Başbakan açılışı yaptı, Cumhurbaşkanı müjdeyi verdi

Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tünelinin açılışı, Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapıldı. Açılışa telekonferansla bağlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, OECD’nin Türkiye’nin orta gelirli ülkeler sınıfından yüksek gelirli ülkeler sınıfına...

Başbakan açılışı yaptı, Cumhurbaşkanı müjdeyi verdi
Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tünelinin açılışı, Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapıldı. Açılışa telekonferansla bağlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, OECD’nin Türkiye’nin orta gelirli ülkeler sınıfından yüksek gelirli ülkeler sınıfına geçtiğini açıkladığını duyurdu.
Başbakan Binali Yıldırım, Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli açılışında yaptığı konuşmada, "15 Temmuz İstiklal tünelleri hayırlı uğurlu olsun. Yine, böyle bir kış günüydü. 9 Kasım 2012’de burada kar yağarken temel atmıştık. Mevlama hamdediyorum, şimdi de yine bolluk ve bereketli bir günde açılışını birlikte yapıyoruz. Bugün sadece Kastamonu için değil, Çankırı için değil, Türkiye için de çok büyük bir öneme sahip proje ve eseri milletimize kazandırıyoruz. 139 yıllık bir hayal bu tünel. Birçok eserde olduğu gibi bu hayali de gerçeğe dönüştürmenin mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Bu hayırlı adımla Türkiye’nin aydınlık geleceğine doğru başlattığımız kutlu yürüyüşümüze çok değerli yeni bir adımı eklemiş oluyoruz. Türkiye’yi geleceğin dünyasında zirveye taşıyacak bu dev eserler böyle medeniyet projeleri olacak" dedi.
Geçtiğimiz hafta 20 Aralık’ta dünyanın en derin deniz altından geçen tünelinin, Avrasya Tüneli’nin açılışını yaptıklarını hatırlatan Yıldırım, "O gün bugün İstanbul’da köprülerdeki trafik rahatladı. Asya’dan Avrupa’ya, Sarayburnu’ndan Haydarpaşa’ya geçerek konforlu bir seyahat yapıyor İstanbullular" şeklinde konuştu. Karadeniz’i İç Anadolu’ya bağlayan hayati noktalardan biriyiz" diyen Yıldırım, "Bugün ekonomide, kalkınmada yükselişini artıracak dev bir adımı atıyoruz. Havalanından indik, tünelin Kastamonu girişiyle burası arası 3 dakika, 110 kilometre ile ama 70 kilometreyle gelmek gerekiyor. Yolların kralı olmaz, yolların kuralı olur. 2023’e hedefimiz ulaşmak için gece-gündüz demeden çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

"EĞER KOALİSYON OLSAYDI BİZ DE ŞAPKAMIZI ALIR GİDERDİK"
AK Parti’nin ulaşım alanında 14 yıldır yaptığı icraatlarına değinen Başbakan Yıldırım, bölünmüş yol uzunluğunun 25 bin 197 kilometreye çıktığını ifade etti. Yıldırım, Türkiye’de 80 yılda 50 kilometre tünelin yapıldığını anlatarak, "Biz geldik, o tüneli de (Bolu Dağı Tüneli) bitirdik ama daha ilginci 50 kilometre 80 yılda yapan bir Türkiye’den, 14 yılda 346 kilometre tünel yapan bir Türkiye’ye gelmişiz. Türkiye nereden nereye geldi, iş bilenin kılıç kuşananın, Bütün bunlar 79 milyon milletimizin duası ve desteğiyle oldu. Sizin desteğinizle oldu. Milletimiz bize destek vermese bunları nasıl yapacağız? 1946’dan 2016’ya kadar bu ülkede 47 tane hükümet değişmiş. Normal şartlarda 17 tane olması lazım. Niye? Güçlü siyasi irade olmayınca, tek başına iktidar olmayınca işler geriye gidiyor, kazanımlarımızı kaybediyoruz. Bunların içinde darbe hükümetleri de var. AK Parti iktidarında da 3 tane darbe girişimi oldu, eğer koalisyon olsaydı biz de şapkamızı alır giderdik; darbecilere darbeyi yaptınız 15 Temmuz’da. Bu tünel 15 Temmuz şehitlerimizin hatırasını yaşatacaktır. 15 Temmuz gecesine bu tünel şahittir" dedi. Başbakan Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Bu işler nasıl oldu? Önce milletin desteği. Yetmez ama bu ülkeye sevdalı olan bu ülke için gecesini gündüze katarak her türlü kumpasa, darbe girişimine, engellere karşı koyan bir Cumhurbaşkanımız var, Recep Tayyip Erdoğan var. Onun ekibi olarak bizler beraber, bir olduk. Bu güzel eserleri ülkemize, milletimize kazandırdık. Sayın Cumhurbaşkanımıza da huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bu eserlerin kazandırılmasında gösterdiği liderlik için teşekkür ediyorum."
Türkiye’ye kazandırdıkları her eserin, Türkiye’nin geleceği, milletin huzuru ve mutluluğu için bir yatırım olduğunu anlatan Yıldırım, millete hizmet yolundan kimsenin kendilerini yollarından döndüremeyeceğini söyledi.
Aşamayacakları yol, delemeyecekleri tünelin olmadığını belirten Yıldırım, "15 Temmuz gecesi milletin yazdığı destan bizim yolumuzu aydınlattı. Onlar ayırmaya, bölmeye çalıştıkça biz bir olduk, beraber olduk, birlikte Türkiye olduk. Hiçbir güç, bu Aziz milleti terörle dize getiremeyecek. Onlar yıkmaya çalıştıkça biz inşa etmeye, imar etmeye devam edeceğiz. Yaşadığımız acıları elbette unutmayacağız, unutturmayacağız. Yaşadıklarımızdan çıkardığımız derslerle yolumuza kararlılıkla devam edeceğiz. Bu acılar bir daha yaşanmasın diye gelecek nesillere aktarılacak. Ilgaz Tüneli de hem istiklalimizin hem geleceğimiz sembolü olan en güzel eser oldu. 700 milyonu aşan bu projeyle Çankırı-Kastamonu, Ankara’ya komşu kapısı oluyor. Çankırı-Kastamonu arası bundan sonra bir saatin altına düşecek. Başı dumanlı Ilgaz Dağı’nın size yaşattığı zorluklar bugün itibarıyla tarihe karışıyor. 17 kilometrelik dağ yolundan 40 dakikayı bulan mesafeyi 5 dakikada geçeceksiniz. İki tünel var, toplam 11 kilometre uzunluğa sahip. Bu tünellerle, Kastamonu-Çankırı arası mesafe de zaman da kısalıyor. Projenin girişi çıkıştaki yolları da dahil ettiğimizde 20 kilometrelik bir uzunluğu var. Bu projenin hayata geçmesiyle birlikte, 8 milyon litre yakıttan tasarruf, 346 bin saat, zamandan tasarruf sağlayacağız. Böylece, memleketin ekonomisine yılda 40 milyon katkı sağlayacağız. Trafik kazalarında yaşanan acılar da artık bitiyor. Onların da bedeli yok, bir insan hayatı kurtarmak dünyayı bütün bir alemi kurtarmaktır. Bu tünel aynı zamanda hayat kurtaracak" diye konuştu.

