Politik Güğüm - 04 Eylül 2021

Trabzon'un ve Trabzonspor'un gündeminde yaşananları sizler için derledik.

Politik Güğüm 04.09.2021, 07:58 04.09.2021, 20:15
Politik Güğüm - 04 Eylül 2021
banner2236

BASIN GÖRMEDİ DANIŞMANLAR GİREMEDİ 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Rize'ye gitmek üzere Trabzon'a geldi.

Trabzon'da hiç durmadı, havalimanı apronunda kendisini karşılamak için gelen şehrin yöneticileri ve siyasileri ile selamlaştıktan sonra helikoptere binerek Rize'ye gitti. 

Aprona hiç bir basın mensubu alınmadığı gibi, ne bakanların, ne vekillerin, ne valiliğin, ne partinin, fotoğrafçıları ve danışmanları da içeri alınmadı.

Çok üst düzey koruma tedbirlerinin alındığı karşılama törenini, basın ve siyasetin basın danışmanları metrelerce uzaktan tellerin arkasından görüntüleyebildi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Trabzon ziyaretlerinde maalesef son dönemlerde biz basın mensupları olarak bırakın bir şey sorup kendisini takip etmeyi, fotoğraf makinelerinin zoom özelliği olmasa görüntüleme ihtimali bile olmayacak.  

Şehir ziyaretlerinde halk ile yakın temastan kaçınmayan Cumhurbaşkanın koruma ekibinin iş basın mensuplarına gelince kendi partilerinin bakanlarının dahi çekim yapmasına aprona girmelerine müsaade etmemelerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın haberi var mıdır bilemiyoruz ama herhalde sadece kendi fotoğrafçısını görünce konuyu anlıyordur ve haberdardır diyoruz. 

YILDIRIM VE KURUM'DAN BÜYÜKŞEHİR'E ÖVGÜ 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Trabzon aktarmalı Rize programı öncesinde şehrimize gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım Ortahisar Millet Bahçesi'ni gezdi.

Çalışmalara tam not veren iki önemli siyasetçi özellikle Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan kay kay pisti, elektronik kütüphane ve buz pateni pistini çok beğendi. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu'nu bu önemli kazanımları için tebrik etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Millet Bahçesi'nin kuzeyindeki binaların kamulaştırma çalışmalarının hızlı bir şekilde tamamlanmasını ve en kısa sürede Millet Bahçesi'nin denizi görür bir konuma kavuşması talimatını verdi. 

Resim

Millet Bahçesi ziyaretin şmin ardından Yıldırım ve Kurum, Ayasofya Camisi’nde Cuma Namazı kıldıktan sonra esnaf ziyaretinde bulundu.

Özellikle il dışından gelen turistler Binali Yıldırım ile fotoğraf çekilme yarışına girdi. 

Ayasofya etrafındaki esnaf da iki önemli siyasetçiyi çok güzel bir şekilde karşılayarak Ayasofya etrafındaki çevre düzenlemeleri nedeniyle teşekkür etti. 

15 YILIN ARDINDAN ÇÖZÜM BULUNDU! 

Şehrimizde doğalgaz bir çok mahallede artık kullanılır duruma geldi.

Tabi fatura işine girmeyeceğiz ancak Aksa son olarak Trabzon’un Ortahisar İlçesinde Pelitli ve Yalıncak Mahallelerinde doğalgaz akışının kesintisiz olarak verilmesi için Ortahisar Belediyesi’nden regülatör yeri talep etti. 

Ortahisar Belediyesi Meclisi de bu talebi kabul etti.

Şimdi Aksa’nın kendi bulduğu ve belediyeye ait olan bu yerler, kuruma satılacak ve regülatörler ilgili kurum tarafından buralara yerleştirilecek. 

Aslında belediye meclisinde regülatör talebi geldiğinde her dönem tartışılır. Hem istenen yerlerin zaten şehir merkezinde kısıtlı olan yeşil alanlarda kurulacak olması, hem de görünüşleri itibariyle hiç estetik olmaması… 

İGDAŞ'tan 'güçlü ekonomiye destek'; doğalgaz faturalarına vade farksız 3  taksit

Zaten meclisi yöneten Başkanvekili Nusret Onur da bu estetik kaygısının 15 yıldır sürekli konuşulduğunu da sözlerine ekledi. 

Evet 15 yıldır çözüm üretilemeyen bu konuya dün nihayet bir çözüm getirildi. 

Meclis aldığı kararla artık bir yere regülatör koyulmaya çalışıldığında Estetik Komisyonu’ndan da onay alınacak. 

Böylelikle artık şehrin herhangi bir yerine koyulacak regülatörler, o bölgedeki mimari yapıya uygun olarak belediyenin verdiği onayla yapılacak.

DENSWİLL VE İSMAİL YETERLİ OLACAK MI?

