GENEL BAŞKAN TRABZON'A GELİYOR

Siyaset sahnesine henüz gireli 1 yıl olmasına rağmen keskin çıkışları ile Türkiye'de önemli bir ivme yakalayan Zafer Partisi'nin Trabzon il yönetimi geçtiğimiz günlerde Trabzon basını ile bir araya gelmiş İl Başkanı Aycan Sulak partisi ile ilgili bilgilendirmelerde bulunmuştu. 

Toplantıda Genel Başkan Ümit Özdağ'ın yakın zamanda Trabzon'a geleceğini duyuran Sulak tarihin netleşmediğini ifade etti.

Genel merkezden edindiğimiz bilgiye göre Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ 20 Ağustos Cumartesi günü sabahı Trabzon'a gelecek. 

Trabzon'da bazı STK'ları ziyaret edecek olan Özdağ basın ile bir buluşma gerçekleştirdikten sonra da esnaf ziyareti yapıp Uzungöl'de bir takım ziyaretlerde bulunacak.

YAPMAYIN ALLAH AŞKINA...

Trabzon'da özellikle kamu kurumlarındaki siyasi torpiller gerçekten can sıkacak boyuta ulaştı. 

Özellikle kura çekimi ile yapılan atamaların dışında geçmişte siyasi referanslarla işe giren birçok ismin kamu idarecilerini zora soktuğu gelen bilgiler arasında.

Şöyle ki amirine saygısızlık yapanların, taciz dosyaları bulunanların, işlerini aksatanların, görev yerleri değiştirilenlerin Trabzon'daki vekilleri hatta bakanları bile işin içine sokarak kamu idarecilerini ezip işe geri döndüğü, değiştirilen yerine iade edildiği bilgileri bizlere ulaşıyor.

Burada milletvekillerini veya siyasileri zan altında bırakmak istemeyiz, belki birileri isimlerini kullanıyor olabilir fakat kesin net bildiğimiz olaylar da var… Ve buradan tekrar uyarıyoruz.

Kurumlarda kurum amirleri bir disiplinsizlikten veya ihtiyaçtan temizlikçinin yerini değişemeyecekse, bir sekterin görev yerini değiştiremeyecekse, bir şube müdürünü atayamayacaksa, bir tacizciyi işten kovamayacaksa, o zaman il müdürü veya kurum müdürü de atamayan hepsini kendinize bağlayın.

Aksi takdirde kamuda çarkı feci halde bozduğunuzu sizlere söyleyeyim. İsim, belge, bilgi hepsi bizde saklı kalsın.

Ama yılların idarecilerini de sırf siyaset var diye birkaç kendini bilmez tacizciye, iş bilmez disiplinsiz çalışanlara ezdirmeyin. 

BALTA İLE ZORLUOĞLU YER Mİ DEĞİŞTİRECEK?

Son günlerde Trabzon siyasi kulislerinde dolaşan bir konuyu sizlerle paylaşalım. Bilindiği üzere Allah sağlığını versin Trabzon'un önceki dönem Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'nun ikinci dönem adaylığında Milletvekili Muhammet Balta direkten dönmüştü. 

Gümrükçüoğlu'nun yerine Balta'nın aday olacağı kesinleşmişti fakat son dakikada olay değişmişti…

Şimdi gündemde yine Ak Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta'nın Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı var. Kendisinin böyle bir söylemi, istemi olmadığını özellikle belirtelim. 

Ama sokakta konuşulan şu; Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu Trabzon Milletvekili adayı olarak 1. sıradan seçime girecek, Muhammet Balta genel merkezde önemli bir görev alarak yeniden aday olmayacak. 

Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini ise o süreçte Başkan Vekili Atilla Ataman veya meclis üyelerinden başka birisi yürütecek. Bu en fazla deneyime sahip olan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç de olabilir…

Muhammet Balta ise yerel seçimlerde Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı olacak.

Sokak kulislerine göre Balta'nın rakibi de şimdiden belli.

O isim de İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs.

Örs'ün İYİ Parti'den yeniden milletvekili seçilmesi durumu da bunu değiştirmeyecek. 

Vekillikten istifa ederek Trabzon'dan Büyükşehir Belediye Başkan adayı olacak. İlginç ama olması muhtemel bir senaryo. Ama dediğimiz gibi bu senaryo bir sokak kulisi, ne Sayın Milletvekillerinin ne de Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanının böyle bir söylemi, istemi, talebi şimdilik yok varsa da biz duymadık..

