Politik Güğüm - 16 Ocak 2021

Trabzon'un ve Trabzonspor'un perde arkasında yaşananları sizler için derledik.

Politik Güğüm 16.01.2021, 08:28 16.01.2021, 08:44

Abone ol google news 

İlgi alanınıza göre kişiselleştilmiş Trabzon ve Trabzonspor'dan en güncel haberlere ulaşabilmek için Trabzon'daki 16 yıllık sır cinayet çözüldü'u Google News'te takip edin...

BÜYÜKŞEHİR’DE RANT KAFALARI KARIŞTIRDI

Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nin mülkü olan, mevcut Trabzon Terminali'nin fonksiyon değişikliğini sizlere duyurmuştuk. 

Yeni terminalin yapılması ile atıl duruma düşecek bu alan fonksiyonu Belediye Hizmet Alanından, Ticaret ve Turizm Alanına dönüştürüldü. 

Ancak plan değişikliği yapılırken, 2002’de yapılan planda ince bir ayrıntıyı Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç fark etti. 

Fonksiyon değişikliği yapılırken söz alan başkan Genç, eski planda yazan BHA ve Rant Tesisleri şeklinde ki ifadelere dikkat çekerek, “Eski planda, BHA (Belediye Hizmet Alanı) Rant tesileri diyor. İmardaki tanımı nedir bunun?” diye sordu. 

Bunun üzerine İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Hüsnü Akkan, “O dönemde böyle bir ifade vardı. Ama şu anda yönetmelikte böyle bir tanım yok” dedi. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu da “Daha önceki dönemden kalan ifade.. Ama doğrusu bende hiç karşılaşmadım, böyle bir ifadeyle. İlk defa görüyoruz” dedi. 

Mecliste bir anda merak konusu olan ‘Rant Tesisleri’ ne demek sorusuna İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Özgür Aşık açıklık getirdi. 

Aşık, “Bu 2002 planında yazılmış ibare. O dönem planlı alanlar imar yönetmeliğinde tanımlı resmi kurum alanlarında rant tesisleri yapılabiliyordu. Planlara da rant tesisleri yapılabilir hükümü konuluyordu. 

Belediye hizmet alanlarında içerisinde büfeler, ticari mekanları barındıran,  Ticari amaçlı tesislere deniyor” dedi. 

Bunun üzerine Başkan Zorluoğlu, gülerek “Yani masum bir rant bu. Masum rantlara hiç birimizin diyeceği bir şey yok” ifadelerini kullandı.

5 İL BAŞKANLIĞI 3 ORTAHİSAR 

Trabzon Ak Parti’de il başkanlığı ile ilgili sürecin takvimi sıkışıyor.

Şubat ayının ikinci haftasında yapılacak kongrede kimin başkan adayı olacağı henüz işaretlenmedi..

Ama yapılan Temayüller ve değerlendirmelerin sonuçları bugün saat 16.00’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacaktı. Fakat Trabzon’dan gelen yeni bilgiler, yeni belgeler, yeni isimler ve öneriler bu görüşmeden Trabzon listelerini çıkardı. Daha detaylı bir çalışma devam ediyor. Trabzon hafta içine bırakıldı.  

Edindiğimiz bilgilere göre il başkanlığı için Cumhurbaşkanına 5 isim sunulacak. Ortahisar için de 3 isim sunulacak. İsimlerin altında da adaylarla ilgili kısa açıklamalar olacak. 

Şurada çalışıyor, şu görevleri yaptı, şu vekiller veya belediye başkanı destekliyor, şu zaman şu göreve yapmıştı, şu zaman şu seçimle girmişti gibi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en önemli özelliklerinden 1.’si ahdde vefa, 2.’si de bir şehrin idaresini asla bir isme teslim etmemesi. 

