Politik Güğüm - 23 Ekim 2018

Trabzon'un ve Trabzonspor'un perde arkasında yaşananları sizler için derledik.

Politik Güğüm - 23 Ekim 2018

LİNÇ EDİLEN VEKİL 61SAAT’E KONUŞTU 

TBMM’de fındıkla ilgili muhalefetin verdiği araştırma önergesini AK Partililer reddetmişti ama bu olayda günah keçisi fotoğrafta en önde yer alan ve ret oyunu RABİA işareti ile veren Trabzon Milletvekili Salih Cora seçildi. 

Cora HDP’nin oylamalarda zafer işareti kullanmasına inat böyle bir yol izlemişti, fakat fındık üreticisinin sıkıntılı sürecinde bunu kimseye anlatamazdı. 

Ve kabak onun başına patladı. Cora’ya aradık ve ‘Neden nasıl red oyu kullandınız’ dedik. Cora’nın açıklamasını olduğu gibi yayınlıyoruz. 

‘’Olay iç tüzükle ilgili bir konudur. Biz fındığı değil önergeyi reddettik. Ama algı başka yaratıldı tabi ki. Muhalefetin verdiği önerge kabul edilseydi kurulacak araştırma komisyonunun salt çoğunluğu muhalefetten oluşacaktı. Komisyon başkanını da onlar belirleyecekti (9’a 8 olacaktı). 

Biz meclise önerge sunduğunuzda  ve bu kabul edildiğinde ise o zaman komisyon da çoğunluk iç tüzük gereği bizden yana olacaktır. Dolayısıyla komisyonu yöneten biz olacağız. Bizde kendi çoğunlukta olacağımız bir araştırma komisyonu kurmak varken azınlıkta olacağımız bir komisyon kurulmasına red oyu vermekten daha doğal ne olabilir ki?  

Kaldı ki biz sorunları çözme makamıyız . Bir sorun varsa önergeye gerek kalmadan çözmekle yükümlüyüz. Konu İle ilgili Karadeniz Milletvekilleri ile bir araya gelip yarın ilgili bakanlıklarla görüşeceğiz.Biz her zaman üreticimizden yana olduk. Aldığımız kararlarda bu yönde. Doğrudan destekleme, TMO ile piyasaya müdahale vs. Bundan sonra da böyle olacaktır. 

Bir  bardak suda fırtına koparanlar mecliste oylamaya katılmadı. Kabahatlerini red oyu verenlere yükleyerek işi örtbas etmek istiyorlar. Meseleyi çok daha fazla büyütmeye gerek yoktur. Konu gündemimizdedir. En doğru kararı almak için görüşmelerimiz devam etmektedir’ ifadelerini kullandı’’

BÜYÜKŞEHİR İÇİN O İSİMLER REVAÇTA 

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı için AK Parti’de çoğu kişi şimdiden mevcut başkan Gümrükçüoğlu’nu devre dışı bırakmış durumda. 

Fakat Gümrükçüoğlu gerek yoğun Ankara temasları, gerek yoğun saha çalışmaları ve gerekse de yaptığı hizmetlerin enformasyonuna verdiği ağırlık nedeniyle ‘Kimse bizi yok saymasın’ diyerek yeniden adaylık sinyali veriyor. 

Bu arada Gümrükçüoğlu’na eleştiri ağırlığı genellikle merkezde, ilçeler nazarında yine Başkan Gümrükçüoğlu’na  sempati var. 

Merkezde yaratılan algı karşılığını bulur Gümrükçüoğlu aday gösterilmez ise, anketlerden çıkan en güçlü isim Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar. Türkiye’nin marka ismi olan Bayraktar için Trabzon çok ama çok ayrı bir yere sahip. 

Halen daha birçok ilçe başkanının ve belediye başkanının odasında fotoğrafı asılı. Aday gösterildiğinde muhalefetten bile binlerce oy alıp seçimi kazanması garanti isim olarak gösteriliyor. 

Fakat Türkiye’nin üretime ve yatırıma en çok ihtiyacı olduğu bir dönemde Ankara’da da önemli bir göreve getirileceği kanısı da insanlarda oluşmuş.  

Favori isimlerin başında gelen, şehirde ‘Halkın içinden birisi’ algısını iyi oturtan Ahmet Metin Genç ismi de anketlerin üst sıralarında yer alıyor. 

Göreve geldiği günden bu yana, hizmet alanı kısıtlı olsa da dikkat çeken halka dokunan projeler ortaya koyan ve halkla ilişkiler noktasında muhteşem bir performans sergileyen Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç büyükşehir için konuşulan güçlü isimlerin başında geliyor. 

