banner1012

POLİTİK GÜĞÜM 15.04.2018

Trabzon ve Trabzonspor'un perde arkasını sizler için derledik

POLİTİK GÜĞÜM 15.04.2018

TTSO’DA STK VE SİYASETTE İNTİKAM ÇANLARI ÇALIYOR

Trabzon Ticaret ve Sanayi odası seçimleri bitti fakat tartışmalar bitmedi. Kazanan tarafta herhangi bir sorun yok. Şeren ve Hacısalihoğlu en rahat uykularını uyudular seçimden sonra, aynı şekilde TTSO çalışanları da sonuçlardan oldukça memnun.
Fakat seçimi kaybeden taraf ile kaybeden tarafta olması beklenirken kazanan tarafa destek verdiği öne sürülen Ekrem Çapkınoğlu tarafından sıkıntı büyük.
Değişim grubunda intikam çanları çalmaya başladı. Kimileri ‘Aynı siyasi parti altındayız bizim karşımızda çalıştılar’ diyor, kimileri ise ‘Aynı STK altındayız ama dost bildiklerimiz bizi sırtımızdan vurdu’ diyor.
Herkeste bir intikam arzusu var. Şu ana kadar değişim tarafında ses çıkmıyor. Fakat Ekrem Çapkınoğlu hakkında özellikle sosyal medya üzerinde bazı hadsiz açıklamalar Çapkınoğlu ailesinin bayağı canını sıkmış durumda. Piyasalarda konuşulanlara karşı sessiz kalan Ekrem Çapkınoğlu bir basın toplantısı ile tüm soruların cevabını verecekmiş. Muhtemelen Erkut Çelebi ile yapılan pazarlıklarda yaşanan krizleri ve neden yarışa girmediğini açıklayacak olan Çapkınoğlu karşı Erkut Çelebi’ninde bir basın açıklaması yapacağı gelen bilgiler arasında.
TTSO’da olmasa da değişimci grup ile ilk başta yola çıkan ekipler arasında çıkan bu krizin bazı siyasi partilerde ve STK’larda istifa getirebileceği gelen bilgiler arasında.

AĞAOĞLU’NUN YARDIMCILARI KİM OLACAK?

Trabzonspor’da göreve gelen Ahmet Ağaoğlu yönetimi ilk izlenimlere göre adeta nefes almadan çalışıyor.

Gerek içerde gerek dışarda bir disiplin oturtmak isteyen yönetim ince eleyip sık dokumaya devam ediyor.

Pazartesi günü oynanacak Osmanlı maçına tam kadro gitmek isteyen Ağaoğlu yönetimi oyuncular ile görüşüp “kafanız rahat olsun, dedikodulara kulak asmayın” dediği gelen bilgiler arasında.

Ağoağlu yönetimi için ise bugün yine çok önemli bir gün. Trabzon ve İstanbul’da bulunan yöneticiler topyekun Ankara yolcusu..
Burada olağanüstü toplanacak olan yöneticiler ortak karar ile başkan yardımcıları ve kimlerin nerelerde görev alacağını belirleyecek.

Asbaşkanlık Hayrettin Hacısalihopğlu’nun olurken Başkan Yardımcılıklarının Önder Bülbüloğlu, Mehmet Yiğt Alp, Haluk Şahin, Mesut Çağlar Bozoğlu’na verileceği gelen bilgiler arasında..
Altyapı için Cahit Erdem ismi düşünülürken Medya sorumlusunun Serdar Ekrem Şirin olacağı konuşuluyor. Trabzon’da idari yapıyı yürütme Hayrettin Hacısalihoğlu ve Emin Kahramanda olacağı da bir başka bilgi.

Diğer isimler ise yönetim kurulu toplantısında masaya yatırılıp tartışılacak.

BELEDİYE BAŞKANI KİM OLACAK

Trabzon’da seçimler yaklaştıkça ve ilk olarak yerel seçimler yapılacağı için herkesin aklında kimin Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı olacağı kimin Ortahisar Belediye Başkanı olacağı var.
2 ilçe hariç diğer tüm ilçelerde mevcut başkanların devam hakkı var tabi ki partileri veya kendileri yeniden aday olur veya gösterilirse.

