Politik Güğüm - 22 Kasım 2020

Trabzon'un ve Trabzonspor'un perde arkasında yaşananları sizler için derledik

Politik Güğüm 22.11.2020, 11:13

TRABZON’DA İKİ İSİM CUMHURBAŞKANININ RADARINDA 

Trabzon siyasetinin önemli isimlerinden şehrimizin eskimeyen milletvekili ve 3 dönem bakanlık yapmış bir isim. Bakanlığı döneminde özellikle EYOF’u şehrimize kazandırıp milyarlık bütçeleri ve yatırımları Trabzon’a aktaran bir isim Faruk Nafiz Özak. 


Her ne kadar önde olmayı, gündeme gelmeyi, öyle her şeye konuşmayı sevmeyip reklamdan uzak dursa da şehrin Faruk abisi olarak herkesin rahatlıkla ulaşabileceği, derdini anlatabileceği fikir alabileceği bir isim olarak abilik özelliğini hiç kaybetmedi. 

Partisiyle ilgilide ne olursa olsun hiç kötü konuşmayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sadakatini hiç kaybetmeyen bir isim. 
Maalesef ismi ne zaman Trabzonspor ile anıldığında en ağır eleştirileri alsa da Trabzonspor’a çok önemli katkılar yapmış bugünlere gelmesinde büyük gayretler göstermiş bir isim. 
Aynı şekilde AK Parti’nin milletvekilleri arasında ‘Kadın kontenjanı’ kelimesini hiç kabul etmeyen kadının erkekten ayrılmasına şiddetle karşı çıkan, milletvekili olsa da olmasa da bu şehrin sokaklarını, sahilini, yaylasını hiç terk etmeyen, vekil olduğundaki gibi hep vatandaş ile iç içe olmayı tercih eden, partinin bir neferi gibi görev verilsin verilmesin ihtiyaç olduğu her dönemde olunması gereken her yerde görünen, koşan çabalayan Ayşe Sula Köseoğlu.


İşte bu özelliklerini hiç yitirmedikleri için şehrin hafızasından silinmedikleri gibi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da sürekli radarındalar.


Ve şu sıralar etkili, yetkili bir göreve getirilecekleri yönünde Ankara kulislerinde önemli isimlerden duyumlar alıyoruz. 


Partilerinden ziyade dediğimiz gibi kişilikleri ile hizmetleri ve samimiyetleri ile hep öne çıkan bu iki isim verilecek her görevi başarıyla yerine giderecektir. 
Bakalım kulis bilgileri doğru çıkacak mı?

ANKARA’DA ORTAHİSAR KRİZİ 

Trabzon’un en önemli en büyük ilçelerinden olan Ortahisar’da Ak Parti bir türlü kongre yapamadı. 


İl Başkanlığı, Milletvekilleri, Yerel Yönetimler arasında ortak bir isimde mutabık kalınamadığı için Ortahisar’da kimin aday olması gerektiğine bir türlü karar veremeyen genel merkez son olarak Mehmet Karaoğlu isminde karar kılmıştı.

Halen daha en gündemde ve atanması en muhtemel isim Karaoğlu. Fakat son dakika edinilen bilgilere göre Genel Merkez’de Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir ile Bölge koordinatörü Muhammet Avcı arasında bir anlaşmazlık olmuş.  


İddialara göre Kandemir ile Avcı arasında ’Teşkilatın kabul edeceği veya etmeyeceği isim’ hususunda yaşanan anlaşmazlık sonrası yeniden değerlendirme kararı alınmış. 
Aday adaylarının geçen hafta Ankara’ya çağrılma planı da bu anlaşmazlık sonrası ileri bir tarihe ertelenmiş. 
Şimdi de kongrelerin ertelenmesi kararı açıklandı.


Tahminlerimize göre önümüzdeki hafta içinde Ortahisar’a atama yapılacak, il ile ilgili de kesin karar verilmiş olacak. 


Bunu (il başkanlığı ile ilgili kararı) genel merkez açıklamayacak ama Ortahisar’a açıklayacağı isim ile belli etmiş olacak. 