"BU TÜNEL YAPILMADAN ÖNCE, DAĞDA KALDIM"
İnebolu Limanı’nın da böylece Akdeniz’e bu yol vasıtasıyla transit bağlanacağını anlatan Yıldırım, nakliyecilerin bu tünelin açılışını beklediğini dile getirdi. Araçların Ilgaz Dağı’nda yolda kalma ihtimalinin ortadan kalktığını belirten Yıldırım, "Bu tünel yapılmadan önce laf aramızda, dağda kaldım. Kız istemeye gitmiştik dünürümüze, oradan çıktık Kastamonu’dan yukarıya tırmanırken orada kaldık. Orada karar verdik, bu tünel mutlaka yapılmalı. Başa gelince daha iyi anlaşıyor" dedi.

"MİLLET MUHALEFETE KONUŞMA, İKTİDARA İCRAAT GÖREVİ VERİYOR"
Bu tünelle birlikte Kastamonu ve Çankırı ekonomisinin daha da canlanacağına işaret eden Yıldırım, "İnebolu Limanını da yapmak bize nasip oldu. Laf üstüne laf, taş üstüne taş koyanlar var. Muhalefete konuşma görevi, iktidara icraat görevi veriyor. Millet kimin iş yapacağını, kimin laf yapacağını iyi biliyor. Ülkemiz, milletimiz için bu tünel hayırlı uğurlu olsun" şeklinde konuştu.

ERDOĞAN BAĞLANDI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli" açılışına İstanbul’dan telekonferans yöntemiyle bağlanarak bir konuşma yaptı. Erdoğan, açılışı yapılan her biri yaklaşık 5,5 kilometrelik iki tünelle Ilgaz Dağı’nın geçişini sağlayan ‘Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli’nin Türkiye’ye, millete ve şehirlere hayırlı olmasını temenni ederek, “Orta Karadenizi İç Anadolu’ya oradan Türkiye’nin dört bir yanına bağlayan bu tünel sayesinde Ilgaz Dağı kesintisiz güvenli ve konforlu bir yolculukla açılabilecektir. Ilgaz geçitinin özellikle kış mevsiminde sürücülerimizin korkulu rüyası olduğunu biliyorum. 17 kilometrelik bu geçit, zorlu mevsim şartlarında sık sık kapandığı için vatandaşlarımız mağdur oluyordu. Hizmete açtığımız bu tünelle Ilgaz Dağı 8 dakika gibi kısa sürede dışarıdaki hava durumundan etkilenmeden geçilebilecektir. Yaklaşık 4 yılda tamamlanan bu projeninin başından sonuna her aşamasında emeği geçen başta Başbakanımız olmak üzere bakanlarımızı, tüm kurumlarımızı, işçisinden mühendisine inşasında görev alan herkesi tebrik ediyorum” diye konuştu.

