Politik Güğüm (15 Ocak 2020)

Trabzon Kulislerinde bugün konuşulanları 61saat ekibi olarak sizler için derledik

Politik Güğüm 16.01.2020, 08:18

İL BAŞKANI, ZORLUOĞLU İLE BAŞ BAŞA
Dün measi bitiminden sonra Büyükşehir Belediyesi eski taş binasında bir zirve gerçekleşti… Zirve, Büyükşehir Belediye başkanı ile il başkanı Haydar Revi arasında oldu…
Zirveye iki kişinin haricinde kimse yoktu..
Baş başa görüşme tam iki saate yakın sürdü.. 
Revi, zirveyi doğruladı.. Evet başkanla mutat buluşmamızı yaptık dedi.. 
İkili arasında TİSKİ alımları ile ilgili olarak topluma verilen sözlerin yerine harfiyen getirilmesi konusunda ilkesel bir karara varıldığı da öğrenildi… 
Hem parti Belediyeye hem de belediye kendi alımlarına aracı koşmayacak.. 
İkilinin bu ilkesel kararı, hakkaniyetle işe alımlardaki güvenceyi artıracak bir durum olarak nitelendiriliyor.

MUHALEFET ÇOK AMA ÇOK RAHAT 
Trabzon’da yaşanan bu siyasi krizlerden en fazla memnuniyet duyan kesim ise muhalefet partisi. Kendi içinde birlik olamayan AK Parti muhalefet partisinin keyfine keyif katıyor. 
Muhalefet partisi yöneticileri ‘AK Parti’nin, şehirde muhalefete ihtiyacı yok ki. Nasıl olsa kendi içnde, bir gün belediye başkanı ile il başkanı, bir gün milletvekili ile belediye başkanı, başka bir gün ilçe müdürüyle teşkilat başkanı derken. Kendi kendilerine bir oy kaybetme mekanizması kurmuş gidiyorlar’ ifadelerini kullanılıyorlar. 


Öte taraftan muhalefetin bazı ilçelerde geçen sönük,  heyecansız, eleştiriye açık kongre çalışmaları da böylece AK Parti’nin radarına takılmıyor. 
Önceleri. Muhalefetin her hareketini dibine kadar irdeleyen yöneticiler şimdilerde yaşanan krizler nedeniyle köşeye çekilmiş.


KRİZ SEVER BİR PARTİ, TRABZON AK PARTİ
Ak Parti son aylarda özellikli içinde, bünyesinde, çevresinde, etkileşim içerisinde olduğu her yerde, krizi seven parti konumuna geldi. 
Buna genel. Merkezde alıştı aslında. Trabzon’u biz böyle kabul ediyoruz diyen önemli isimler var. 
Hele bürokrasideki görevden almalar, tayinler, görev değişiklikleri partide fırtınaların esmesine neden oluyor..
Şimdi de nur topu gibi yeni bir kriz daha doğdu..
Ahi Evren’in Kalp ve Damar Hastalıkları Hastanesi Başhekimi İsmet Durmuş’un görevinden alınması… 
Bu görevden alma bütün Trabzon’a sürpriz gelirken, Ak Parti’de de bir krize neden oldu… 


Çünkü, parti il yönetimi Durmuş’un görevinden alındığını, olay meydana gelince duydu.. 
Yani önceden böyle bir değişikliğin olabileceğine dair bir bilgi teşkilatta yoktu… 
Olayı il başkanı Haydar Revi duyduğunda da şaşkınlığını gizleyemedi. Yönetimindeki ağır toplar da aynı şoku yaşadı… 
Böyle önemli bir değişiklikte, teşkilatın konu ile ilgili haberi olması gerekenlerin habersiz olması, yeni bir krizin kapıya dayandığının kanıtı oldu…
İsmet Durmuş’un görevinden alınmasının ilk tepkileri il yönetiminde masaya yatırılsa da bu işten geri dönüşün olup olmayacağı da tartışılmaya başlandı.. Kimilerine göre önümüzdeki günlerde Durmuş geri gelecek. Kimilerine göre ise artık macun tüpten çıktı, geri dönüşü yok..