CUMHURBAŞKANI’NA TRABZON RAPORU 

İddialara göre Trabzon’da kriz haline dönen Ortahisar İlçe Başkanlığı konusunu genel merkez tarafından çözümlenemeyince raporlar halinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulmuş.
Trabzon’un bir ilçesine de Cumhurbaşkanı mı karar verecek demeyin.


Trabzon’un Ortahisar ilçesinin nüfusu Türkiye’deki 22 şehrin nüfusundan fazla. Etkinliği çok büyük. İşte bu nedenle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Ortahisar raporu sunulmuş, raporda Ortahisar için gündeme gelen isimler, geçmişte partiye olan hizmetleri ve mevcut görevleri yazılmış. 
İl Başkanlığı ile ilgili de hazırlanan rapor Ortahisarla birlikte sunulmuş.

Bu nedenle de hem Ortahisar hem de İl ile ilgili genel merkez bir karar açıklayamıyormuş. 
Ama gerek Ankara’dan gerekse Trabzon yerelindeki kaynaklardan derlediğimiz bilgilere göre birkaç senaryo üzerine duruluyor. 
İşte bu senaryolardan bazıları. 

Senaryo 1
Haydar Revi İl Başkanlığı’na devam edecek, Ortahisar’a Hüseyin Canım atanacak, delege sıfırlanacak kongreler yapılacak.

Senaryo 2
Mehmet Karaoğlu Ortahisar İlçe Bakanlığı’na atanacak , il başkanlığı için temayül yapılacak. 
Ortahisar’a aday adayı olan isimlerin il yönetiminde görev alması istenilecek. 
İl Başkanı Haydar Revi Genel Merkez’de üst düzey bir birimde görevlendirilecek

Senaryo 3
Ortahisar İlçe Başkanlığı’na Halil İbrahim Demirtaş atanacak, karşısına rakip çıkabilecek isimler il yönetimde yer almaları istenilecek. 
İl Başkanlığına Mehmet Karaoğlu ismi önerilecek, kongre yapılmayacak. 

Senaryo 4
Mantıken 3 dönemi dolsa da sisteme uyarlandığında 3 dönemi dolmamış görünen Temel Altunbaş Ortahisar’da devam edecek. 
İl Başkanlığı’nda da Revi ile devam edilecek, Ortahisar ve il için aday adayı olan isimlere il yönetiminde görev almaları teklif edilecek. 

Senaryo 5
Selahattin Çebi ile Mehmet Karaoğlu belediyelerdeki görevlerine devam edecek, 
İlçe başkanlığına Halil İbrahim Demirtaş, Hüseyin Canım veya Hasan Dilekoğlu atanacak

İl Başkanı  Revi kucaklayıcı bir liste ile il başkanlığına devam edecek...
Tabi ki bunların hepsi sokakta teşkilatta Ankara’da konuşulan senaryolar. Bambaşka bir tablonun gerçekleşmesi de muhtemel. Bakalım zaman ne gösterecek.

İKİ BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ KOLTUĞU...

Trabzon bürokratik ve siyasi olarak çok güçlü bir şehir. En küçük makamlar bile bazen güçle birlikte elde edilir.

Bunun örneklerini çokça sıralayabiliriz. Ama bunun yanı sıra şehrin en önemli iki koltuğu uzun süre geçmesine rağmen vekaleten devam ettirilmekte. Bunlardan bir tanesi Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü. Eski Müdürü Ali Ayvazoğlu Ankara Turizm ve Kültür İl Müdürü olması sonrasında çokça isim bu koltuğa düşünüldü fakat atanamadı.

Duyumlara göre önerilen isimlere bakan ile diyalogları çok sıkı olan Ali Ayvazoğlu’nun sıcak bakmadığı kendisinin Ankara’dan burayı idare edebileceği yönünde. Bu süreç ne kadar daha devam edecektir bilmiyoruz ama Kültür şehri dediğimiz Trabzon’umuzda Kültür ve Turizm il müdürü direksiyonuna liyakatli bir isim geçmelidir ki pandemiden de sıkıntıya giren şehirde öncülük yapabilsin...