İşte bu nedenlerden ötürü eski milletvekillerinden Asım Aykan, Ayşe Sula Köseoğlu ve Faruk Özak isimleri de il başkanlığı için her an gündeme gelebilir. Çünkü şehirde büyük bir ayrışma söz konusu. Bu ayrışmayı da tartışmasız abi veya abla modelinde bir ismin toparlaması bekleniyor.

AK PARTİ’DE İSİMLER BASTIRIYOR

Ak Parti’de, il başkanlığı süreci ile ilgili öne çıkan isimler var güçleri ile gerek Trabzon’da gerek Ankara’da önemli lobi ve bire bir faliyetlerle çalışmaların sürdürüyor. 

En ilginç ve yoğun çalışmayı aday adaylarından Metin Kaya yapıyor. Her gün reklam giydirilmiş otobüslerle ilçelere giden tanıtım çalışması yapan Kaya vatandaşı eğlendirmeyi de ihmal etmiyor.

Zaman zaman horonlarla, zaman zaman şarkılarla ilçelerde Metin Kaya genel seçim çalışması gibi çalışma yaparak genel merkezin dikkatlerini üzerine çekiyor. 

Ak Parti kulislerinde adaylardan öne çıkan;

Selahattin Çebi: Genel Merkezin ajandasına girdi. Başarılı bir süreç yönetiyor. İl olmazsa kesin Ortahisar’ın adayı olur. Ama il de de şansı en yüksek isimler arasında. 

Hasan Dilekoğlu: Dört milletvekilinin de adı gündeme geldiğinde hayır demeyeceği bir isim.Bu özelliği en büyük avantajı, mevcut yönetimde olması dezavantaj. Ama bilgi birikimi ve tecrübesi ile ilk üçte yer alıyor. 

Mehmet Karaoğlu: Şu sıralar sanki kabuğuna çekildi..Mevcut görevi nedeniyle öne çıkmayı etik bulmuyor olabilir. Böyle düşünmesi de normal. Ama Karaoğlu’da il olmaz ise Ortahisar’ın başkanı olacak isimlerin başında yer alıyor ve geleceğin belediye başkanı olabilecek isimler arasında başı çekiyor. 

Hakan Terzioğlu: Trabzon’un doğu bölgesindeki boşluğu kapatacak bir isim olarak öne çıkıyor, gerek Of lobisi gerekse teşkilatlardan sempatik ve kucaklayıcı tavırları ile destek görüyor. Terzioğlu’da şanlı adaylar arasında. 

Zeki Kavanoz: 4 milletvekilinin de dördünün de üzerinde ittifak edeceği bir isim mi..? Henüz değil.. İki vekilin tam desteğini almış durumda. Belli etmese de 1 yıldır teşkilat bazında önemli temaslarda bulundu. 

En az Çebi, Dilekoğlu kadar da şansı var.

Ergin Aydın ile ilgili kimileri Trabzon ile bağını kopardı diyor, kimi Trabzon’a yöneldi diyor. Görev verilirse kaçmayacak bir isim, temayülde gündeme gelen bir isim, fakat isteksiz durması onun için dezavantaj. 

Bu arada Ortahisar ile ilgili en iddialı isimlerden İl Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Demirtaş’ın temayüldeki samimi konuşması genel merkezin oldukça hoşuna gitmiş. Bu nedenle Ortahisar’da en şanslı isimlerin başında Demirtaş geliyor. 

İkinci en şanslı isim ise Hüseyin Canım. Canım’ın ismi gündeme geldiğinde hiç kimse olmaz dememiş. Herkesin kabul gördüğü Canım son görüşmesinde görev verilirse görevden kaçmam demişti. 

VE SÜRMEN’E RAKİP ÇIKIYOR 

Trabzonspor Divan Başkanı Ali Sürmen’in yeniden Mart ayında yapılacak divan başkanlık kurulu seçimlerinde aday olacağını açıklamasından sonra divan kulvarında kulisler yoğunlaştı.