Kendisi sadece seçim dönemi değil görevi boyunca şehrin dinamiklerini hep sıkı tuttu, teşkilatlardan ve halktan kimseye kapısını kapatmadı ve sürekli sahada olarak gönüllerde yer etti. 

Genç’in hedefinde büyükşehir var, bu manada şansı da yüksek, temayüllerden iyi sonuç alabilecek çalışmaları var, fakat yerini koruma noktasında da temkinli davranmalı. 

Her ne kadar adayım demese de görevden de kaçmam  diyerek büyükşehire göz kırpan, ismi sürekli konuşulan bir diğer potansiyel ve şehrin konuştuğu  aday adayı Mazhar Yıldırımhan.

Ankara’daki görevi süresince her Trabzonlunun kapısını arşınladığı, ziyaret ettiği, destek aldığı tecrübeli bir isim. En Büyük dezavantajı parti içinde uğradığı ihanet nedeniyle kaybettiği 2004 yerel seçimleri. Büyükşehir için o da ‘Eğer görev verilirse kaçmam’ diyor. Trabzon’da baskın bir ekiple çalışmalarını sürdürüyor. 

Eski bakanlarımızdan Faruk Özak ise sessizliğini koruyor, fakat onun da Büyükşehir için muhtemel adaylar arasında ismi sıkça dilendiriliyor, ‘Sorumluluk almalı, bu şehre yaptıkları yok sayılamaz ve daha katacağı çok şeyler olacaktır’ deniyor. 

AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi sahanın ilk resmi  adayı diyebiliriz.

Çünkü kendisi bunu ifade etti. Şehrin ve teşkilatın tartışmayacağı bir isim olarak il başkanı seçilmişti, büyükşehir aday adaylığı konusunda da aynı düşünce hasıl olabilir mi diyenler yok değil.  

Büyükşehir için görev bekleyen bir diğer isim Davut Çakır. Genel Sekreter Davut Çakır’ın Trabzon’a gelmesinde 3 isim etkili olmuştu. 

Dönemin başbakan yardımcısı Yalçın Akdoğan, İstanbul Milletvekili ve eski Pendik Belediye Başkanı Trabzonlu Erol Kaya ve eski sağlık bakanlığı müsteşarı Trabzonlu Nihat Tosun.

Büyükşehir’de istediği hareket alanını bulamayan Çakır Milletvekilliğine aday adayı olmuştu sonrasında belediyeye dönme konusunda gel gitler yaşadı. 

Fakat ona referans olan isimler ‘Yerini koru, ileriyi düşün’ demiş olacak ki görevini halen daha sürdürüyor ve Büyükşehir için görev bekleyenler arasında üst sıralarda yerini koruyor. 

Yine ismi konuşulan Kent Konseyi ve Trabzon İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa Yaylalı ‘Şimdilik böyle bir düşüncem yok, ama zaman ne gösterir bilemeyiz’ demekle yetinirken, muhalefetten transferi söz konusu olan birkaç ismin de, AK Parti’nin gündeminde olduğunu belirtelim.  

İlerleyen günlerde yeni isimlerle ilgili değerlendirmelere devam edeceğiz.

ADAYLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Yerel seçimler için artık geri sayım başladı. 

Çok kısa bir süre kalan yerel seçimler için adaylar çıkaracak olan siyasi partilerde de çalışmalar hızlandı. 

AK Parti’de Genel Başkan Yardımcısı ve Genel Merkez Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir ve AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Karadeniz Bölge Sorumlusu Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz Trabzon’a gelerek çalışmalar yaptı ve yeniden geleceğini ifade etti. 

Yerel seçimler için Genel Merkez ilk tur çalışmalarını tamamlandı. 2. Tur yakında başlayacak. 

Yoğun bir hiyerarşinin olduğu  AK Parti’de gözler artık hangi isimlerin aday adayı olacağında. 

AK Parti Trabzon il Başkanı Haydar Revi yarın yerel seçimler ile ilgili görüşmeler gerçekleştirmek ve belediye başkan adayı olma yolunda istişarelerde bulunmak için Ankara’ya gidiyor, Ankara ziyaretinin öncesinde ise Trabzon’da seçim işleri birim başkanları ile toplantı düzenledi. 

Bu görüşmelerde son brifingler alındı ve artık Trabzon’un adayları yavaş yavaş belli oluyor diyebiliriz.

Haydar Revi’nin Ankara görüşmesinde neler çıkacak merakla bekleniyor… 

Bu arada  AK Parti adaylarını Aralık ayında açıklamayı planlıyor.