3 dönemi dolan Arsin ve Hayrat Belediye başkanları var. Her ne kadar Genel merkez kesinlikle 3 dönem kuralı uygulanacaktır dese de, Hayrat Türkiye’nin rekortmen ilçesi olarak belki istisna tutulabilir.
Fakat Erdem Şen’in bu seçimde hedef yükseltmesi bekleniyor.
Trabzon merkezi ile en içli dışlı belediye başkanı olan Şen’in CV’si dopdolu. Doktordan belediye başkanı olmaz imajını da 3 dönem başkanlık yaparak sildi. Ggenel merkezin listesinde Trabzon merkezi için kayıtlı bir isim.
Neresi olur bilemeyiz, büyük, küçük, Trabzon Ankara. Şen’in yerine de sürpriz bir isim düşünülüyor. Öyle çok bilindik olmayan bir isim, ama özellikle yatırımda cazibe merkezi olacak Arsin’e katkıları büyük olacak bir isim.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile ilgili şehirde sürekli anketler yapılıyor. İsimli isimsiz, hizmet odaklı, kişiye odaklı.
İsimsiz anketlerde Erdoğan Bayraktar, Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve Ahmet Metin Genç ismi çıkarken, isimli anketlerde Bayraktar açık ara önde duruyor.
Muhammet Balta ismi her ne kadar gündeme gelse de, Balta için çoğunluk Ankara’da daha etkin göreve getirilir yorumunu yapıyor.
Ortahisar Belediyesi’nde ise halk Ahmet Metin Genç’ten memnun, ekibindeki birkaç isim ile ilgili anketörlere isim yazdırılarak şikayette bulunulmuş.
Bu isimler ile ilgili Genç’e yakında bir uyarı gelir diye tahmin ediyoruz.
Trabzon’un en büyük ikinci ilçesi Akçaabat ile ilgili değişimin şart olduğu sonuçları masaya yatırılacak. Akçaabat Trabzonla birleşen bir ilçe oldu. Yeni dönemde patlama yapabilir. Yomra’da Sağıroğlu çok istekli değil fakat Anketlerde devam etmesi yönünde görüşler var.
Of ilçesinin kabuğunu bir türlü kıramadığı, istenen atılımı yapamaması, iki dönemdir bakanlık almasına rağmen, öyle mega bir yatırım ile ödüllendirilememesi ilçede konuşulan bir gerçek. Özellikle ilçenin ortasındaki iki gökdelen misali tuğlalı bina ilçe halkının psikolojini bozmuş durumda. Belli ki Of’ta bir değişim olacak.
Of, Akçaabat, Arsin ilçelerinde AK Parti ilçe başkanlarının belediye başkan adaylığı gündeme gelebilir. Genel merkez müsaade ederse tabi ki..

ORTAHİSAR’DA ÖZEL OKULLAR DEVLETİ GEÇTİ...

Trabzon’da son günlerde en çok konuşulan konulardan biride Liselere Geçiş Sistemi, Kanuni Anadolu Lisesi ve Tevfik Serdar Anadolu Lisesinin nitelikli okullar arasında bulunmaması. Bu konunun gündeme gelmesi üzerine dört bir yandan tepkiler yağmaya devam ediyor.
Okul konusu gündemdeyken okul sayılarına bir göz attık. Ve bir detay dikkatimizi çekti. Trabzon’un Merkez ilçesi Ortahisar’da toplam 17 Anadolu Lisesi bulunuyor.

Ortahisar’da bulunan 17 Anadolu Lisesi’nden 10’u Özel Anadolu Lisesi. Geriye kalan 7 Anadolu Lisesi ise devlete bağlı Anadolu lisesi.
Yeni liselere geçiş sisteminin şuan için uygulandığını düşünürsek bu rakamlarla doğacak sonuçlar çok ağır olur.
Fakir meslek lisesine zengin anadolu lisesine devri başlar. Zaten Kamu Sen Başkanı Coşkun Dilber’de açıklamasına bunu ifade etmiş, Trabzon’daki yeni sistem özel okullara öğrenci paslamak için yapılmıştır demişti.
Konuyla ilgili bir diğer tepki ise ismini açıklamak istemeyen bir STK başkanından geldi. Bu STK başkanı dedi ki ‘Trabzon’da 6 fen lisesi var, İstanbul’da da 6 fen lisesi var. Trabzon’da bu kadar fen lisesine ihtiyaç var mı? Bunu neden sorgulamıyorsunuz? Asıl sorgulanması gereken bu değil mi?
Bence fen lisesi sayısı azaltılmalı, bu azaltmalı sondan başa doğru yapılmalı.
Açıkça söyleyemese de bizim anladığımız sendika başkanı diyor ki ‘Vakfıkebir Anadolu lisesinden başlamak üzere bu Anadolu liselerinin azaltılması lazım. Tabi ki bu büyük kaos çıkaracak bir uygulama.

