Son Mitingini Konya’da Yaptı

Cumhurbaşkanı Adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Bugün Konya’dan yine sesleniyorum. Devletin içinde devlet, paralel devlet asla böyle bir şey olmaz. Ey Pensilvanya, bu rüyadan vazgeç. Bu hayallerden vazgeç” dedi. Konya Kent Meydanı’nda...

Son Mitingini Konya’da Yaptı
Cumhurbaşkanı Adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Bugün Konya’dan yine sesleniyorum. Devletin içinde devlet, paralel devlet asla böyle bir şey olmaz. Ey Pensilvanya, bu rüyadan vazgeç. Bu hayallerden vazgeç” dedi.
Konya Kent Meydanı’nda düzenlenen mitinge Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları, Milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve parti yöneticileri katıldı. Başbakan Erdoğan’ın konuşmasının öncesinde konuşan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, yarınki seçimin sadece Türkiye’nin seçimi olmadığını belirterek, “Filistinliler, Boşnaklar, dünyadaki mazlumlar diyor ki Türkiye’deki seçim sadece Türkiye’nin değil bizim de kaderimizi ilgilendiriyor diyorlar, dua ediyorlar. Bütün bu mazlumlar adına yarın gün bugündür diyeceğiniz bir gün” dedi.
Cumhurbaşkanı Adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Yeni bir yola çıkarken seni bir kez daha yol arkadaşı olarak görmek istedik Konya” şeklinde konuşarak, “Biliyorum ki şu tabloyla sen bizimlesin Konya. Dualarınla bizimlesin Konya. Siz burada dimdik durduğunuz müddetçe mazlumların ışığı sönmeyecek. Dik duracağız diklenmeyeceğiz, boyun eğmeyeceksiniz, geri adım atmayacaksınız. Dünya mazlumlarının elinden de sadece sizler tutacaksınız. Sizler her biriniz bir Kılıçaslan, Alparslan, bir Fatih’siniz gençler, bunu unutmayacaksınız. Bizi tahkir edenlerin dönemleri artık geçti. Bizim ezanlarımızı susturanlar unutuldu. Konya’nın camilerini ahır yapanlar, yıkanlar gitti, esamesi var mı? Bizim inançlarımızı aşağılayanlar kaybetti. Artık millet kazandı. Millet sarsılmaz şekildeki egemenliğini artık ilan etti. 77 milyon bu aziz millet artık yönetime el koydu, iradesine sahip çıktı. Bu ülke bizim ülkemiz. Ayrım yok. Hep birlikte beraber bu ülkenin sahibiyiz. Bu ülkeye istikameti artık 77 milyon verecek. Burada ezenler ve ezilenler, seçkinler ve sıradanlar yok. Biz hepimiz 77 milyon buradayız. Bayrağımıza, milletimize, vatanımıza, devletimize, kardeşliğimize sahip çıkıyoruz. Şehitlerimizin, kahramanlarımızın hatıratına sahip çıkıyoruz. 10 Ağustos’un arifesinde final mitingimizi Konya’da yapalım dedik. Burada noktayı koyuyoruz ama ben bu tabloyu gördükten sonra inanıyorum ki Konya yarın tarih yazacak. Şu anda artık saatleri konuşuyoruz. Yarın sabah sandıklara gidiyoruz. Şu ana kadar 1,5 milyon kardeşimiz bağışta bulundu. 57 milyon lira bağışta bulunuldu. Bu bağışı yapan tüm kardeşlerimize çok çok teşekkür ediyorum” dedi.

