Politik Güğüm 26 Eylül 2018

Trabzon'un perde arkasında yaşanılanlar

Politik Güğüm 26 Eylül 2018

AK PARTİ'NİN MR'I ÇEKİLDİ!

Ak Parti’nin Trabzon belediye başkanları, ilçe başkanları, il yönetiminin ilçe koordinatörleri ve gençlik kolları ile kadın kolları başkanı ile Büyükşehir Belediye meclisi grup başkanı dün gün boyu yerel yönetimler bölge koordinatörü Yusuf Ziya Yılmaz ile baş başa yüz yüze görüştü.. Ve deyim yerindeyse partinin MR’ı çekildi. Şimdi bu MR, genel merkezde değerlendirmeye tabi tutulacak.

Peki, Bölge koordinatörü Yılmaz görüştüğü kişilere ne dedi..

İşte dedikleri

İlçe başkanlarına;

-Belediye başkanının performansı nasıl

-Teşkilat ile ilişkileri nasıl

-Teşkilattan gelen taleplere nasıl bakıyor

-Teşkilat içinde grubu kliği var mı..

-Yeniden aday olmasını ister misiniz

-Seçimleri ilçende kazanmak için neler yapılmalı..

Belediye başkanlarına ise sorulan sorular şöyle

-En prestijli yatırımın ne

-Borcun ne kadar

-Teşkilattan ne gibi sıkıntıların var

-Her türlü belediye organizasyonlarında teşkilat desteği alıyor musun

-Yeniden aday olmak istiyorsan gerekçesi ne..

İl yönetiminden ilçe koordinatörlerine ise sorulan soru şu.

-İlçede teşkilat sorunları ne

-Belediye başkanı ile ilçe yönetimi ahengi nasıl

-Belediye meclis üyelerinin performansı ilçede nasıl değerlendiriliyor.

Bu sorulara verilen cevaplar, Ak Parti’nin yol haritasını belirleyecek.

BÜTÜN BELEDİYE BAŞKANLARI...

Dün yapılan Ak Parti teşkilat için değerlendirme görüşmelerinden çıkan sonuç şu… Belediye başkanlarının büyük çoğunluğu sınıfı geçti.. Zira büyük çoğunluk ilçe başkanı, ilçesinin belediye başkanlarının zaafları olsa bile bunu yüz yüze toplantıda dile getirmedi… Toplantıdan çıkan çoğunluk ilçe başkanları Belediye başkanları ile ilgili olarak sorulan sorulara çok gerçekçi cevap vermedi.. Zira Belediye başkanı ile ters düşme cesareti gösteremedi.. Bu durumda Ak Parti kulislerinde partinin menfaati mi kişilerin mi tartışmasını gündeme taşıdı..

ÜÇ İLÇE BAŞKANI SIRA DIŞI KONUŞTU

Elbette bu yüz yüze görüşmelerde her ilçe başkanının tavrı aynı olmadı.. Adını buradan açıklamayacağımız üç ilçe başkanı tam objektif konuştu. Ve bu üç ilçe başkanına görüşme sonrası yerel yönetimler koordinatörü Yusuf Ziya Yılmaz teşekkür etti hatta küçük bir ilçenin başkanını ayağa kalkarak kucakladı.. Sizin bu objektif değerlendirmeleriniz hakikatten benim kanaatlerimin objektif şekilde oluşması için çok faydalı olacak dedi.. Yusuf Ziya Yılmaz, özellikle ilçeler bazında son genel seçimlerde oy kaybının nedenlerini de sorunca, bazı belediye başkanlarının başarısızlığı gündeme geldi bu kez de o ilçe başkanlarına ama az önce belediye başkanı çok başarılı dediniz diyerek, çelişkisini yüzüne vurdu.

ÖZAK'TAN, BAYRAKTAR'A...

Ak Parti yerel yönetimler bölge koordinatörü Yusuf Ziya Yılmaz, yüz yüze görüşmelere başlamadan önce adı büyükşehir belediye başkan adaylığına geçen Faruk Özak’ı ziyaret etti. Bu durum Ak Parti kulislerini hareketlendirdi… Yılmaz, Özak’tan da Trabzon’la ilgili bilgi aldı.. Edindiğimiz bilgilere göre Yılmaz eski vekillerle de Trabzon’un görüştü.. Kah Ankara’da, kah Samsun’da kah İstanbul’da..Bu arada yüz yüze görüşmelerde, Faruk Özak ve Erdoğan Bayraktar adı da gündeme geldi… Bayraktar’ın büyükşehir belediye başkan adayı olmasını isteyen 6 ilçe başkanı tavrını bu yönde belirtti. Özak için için ise net tavır koyan olmadı. Ama Trabzon için şans olduğu söylendi.

REVİ, ADAY OLURUM DEDİ Mİ?

Tabi merak edilen konunun başında il başkanı Haydar Revi’nin yüz yüze görüşmede ne dediği. Şunu hemen belirtelim bu görüşmenin en objektif değerlendirmesini Revi yaptı. Revi, elindeki raporları bir de kanaat ve görüşlerini açık seçik, dile getirdi.. Kendi adaylığı ile ilgili olarak da “Ben bir kere belediye başkan aday adayı oldum.. Sonra partim beni il başkanlığı ile görevlendirdi. Şimdi de ihtiyaç hasıl olur partim bana görev verirse elbette aday olurum” dedi… Yılmaz, ilçe başkanlarının tümüne, Haydar Revi’nin adaylığı ile ilgili sorular da sordu..

MÜSİAD ÇEVRESİ GENEL BAŞKANLARI İÇİN...

Dün bu köşede Büyükşehir belediye başkan adaylığı için MÜSİAD genel başkanı Trabzonlu hemşerimiz Abdurrahman Kaan’ın adının geçtiğini duyurduk. Genel merkez Trabzon ile ilgili kamuoyu araştırmalarına bu adı da koyacak.. Alacağı tepkiye göre de hareket edecek.. Peki, Abdurrahman Kaan’ın gündeme gelmesi Trabzon’da nasıl yankılandı.. MÜSİAD’ın Trabzon cephesi, Kaan’ın aday olmayacağı yönünde kanaat getiriyor.. Kaan ise dün kendisine ulaşmak isteyen gazeteciler ile görüşmek istemedi.. Belli ki, kendini bağlayacak açıklama yapma istemiyor… MÜSİAD Trabzon şube başkanı ve Kaan’ın yakın akrabası Ali Kaan ise genel başkanlarının aday olmayacağı yönünde görüş belirtti..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehdi 2 yıl önce

Faruk Özak, "Trabzon için neyin şansı" ya. Hep aynı söylem. Kim söyler bunları bilmiyorum ama bu cümle benim için nezaketen söylenmiş bir sözden fazlası olamaz.