“KARA, DEMİR VE ŞEHİR İÇİ TÜNELLERİNİN TOPLAMINDA BU SAYI 393’E ÇIKIYOR”
Cumhurbaşkanı Erdoğan oknuşmasına şöyle devam etti:
“718 milyon bugünkü rakamla, eski rakamla 718 trilyon lira yatırım bedeli olan bu eser son aylarda adeta seriye bağladığımız büyük proje açılışlarımızın şuan itibariyle son halkasıdır. Haziran ayında Osmangazi köprüsüyle başladığımız, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Tüneliyle sürdürdüğümüz açılışlarımıza bugünde ‘Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli’ni ekliyoruz. Türkiye 2002 yılında 83 karayolu tünelinde sahipti. 14 yılda buna 189 yeni tünel daha ekledik. Kara, demir ve şehir içi tünellerinin toplamında bu sayı 393’e çıkıyor. Bölünmüş yol uzunluğumuzu 6 bin 100 kilometreden 18 bin 300 kilometre ilaveyle yaklaşık 25 bin kilometreye ulaştırdık. Ülkemizi yüksek hızlı tren hatlarıyla tanıştırdık. Şuanda bin 213 kilometredeyiz. Yeni hatların inşası hızla devam ediyor. 29 yeni havalimanıyla, 81 vilayeti bulunan ülkemizde 55 havalimanına sahip olduk. İstanbul’da halen inşası süren yeni havalimanımız dünyanın en büyüğü olacaktır. Eğitimden sağlığa enerjiden toplu konuta kadar diğer hizmet alanlarında da benzer başarılara imza attık.”

"OECD TÜRKİYE’NİN YÜKSEK GELİRLİ ÜLKELER SINIFINA GEÇTİĞİNİ AÇIKLADI”
“2023 hedeflerimiz doğrultusunda adım adım ilerliyoruz” diyen Erdoğan, “Avrupa hesaplama sistemine geçmemizle birlikte milli gelirden büyümeye kadar pek çok alanda aslında çok daha ileri bir seviyede bulunduğumuz ortaya çıktı. Şimdi size bir müjde daha veriyorum; OECD Türkiye’nin de içinde yer aldığı 8 devletin ortagelirli ülkeler sınıfından yüksek gelirli ülkeler sınıfına geçtiğini açıkladı. Elbette sıkıntılarımız var. Sınırlarımızın içinde ve dışında adeta yeni bir istiklal harbi veriyoruz. 15 Temmuz ihanetini unutmadık. Burada verdiğimiz kayıpları unutmadık. Şehitlerimizi, gazilerimizi, terörle mücadelede yaptığımız fedakarlıkları unutmadık. Ama bütün bunlar ülkemizin aynı zamanda gelişmeye, kalkınmaya, büyümeye devam ettiği gerçeğini de ortadan kaldırmıyor. Türkiye güvenlik sorunlarıyla birlikte büyüyebileceğini ispat etmiş bir ülkedir. Esasen terör saldırılarının ekonomik saldırılarla desteklenmesinin sebebi işte bu başarıdır. Allah’ın izniyle 2023 hedeflerimize ulaşmamızı kimse engelleyemeyecek. Şuanda sizlerle aynı heyecanı Ilgaz Tüneli’nin görünen aydınlık yüzünde yaşamak isterdim. Şimdi ekranda izliyorum. Dolayısıyla bu duygularla 15 Temmuz şehitlerimize, terörle mücadele şehitlerimize, Suriye’de El-Bab şehitlerimize ve diğerlerine Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum. Tüm gazilerimize şükranlarımı ifade ederken, Rabbimden şifalar diliyorum. Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tünelimizin yapımında inşasında emeği geçen, başta başbakanımız olmak üzere bakanlarımıza, yüklenici firmaya, mimarından mühendisine kadar işçisine kadar herkesi kutluyorum. Tünelimiz, yollarımız aydınlık yarınların müjdecisi olsun” ifadelerini kullandı.

TÜNELİN EKONOMİYE KATKISI 38,2 MİLYON LİRA OLACAK
Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli ile 35 dakikada aşılan Ilgaz Dağı yolunda ulaşım 8 dakikaya düşüyor. Tünel, İç Anadolu’yu Batı Karadeniz’e bağlıyor. Tünelde, yıllık 345 bin 655 saat 8,3 milyon litre akaryakıt tasarrufu sağlanırken, ekonomiye katkısı 38,2 milyon lira olacak. Tünel birisi 5 bin 370 kilometre, diğeri ise 5 bin 391 metrelik iki tüpten oluşuyor. 16,8 kilometre olan Ilgaz Dağı yolu 5,4 kilometre kısalarak 11,4 kilometreye iniyor.
Konuşmasının sık sık vatandaşlar tarafından sloganlarla kesilmesi üzerine Başbakan Yıldırım, "Vurur yüze ifadesi sizi seviyoruz bir tanesi" diye karşılık verdi. Başbakan Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın canlı bağlantı yoluyla törene katılması üzerine, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkürlerini iletti. Toplantıya Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile AK Parti milletvekilleri de törene katıldı.
(Enise Vural / İHA)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1122

banner1130