TRABZONSPOR'DA YÖNETİMDE KİMLER KALIR, KİMLER GİDER 

Trabzonspor’da kongre sürecine girdiğimiz bu vakitlerde yönetim içerisinde bir bölünme söz konusu..

İstanbul ve Trabzon cephesi kolları sıvamış durumda. Herkes yakın olduklarını oluşacak yönetimde görmek istiyor.

Burada kilit isimler Mehmet Yiğit Alp ve Hayrettin Hacısalihoğlu…

Yönetimin iki ağır ismi.

Kimler girecek çıkacak çalışmaları son sürat devam ediyor.

Trabzon kanadında Hacısalihoğlu ne kadar bırakacağım dese de Ağaoğlu’nun bu konu hakkında tutumu merak ediliyor.

Mehmet Yiğit Alp kanadından ise Nevzat Aydın hamlesi geldi gelecek gibi. 

Bu isme Trabzonspor mevcut yönetimi hiç sıcak bakmıyor diyebiliriz. 

Aydın’ın Trabzonsporluluğuna saygı duyulurken farklı yapısı yönetimde bulunan isimlere geri adım attırıyor. Bu konuda büyük savaşlar yaşanacak gibi duruyor.

Hacısalihoğlu’nun bırakması durumunda yeni yönetimde Cahit Erdem, Emin Kahraman, Faruk Kanca, Müminhan Bilgin, Çağlar Mesut Bozoğlu, Onur Sağır, Dursun Ali Sakarya gibi isimlerin yer almayacağı konuşuluyor. 

Ağaoğlu ile sıkı ilişkileri olan Genel Sekreter Ömer Sağıroğlu’nun ise durumu henüz netlik kazanmış değil.

Ahmet Ağaoğlu mevcut adaylığını açıkladıktan sonra yukarıda belirtilerin gelişmelerinin tamamı olmasa bir bölümünün yaşanmasına kesin gözü ile bakılıyor. Altyapı zemin atıldı. 

Binayı dikme zamanı şimdi..

GÜMRÜKÇÜOĞLU KOLTUK DEĞİŞTİRDİ

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu son 2 aydır daha da bir yoğun çalışmakta. 

Önceleri haftanın 4 günü Atapark’taki binada, Salı günleri ise meydandaki halk gününe katılmak üzere Meydan’daki tarihi binada çalışmalarını yürüten Gümrükçüoğlu’nun makam aracı son iki aydır sürekli Meydan’daki binanın önünde.

Belli ki Gümrükçüoğlu buradaki etkileşimi daha yüksek buldu ve artık Atapark’taki binaya pek nadir uğrar oldu. 

Bu en çok da Atapark’taki binada görev yapan belediye çalışanlarını rahatlatmış. Önceleri gece yarılarına kadar Atapark’taki binada takılan Başkan artık her gün Meydan’da olduğu için daha az stres yapıyorlarmış. 

Gümrükçüoğlu ile ilgili bir son dakika gelişmesi de yine genel merkeze yakın bir kaynaktan bize ulaştırıldı. 

Şehirde hakkında kötü bir algı operasyonu yürütülen Gümrükçüoğlu neden son aylarda atağa geçti sorusunun cevabını ararken bir partili ‘Belki de genel merkezden kendisine ‘Seni yeniden aday göstereceğiz, iyi şeyler yaptığınız ortada ama hakkınızdaki kötü algıyı bu süreçte değiştirmelisin, yaptıklarınızı halka iyi anlatıp bu algıyı kırmalısın’ talimatı gelmiş olabilir. 

Bu iddiayı bir araştırın dendi bize. 

Bunu araştırsak da resmi bir kaynağın doğrulama şansı şu süreçte çok düşük. Ama önemli bir iddia ve çalışmaları ile örtüştüğü için sizlerle paylaşmak istedik. 

YÜZÜNE KARŞI ‘SENİ SEVMİYORUM’ DEDİ 

Trabzon’un By Pipo’su, bir istihbarat elemanı gibi çalışan, takip eden ve sonunda konuyu yargıya ulaştıran bir isim Trabzon Valiliği Özel Kalem eski müdürü Hasan Kamber. 

Trabzon’da yapılan ve yapılacak tüm hizmetlerle ilgili eğer kanuna aykırı bir durum var ise bulup mutlaka ortaya çıkarır. 

Öyle bilgisiz belgesiz sokak ağzıyla şov yapan seviyesiz saygısız tiplerden de değildir. O nedenle ortaya attığı iddia hemen resmi kurumlarca dikkate alınır. 

