Politik Güğüm - 21 Eylül 2018

Trabzon'un perde arkasında yaşananları sizler için derledik.

Politik Güğüm - 21 Eylül 2018

TRABZON İSTANBUL’DA DA PARÇALANDI 

Trabzon’un Fethi’nin 557. Yıldönümü nedeniyle geleneksel olarak düzenlenen Trabzon günlerinin 10.’su Yenikapı’da gerçekleştirildi. 

Açılış gününde halktan ziyade yoğun protokol katılımının gerçekleştiği bu önemli gün, eskilerine nazaran daha sönük ve az katılımla gerçekleşse de, yine adet yerini buldu dedirtti. Horon coşkusu yine tavan yaptı, gelenler horona doydu…  

Etkinlik alanına iki çadır kuruldu,bir tanesinde yöresel ürünlerin satışı gerçekleştirilirken, diğer çadırda da, belediyelerin, kurumların ve bazı STK’ların stantları yer aldı. 

Etkinliğe Trabzon’dan bir çok belediyenin, Trabzon Valisi Yücel Yavuz’un, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğu’nun, Trabzon Milletvekillerinden Salih Cora haricindekilerinin katılmaması çok ama çok dikkat çekti. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, programında yer vermesine rağmen Milli Güvenlik Kurulu toplantısının uzaması nedeniyle etkinliğe yetişemedi. Soylu’nun programa Cumartesi veya Pazar günü katılacağı öğrenildi. 

Etkinliklerin en ağır davetlisi ise Trabzonlu Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan oldu. Onun katılımıyla, biraz olsun etkinlik canlılık kazandı. 

Bakan Turhan, etkinlik alanında önce organizasyonlara göre daha az sayıdaki stantların tamamını kısa sürede gezdi.  

61saat.com’u ziyaretinde ise fındık ile ilgili herkesin beklediği o soruyu yanıtladı ve TMO piyasaya müdahale etmeyecek dedi, Trabzon’un yatırımları, Kanuni bulvarı benzeri projelerinde ise durmak yok yola devam dedi. 

Tüm stantlara selam verip, oturup sohbet etmeyi bir çay içip hal hatır sormayı ihmal etmedi. 

Bakan Turhan’ın yanı sıra AK Parti İstanbul il başkanı Bayram Şenocak ile AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Muş’ta ilgi gören isimler arasında idi. Onlarda tüm stantlara uğrayıp selam vermeye özen gösterdi. 

Organizasyonu düşünüp tertip edenlere teşekkür ederken, şunu belirtmeyi çok elzem görüyoruz. 

Trabzon günleri her sene bir geçen senekini aratıyor. Ve her sene ruhunu anlamını yitiriyor. 

Trabzon’daki bölünmüşlüğün, parçalanmışlığın dışa yansıması bizleri çok ama çok özdü.  

BU MU TRABZON, YAPMAYIN BEYLER… 

Öyle sitem etme babında değil, büyük bir emek var, kötünün iyisi dersiniz ya, işte o türden ortaya konulan zahmete denilecek bir şey yok. 

Herkesin emeğine sağlık. Başta program boyunca ‘Arkadaşlar nasıl, bir problem yok değil mi diye sorup, stresten sürekli ter döken Trabzon Dernekler Federasyonu Genel Başkanı  İsmail Şatıroğlu’nun heyecanı. 

Görülmeye değerdi. O elinden geleni yapmıştı, belki ulaşması gerekenlere ulaşamamıştı, belki de ulaştığı kapılar bir bir yüzüne kapanmıştı. Bilemeyiz. 

Trabzon Dernekler Federasyonu niyetlenmiş, bu işi yapalım demiş. Ellerine sağlık, ama Trabzon bu değil, bu olmamalı.

İçinde ne doğru dürüst Trabzon var, ne doğru dürüst Trabzon’un tarihi, kültürü, sanatı, sporu, insanı var. Kemençe bile göremedik ya Trabzon günlerinde, ses mikserlerinden çıkan kulakları sağır eden o gürültü kirliliği… 

Horona aç gurbetteki hemşerilerimiz çok görmese de bizler, içten içe, bu böyle olmamalı dedik, evet maalesef dedik. 

Hadi hepsini geçtik, programın açılış töreni kısmına gelelim. Ses sorumlusu böylesine önemli bir fetih günü programında becerip İstiklal Marşı’nı çalamadı ya. Bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları ve daha önemlisi bir fetih programı bu. Hiç mi prova yapılmaz, hiç mi bir plan program olmaz.  