Eski yöneticilerden Bülent Akyazıcı’nın aday olabileceği konuşulmaya başlandı… Kendisini aradık, aday değilim demedi… Adayım da.. Ama bir ip ucu verdi…

Dedi ki, “Seçim takvimi belli olsun bakalım..” Bu arada Akyazıcı bir önemli hatırlatma da yaptı.. “Divan sekreterliğinden divan üyelerinin iletişim telefonlarını istedim.. Kişisel veridir veremeyiz dediler.. Peki, o kişisel veriler Ali Sürmen’in elinde mi..? 

Evet.. 

O zaman nasıl eşit mücadele olacak..”

Akyazıcı bu konuda haklı ancak. Önce adayım demeli. Aday olduğunda istediği bilgiler gelmezse o zaman istediğini söyler. 

SÜRELİ BAŞKAN OLARAK KAYITLARA GEÇTİ 

Trabzonspor’u 1989 yılında kısa bir süre başkan olarak yöneten Merhum Av. Yusuf Kuvvet’in bu özelliği, kulüp tarihine kayıt olarak geçmemişti..

1989 yılında Mazhar Afacan’ın başkanlığındaki yönetimin olağanüstü genel kurul kararı alması, ardından kongrede aday çıkmaması nedeni ile yönetimin kongreyi idare eden divana kalmasından sonra divan başkanlığı yapan Yusuf Kuvvet, başkanlık koltuğuna oturmuştu..

1 aydan fazla, başkanlık yapan Kuvvet’in divan üyesi olarak yaşamını yitirmesinden sonra kulübün üyeleri bilgilendirdiği sms mesajında dikkat çekici ifade kullanıldı…

Kuvvet’den “Süreli Başkanlarımızdan” diye bahsedilerek, 1 aylık da olsa kulübe başkanlık yaptığı tescillendi..

Şimdi sıra, kulüpte başkanların fotoğraflarının asıldı yerde, Av Yusuf Kuvvet’in de fotoğrafının yer almasına geldi.

SP TRABZON İL BAŞKANINDAN TELEFON 

Saadet Partisi Trabzon İl Başkanı Cevat Kurt bizleri arayarak, dün politik güğüm köşesinde yayınlanan ‘İşçi olmasına rağmen ve 5 yıl sınırı olmasına rağmen halen daha TİSKİ’nin lojmanında uzun süredir oturuyor, bu bir nezaket örneği değil midir’ yazısına açıklama getirdi.

Başkan Kurt SP Trabzon İl Başkanı olarak TSKİ Genel Müdürü’nden gördüğü moving ile lojman olayının bağdaştırılmaması gerektiğini belirterek ‘Ben işçi olarak TİSKİ’nin lojmanında kalıyorum doğrudur. Ama her yıl bu lojman komisyonu toplanır, kalması gerekenler belirlenir.

Eğer boş yer olmasa, eğer benden başka işçi lojmanda kalmasa tabi ki benimde kalmam tartışılabilirdi. Fakat böyle değil.

Şu anda lojmanlarda halen daha bir kaç boş daire var ve lojmanlarda benim gibi başka partiye mensup  işçi kardeşlerimizde kalıyor. Yani bana özel bir lüfut değildir bu. Bunu belirtmek istedim’ ifadelerini kullandı.

Kendisinin kapıda 45 dakika bekletildiğini ve genel müdür tarafından hayatında hiç karşılaşmadığı bir davranışa maruz kaldığını belirten Kurt hakkını sonuna kadar arayacağını ifade etti.

İL BAŞKANI NEDEN YOK?

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu başkanlığında Ak Parti Trabzon Milletvekilleri ile şehrin projelerinin masala yatırıldığı bir toplantı düzenledi. 

AK Parti Trabzon Milletvekilleri ile Belediye A takımının yer aldığı toplantıya İl Başkanlığı görevini vekaleten yürüten Hasan Dilekoğlu’nun çağrılmaması teşkilatın tepkisine neden oldu. 

