banner643

POLİTİK GÜĞÜM 03-10-2016

Trabzon Kulislerinde bugün

POLİTİK GÜĞÜM 03-10-2016
TRABZONSPOR'DA SÜRPRİZ GELİŞMELER

Şimdi ortada bir kriz var. Masada başarılı yönetim sahada felç olmuş. Felç olunca da başarısı saha ile endekslendiği için masada da SOS var. 
Karabük maçından sonra ne oldu. 
Sırası ile yazalım. 

Yanal istifa edebilirim dedi mi? Bir bilgi bize bunu söyledi. İstifa ederim. Başkanın kulağına bunu fısıldadı. Başkan, şok mu oldu. Hayır belki de Yanal’dan bunu bekliyordu. 
Başkanın ilk tepkisi ne oldu; Başkanın ilk tepkisi yüz mimiklerini o anda yakından gözleyen bir yöneticinin dost sohbetinde ifade ettiği gibi rahatladığı şeklindeydi. 

Başkan Yanal’ın o lafını kimle paylaştı: Başkan Yanal’ın istifa edebilirim sözünü önce, Gençağa Meriç ile paylaştı. Meriç’in ilk tepkisi, kim gelecek onun yerine oldu. 


Özkan Sümer gündeme geldi mi?: İşte bu önemli bir soru. Karabük’te yaşanan kriz anında ilginç yerlerle telefon görüşmeleri de başladı. Başkanın aklına kim nasıl soktuysa Özkan Sümer, futbol direktörü olması yönünde gündeme geldi. Bu gündem, hafta boyu şu günlerde çok tartışılır olay da medyaya sızdıktan sonra çok seslendirilir. 

Sümer evet der mi?: Bütün mesele de bu, Sümer’in evet deyip dememesi. Bize göre ciddi bir teklif gelirse evet der zira Sümer bu yönetimin masa başındaki hamlelerini destekliyor bunu da deklare ediyor. Uygulamaları ile güven verdiğine inanıyor. 

Sümer evet derse teknik adam kim olur? Ersun Yanal olmayacağı kesin. Bu durumda öyle çok isimler gündeme gelir ki, ortalık süpekilasyondan geçilmez. Biz de bu ateşe benzin taşımıyor, ihtimal isimlerden bahsetmiyoruz. 
Futbolcu kadrosu içinde operasyon olur mu? Sanmıyoruz. Olmaz. 

Yönetim istifa eder mi? Hiç ihtimal yok. Ancak aralık genel kurulu seçimli olabilir der dediği anda da kaos başlar. Bizim görüşümüz bu 

İHO ne dedi… Tabi, kriz ve kötü sonuçlardan sonra gözler İHO’ya çevrildi. Karabük hezimetinden sonra İHO telefonla arandı, dediği şu aldı.. Ben Aralık genel kurulunda konuşacağım… 
Yerel medyanın durumu… Sadece Kuzey Ekspres Yanal’a güle güle dedi. Yani git. Ötekileri ise Yanal’dan daha çok ortadaki vahim sonucu seslendiren manşetler attı. 

61saat.com olarak yorumumuz ve öngörümüz… Yanal gider Sümer formatı, denenebilir. 

O SORUŞTURMA DERİNLERE İNİYOR MU?

O soruşturma dediğimiz FETÖ soruşturmaları. Trabzon özelinde derinlere iniyor mu? Türkiye genelinde ilginç bir kanaat hakim, hem kamuda hem üniversitede hem iş dünyası ve siyasette FETÖ soruşturmasının çok derinlere inmediği illerden biri de Trabzon.

Ve özellikle Ak Parti içinde bu konularda yeni derinliklere inilmediği konularını yüksek sesle seslendiren Ak Parti’nin Rizeli, İstanbul Milletvekili Metin Külünk’e, Trabzon’dan birkaç dosya gittiğini öğrendik. Bu dosyada Trabzon’a özel FETÖ soruşturmalarının yüzeysel konuda kaldığı iddiaları var. Külünk, bu dosyayı ne yapacak.

Bize göre dosyanın güvenirliliğini araştıracak. Kimden araştıracak. İl Başkanından ve milletvekillerinden mi? Bilemiyoruz tabi, Külünk’e yakın isimler O’nun araştırmada ilginç yöntemleri ve her ilde ilginç dostları olduğunu ve bu dostları vasıtası ile araştırma yaptığını söylediler. Külünk, Trabzon dosyasını bakalım ne zaman açacak. 


