Politik Güğüm (18 Eylül 2020)

Trabzon ve Trabzonspor kulislerinde bugün konuşulanlar!

Politik Güğüm (18 Eylül 2020)

ZORLUOĞLU VE O HES

Trabzon’un Maçka İlçesi Akarsu köyündeki HES felaketi ile ilgili 61saat.com’un gündeme getirdiği ve Türkiye’de ses getiren haberlerin ardından, 4. HES’in Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylandığı bilgisi üzerine Başkan Zorluoğlu ile görüştük. 

Kendisinin de bir yayla çocuğu olarak büyüdüğünü, doğaya büyük saygısı ve sevgisi olduğunu, asla ve katiyen göz göre göre böylesine bir felakete kendi vicdanı ve yetkisiyle onay vermeyeceğini belirtti. 

Başkan görüntüleri izlerken çok üzüldüğünü de dile getirerek:

Maalesef HES konusunda dosya  en son ilgili belediyelere geliyor. Bize geldiğinde tüm kurumlar gerekli izinleri vermiş ve ÇED izinleri alınmış oluyor. 

Meclis de kararı onaylamak zorunda kalıyor. 

Biz sadece imar planına işliyoruz. Bu konuyu ilk olarak da önce reddettik, ancak mahkeme bizim kararımızı bozdu. 

Ret kararımızı kabul etmedi. 

Biz mahkeme kararını uygulamak zorunda kaldık. 

Sonuçta hukukun üstünlüğüne güvenmek kararlarını uygulamak zorundayız. 

Mahkeme kararına rağmen “hayır” dememiz mümkün olmuyor.

Hatta bir başka HES projesine ilişkin mahkeme kararında, belli bir aşamaya gelmiş olan HES projelerini onaylamakla mükellefsiniz gibi bir karar üretilmişti.

Yoksa ben de bireysel olarak kontrolsüzce doğaya zarar verecek nitelikte yapılan HES projelerinin tamamına karşıyım.

Tabi ki ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını engellemek adına elektrik üretim santrallerinin olması gerekir, ama böyle olmamalı, doğaya, insanlara canlılara saygılı projeler olmalı.

Ben göreve başladıktan sonra yeni HES taleplerine hep olumsuz yaklaştım. Biz göreve başladığımızda, birkaç tane  önceden başlatılmış, gündemde olan HES’ler vardı.

Dernekpazarı’ndaki HES projesi mesela. 

Biz meclis olarak reddettik ama. 

İLGİLİ HABERİ OKUMAK İÇİN FOTOĞRAFA TIKLAYIN

Onu da mahkeme aleyhimize bozdu.

Doğaya yapılan her türlü saygısızlık, verilen her türlü zarar bize yarın misliyle geri dönecektir. 

Doğamızı, derelerimizi, akarsularımızı koruyup kollamak en birincil görevimiz geleceğe bırakacak en güzel mirasımız olmalıdır. Aksi tüm konulara ben hem şahsım olarak hem belediye başkanı olarak karşı olduğumu ve olmaya devam edeceğimi belirtmek isterim.

O GAZETE SON AŞAMADA

Yeni yıla girmeden Trabzon’un köklü yerel gazetelerinden biri satılmış olacak.. 

Bunun için Trabzon’da bir kulüp başkanı - iş adamı ile İstanbul’dan bir tekstilci girişimci, ilgili gazeteyi birlikte almak için aşağı yukarı anlaştılar.. 

Trabzon’un bir dönemin önemli gazetecilerinden olan ve şu anda istanbul’da ikamet eden meslektaşımız da gazetenin başına gelecek gibi… 

Yazılı gazeteyi alacakların, gazete patronu ile köşesini yazmaya devam etmesi ile ilgili şartlarının da olduğu öğrenildi..

REKTÖRÜN BU POZU FENOMEN OLDU

KTÜ Rektörü Hamdullah Çuvalcı’ya hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor. 