Sunucu da belli ki Trabzon’u iyi bilmeyen, tanımayan bir isimdi, protokolü çok tanımıyordu belli ki, Trabzon’u da… Zorlanmadı değil, çünkü herkes önüne sürekli isim yazıp koyuyordu. 

Hangisini okuyacağını şaşırıverdi.  Kimseyi kırmamak adına önüne koyulan isimleri bir bir okumaya çalışırken, katılanlar arasında  gençlik kolları başkanlarını bile sayarken Trabzon AK Parti İl Başkanı Haydar Revi’yi unutması Trabzon heyetinin dikkatlerden kaçmadı.  

MHP'li ilçe başkanlarının bile konuşma yaptığı açılışta, AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora'ya söz verilmemeside büyük tepki çekti.İstanbul’un Trabzonlu ilçe belediye başkanlarının bazılarının isimlerini 3’er kez tekrarlarken, Trabzon’dan kalkıp gelmiş bazı belediye başkanlarını saymaması da hoş bir şey değildi. Sayamazdı çünkü önünde öyle bir not yoktu ve kendisi de birçoğunu göremiyor veya tanımıyordu. 

Milletvekili Muhammet Balta’yı Mehmet Balta olarak, Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu’nu, Salim Seyyah, Serdar ve benzeri birçok yanlış isimle okuması o yoğunlukta dil sürçmesi olabilir! Ama daha birçok isim unutuldu, yanlış telaffuz edildi. Dedik ya Trabzon’dan kopuk bir organizasyon komitesi olunca, bu sonuçlar kaçınılmaz oldu.  Bir konu da çok dikkatimizi çekti, MHP’nin yoğun katılım gösterdiği törende, sıkça MHP’li ilçe başkanlarının, gençlik kolları başkanlarının isimlerini duyduk. 

AK Parti’nin ağırlıkta olduğu bir program gibi görülse de MHP’nin çokça telaffuz edilmesi ve etkinliğe AK Partili belediyelerin ve siyasilerin beklenenden az katılım göstermesi.  

Acaba siyasi anlaşmazlık nedeniyle mi? Diye sormadan geçemedik. 

Etkinlikler bugün, yarın ve Pazar günü devam edecek. Dileriz bu ilk gün ortaya çıkan parçalanmışlık, geri kalan 3 günde telafi edilir. 

Buradan Trabzon’un Valisi Yücel Yavuz’a, Trabzon’un Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’na ve tüm milletvekilleri ile bakanlarına bir çağrıda bulunalım. 

Trabzon’un Trabzon gibi temsil edilmesi gerekiyor ve burada sorumluluk sizlere de düşüyor. 

Gelmeseniz de, görmeseniz de, kızsanız da darılsanız da kimse başına buyruk Trabzon günleri Trabzon şehri ile ilgili bir organizasyon yapmamalı.

Yapamamalı.  Yaptığında oluşacak tüm olumsuzlukların sorumluları başta sizler olacaksınız bunu aklınızdan çıkarmayın.  

Çünkü sizi seçenler Trabzon adına seçti, size yetki verenler de Trabzon adını daha yükseklere taşıyın diye.

İŞ MAKİNESİNE MAZOT İSTEYEN BELEDİYE 

Trabzon günlerine kuşkusuz ilçe belediyelerin katılması ilçelerinin tanıtımı açısından önemli… 

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi bu tür tanıtım günleri artık panayır halini aldığı gibi özellikle Karadeniz’e ait yöresel ürün ve gıdaların satılmasına vesile oluyor… 

Onda da fiyat dengesi yok… Çok pahalı… 

Şehrin reklamı yerine vatandaşa kazık atılıyor… 

Dün Uzunsokak’ta bir okurumuz yolumuzu kesti şöyle dedi,

Belediyenin adını vermeyelim: ”Geçenlerde belediye başkanından bir iş makinesi istedik… Mazotum yok, koyarsan göndereyim dedi.. Ama, istanbul’daki tanıtım günlerine gitti katıldı.. Acaba kaç lira harcayacak…”

ALO ALO, KTÜ ÖĞRENCİ İŞLERİ Mİ? 

Üniversitelerde yeni eğitim dönemi başlamak üzere… 

Her sene olduğu gibi bu senede ders kayıtları okul açılmadan bir hafta önce başladı. 

Yeni kurulan Trabzon Üniversitesi'nin ders kayıt işlemleride KTÜ sistemi esaslı çalışıyor. 