O ARSA SATIŞI MERCEK ALTINDA

Trabzon Ortahisar Belediyesine ait bir arsanın kamuya açık bir ihale ile satılması ve bu ihaleye baronun da katılarak arsayı satın almasının da mercek altında olduğuna dair bilgiler gelmeye başladı kulağımıza. 

Ortahisar Belediyesinin dünya alemin duyduğu, açık ihale ile satışa çıkardığı arsanın mercek altına alınmasının sebebi ne olabilir. 
Emniyet bu satışı da inceliyor. 
Baro’nun başkanının FETÖ’den tutuklu olması arsa satış olayının mercek altına alınmasını mi gerektirdi bilemiyoruz. 

Ortada açık ihale var. 

Ortada açık olarak basın yolu ile ilan verilip arsa satılıyor dendi. 


Hatta, arsa satışına mahalle muhtarı karşı geldi. Mahallenin bazı önemli isimleri bir araya gelerek, o arsayı biz alacağız park olarak kalmasını sağlayacağız dedi. Hatta o mahallenin belediye meclis üyeleri arsa satış sürecini öyle titiz takip etti ki, şimdi satan ile alanın mercek altına alınması, bakalım sonuç olarak nereye çıkacak. 
Biz de merak ediyoruz. 

DİVAN KURULU ÜYESİ GAZETECİNİN ÇAĞRISI

Trabzonspor divan kurulu üyelerinden gazeteci Musa Alioğlu, Trabzon’da uzun yıllar etkili bir gazeteci olarak görev yaptı. Görev yaptığı sürece Trabzon’un gündemini belirledi. Her gün köşe yazısında ne yazdığı merak edildi.

Musa Alioğlu, daha sonra Doğan Medya grubuna transfer oldu istanbul’da medya grubunda önemli görevler üstlendi. Şimdi, emekli ama iktidara yakın Yeni Birlik gazetesinde, havacılık ile ilgili haftada bir gün köşe yazısı yazıyor. Mesleğin içinde. Trabzonspor’u da yakından takip ediyor. Kulübün düştüğü bu durum karşısında taraftarın ne yapabileceğine dair maddeler sıraladı. Nasıl tepki koyulması gerektiğini açıkladı. 

İşte Musa Alioğlu’nun maddeler halinde taraftara önerdiği tepkiler çeşitliliği; 
Üye olacaksa olma, üye isen aidat ödeme veya istifa et.  
2- Maça gitme, boykot et. Gerekirse gideni de gitmemeye ikna et 
3- Yönetici ve teknik heyeti her yolla her yerde protesto et, sokağa çıkamaz hale getir. 
4- Radyo, tv ve görsel basında elin kalem tutuyorsa, dilin dönüyorsa eleştiri bombardımanı başlat. 
5-Futbolculara da psikolojik markaj uygula. 
6-Şiddete, nefrete, ırkçılığa, şovenizme sakın bulaşma. 
7-Kendini ve topluluğumuzu haklı iken haksız duruma düşürecek tavırlara girme, girenleri uyar ve karşı çık. 


Musa Alioğlu’nun bu önerileri ile ilgili yakın çalışma arkadaşlarından sitemiz yayın danışmanı da olan Ali Savaş da şunu söyledi…”Güzel öneriler bu konuda ilk hamleyi de Musa’dan bekliyoruz…” 

MHP'Yİ TEMSİL ETMİYOR

Haftanın belki de en çok konuşulacak konularından biri de MHP il başkanı Nihat Birinci’den geldi. Artık  MHP kulvarında Birinci’nin bu açıklaması gündem olacak. 

Birinci dedi ki, parti ile ilişkisi kesilen Büyükşehir Belediye meclis üyesi, Ali Sağır’ın, belediye meclis üyeliğinde MHP’yi temsil etmediğini herkes bilmeli. Zira, partisi ile ilişkisi kesildi. Birinci, Sağır’ın yasal bir süreç başlattığına dair haberler okuduğunu belirterek “Bu O’nun hakkı tabi, yasal olarak da Sayın Sağır, Büyükşehir’de MHP’yi temsil etmiyor. Bu da yasal bir durumdur” dedi. 