Evet yavaş yavaş transfer döneminin sonuna geliyoruz. Trabzonspor bu sezon tarihinde hiç olmadığı gibi transferleri erkenden tamamlandı ancak yine bir yan eksik kaldı.

Sol bekte problem yaşanacak gibi duruyor.

İsmail Köybaşı’nı transfer eden Bordo Mavililer 7 resmi maç geride kalmasına rağmen beklediği verimi alamadı. 

Görünen o ki bölgede sorun yaşanmaya devam edecek. Yedekleri ise orijinal bek değil. Trondsen orta sahada, Denswill ise stoperden bozma bek oyuncuları. 

Verim konusunda Trondsen’in de ışık saçmadığı ortada.

Elde kaldı Denswill…

Şu anlık kapalı kutu ancak gerek yönetim gerek de scout ekibi oradaki yükü taşıyabileceğine inanıyor. 

Aslında basit mantıkla ilerlersek bunun ne denli zor olduğunu şöyle anlayabiliriz.

Nwakaeme’nin fazla savunma yapan bir oyuncu olmadığını bilmeyen kalmadı.

Yani geriye çok zor geliyor. Denswill’in profili de gole yakın oyuncu konumunda.

Uyumları problem yaşatacak gibi duruyor.

VALİ VE BAŞKANLAR EL  ATTI TRABZONSPOR BAŞARDI! 

Trabzonspor’da 3 yıl süren Çukurçayır’daki akaryakıt istasyonu projesi başarıyla sonuçlandı.

Trabzonspor Kulübü uzun uğraşlar sonucunda ruhsatı almayı başardı.

Projeyi Trabzonspor yöneticileri Zafer Göktaş yönetti. Daha sonra Göktaş’ın iş yüküne diğer yönetici Yalçın Orhan el attı.

3 sene boyuncu araziler için sıkı pazarlık atan Göktaş yeri geldi arazi dönümünü tamamlamak için görüşülen apartman sahibiyle pazarlık attı, yeri geldi Ustaoğlu, Zorluoğlu ve Genç ile görüştü.

Yalçın Orhan’ın da devreye girmesiyle işlemleri hızlandıran Trabzonspor sonunda ruhsatı almayı başardı.

Burada şunu da net bir şekilde vurgulamak gerekiyor, Ustaoğlu, Zorluoğlu ve Genç’in büyük destekleri olmasaydı arazinin kazanılmasını geçtik ruhsat alması bile çok zordu.

Şehrin böyle bir bütün halinde yürümesini görmek çok güzel. Günün sonunda ise Trabzon’un en işlek ve en kalabalık mahallesinde Trabzonspor’un bir yapısı olacak.

Bordo Mavililer burayı 10 yıllığına kiralayıp bizim kulağımıza gelen bilgilere göre 25 milyon TL gelir elde edecek. 

BELEDİYE, GÖÇMENLERİ Mİ ÇALIŞTIRIYOR?

Trabzon’da devlet kurumlarının verdiği işlerde, beden işçiliğini yapanlardan bazılarının göçmen olduğunu biliyor musunuz?

Evet bu durum dün Ortahisar Belediye Meclisinde de gündeme geldi. Konu CHP Grup Başkanvekili Turgay Şahin’in, Ortahisar Belediyesi’nin tarihi çeşmeleri restore etmesi ile ilgili yaptığı konuşmada gündeme geldi. Şahin, bu tarihi çeşmelerden birinin restorasyonunda çalışan işçilerle konuşmak istediği sırada kendisini anlamadıklarını fark etti.

Sonrasında iletişim kurduğunda, işçilerin göçmen olduğunu anladığını söyledi. Ardından da tarihi yapıların restorasyonu sırasında uzman kişilerin çalışması gerektiğini ifade ederek belediyenin bu konuda denetlemeleri daha sıkı yapmasını istedi. Aslında işçilerin göçmen olmasına belediye meclisinde bir çok kişi şaşırdı desek yeridir. “Çünkü bu kişilerin sosyal güvencesi yapılabiliyor mu?” sorusu akıllara geldi. Hatta Meclis Başkanvekili Nusret Onur, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Dinçer’e, “Mustafa bey, biz çalıştırıyor muyuz öyle. Mesela, Suriyeli, Afgan çalıştırıyor muyuz?” diye sordu.

Son dakika haberi! Göçmenler Avrupa yolunda! Sınır bölgelerine akın ettiler  - Son Dakika Haberleri

Dinçer ise, “Bizden ziyade Etüd Projenin konusu. Belediye olarak öyle bir lüksümüz yok ama onlar tabi ihale edilip veriliyor bildiğim kadarıyla. Projesi hazırlanıyor ona istinaden ihale edilip veriliyor. Tabi alan firmanın, bunlar yeterli midir, yetersiz midir, Sigortaları falan… O kısmı ayrı konu! Ama ileteceğiz konuyu, arkadaşlarımızdan titiz şekilde takiplerini isteyeceğiz. İşin takip edilmesini ileteceğiz…” dedi. 