İYİPARTİ’DEN İYİ HAREKET

İYİ Parti Trabzon teşkilatı Trabzon’da çekimleri devam eden reyting rekorları kıran “Sen Anlat Karadeniz” dizisinin setine ziyarete gittiler. Oyuncularla görüştüler, yönetmenle görüştüler… Çay içip muhabbet ettiler… Seçim çalışmalarına başlayan İYİ Parti Trabzon teşkilatının örneği nadir görünen bu ziyareti neyi ifade ediyor? Bunun cevabınıda il Başkanı Hasan Saka sosyal medya hesabından verdi. Saka sanata ve sanatçıya parti olarak önem verdiklerini belirtti. Dizinin Trabzon için turizme, kültür ve sanata katkı sağlayacağını dizi ekibiyle konuştu.
Keşke böylesine önemli bir dizinin dizi setini önce bu şehrin belediye başkanları ziyaret edip sanatçılara bir hoş geldin deselerdi şeklinde yorumlar da yapılmadı değil.

Bir siyasi partinin dizi setine gitmesi alışık olunmadık bir durum olduğu için şaşırdık. 2019 için büyük hedefler koyan İYİ Parti’nin bir dahaki durağı nere olacak bakalım.

TESİSLERDE USTA’NIN İZLERİ SİLİNİYOR
Ahmet Ağaoğlu’nun göreve gelmesinin ardından yeni bir sayfa açan Bordo Mavililer idari yapıyı da tamamen değiştiriyor.
Kulüpte giyim kuşam, giriş çıkışlar artık dikkate alınmaya başlandı. Bu konu kapsamında personellere çeşitli talimatlar veren Hacısalihoğlu Ağaoğlu’nun yokluğunda Emin Kahraman ile idareyi eline aldı. Sık sık Rıza Çalımbay ile sohbetler eden yönetim hocayı daha başarılı olması için teşvik ediyor.
Kulüpte eski alışkanlıklarda artık yavaş yavaş sona erİYOR. Muharrem Usta’ya yakınlığı ile bilinen isimler kulüpte çok rahat hareket ederlerdi. Yönetim binasına istedikleri gibi girmeleri yeni yönetimin dikkatini çekti. Bu konuda bir çalışma yapan Hayrettin Hacısalihoğlu özellikle medya konusunda her gazeteciye eşit mesafede olunacağını herkesin eşit haklara sahip olması gerektiğini söyleyerek kuralların önemli olduğunun altını çizdi.
Hemen hemen her gelen misafiri kabul eden Bordo Mavili yönetimin karar almada başlıca şartları şöyle oluştu.
Yasakçı bir tavır olmayacak.
Kuralcı bir tavır olacak.
Proje üreten bir personel olacak.
Sahada aktif olarak çalışan personel olacak.
Kişisel düşmanlık beslenmeyecek.
Danışılıp kararlar alınacak.
Kulüpçülük her zaman bir adım önde olacak.

Güvenlikçisinden bahçıvanına herkes yeni veya eski yöneticileri tanıyacak.

Anahtar Kelimeler:
politik güğüm 2018
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Saniye Ulak 6 ay önce

Bu şehir zaten doktor ve avukat belediye başkanları yüzünden bu hale gelmedi mi? Unutmayın doktor karşısındakini hadta; avukatsa müvekkili olarak görür.

Avatar
Özkan Yürük 6 ay önce

Artık yeter..merkezden güçlü bir aday..Trabzon merkezi taşeron değildir..

Avatar
Aslan Yıldız 6 ay önce

Bir defa su gerçeği kabul edelim:Trabzon beğenilen bir il değil. Başta sanayisi ve sistemi yok. Lam lum yaşanılan bir şehir. Bu yüzden hiç nir belediye baskanına başarılı diyemeyiz ve hepsi çok havalı..Trabzon toparlanacaksa bir tek Erdoğan Bayraktar ile toparlanır. İster kabul edin ister etmeyin ama gerçek olan bu.

Avatar
Muhammet Kılıç 6 ay önce

Bu şehrin ilacı Erdoğan Bayraktardır. Diğer türlü zaman kaybı olur.

Avatar
ALİ 6 ay önce

ERDOĞAN BAYRAKTAR

Avatar
Yasal?! 6 ay önce

ilginç bir yılda 61saat.com dan üçüncü kez blokaj yedi yorumum. Olsun. Yine de sağolun. Sokağın sesi olmaya devam edeceğim. Başarılar

Avatar
ALİ ASAF YILMAZ 6 ay önce

Reçete: Erdoğan Bayraktar.

banner510