“BU MİTİNG, TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN BAŞBAKANI, AK PARTİ’NİN GENEL BAŞKANI OLARAK BELKİ DE BENİM SON MİTİNGİM”
Başbakan Erdoğan, bugün gerçekleştirdiği bu mitingin, Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı, AK Parti’nin Genel Başkanı olarak, belki de son mitingi olduğunu ifade ederek, “İstedik ki kapanışın duasını da, açılışın duasını da Konya yapsın. Yarın inşallah yeni bir Türkiye kuruluyor. Yeniden güçlü bir Türkiye bir kez daha küllerinden doğuyor. 3 Kasım 2002’de sizler hükümet görevini milletin partisine tevdi etmiştiniz. Yarın da inşallah milletin doğrudan seçtiği Cumhurbaşkanı tayin ediliyor. Artık vesayet statükoya son veriyoruz. İlk defa millet kendi başkanını seçiyor. Bunun referandum kararını Meclis’te aldığımızda partilerin hepsi karşımızdaydı ve mecliste bulunmadılar. Biz kararı çıkardık millete gittik. Millet yüzde 69 ile evet dedi. Şimdi bu MHP, CHP, BDP hangi yüzlü milletin karşısına çıkıyorlar. Bunlarda yüz yok ki. Onun için herhalde iki tanesi yüz olmadığından sipariş bir adayla çıktılar. Bir monşer buldular, onunla çıktılar. Yarın onun için çok önemli. Birilerinin de sayfası kapanacak. Konya bu sayfaları kapatmaya var mı? Eski Türkiye’yi geride bırakalım. Kutuplaştırıcı, korku siyasetinin son kullanma tarihi dolmuştur. Etnik kökenler, yaşam tarzları bunlar üzerinden siyaset hükmünü yitirdi. İnkar, bizim de çabalarımızla sona erdi. Milletin talebini reddeden devlet anlayışı geride kaldı. Kültürleri, milli manevi değerleri yok sayan zihniyet kaybetmiştir. Başörtülü kardeşlerim neler çektiler. Bize ayrımcılık yapıyor diyenler başörtülü bacımın başörtüsünü çıkardı mı? Özgürlük hakkı verdi mi? Dürüst olun dürüst. Siz özgürlüğü bile kendiniz nasıl tanımlıyorsanız öyle dediniz. Bu ülkede ayrımcılık yaptınız. Başı örtülüler bir taraf, başı açıklar bir taraf. Bunlarla bir yere varılmaz. Şimdi başörtülü bacım üniversitesine gidiyor mu, katsayı kalktı mı? Bundan sonra benim başörtülü bacımı parlamentodan kovanlara en büyük dersi siz vereceksiniz. Şimdi 4 tane başörtülü bacımız var mı? Niye CHP, MHP, BDP koyamıyor. Konya’dan Mevlana şehrinden onlara sesleniyorum, ‘ya olduğunuz gibi görünün ya göründüğünüz gibi olun.’ Seçme, seçilme yaşını 18’e indireceğiz. Avrupa’da birçok ülkede seçme seçilme yaşı 18. Biz 21 yaşında bir çağı açıp bir çağı kapatan Fatih’in torunlarıyız. Meclisin kapısını onlara da açacağız. MHP’ye gönül veren gençlerimize sesleniyorum. Kimin peşinden gittiğinizi düşünün” şeklinde konuştu.

“BUNDAN BÖYLE ARTIK FARKLI BİR TÜRKİYE VAR”
Bundan böyle artık farklı bir Türkiye olduğunu kaydeden Erdoğan şöyle devam etti: “Birilerinin gündem dayatmasına, nifak sokmasına müsaade etmiyoruz. Türk’ün Kürt’e, Kürt’ün Laz’a, Çerkez’in Gürcü’ye, Roman’ın Pomak’a üstünlüğü yoktur. Azınlıklar hangi dilden, hangi inançtan olursa olsun onlar da bu ülkenin eşit vatandaşlarıdır ve bizim güvencemiz altındadır. Kimse dilinden dolayı aşağılanamaz. Yaradılanı Yaradan’dan ötürü severiz. Hiç kimse derisinin renginden, inancından, mezhebinden dolayı dışlanamaz. Kimsenin yaşam tarzına müdahale edilemez. Biz bugüne kadar hangi başı açık kardeşimize olumsuz yaklaşım sergiledik, kimin yediğine içtiğine karıştık. Böyle bir ayrım bizde yok, bu ayrım CHP’de, MHP’de, HDP’de var. Her yerde biz varız. Bakıyorsunuz bir siyasi parti siyasi Kürtçülük yapıyor, diğeri siyasi Türkçülük yapıyor, biri kumsalların partisi. Biz her yerde varız. Biz bu ülkede biriz, beraberiz, kardeşiz, hep birlikte Türkiye’yiz. Kavgaları bir tarafa bırakacağız. Artık 77 milyon istikbale odaklanacağız. 2023’e, 2053’e, 2071’e odaklanacağız. Demokrasinin standartlarını daha da yükselteceğiz. Ekonomiyi daha da büyüteceğiz. Biz bu Bahçeli’den, CHP’nin yavrusu DSP’den IMF’ye borcu 23,5 milyar dolar borçla aldık. Şimdi IMF’ye borç verebiliriz. Merkez Bankası’nın döviz rezervi 27,5 dolardı, içini boşalttılar. Şimdi 133 milyar dolar. Üniversite olmayan ilimiz yok. Üniversiteler açılırken kim müracaat ederse hepsine ya burs ya kredi veriyoruz. Sağlıkta istediğin hastaneye gidiyor, istediğin eczaneden ilacını alıyorsun. Ulaşımda geldiğimiz yeri biliyorsunuz. Kardeşlerim mazlumların sesi olmaya el uzatmaya devam. Dünyada adaletin savunucusu olacağız. İnşallah Konya’mızda muhteşem bir şehir hastanesi inşa edeceğiz. Türkiye’yi yine bir dünya lideri, bir küresel güç konumuna yükselteceğiz. İstanbul’da bir kardeşimiz, insansız hava aracını üretti. Yaklaşık 25 saat havada kalabiliyor. Kendi gemimizi, kendi tanklarımızı yapar hale geldik. Atak helikopterimizi ürettik. Kendi silahlarımızı üretir hale geldik. Bu millet için ulaşılamaz hayal, hedef yoktur. Geride bıraktığımız 12 yıl bunun şahididir. 81 vilayetin 81’inde biz varız. Ey Bahçeli sen Sivas’tan öte gittin mi? Kılıçdaroğlu’na sormak lazım, bir kere Hakkari’ye gittin, eline Türk bayrağı almaktan korktun. Biz yola çıkarken tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet dedik.”