Bu ziyaretlerle ilgili KTÜ basın bürosundan atılan çoklu fotoğraflardan anladığımız kadarıyla Rektör Çuvalcı’nın her ziyarette pozu aynen tekrarlanıyor.. 

Ve bu pozu ile Çuvalcı fenomen olurken, sosyal medyada bir hayli beğeniliyor. 

ÇOK ŞÜKÜR, ÇOK İYİ HABER

Trabzonspor’un şampiyon başkanlarından Ahmet Celal Ataman’ın sağlık durumu ile ilgili olarak camiayı bilgilendirmeye devam edelim.. 

Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kaşüstü yerleşkesinde tedavisi devam eden Ataman’ın, sağlık durumu giderek iyiye gidiyor.. 

Ataman bu hafta sonuna kadar Zeytinlik’deki evine çıkacak.. 

Yani,  efsane şampiyon başkan eski sağlığına tam kavuşmasa da evine çıkacağı için tehlikeli süreci atlattı…

 Çok yaşa büyük başkan… 

Geçmiş olsun..

FATİH PARKI VE GERÇEKLER

Trabzon’un meydanında, o meydanın gürültülü ortamından sessiz sedasız bir yere yürüyüş mesafesinde gitmek istiyorsanız rotanız Fatih Parkı olsun.. 

Yani,  bir diğer adıyla Aşıklar Parkı. 

 Park yeniden yapıldı.. Dizayn edildi..

 Ve insanından kedisine, her canlı orada huzur buluyor.. 

Kitap kafe bile var.  

Dizaynı özellikle iç huzur verecek şekilde düzenlenen Fatih Parkı’na şimdi hemen fırsatınız varsa gidin ve kafanızı dinleyin..

CHP’NİN OLAY YERİ MUHALEFETİ

CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman, koltuğundan kalkarak, nerede bir sıkıntı var oraya giderek, tepkisini koyuyor, kamuoyunun da dikkatine bu soruna çekiyor.. 

Buna da olay yeri muhalefeti deniyor.. 

Oyman, bu konuda başarılı.. 

Olay yeri muhalefeti ile ilgili olarak Oyman, 32 mahalleye su sağlayan Karakaya Grup İçme Suyunda incelemelerde bulundu. 

Peki Neler dedi?

İşte ayrıntıları: 

Son dönemde Ortahisar’daki mahallelerimizde yaşanan su kesintileri ve şikayetler üzerine İlçe yöneticilerimiz ve Belediye Meclis üyemiz Oktay Söğüt ile birlikte tesisin bir kaç noktasını incelemek için ziyaretlerde bulunduk.
Su yaşam kaynağımızın en önemli parçalarından olduğu için atılması gereken adımlar titizlikle işlenmelidir. Bu sebeple yerinde görmek ve konuyla ilgili uzmanlarına da danışarak problemleri ve önerilerimizi ortaya koyuyoruz.
Öncelikle 32 mahallemizi besleyen, iki kaynak suyu mahallelerimize yetmediği ortadır; TİSKİ de bunu beyan etmektedir. 2018 yılın devreye alınan Karakaya arıtma tesisi bu iki kaynaktan beslenmektedir. Açıklamalarda 400 NTU birim bulanıklığı arıtan bu tesisin, yeterli derece mühendislik ve geleceğe dönük bir yatırım olmadığını görmekteyiz. Özellikle yağmur yağdığı günler artan bulanıklığa çözüm olamamakta bu sebeple depolardan su verme yöntemine geçilmektedir. 2018 yılında dönemin Belediye Başkanı’nın “Böylece abonelerimize en güzel şekilde, kesintisiz ve yeterli içme suyu sunmuş oluyoruz.” söylemi kesinlikle aldatmacadır.