Ak Parti İl kadın kolları genel kurulunda da konuşturulmayan İl Başkanı Hasan Dilekoğlu’nun toplantıya neden davet edilmediği bilinmiyor. 

Fakat görünen o ki ismi il başkanlığına geçen Dilekoğlu’nu parlatmamak adına birileri düğmeye basmış. 

Yarın il başkanı kim olur bilinmez ama İl Başkanlığı  görevi kimde ise o isim şehirde Parti genel başkanını temsil eder Yani Recep Tayyip Erdoğan’ı. 

Vekaleten de olsa görevdeki il başkanını yok saymanın Tayyip Erdoğan’ı yok saymak anlamına geldiğini belirten teşkilat mensupları genel merkezin konuya el atmasını istiyor.

Yorumlar (1)
MR. Can Mert 2 ay önce
Trabzonspor Divan başkanlığına Bülent Akyazıcı aday olacakmış kendisini cesaretinden dolayı kutluyorum..! Ancak bu cesaretide kendisinde göremiyorum..! Ali Sürmeni Divan başkanı yapıp aynı yönetimde yer alan sen değilmisin ne oldi rengin mi soldu ? Allah aşkına bırak şu mikserlik görevini bir Divan başkanlığı İstanbula gitmemişti.! Anlayana..!
9
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 02 Mart 2021
İmsak 05:23
Güneş 06:47
Öğle 12:38
İkindi 15:46
Akşam 18:20
Yatsı 19:39
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 26 57
2. Beşiktaş 25 54
3. Fenerbahçe 26 54
4. Trabzonspor 26 48
5. Hatayspor 26 45
6. Alanyaspor 26 42
7. Gaziantep FK 26 40
8. Karagümrük 26 40
9. Göztepe 26 35
10. Antalyaspor 26 34
11. Sivasspor 25 32
12. Konyaspor 25 31
13. Malatyaspor 26 31
14. Kasımpaşa 26 29
15. Rizespor 26 28
16. Kayserispor 25 25
17. Başakşehir 26 25
18. Erzurumspor 26 25
19. Denizlispor 26 21
20. Gençlerbirliği 25 21
21. Ankaragücü 25 20
Takımlar O P
1. Giresunspor 24 53
2. Samsunspor 24 50
3. İstanbulspor 24 46
4. Altınordu 24 44
5. Adana Demirspor 24 42
6. Altay 24 41
7. Tuzlaspor 24 41
8. Ankara Keçiörengücü 24 39
9. Bursaspor 24 34
10. Bandırmaspor 24 31
11. Ümraniye 24 31
12. Adanaspor 24 26
13. Boluspor 24 26
14. Menemenspor 24 26
15. Balıkesirspor 24 25
16. Akhisar Bld.Spor 24 19
17. Ankaraspor 24 15
18. Eskişehirspor 24 7
Takımlar O P
1. Man City 26 62
2. M. United 26 50
3. Leicester City 26 49
4. West Ham 26 45
5. Chelsea 26 44
6. Liverpool 26 43
7. Everton 25 43
8. Tottenham 25 39
9. Aston Villa 24 39
10. Arsenal 26 37
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 26 34
13. Crystal Palace 26 33
14. Southampton 26 30
15. Burnley 26 28
16. Brighton 26 26
17. Newcastle 26 26
18. Fulham 26 23
19. West Bromwich 26 17
20. Sheffield United 26 11
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 24 58
2. Barcelona 25 53
3. Real Madrid 25 53
4. Sevilla 24 48
5. Real Sociedad 25 42
6. Real Betis 25 39
7. Villarreal 25 37
8. Granada 25 33
9. Levante 25 32
10. Athletic Bilbao 24 30
11. Celta de Vigo 25 30
12. Osasuna 25 28
13. Getafe 25 27
14. Valencia 25 27
15. Cádiz 25 25
16. Eibar 25 22
17. Real Valladolid 25 22
18. Deportivo Alaves 25 22
19. Elche 24 21
20. Huesca 25 20