Kamber dün TİSKİ Genel Müdürü Recep Köksal ile karşı karşıya gelmiş. 

Köksal’da dobra bir adamdır. Lafını söylemekten hiç geri kalmaz. Kamber’i görünce de ‘Seni hiç sevmiyorum’ demiş yüzüne karşı. 

Bu ilginç karşılaşma sonrası Kamber yine kendi hesabında savcılığa yaptığı bir suç duyurusunu paylaşarak Trabzon büyükşehir belediyesinin göreve geldiği günden bu yana kanalizasyonu denize akıtarak bir suç işlediğini belirtip ‘Recep Köksal, kimi sevip sevmeyeceğine sen karar verirsin ama ben Trabzon’u seviyorum. Trabzon C. Başsavcılığı’na  vermiş olduğum dilekçenin sonuçlanmasını bekliyorum’ diyerek, yolda karşılaştığı tepkinin rövanşını sosyal medyada attığı gol ile almış oldu.

Anahtar Kelimeler:
politik güğüm ekim 2018
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
suat 10 ay önce

şu salih coranın açıklamasına bak ya ne kadar pişkin bir adam. evet oyu verseymiş komisyon çoğunluğu muhalefete geçermiş geçerse geçsin ne yapardı muhalefet yüksek fiyat mı isterdi fındığa? fındık üreticisine fazla kazanç mı sağlardı? bundan mı korktun salih cora?

Avatar
Yaşar yılmaz 10 ay önce

Onu bunu bilmem bir Trabzonlu olarak vede Akpartiye oy verdim lakin Trabzon şehrimiz hiç iyi yönetilmiyor

Avatar
Erman 10 ay önce

Salih bey kendi partisinin çıkarlarını düşünmüş öle diyor, Çoğunluk diyor muhalefetten olucaktı diyor. Red etmeseydim.Amac fındık cözümü.fındık icin bir şey yapmak değil kendi parti menfaatini düşünmüş.ey Gidi Salih bey Has ediyorsun fındıkcılara devam et.

Avatar
ts 10 ay önce

belediyeler fuzuli işlerle reklam yapacak yerde, yoldaki çukurları doldursun...
not: yamalama yapan hayvana söyleyin yamayı yolla aynı seviyede yapsın,yada siktirolup gitsin,denetlemeyenlerde aynı şekilde

Avatar
Ersin gemici 10 ay önce

Ahmet m.genç büyük bir köye başkanlık yapabilir ama büyük şehire asla

Avatar
yusuf 10 ay önce

mecliste hakikatleri anlatanlara karşı, sırıtıp hakaretler yapan, yapılan yolsuzluklara hırsızlıklara, kıskanma çal(ış) seninde olur diyen bir ruhsuzdur kendisi

Avatar
TONYALI 10 ay önce

Sayın vekil CORA; MADEM BU ÖNERİ İYİ NİYETLİ DEĞİL BUYURUN SİZ VERİN BİR ÖNERİ. BU GÜNE KADAR SİZ NEDEN TBMM DE FINDIKLA İLGİLİ KONUŞMADINIZ. AKP ADINA FINDIKLA İLGİLİ KONUŞANLAR NEDEN KARADENİZLİ DEĞİL? SAMİMİ DEĞİLSİNİZ MAALESEF SAYIN VEKİLİM. BAKIN BENİM BABAMIN 470 KG FINDIĞI OLDU, YEĞENİMİ ÜNİVERSİTEYE GÖNDERİRKEN 200 KG'INI SATMAK ZORUNDA KALDI 13,75 TL'DE DİĞER 200 KG SATMADI ÇÜNKÜ SİZ DEDİNİZ Kİ FINDIK YÜKSELECEK VERMEYİN FINDIĞINIZI. GEÇEN GÜN İMAR BARIŞI DİYE 25 YILLIK YAYLA EVİMİZE (BAZILARININ VİLLA YAPMASINA MÜSAADE ETMEK İÇİN) BARIŞTAN YARARLANMAK İÇİN GERİ KALAN FINDIĞI 12,5 TL DEN SATTI. SAYIN VEKİLİM BİR GÖREVİ LAYIKIYLA YAPMAK GEREKİR. YALANSIZ VE SAMİMİ OLARAK YAPMAK GEREKİR. HELE HELE BU KONULAR KÖYLÜ GARİBAN İNSANLARI İLGİLENDİRİYORSA. SAYGILARLA

Avatar
GÖLGE 10 ay önce

Büyükşehir adaylarına bakılınca, Gümrükçüoğlu devam......

banner1190