplere nazaran daha anlayışlı  bir koruma ekibi bakan Uraloğlu’na eşlik etti.

Cuma namazı esnasında basın ile yaşanan ufak gerginliğin haricinde, özellikle basın aracı temini, basının ihtiyaçlarının temini, vatandaşların bakan ile olan diyaloglarındaki anlayış bu sefer çok daha yerinde ve olması gerektiği gibi oldu.

BEN KİMSEYE SÖZ VERMEDİM

Bakan Uraloğlu’na Trabzon ziyareti esnasında adeta CV yağdı. Arabadan inip, Ak Parti il binasına gidinceye kadar ki 20 adımda 10 kişi önünü kesti. Kimi çocuğuna iş istedi. Kimi, tayin. Kimi evini taşıyacaktı araç yardım. Her türlü taleple karşılaştı. Her yolunu kesen vatandaş ‘İki dakikanı bana ayırır mısın’ dedikten sonra Bakan Uraloğlu’nun eline bin CV tutuşturdu. Bir kadının ’iki senedir Ak Parti’nin belediyelerin peşine koşuyorum. Kızımı işe koyduramadım, bana söz vermiştin’ demesi üzerine Bakan Uraloğlu ‘Ben kimseye çocuğunuzu işe alırım diye söz vermem. Bir bakalım değerlendirelim uygun alım olursa sizlere haber veririz müracaat edersiniz derim’ dedi. Uraloğlu dünkü ziyaretleri boyunca Bakan  30 dan fazla aşkın iş talebinin yanı sıra kamulaştırma sonrası yaşanan mağduriyetlerle ilgili sorunlar iletildi. Uraloğlu vatandaşların her talebine kulak vererek bazılarını kendi cebine koydu bazlarını da ekipteki danışmanlarına yönlendirdi.

b64dba4c-e04b-422e-835e-2c27205690b2

Politik Güğüm - 14 Eylül 2023 Politik Güğüm - 14 Eylül 2023

Bu fotoğrafın sırrı..

Trabzonspor’un geçmişten bu yana oluşan yönetimlerinde şehir dışında yaşayanlar da vardır. İstanbul’dan, İzmir’den, Ankara’dan, Bursa’dan.. Bu yöneticiler için genel olarak “İstanbul kanadı” denir.. Ertuğrul Doğan yönetiminde de İstanbul kanadından şu isimler yer alıyor;

Serkan Kılıç, Nevzat Kaya, Faruk Hacıhaliloğlu, Yahya Karahasan, Taner Fikret Saral, İbrahim Şahinkaya, ve Birhan Emre Yazıcı.

İbrahim Şahinkaya, özellikle son on gün içinde gerçekleşen ve taraftarı havaya sokan transferlerin gerçekleşmesinde İbrahim Şahinkaya’nın büyük dahli var.. Beceresi var. İş takibi var. Pazarlıklarda koparıcı yetenekleri var.. Kısacası her transferin arkasında Şahinkaya var. Şahinkaya özellikle Pepe’nin transferinde maddi manevi çok emek sarfetti. Ve istanbul’daki sözleşme anında, Başkan Şahinkaya’yı futbolcunun yanına oturttu, sözleşmeyi O’na imzalattı. Herkes bu adam kim diye merak etti. Fotoğrafın sırrı, transferde emek sarf etmesinde yatıyor. Şahinkaya’ya Trabzon sokaklarında büyümüş, sokak futbolu oynamış, yürekten bir takım taraftarı.. Fotoğraf ile Başkan Doğan da yerinde bir mesaj verdi..

Mesleğinin en büyük yoğunluğunu yaşıyor.

Trabzon Valisi Aziz Yıldırım göreve başlamasından sonra az bir zaman geçmesine rağmen 3 bakan ağırladı. Bir o kadarda eski bakanda.. Tekirdağ’da bu yoğunluğu bir yılda bile yaşamayan Yıldırım Vali Trabzon’da kısa sürede, birden fazla bakan misafir etti. Göreve başladığı gibi Kültür ve Turizm Bakanını, ardından Trabzonlu Ulaştırma bakanını, arada eski bakan Adil Karaismalioğlu’nu bir ara da yine eski bakan Eyüp Aşık’ı misafir etti. Bir önceki bakanlar Turhan Erdem ile Faruk Özak da, Valiye hoş geldin diyenlerdendi.  Trabzon’daki konsoloslar da valiyi ziyaret edenler arasındaydı. Bu yoğunluğunu meslek hayatında Trabzon’da yaşadı.. Ve en önemlisi de Cumhurbaşkanı vekili Cevdet Yılmaz da Trabzon’a geldi..

CHP’ye İstanbul’dan aday geliyor..

CHP’ye Trabzon’da bir kamu kuruluşunda yıllarca teknik eleman olarak çalışan emekli olduğu zaman da yine Trabzon’da bir müddet müteahhitlik yapan, ardından İstanbul’a gidip, bu mega kentti işine devam eden Çaykaralı iş adamı, Ortahisar Belediye Başkanlığını yakın dostlarına düşündüğünü belirterek, süreç başladığında karargahı Trabzon’a kuracağını belirtti. Bu ismi şimdilik açıklamıyoruz, zira bizim de yakın dostumuz olan iş insanı, ben açıklayacağım dedi.. Ama şunu söyleyebiliriz, bu iş insanı, İstanbul’dan Trabzon’a gelip ben Ortahisar belediye başkanlığına adayım derse, hem CHP örgütünde hem CHP tabanında hem de seçmeninde büyük ilgi görecektir.. Bu yerel seçimlerde CHP Ortahisar için iddialı.. Her ne kadar iyi parti, her yerde aday göstereceğim dese de CHP büyükşehir’i iyi partiye bırakacak, Ortahisar da bana kalsın diyecek..

Cumhuriyet_Halk_Partisi_Logo