“EY PENSİLVANYA, BU RÜYADAN VAZGEÇ”
Pensilvanya’ya seslenen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Bugün Konya’dan yine sesleniyorum. Devletin içinde devlet, paralel devlet asla böyle bir şey olmaz. Ey Pensilvanya, bu rüyadan vazgeç. Bu hayallerden vazgeç. Bir hocaya beddualar yakışmaz. Bu ara beddua seanslarına devam ediyor. Ben dua ediyorum, Allah ıslah etsin. Ben dua ediyorum Allah ıslah etsin diyorum. Biz durmaya değil, inşallah hayat verme mücadelesine geldik. Bu ara şovmenler var. Emniyet yapılanması içerisinde neleri yaptıklarını okuyorsunuz değil mi? Yargıya baskın yapıyorlar. Bunlar tam şovmen, neymiş ziyarete gidiyormuş. Tuzlukları da var bunların. Beraber fotoğraf çektiriyorlar. Sen milletvekili misin, yoksa gözaltında olanlarla poz vermeye giden haklı mı haksız mı belli olamayanlarla beraber poz vermeye gidiyorsun. Gidersen savcıyla konuşursun ama onlarla bu pozu vermek niye. Sana böyle bir şey yakışır mı? Bunlarla ilgili yasal bir süreç başlayacak. Bunların da bedelini ödeyeceksiniz. Size sözümüz var, inine gireceğiz dedik. Girdik mi? Çıkmış bir savcı Başbakana meydan okuyor, Bakana meydan okuyor. Sen savcı mısın, yoksa başka bir görevle mi görevlisin? Önce bir defa hakkında açılan davalar var. Sen bu davalarda bir defa sanık konumundasın, bunlardan kurtul. Yargı mensubu kararlarıyla konuşur, şovmenlik yapmaz. Siyasetçi meydanlarda konuşur, eserleriyle işleriyle konuşur. Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri” şeklinde konuştu” dedi.

“BU BİR VEDA DEĞİL, BU İNŞALLAH YENİ TÜRKİYE’YE MERHABADIR”
"Başkentler susmaz, susturulamaz. Ne kadar eski olsalar da başkentler ruhlarını kaybetmez" diyen Erdoğan, şöyle devam etti:
"Bizim siyasi mücadelemizin her safhasına sen şahit oldun Konya. Sende bitiriyoruz ve yine senden başlıyoruz Konya. Yine bir ayağımız Konya’da olacak, diğer ayağımız da bir pergel gibi alemleri gezmeye, umut ışığı olmaya devam edeceğiz, Allah ömür verdikçe, bu can tende oldukça. Bu bir veda değil. Bu inşallah yeni Türkiye’ye merhabadır. Her birinizden tek tek helallik diliyorum. Her birinizden dua bekliyorum. Ama bu MHP seccadeye, ezana dayanamadı. Başı yaşmaklı o Anadolu kadının görüntüsüne dayanamadı. YSK’ya gitti, 6’ya 4 oy çokluğuyla olumsuz karar çıktı. Ufak bir değişiklikle uygulamaya koyduk. 12 yıl boyunca her birine ulaşmaya çalıştığımız engelli kardeşlerimden, gariplerden dua bekliyoruz. Bu can Allah yoluna millete hizmet yoluna fedadır. Eğer seçilirsem inşallah cumhurbaşkanlığı sıfatımla da Konya’yı ziyaret etmeye devam edeceğiz. Siz 30 Mart’ta tüm iller içerisinde Rize’den sonra ikinci, büyükşehirler arasında birinci oldunuz. Yarın Konya’dan rekor bekliyoruz. Diğer partilere gönül vermiş kardeşlerimin güçlü desteklerini bekliyorum. Yeni yolculuğumuzda Rabbim yolumuzu açık etsin. 1 Temmuz’da adaylığım açıklandığında bunun bir hatime değil, Fatiha olduğunu söylemiştim. Konya’da diyorum ki bu bir bitiş değildir, son sayfası okunan kitabın ilk sayfasının açılmasıdır.”
Miting sırasında Saraybosna Cumhurbaşkanı Bakir İzzetbegoviç de video konferans sistemiyle vatandaşlara seslendi. İzzetbegoviç’in konuşmasının ardından “Bu bir hatime değil, Fatiha’dır” diyen Erdoğan, konuşmasını Fatiha Suresi’nin mealini okuyarak bitirdi.
(İHA)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1122

banner1130