Diğer bir koltuk Trabzon DSİ Bölge Müdürlüğü... 

Bölgedeki en önemli görevlerden birisi olan; derelerle, sellerle, HES’lerle direk ilgili olan DSİ kurumunun koltuğu 2 yıldır vekaletle sürdürülüyor. 

DSİ 22. Bölge Müdürlüğü görevini yürütürken 2018 yılında, Genel Müdür Yardımcılığına atanan Oğuz Kasap’ın yerine o tarihten beri her hangi bir atama yapılmadı.

İşin ilginç yanı ise 2020 Yılı Şubat ayında atama kararı yapıldı ama nedense bu karar uygulanamadı. 

2020 yılı şubat ayında çıkan kararla birlikte DSİ İstanbul Bölge Müdürlüğünde vekaleten görevli olan Dr. Celaleddin Ensan Şengül Trabzon Bölge Müdürü olarak atandı. O dönem DSİ Trabzon Bölge Müdürlüğünü vekaleten yürüten Emre Akçalı da Kastamonu’ya atandı. Süreç içerisinde Dr. Celaleddin Ensan Şengül Trabzon’a hiç gelmedi ve Emre Akçalı yeniden göreve çağrıldı. Akçalı tekrar Bölge Müdür Vekili olarak görevine devam etmeye başladı. Süreç içerinde çok da felaketler yaşanan bölgede başarılı bir süreç geçirdi. DSİ Bölge Müdürlüğü vekaleten mi yoksa asaletenmi göreve devam edeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz.

TS, FB, BJK VE GS BAŞKANLARINDAN SÜRPRİZ BULUŞMA

Bilindiği üzere pandamı nedeniyle kulüpler adeta batma noktasına geldi.

Ürün satamayan, tribün geliri elde edemeyen kulüpler sadece yayıncı kuruluştan gelecek olan paraya kitlenmiş durumda. Bu parada oldukça sancılı bir şekilde geliyor. Hali hazırda yapılanmaya giden ve Bankalar Birliği’yle anlaşma imzalayan kulüpler çıkış yolu arıyor. 

Bu hafta içerisinde dikkat çeken ve gizli bir ziyaret olduğunu öğrendik. Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ve Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz dikkat çeken bir karar alıp Bankalar Birliği’ne ortak ziyarette bulundu.

Ziyaretin ana gündem maddesi ise yeniden yapılandırma konusu oldu. Kulüpler pandamı nedeniyle ödeme konusunda büyük sorunlar çekeceklerini ifade edip yeniden yapılanmanın daha uzun vadelere bölünmesini istedi. Kulüp gelirlerinin ciddi oranda azalması ve gelecekte nelerin değişebileceği konuları da toplantıda uzun uzun tartışıldı.

İlerleyen günlerde yeni yapılandırma haberleri gelebilir. 

TRABZONSPOR BASININDA 20 YIL SONRA…

Trabzon’da spor gazeteciliği farklı bir boyuta taşınıyor. TSYD Trabzon Şubesi büyük bir atılım yaparak 20 yılı aşkın bir süre sonra basın mensupları için bir mekan yaptırdı. 

Son derece şık bir görünüm ile günümüz modernizasyonuna uygun bir şekilde yapılan TSYD yeni lokali Akyazı Stadı’nın hemen içinde bulunan yeni yerinde yerini aldı. Hatta lokal ilk misafirini de dün ağırladı. 

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu lokali ziyaret edip hem hayırlı olsun dileklerini diledi hem de mekan hakkındaki görüşlerini aktardı. 

Bugün lokal basın mensupları tarafından test edilecek. Stada giden muhabirlerin konaklayacağı bir yer yoktu.

Emeği geçenlere teşekkür ederiz. Ayrıca TGC’nin yeni binası da gümbür geliyor. Başkan Ersen Küçük toplantıda Ağaoğlu’nu yeni binaya da davet edip söz aldı.