Sağır’ın partisinden ilişkisinin disiplin kurulu kararı ile kesilmesinden sonra partisi adına büyükşehir’de meclis üyeliği yapamayacağına dair bir yeni mahkeme kararı mı gerekir ya da il seçim kurulu bu anlamda bir karar mı çıkartır bu hukuki bir süreç. Sağır’ın meclis üyeliği partisi ile ilişkisi kesildi diye düşmez. Bağımsız olarak bu görevi yapar. 

AK PARTİ’NİN DESTEKLEDİĞİ SUİÇMEZ

Trabzon’da baro seçimleri ilk kez bu kadar gündem oldu, ilk kez bu kadar şehirde konuşuldu. Sokaktaki esnafından, normal vatandaşına, herkes dün Trabzon Baro seçimlerini merak ediyordu. 
Seçimlerin yapıldığı Kanuni Anadolu Lisesi’ne girdiğimizde Sibel Suiçmez’in seçime daha çok asıldığını her yönüyle görebiliyorduk.

Kapıda çikolata, su ve kolonyayı en önemli evladı ile karşıladı delegeleri. Oy kullanmayanları tek tek aradı. Aman geç kalmayın dedi. Etrafında genç meslektaşlarında kurduğu melekler ordusu ile organizasyonu iyi yönetti.  Rakibi Nusret Yılmaz ise salonun içinde durdu genel, gelenlere orada hoş geldin dedi.  Oy kullanmayanları tek tek aradı. Aman geç kalmayın dedi. 

Dün de belirttiğimiz gibi adayların bir çoğu kararını vererek seçime geldiği için öyle oy istemek, kapı üstünde destek istemek muhabbetleri olmadı. 
Fakat özellikle gençlerin Suiçmez’in etrafında kenetlenmesi dikkatlerden kaçmadı. 

Şehirde Nusret Yılmaz AK Parti’nin adayı olarak lanse edildiği için ki kendisi de kürsüden ironi ile bu AK Parti’lilere teşekkür etti! Avukatlar bu siyasi havadan oldukça rahatsız oldular. 
Zaten avukatlar arasında FETÖ PYD’den tutuklanan Orhan Öngöz ile ilgili bir hazımsızlık, bir tepki olağan genel kurulun ilk gününde hissedilmişti. 


Belli ki bu işten bazı AK Partili delegelerde rahatsız olmuştu ki dün Nusret Yılmaz’ın oy beklediği destek vereceğiz dediği, sizin yanınızdayız dediği birçok AK Partili avukat seçime katılmadı, katılanlarında çoğunluğu Sibel Suiçmez’e destek verdi. 
Nusret Yılmaz’ın Oylardan ve Nusret Yılmaz’ın ifadelerinden bu ap açık ortaya çıktı. 

Tek bir cümleyle ifade etmek gerekirse Baro ‘SİYASETLE GELEN SİYASETLE GİDER, BARODA SİYASET OLMAZ’ dedi. 
Aday tespiti doğru muydu, eğer AK Parti’nin adayı ise Nusret Yılmaz, yerel yönetimiyle, il yönetimiyle, ilçe yönetimiyle, milletvekiliyle, bakanıyla yeteri kadar Yılmaz’ın arkasında duruldu mu? Bunu AK Parti’nin şapkasını önüne koyup düşünmesi lazım. 


Ayrıca AK Partili Nusret Yılmaz’ın 93 oy fark yemesi AK Partili iki Trabzon Milletvekili’nin de Trabzon barosu avukatları üzerinde hiçbir etkisi olmadıklarının, varsa da yeteri kadar çalışma yapmadıklarının bir göstergesi oldu. 
Neden desteklemediler demiyoruz, fakat KTÜ seçimlerinde yaşanan olayın bir benzeri dün yaşandı. Bu kez olay ters tepmedi, çünkü hukukçular öğretim üyelerine göre daha bağımsızdı. 

AK Parti’nin tam birlikteliği olduğu tek seçim hangisi derseniz TRABZONSPOR seçimi diyebiliriz. Kaybedilen bir seçim şehirdeki son 3 gün AK Parti camiasının tam kenetlenmesiyle kazanıldı.
İşte Baro’da bu olmadı. AK Parti bu kez çekimser kaldı, sözde evet dedi ama icraatta kimse bir hamle yapmadı. 