Onur ise, “Bunlar sigortalı çalışıyor mu, çalışmıyor mu önemli yani” diye konuştu. Göçmen işçi çalıştırılması olayına daha önce de denk gelmiştik. Hatırlarsanız Kadınlar Pazarının hemen karşısında bulunan tarihi yapıların kazıları göçmen işçilere yaptırılmıştı. Burada çalışanlar Afgan işçilerdi. Türkiye’ye bu denli mülteci akışının olduğu noktada, sanırız bu manzaralarla ilk değil, son defa da karşılaşmayacağız… Umarız bu insanlar kayıt dışı çalıştırılmıyordur…

Yorumlar (8)
Çağlar 2 hafta önce
Sn Cumhurbaşkanının bütün olumlu şeyler kendisinden, bütün olumsuz şeyler etrafından saçmalığını bırakıp bütün kararları kendisinin aldığını anladığımız gün yüzümüz gülecek. Net!
Misafir 2 hafta önce
Onlarda biliyor bütün kararları Cumhurbaşkanının tek başına aldığını ama söylemeye korkuyorlar. Bu kadar korku altında herhangi bir şey talep etmekte mümkün değil tabi.
Murat 2 hafta önce
Binali Yıldırım'ı Uzun Sokak'a, Maraş caddesine, Kunduracılara da götürseydiniz de şehrin sekiz aydır çektiği rezilliği görselerdi. Neymiş efendim tam not almış belediye.
Fatih 2 hafta önce
Baskanlik gelecek ucacagiz kacacagiz hululoggg ucan tek sey fiyatlar
TS'li 2 hafta önce
dedi ezelden FB'li Ali Savaş...
Bmn 2 hafta önce
Teondsen idare eder orayi
Reis 2 hafta önce
Stadın orayada bir istasyon olmalı ayrıca a büyük şehirlerde de Ankarada enaz iki ayrıca İstanbuldakide tekrar faaliyete gecmeli
Ali yılmaz 2 hafta önce
Yalıncak doğalgaza kavuşmasına rağmen 200 metre kala 104 haneli siteyi mahrum bıraktılar. Verecekseniz her yere verin.
24
açık
Namaz Vakti 21 Eylül 2021
İmsak 04:35
Güneş 06:01
Öğle 12:19
İkindi 15:45
Akşam 18:28
Yatsı 19:48
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 5 13
2. Trabzonspor 5 13
3. Konyaspor 5 11
4. Hatayspor 5 10
5. Karagümrük 5 10
6. Fenerbahçe 5 10
7. Altay 5 9
8. Alanyaspor 5 9
9. Galatasaray 5 8
10. Kayserispor 5 7
11. Malatyaspor 5 6
12. Göztepe 5 5
13. Gaziantep FK 5 5
14. Kasımpaşa 5 5
15. Adana Demirspor 5 5
16. Antalyaspor 5 4
17. Sivasspor 5 3
18. Başakşehir 5 3
19. Giresunspor 5 1
20. Rizespor 5 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 6 16
2. Ankaragücü 6 12
3. Eyüpspor 6 12
4. Erzurumspor 6 12
5. Tuzlaspor 5 11
6. Bandırmaspor 6 9
7. Manisa FK 6 9
8. Boluspor 5 7
9. Samsunspor 5 7
10. Kocaelispor 5 7
11. Altınordu 6 7
12. Menemenspor 6 7
13. Adanaspor 6 6
14. Balıkesirspor 5 6
15. Denizlispor 6 6
16. Bursaspor 6 5
17. Gençlerbirliği 6 5
18. İstanbulspor 5 4
19. Ankara Keçiörengücü 6 4
Takımlar O P
1. Chelsea 5 13
2. Liverpool 5 13
3. M. United 5 13
4. Brighton 5 12
5. Man City 5 10
6. Everton 5 10
7. Tottenham 5 9
8. West Ham 5 8
9. Brentford 5 8
10. Aston Villa 5 7
11. Watford 5 6
12. Leicester City 5 6
13. Arsenal 5 6
14. Crystal Palace 5 5
15. Southampton 5 4
16. Wolverhampton 5 3
17. Leeds United 5 3
18. Newcastle 5 2
19. Burnley 5 1
20. Norwich City 5 0
Takımlar O P
1. Real Madrid 5 13
2. Atletico Madrid 5 11
3. Valencia 5 10
4. Real Sociedad 5 10
5. Athletic Bilbao 5 9
6. Sevilla 4 8
7. Barcelona 4 8
8. Osasuna 5 8
9. Mallorca 5 8
10. Rayo Vallecano 5 7
11. Real Betis 5 6
12. Elche 5 6
13. Cádiz 5 5
14. Villarreal 4 4
15. Levante 5 4
16. Espanyol 5 3
17. Granada 5 3
18. Celta de Vigo 5 1
19. Getafe 5 0
20. Deportivo Alaves 4 0