GÖZLER ADNAN GÜNNAR’DA 
Ahi Evren’in Başhekimi İsmet Durmuş’un görevinden alınmasının, Ortahisar ilçe milli eğitim müdürünün görevinden alınması kadar parti içinde yankı uyandırıp uyandırmayacağı merak konusu.. 
Zira ilçe milli eğitim müdürlüğündeki değişiklikte, milletvekillerinin bizim haberimiz yok diyerek olaya et atmaları, tayini durdurmalarındaki gelişmenin aynısı İsmet Durmuş olayında da yaşanabilir mi..?
61saat olarak yaptığımız araştırmadı, Durmuş’un görevinden alınmasından milletvekillerinin hiç birinin haberi yok.. 
Bize gelen bilgilere göre sağlıktan sorumlu milletvekili Adnan Günnar’ın da önceden haberi olmamış.. 
Bunu il teşkilatından güvenilir bir kaynak bize ifade etti… Eğer doğru ise Günnar kendisinin haberi olmadığı bu görev değişikliğine ses çıkaracak mı…? 


Ortahisar ilçe milli eğitim müdürlüğü değişikliğindeki gösterdiği refleksi gösterecek mi..? 
Adnan Günnar’ın kendini konu ile ilgili olarak arayan teşkilat mensuplarına olaydan habersiz olduğunu söylemekle yetinmesi ve daha fazla tepki göstermemesi, yani olayı irdelememesi. enteresan… 
Adnan Günnar’ın, parti içinde sağlıktan sorumlu milletvekili olarak, eğer iddia doğru ise Durmuş’un görevinden alınmasından habersizse, bu Ak Parti Trabzon’da ciddi bir kriz demek… 
Gün içinde Günnar’ın bu görev değişikliğine getireceği yorum merak edililiyor.. 
Günnar medyaya konuşmayacak, parti içinde sorunun çözümüne mi yol ve yöntem bulacak.. Ya da haberi olmamasına rağmen bu değişikliği içine mi sindirecek.. Göreceğiz.
Dün Durmuş’un görevinden alındığına dair bilgiler duyulduğunda, şehrin her türlü kulvarında bu olay konuşulmaya başlandı.

İSMET DURMUŞ KİMİN KURBANI?
Ahi Evren’in baş hekimi İsmet Durmuş’un görevinden alınması ile ilgili olarak hem Ahi Evren koridorlarında, hem sağlık il müdürlüğü odalarında hem de şehrin konu ile ilgili kulvarlarında birden fazla sebep gösteriliyor.
Bu sebepler şunlar.
Medikalci lobisi..: 
İsmet Durmuş, hastane içinde medikalcilerin cirit atmasını önledi. Hastalarla koridorlarda pazarlık yapılmasının önüne geçen Durmuş, bu anlamda fincancı katırcılarını ürküttü.. Lobi, Durmuş’un başını yedi.
Sağlık il müdürü Hakan Usta’nın ağabeyi Sefer Usta Ahi Evren’de doktor olarak görev yapıyordu. Son olarak hakkında bir soruşturma açıldı, medikalcinin talep ettiği yüklü miktardaki paraya aracı olmakla suçlandı. 


Kardeş usta, sağlık il müdürü Hakan Usta’dan da aldığı güç ile İsmet Durmuş’un aleyhine lobi oluşturdu ama bu soruşturmalar ve bazı tavırları il müdürü olan Hakan Usta’yı da zor duruma soktu. 
Nitekim Durmuş görevinden alındığına dair sosyal medya paylaşımında, USTACA bir hamle ile görevinden alındığını duyurdu.
Teftiş kurulu raporu: Görünürde Durmuş’un görevinden alınması teftiş kurulu raporuna bağlandı.. 
Genellikte teftiş kurulu raporları akçeli işler ile ilgili olur. Ama Durmuş’un ki sinde böyle bir rapor yok.. Raporda, hastane personeli ile arasında sorun var tespiti yapılmış. 
Bu da görevden alınmaya neden olarak gösteriliyor. İlginçtir, bu raporu yazan heyetin başında Kanuni Eğitim Hastanesi Baş hekiminin imzasının olması da dikkat çekici.

ŞEHİR NE DİYOR?
Ahi Evren’in baş hekimliği görevinden alınan ismet Durmuş hakkındaki bu idari tasarruf, şehirde büyük bir sürpriz olarak nitelendirilirken, vatandaşlar, hastanede tedavi alan hasta ve yakınları olayın şokunu yaşıyor…

Ahi Evren’i, baş hekim olduğu günden bu yana en düzenli, en disiplinli, en çalışkan en verimli bir hale getiren Durmuş’un görevinden alınması, Trabzon özelinde birçok yerde haksız yersiz ve gereksiz olarak nitelendirildi. Durmuş mağdur ilan edildi. 

