HAMDIM, PİŞTİM...

Mevlana’nın ünlü deyimidir; Hamdım, piştim ve yandım. Yani insanın olgunluğa evrilmesi ile ilgili felsefik bir yaklaşımdır.

Şu sıralar bu sözü, hamdım, piştim ve ustalaştım diyerek mesleki kişiliğine oturtacağımız bir isim kişi var.

Bizden, bizim insanımız.

Futbol kulvarından, Fatih Tekke

Fatih Tekke Süper ligde İstanbulspor ile kümede kalma başarısını gösterdi. Takımı ile çok iyi mücadele ette. Takımını çok iyi motive etti. Kendini geliştirdi. Mesleki olarak kendine artı puanlar kazandırdı. Süper lig tecrübesi edindi. Hani çok dert yanarız ya genç kuşak teknik adamlar içinden bizden Trabzonspor’dan kimse çıkmadı diye.

1. kulis

İşte Fatih Tekke.

İşte çıktı.

Artık Trabzonspor’un gelecek dönemlerde kuşkusuz alternatif teknik adamı Fatih Tekke’dir. Her türlü sınavdan başarı ile geçti. Hamdı pişti ve ustalaştı. Ustalık dönemi Trabzonspor’a yakışır. Zaman ne zamandır belli olmaz ama artık Fatih Tekke, Trabzonspor’un en güçlü alternatif teknik adamı olarak kenarda bekliyor olacak.

Kendini yetiştirmesi, kendini olgunlaştırması, kendini mesleğine vermesi ve kendi öz güven duygusu ile Fatih Tekke artık bir değerimizdir.

ÇEVRE İL MÜDÜRLÜĞÜ NE YAPAR?

Dün bu köşede, Of Solaklı Vadisinde, birkaç özel çay fabrikasının kömür ile üretim yaptığını duyurduk. Hava kirliliği vadide ciddi bir sorun. Tabi, hemen aklımıza Çevre il müdürlüğü geldi. İlla müdürlüğe bir şikayet mi gitmeli. İl Müdürlüğünün resen bu konuları araştırma gözlemleme hakkı yok mu..?

Sizin gibi biz de bunu düşündük.

Ekran Resmi 2023-06-09 08.09.27

Çevre il müdürlüğü ne yapar diye merak ettik.

Ve acı bir gerçekle karşılaştık.

Meğer ilgili çay fabrikalarının üretim için kömür kullanmaları yukarıdan yani devletten müsaadeliymiş. Üretimde sanayide doğal gazın kullanımında zorunluluk kalkmış. Acaba doğal gaz tedarikinde bir kısıtlamam mı bir sıkıntı mı var.?

Bunun için Çevre il müdürlüğünün elinden bir şey gelmiyor. Ama elinde olan bir şey var.. Bu kadar da ağır hava kirliliği yaşanmaz ya.. Bari onu önleseler..

CHP’NİN O HASTALIĞI!

CHP, Trabzon’un evladı Ekrem İmamoğlu’nu resmen halk tabiri ile yemeye çalışıyor. İmamoğlu’nun seçim sonrası kökten değişim şart demesinden sonra CHP tavan yönetimi koltuklarına yapıştı. Oturdu, kalkmıyor. Oysa CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu  14 Mayıs seçim öncesi Mersin’deki mitinginde şöyle demişti.. “Biri oturduğu koltuktan kalkmıyorsa bilin ki, pislemiştir..”

Şimdi kendi kalkmadığı gibi Ekrem İmamoğlu gibi halk tarafından sevilen CHP’nin umudu olarak görülen isme karşı Mustafa Sarıgül hazırlanıyor. İddia o ki, Sarıgül önümüzdeki yer seçimlerde İmamoğlu’nun yerine aday gösterilecek(miş)

CHP zihniyeti bu işte.

imamoğlu-2

Seçimde yenilmişsin. İlk kez uzun bir aradan sonra siyasi gözlemcilere göre seçimi kazanmaya en yakın olduğu bu dönem seçimi kazanamayarak hayal kırıklığı yaratan CHP üst yönetimi, koltuğundan kalkmıyor.

Ama CHP ve halkın içinden gelen dip dalgasına karşı masa başı senaryoları tutmayacaktır diye inanıyoruz.

AK PARTİ’DE O TOPLANTI NE ZAMAN?

Ak Parti Trabzon il başkanı Sezgin Mumcu seçim sonrası yaptığı değerlendirmede, milletvekillerini sık sık bir araya gelerek Trabzon’un meselelerini masaya yatıracaklarını söylemişti.

Seçim bitti.

Milletvekilleri belli oldu.

Yemin yapıldı.

Kabine açıklandı.

TBMM başkanı seçildi.

MGK’nın ilk toplantısı yapıldı.

ak parti-3

Çoğu vekiller meclisteki odalarına yerleşti.

Danışman kadrolarını kurdu.

Şimdi  merak edilen Trabzon ile ilgili sık sık bir araya gelineceği denilen toplantının ilk nerede ne zaman yapılacak.

Trabzon’da mı Ankara’da mı.

Ak Partili milletvekilleri bir araya gelip görev bölümü ne zaman yapacaklar.

Politik Güğüm - 15 Eylül 2023 Politik Güğüm - 15 Eylül 2023

Ne zaman Trabzon ile ilgili yol haritalarını belirleyecekler.

Merak ediliyor.

MERAL AKŞENER VE KORAY AYDIN

Hiç kuşkusuz İyi Parti’de Koray Aydın bir denge unsuru olduğu gibi genel başkan Meral Akşener’in de en güvendiği isimlerden biri. Parti kurulurken teşkilatlardan sorumlu genel başkan yardımcısıydı. 81 il ve ilçelerinde teşkilatların kurulmasında yapılanmasında Aydın’ın çok emeği geçti.

Partilerde teşkilatlardan sorumlu genel başkan yardımcılığı hem çok önemli görev olduğu gibi hem de en yıpratıcı görevlerden biridir. Bir ara Meral Akşener, bu sorumluluğu üzerine aldığında Koray Aydın tasfiye oldu denmeye başlandı. Ama bu ikili arasındaki güven bağları, çok güçlü..

akşener-7

Trabzonlu hemşerimiz Aydın, TBMM’de partisinin başında olmayacak olan Meral Akşener, yerine Koray Aydın’ı görevlendirdi. Yani, grup başkanı oldu. Bu da Koray Aydın’ın hala iyi partide bir denge unsuru olduğunu gösterdiği gibi Meral Akşener’in de en güvendiği isimlerden biri olarak partiye damgasını vurdu.

Koray Aydın, TBMM’deki grup başkanlığı görevi mecliste hareketli anların yaşanacağının bir göstergesidir.

MEĞER GANİTA…

Yeniden dizayn edilerek halkın büyük beğenisini kazanan Ganita’nın elbette eski hali hala insanların hafızasında. Ancak şimdiki haliylede Ganita bir yaşam bir çekim merkezi oldu.

Sosyal Medyada şehrimizden esintiler adı altında bir sayfa var. Önceki gün bu sayfada bir ilginç gazete haberi yayınlandı.

6. kulis

1939 yılında Ganita’da bir atlama kulise inşa edilmiş ve törenle de açılmış. Ahşap atlama kulesi günün gazetelerinde genişçe bir yer almış.

ganita-1

Ganita, bu şehrin kültürü tarihi ve gerçeğidir.

Şimdi ki haliyle de ta, Faroz Balıkçı limanına kadar da yaşam alanıdır.

Geçmişten günümüze yarınlara.