Yorumlar (5)
Cemil 1 yıl önce
Bankalar birliğiyle görüşmek mi. Borcu olan kulüp iflas etsin olsun bitsin, zaten şikeyi kapatma uğruna Türk futbolunu bitirdiler, ortada dönen devasa futbol pastasının memlekete hayrı mı var sanki. Sadece profesyonel oyuncular ve menajerler cukkalıyor
Sımela 1 yıl önce
Ankaradan trabzon turizmini idare etmek mi.
Ah Trabzon'un ne hallere kaldın.
Ankara turizm müdürü Trabzon turizmini yönetecek öyle mi.
Demek Trabzonda adam kalmamış
Ak teşkilat 1 yıl önce
İl başkanlığına Ergin Aydın düsünulebilir. Ortahisar için Hüseyin Canım ihtimal
Yolcu 1 yıl önce
Oldu olacak DSİ yi de verin Ali Ayvazoğlu na olup bitsin.
Cagatay 1 yıl önce
Ilk secimde gidecekler ins. Servet yardimci ridvan dilmen nihat özdemirler bunlarinda gitmesi saglanacak insAllah. Ilk secimde
14
açık
Namaz Vakti 07 Aralık 2021
İmsak 05:53
Güneş 07:24
Öğle 12:17
İkindi 14:39
Akşam 17:00
Yatsı 18:26
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 15 39
2. Konyaspor 15 27
3. Fenerbahçe 15 27
4. Hatayspor 15 26
5. Başakşehir 15 25
6. Alanyaspor 15 24
7. Galatasaray 15 23
8. Karagümrük 15 22
9. Beşiktaş 15 21
10. Adana Demirspor 15 20
11. Sivasspor 15 19
12. Giresunspor 15 19
13. Kayserispor 15 19
14. Altay 15 18
15. Antalyaspor 15 18
16. Gaziantep FK 15 18
17. Göztepe 15 14
18. Öznur Kablo Yeni Malatya 15 14
19. Kasımpaşa 15 11
20. Rizespor 15 10
Takımlar O P
1. Ankaragücü 15 30
2. Erzurumspor 13 28
3. Ümraniye 14 27
4. Eyüpspor 14 27
5. Bandırmaspor 14 25
6. Samsunspor 14 22
7. Tuzlaspor 13 21
8. İstanbulspor 14 20
9. Kocaelispor 14 20
10. Gençlerbirliği 14 20
11. Boluspor 14 19
12. Adanaspor 15 19
13. Menemenspor 14 18
14. Bursaspor 14 17
15. Manisa FK 15 17
16. Denizlispor 14 15
17. Ankara Keçiörengücü 14 14
18. Altınordu 15 13
19. Balıkesirspor 14 7
Takımlar O P
1. Man City 15 35
2. Liverpool 15 34
3. Chelsea 15 33
4. West Ham 15 27
5. Tottenham 14 25
6. M. United 15 24
7. Arsenal 14 23
8. Wolverhampton 15 21
9. Brighton 15 20
10. Aston Villa 15 19
11. Leicester City 15 19
12. Brentford 15 17
13. Crystal Palace 15 16
14. Leeds United 15 16
15. Southampton 15 16
16. Everton 14 15
17. Watford 15 13
18. Burnley 14 10
19. Newcastle 15 10
20. Norwich City 15 10
Takımlar O P
1. Real Madrid 16 39
2. Sevilla 15 31
3. Real Betis 16 30
4. Atletico Madrid 15 29
5. Real Sociedad 16 29
6. Rayo Vallecano 16 27
7. Barcelona 15 23
8. Valencia 16 22
9. Osasuna 16 21
10. Athletic Bilbao 15 20
11. Espanyol 16 20
12. Mallorca 16 19
13. Villarreal 15 16
14. Celta de Vigo 16 16
15. Granada 15 15
16. Elche 16 15
17. Deportivo Alaves 15 14
18. Cádiz 16 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 16 8