Tabi ki içeride olan biteni bilemeyiz.

Önümüze bir Ünal Karaman vakası çıkarsa onunda detaylarını yazarız belkide gerçekten yapmaması gereken çok ama çok. Şeyler yapmıştır. 

Ama algı Durmuş’un lehinde. 

Garip bir durum ama bu görevden alınma hastanede de iş barışını bozmuş diyenlerde var.  

Bu arada hastanenin bu hale gelmesinde, bu denli VİP duruma yükselmesinde, gerekli her türlü yardımı yapan ilgi ve alakasını hiç esirgemeyen Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin rektörü eski Trabzon milletvekili Cevdet Erdöl’ün görev değişikliği nedeni ile şok olduğu, kulağımıza gelen bilgilere göre de Sağlık Bakanı ile durumu görüşeceği öğrenildi… 

İsmet Durmuş’un görevden alınması ile ilgili olarak hukuk yollarına baş vurup vurmayacağı ise henüz belli değil… 
Durmuş, muhtemelen özel durumunu yargı yoluna taşıyabilir…

Yorumlar (13)
Enderun 2 yıl önce
Sayın Durmuşun ne sağlık müdürlüğü yöneticileriyle ne diğer başhekim ve yöneticilerle, nede kendi hastanesindeki yöneticilerle kimseyle arası iyi değildi. Sadece mensubu olduğu grupla iyi geçinebilen biriydi. Hakkında hayırlısı olsun. Cevdet beyle olan hukuku da sadece sürmeneli olması ;) e sağlık müdürüde sürmeneli, nolacak şimdi :)
Vatandaş 2 yıl önce
Hem torpil olmasin diyorsunuz o olmasin bu olmasin, birde teskilatin haberi yoktu diyosunuz. Teskilat isine baksin devlet kendi isini yapsin. Teskilatin haberi olsa ne olur olmasa ne olur. Ayiptir gunahtir
Sağlıkçı 2 yıl önce
Medikalci lobisimi! Yok artık. Daha neler.
İsmet Durmuşun kimseyle arası yoktuki. Ne müdürlüktekilere saygısı vardı nede diğer hastane başkhekimlerine. Ahi evrende krallık oluşturmuştu kendine. İyi oldu. Hastane şimdi ivmelenme kazanır.
Ali Başkan 2 yıl önce
Tiski personel aliminda işin icinde HaydarRevi varsa şeffaflık olmaz, torpil ve adamcilik vardır...
Gene AKP liler kazandı 2 yıl önce
Günümüzde artık Ak Partili diyebileceğimiz çok az insan kaldı.Artık herkes AKP li olmuş.Gene en büyük örneği İsmet Durmuş Hocamız üzerinden oynandı.Çok tuhaf değil mi Sn.Milletvekili Adnan Günnar'on haberi yok bu alımdan.Tamamen planlanmış tamam organize olunmuş bi alım neden mi...?İsmet hoca Rantcıların önünü kesti hepsinin ayağına bastı buda üst mercilerden dikkat çekti.Ha açık konuşayım Kısaca doktorların para yemesine engel oldu medicalcılardan Sayın Hakam ustanın zoruna gitti bu durum belli.Elbet bir gün hak tecellli edecek.İsmet hoca gibi iyi yürekli insanları silemessiniz
Er 2 yıl önce
Yapmayın kardeşim, İsmat Durmuş bu kadar masum ve başarılı mı! Ben kronik hasta olan biriyim. Başka şebirdeki muadil bastahanelerden de hizmet alıyorum. Vu kadar kaynağa rağmen geri giden başka bastane yok. Durmuş un beraber yola cıktığı arkadaşları hep küstürmüş durumda. Bu hekimler kötü ise sonradan mı kötü oldu. Göreve gelince iyi görevden alınınca Ustaca yapma ya. İyi bir jekim olabilir ama kesinlikle iyi nir yönetici değil. Bırak kardeşim başkaları da bir yönetsin görelim.
Trabzon 2 yıl önce