Eee tabi onca öğrenci kayıt yaparken sorunların olmasıda kaçınılmaz ama son günlerde sitemize gelen yoğun ihbarlarda bir konu dikkatimizi çekti. 

Öğrenciler ders kayıtlarıyla ilgili öğrenci işlerini aradıklarında cevap bulamadıklarını, saatlerce aradıklarını ancak sürekli meşgul çaldığını aynı zamanda bazı numaraların ise hiç cevap vermediğini hatta ve hatta bazılarının ise meşgule atıldığını söylediler… 

Bizde bir şansımızı deneyelim arayalım öğrenci işlerini dedik… 

1 saat boyunca belirli aralıklarala belli numaraları aradık ve gelen şikayetlerin doğruluğunu tespit etmiş olduk. 

Daire başkanını konuyla ilgili aradığımızda bize yoğun olduklarını meşgul olmasının normal olduğunu telefonlara cevap verildiğini söyledi… 

Peki başkanım dedik… 

Ancak senede 1 ay çalışan öğrenci işlerinin onca öğrenciyi mağdur etmesi yakışık almayan bir durum. 

Koskoca KTÜ’de bir telefonlara cevap alınamaması acınası bir durum…

Öğrenci işleriyle ilgili sorunlar her defasında karşımıza çıkıyor, bu arkadaşların denetlenmesi gerekiyor

ÖRS KENDİNİ Mİ TARİF ETTİ? 

Ä°YÄ° Parti Trabzon'da yerel seçim için ilk adımı attı!İyi Parti Trabzon milletvekili; Hüseyin Örs, Giresun, Ordu, Rize, Artvin, G.Hane ve Bayburt’ta partisi milletvekili çıkaramadığı için aynı zamanda bu illerin de milletvekili… 

Genel Merkez, bu konuda O’nu görevlendirmiş…

O da bu ilçelere gittiğinde kendini şöyle tarif ediyor:”Ben buranın 61’ıncı dakika milletvekiliyim”…. 

Örs, partisinin Trabzon’da özellikle büyükşehir belediye başkan adayının profilini de çizdi… 

Dedi ki, dışarıdan gelmeyecek… Bu şehri yaşayacak.. Herkesi kucaklayacak. 

Herkesin tanıdığı olacak. Trabzon’un meseleleri ile yatıp kalkacak. Kibirli olmayacak. 

Millete tepeden bakmayacak. Çalışacak, kucaklayacak. Bütün Trabzon’nu temsil edecek. 

Vatandaş aha işte budur belediye başkanı diyecek biri olacak.

 Şimdi bu tarife, partinin siyasi kulislerinde ve şehrin siyasetle ilgilenen her bir kişisinde isim olarak tek bir kişi oturuyor...

O da Hüseyin Örs...

Örs, kendini mi tarif etti deniyor.

BELKİ BİR İLÇEDE ADAY GÖSTERMEYİZ! 

Başlıktaki söz etkili bir Ak Parti il yöneticisinin sözü..

Yerel seçimlerde Ak Parti MHP ile ittifak yapacak mı? Sorumuzu belki bir ilçede Şalpazarı’nda aday göstermeyebiliriz diğerlerinde adaylarımız elbette olacak dedi.

O bir ilçenin Şalpazarı olmasında mevcut belediye başkanının da durumu konumu ve Ak Parti ile ilişkilerindeki samimiyet ve sıcaklık önemli tabi… 

Ama bize gelen bilgilere göre,MHP eğer ittifak hali olursa, büyükşehir’e İstanbul gibi aday göstermez ise, Yomra ve Tonya için de Ak Parti’ye bizim adayımız destekleyin ittifak edelim diyebilir miş….

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet 2 yıl önce

Trabzonu zaten doğru tanıtmıyorlardı ki. Trabzon aşırı leş bir şehir. Burada insanların yaşamasının tek nedeni gidecek başka yerlerinin olmamasıdır :D

Avatar
Trabzon 2 yıl önce

Yazık oldu bunca birikime bunca güzel geçen Trabzon günlerine.Bu işe artık bir son verilsin.
Trabzon böyle mi tanıtılır.
Sizin yazdıklarınıza göre ortada bir çadır ve ötesi yok

Avatar
Hüsnü 2 yıl önce

Anlamış değilim aşşa yükarı %40 civari develasyon oldu ülkemizde kamuda tasarruf masarruf diyle tv lerde
Bumu tasarruf Allah bunları islah etsin
Trabzonumuzu TS zaten iyi kötü tanıtıyor

banner1763

banner1778