Seçime girmekten son anda vaz geçen Ali Sürmen’in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya teşekkürünün de bir ironi olduğunu düşünüyor herkes. E bizde bir önceki günkü konuşmasından sonra ironi yaptığını düşündük desek yalan olmas
Sonuç olarak Trabzon’da her kesimin sevdiği bir isim, mütevazi ve güler yüzü ile herkesin başkanı oldu. Tebrik ediyor başarılar diliyoruz.
Anahtar Kelimeler:
politik güğüm 2016
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mutlu 13 ay önce

özkan sümer bi yakamızdan düş artık kemirdiniz sömürdünüz kulubu yeter da yeter

Avatar
acg 13 ay önce

bu yönetim ve camia hala işin büyük fotoğrafını görmüyor. onur recep kıvrak o formayı dahanın kenarına bıraktığı an gönderilmeli idi. mehmet ekici kapanlık bandını almadığı gün gönderilmeli idi.sadi hoca bizde bir muhammet var ikincisine gerek yok dediği zaman sözü dinlenilmeli idi.söv yapacağim diye iş yapılmaz. mütevazi olacaksın.aralıkta bu yönetim gider. çünkü bu takım maç bu şartlarda maç kazanamaz. her hafta hüsran olacak.

Avatar
61sinan 13 ay önce

Şampiyonluk yaşayacaksın,ülkenin en iyi teknik adamlarından biri olacaksın,çağdaş futbolu en iyi takip edip uygulamaya çalışanların başında yer alacaksın, Trabzonlu olmadığın halde fedakarlık yapıp maaşında indirim yapacaksın, en pahalısından loca satın alacaksın, maç kaybedince de herşeyi çok iyi bilen bizler gitsin diyeceğiz. Bİraz sabır lütfen gelen Ersun Yanaldan daha iyi olmayacak. Bu yıl gitmiş zaten bu adama güvenmekten başka şansımız yok gerekirse idmanlara gidelim stadı dolduralım ama küsmeyelim. Başka Trabzonspor yok.

Avatar
fırtına 13 ay önce

bırakın şu özkan sümer yalakalığını

Avatar
smuslu 13 ay önce

Özkan Sümer'i pazarlamaya başladınız. Adamı rahat bırakın. Biraz torun tombalak sevsin.

Avatar
Komik 13 ay önce

Hem tıp hem de hukuk fakultesi isteriz diyeceksiniz sonrada biz teknik universiteyiz rektor teknik olsun diyeceksiniz. Gulerler adama.

Avatar
acg 13 ay önce

özkan sümer yakamızdan düş diyeler özkan sümer bizi sömürmeyi bırak diyenler. trabzonspor tarihinden ve özkan sümerden haberleri yok.özkan sümer 2 şampiyonluk yaşattı. özkan sümer bu kulubü MAY dan kurtardı batmaktan kurtardı. Özkan Sümer MAY.ın Erhan Namlı ya bonus olarak antepe verilen Fatihi 500 usd. ye geri aldı.7 milyon euroya satıldı. Özkan sümer Yattarayı aldı. Zamanında değeri 9 milyon euro araplar veriyordu Sadri başkan 12 de diretince satılmadı.Özkan sümer Gökfrnizi bu camiaya kazandırdı.Özkan sümer ve Samet ilk 4 hafta ferner dahil 4 takım ile oynadı ve yenilmedi. gol dahi yemedi.Siz bu takıma ne verdiniz ?

Avatar
Gman 13 ay önce

Ersun hoca en iyisi kesinlikle ne olursa olsun sahip cikilmali.Trabzonun en büyük düşmanı hep kendi nedyasi ve sehri olmustur.Kimi nerden kovuyorsunuz once bir stadi tika basa bir doldurun takimi susmamasina destekleyin. Stad her zaman bos e adama sormazlarmi sen ustune dusen gorevi yaptinmi diye .Yazik gunahtir.4 veya 5 mac kaybetmis 10 da kaybetse kesinlikle devam edilmeli.Goreceksiniz cok buyuk basarilara imza atacaktir.O lige firtina gibi baslayan ve sizin ovdugunuz takimlari 4 hafta sonra bakin ne olacaklar.Once sabir.Sizin taraftarliginiz onumuzdeki macta belli olacak.Bakalim stad dolacakmi hep birlikte girecegiz.Abd den saygilarla Saygilarla.

banner498