Ya sayın çumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bey Trabzon da çok büyük sorun yok. Sadece il teşkilatı milletvekilleri ve il ve ilçe müdürleri değişmeli. Buna müdahale edin. Trabzon hükümet çok para harcıyor ama sonuç zayıf. Onun için Trabzon siyasi ve bürokraside değişim şart ali ayvazoğlu,ilçe MEB müdürü şükür Köse, Trabzon dhmi baş müdürü Ahmet Aydın dahil. Bakın murat zorluoğlu çoktan gitmişti ama siz destek çıktınız diye fazla birşey olmadı, ha işi yapıyor gibi ama eskinin sıkıntısı çok. 6 ay tamamen belli olur. Trabzon bakanı ararım diyenler pasif görevlere alınmalı yada kurumlardan gitmeli işlerini yapmayanlar için!!!İl müdürleri hiç biri Trabzon samsun Rize gümüşhaneli.
Jamaikalı 2 yıl önce
bütün trabzona sürpriz falan olmadı, i̇smet durmuş neredeyse 2 yıldır hastanede tüketmediği insan yoktur. alınma sebebi de budur. basına hastanede rantçı var diye açıklama yapıp çalışanları da zan altında bırakabilecek bir insandır. hukuk var düzen var, rantçı yada paracı olan varsa hodri meydan çıkarsın meydana. herkes iyi biliyor sn durmuşu hastanede. kim iyi çalışıyorsa kafayı ona takan, garip takıntıları olan ve kesinlikle yönetici vasfında olmayan birisi, soruşturma sonucunda bu alenen belli olduğu için görevden alındı zaten. akp il teşkilatı olayın neresinde sorumluluk sahibi ki müdahil olması gerektiği yazılmış haberde anlayamadım, siyasiler siyaset yapmalı. dediğiniz gibi yankı falan da uyandırmadı olay, hastane yükten kurtuldu artık hizmette daha üst seviyelere gelecektir. liyakatli insanlar ile daha ileri gidecektir. durmuşun vukuatlarını yaşayanlardan dinleyin, facebookta garip paylaşımlar yaparak insanlara yaranmaya çalışan veya laf sokan insan profili başhekimliğe uymuyor
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
22
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 28 Kasım 2021
İmsak 05:46
Güneş 07:16
Öğle 12:14
İkindi 14:40
Akşam 17:02
Yatsı 18:27
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 13 33
2. Hatayspor 13 26
3. Konyaspor 13 26
4. Alanyaspor 14 24
5. Fenerbahçe 13 23
6. Karagümrük 13 22
7. Başakşehir 14 22
8. Galatasaray 13 21
9. Adana Demirspor 14 20
10. Beşiktaş 14 20
11. Antalyaspor 14 18
12. Altay 14 17
13. Giresunspor 14 16
14. Kayserispor 14 16
15. Gaziantep FK 13 15
16. Sivasspor 13 13
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 13 12
18. Göztepe 13 10
19. Kasımpaşa 14 10
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Ümraniye 12 27
2. Ankaragücü 13 27
3. Eyüpspor 14 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. İstanbulspor 13 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Samsunspor 13 19
10. Adanaspor 14 18
11. Menemenspor 13 17
12. Gençlerbirliği 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 12 10
18. Altınordu 13 10
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 12 29
2. Liverpool 13 28
3. Man City 12 26
4. West Ham 12 23
5. Arsenal 13 23
6. Wolverhampton 13 20
7. Tottenham 12 19
8. Brighton 13 18
9. M. United 12 17
10. Crystal Palace 13 16
11. Aston Villa 13 16
12. Everton 12 15
13. Leicester City 12 15
14. Southampton 13 14
15. Brentford 12 13
16. Watford 12 13
17. Leeds United 13 12
18. Burnley 12 9
19. Norwich City 13 9
20. Newcastle 13 6
Takımlar O P
1. Real Madrid 13 30
2. Real Sociedad 14 29
3. Sevilla 13 28
4. Atletico Madrid 13 26
5. Rayo Vallecano 15 24
6. Real Betis 14 24
7. Barcelona 14 23
8. Athletic Bilbao 14 20
9. Valencia 15 19
10. Osasuna 14 19
11. Espanyol 14 17
12. Villarreal 14 16
13. Celta de Vigo 15 16
14. Mallorca 15 16
15. Deportivo Alaves 14 14
16. Granada 14 12
17. Cádiz 14 12
18. Elche 14 11
19. Getafe 15 10
20. Levante 14 7