İLK SORUMUZ
Maliyeti yüksek ama insan sağlığı için hassas bu tesis için hangi debi değerleri, hangi bulanıklık değerleri referans alınmıştır? Abonelerine mesaj atarak debi yetersizliğini öne sürüyor ve kesintiler yapıyorsunuz. 2018 yılında çalışmaya alınan tesis 2020 yılında yetersizliği konuşuluyorsa yapılan yatırım devletimizi yeniden zarara uğratmış demektir. “Bir kere yapalım doğru yapalım” anlayışı, bu belediyecilik anlayışında rastlanmamaktadır.
Yapılan ziyaretler sonucu basınç kırıcıların, su depolarının sağlıklı olmadığını ortaya koymuştur. Tesislerde su arıtılsa bile evlerden önce uğradığı bölgelerde temizlik, bakım ve güvenlik olmadığını üzülerek paylaşmak isteriz. İnsanın sağlığını hiçe sayan, sadece görüntü çalışmalarına para akıtan yönetimleri kınıyoruz. 2018 yılında biten arıtma tesisinin etrafı dahi bakımsız olması ve hiç bir güvenliğin olmaması sorumsuzluktan ibarettir. Su depolarının bu denli güvenliksiz olması ileride tehlikeli durumlar yaratabilir.

İKİNCİ SORUMUZ
2019 yılında göreve geldikten sonra kaynaktan evin musluklarına kadar suyun geçtiği bölgeleri hiç incelediniz mi? Yakın zamanda boru hatlarının ihalesini yaptınız ancak yeterli olmadığını görürsünüz diye düşünüyoruz.
Su konusu tüm Dünya için öncelikli olarak incelenmelidir. Son iki haftadır özellikle kesinti ve suyun çamurlu olduğu hakkında şikayet ve videolar gelmektedir. Hatta bazı boru hatlarında kaçakların olduğu ve suların boşa gittiği haberleri de mevcuttur. Halkımız tesislerden çıkan suyu kullanamamaktadır.

ÜÇÜNCÜ SORUMUZ
Suların analizini yaptığınız örnekleri nereden alıyorsunuz? Örnek olarak hiç Düzyurt’ta veya Uğurlu’da bir evden su örneği aldınız mı?
Halkına en sağlıklı biçimde suyu vermek Belediye’nin görevidir; bu aslında insanlık değerini gösterir. Ancak geldiğinizden beri dış görüntüden içe dönemediniz. İnsanların musluklarından akan çamurlu suyu reva gördünüz. En pahalı suyu olan şehirlerden biri olan Trabzon’da faturalara su bedeli dışında 5 bedel daha ekliyorsunuz. Şikayetler üzerine insanların sağlığını düşünmek yerine yüksek maliyetlerden bahsediyorsunuz. O zaman bu bedelleri neden alıyorsunuz? Faturaya gelince tavan, hizmete gelince yerlerde...

DÖRDÜNCÜ SORUMUZ
Aynı videolar ve şikayetler size de gelmektedir. Peki İnsanların evlerine reva gördüğünüz içilemeyen suya fatura kesmeye, fatura bedelini istemeye utanmıyor musunuz? 
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı ve TİSKİ Genel Müdürü’ne ve sorumlu olduğu alanlar içerisinde olduğu için Ortahisar Belediye Başkanına sesleniyoruz; 421.000 su abonesi olan şehrimizin 32 mahallesindeki halkımız faturanın karşılığını alamadığı ve sizin de hizmet vermediğiniz ortadadır. Peki bu kadar borcu nasıl yapıyorsunuz?


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kadir can 1 ay önce

"mahkeme kararını uygulamamak mümkün mü?" sayın başkanım çok güzel bir soru. bir soru da benden olsun. o halde mahkemenin beşikdüzü'nde toki konutlarıyla ilgili vermiş olduğu karar neden uygulanmadı?

Avatar
Adil 1 ay önce

mahkeme karari garibana geciyor..arkasi olanin mahkeme filan taktigi yok

Avatar
Vatandaş 1 ay önce

İnsanımızın hakettiği aynen budur.

banner1763

banner1778