TRABZON'DA MÜTEAHHİTLER İŞLERİ TIKIYOR

Trabzon'da bir müteahhit sorunu olduğunu zaman zaman gündeme getiriyoruz. Özellikle de son dönemde Ak Parti'de 'Batık müteahhitleri kurtarma' adı altında batmış veya durumu kötü müteahhitlere yerel yönetimlerce veya kamu tarafından ihale verildiği iddialarını duymayan yok.

Büyükşehirlerde bu işler çok yayılmaya başlayınca ücra köşelerdeki ilçe belediyelerine kadar bu iş sirayet etmiş.

Trabzon'da da bu işler var mı bilmiyoruz fakat çok sayıda taşeron büyük müteahhitlerin devletten paralarına almalarına rağmen kendilerine para ödenmediğini, bazı müteahhitlerin vergi borcu olmasına rağmen kamunun bunu görmezden gelip bu müteahhitlere ödeme yaptığını, devletin iş bitsin diye yaptığı bu iyi niyeti müteahhitlerin yine suistimal edip taşeronlara para ödemediği bilgileri bizlere geliyor.

Bilindiği üzere benzer konu Trabzon yeni otogar binasının ilk ihalesinde, Araklı Hükümet Konağı ihalelerinde ve inşaat sürecinde yaşanmıştı.

Öte yandan benzer bir şikayet de Trabzon'da yapımı devam eden yeni emniyet müdürlüğü binası ile ilgili geldi.

Politik Güğüm - 4 Ağustos 2022 Politik Güğüm - 4 Ağustos 2022

Zamanında bitirilemeyen inşaatın neden geciktirildiğine dair kimse açıklama yapmıyor.

2022 yılında hizmete girecek denilen binada fiziki ilerlemenin yavaş olduğu söyleniyor.

Benzer başka bir müteahhit krizi de doğalgaz işinde yaşanıyormuş. Trabzon'daki doğalgaz alt yapısını yapan firmanın anlaşmaya göre 15 ekip ile çalışması gerekirken yine ödemelerdeki sıkıntıları nedeniyle çalıştıracak ekip kuramadığı bu nedenle 5 ekiple çalıştığı ifade ediliyor.

Dileriz bu şehri yöneten siyasilerin, yöneticilerin bürokratların bu işlerden haber vardır. 

TRABZON MİLLETVEKİLİNDEN FINDIK ÜRETİCİSİNE UYARI

Merakla beklenen fındık fiyatı geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından alan destekli 54 lira olarak açıklandı.

61saat olarak sokağa indik hem halkın hem de fındık esnafının nabzını tuttuk.

Açıklanan fiyatı beklentinin üzerinde gören de var 4 dolar olması gerektiğini savunan da.

Esnaf ise Trabzon’da fındık fiyatının 54 lira olmayacağını, bekledikleri fiyatın 45 lira civarı olduğunu söylediler.

Ak Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta da yine mikrofonlarımıza açıklanan fındık fiyatını değerlendirirken en önemli uyarıyı ise üreticilere yaptı.

Üretici eğer fındığın fiyatının düşmemesini istiyorsa en başta fındık toplama zamanlarına riayet etmeli dedi.

Fındığın iyi kurumasının da kalitesi açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Balta, kritik önem arz eden konu için de üreticinin ihtiyacı olduğu kadar pazara fındık indirmesi gerektiğini söyledi.

Yani fındığın fiyatının yorumları olumlu olumsuz değişse de en azından açıklanan fiyata yakın bir fiyattan fındığın satılması isteniyorsa ihtiyaç kadar pazara indirilmeli ki yığılmalar fiyatı mecburen düşürecektir.

O yüzden üreticinin daha dikkatli davranması gerek…

MEHMET YİĞİT ALP TRAZON’DA SAHAYA İNDİ

Trabzonspor’un eski asbaşkanı Mehmet Yiğit Alp, geçtiğimiz gün Trabzon’a geldi.

Dizi sektöründe son olarak Tozluyaka dizisiyle büyük başarı sağlayan Mehmet Yiğit Alp, Trabzon’da da yeni bir dizi çekmek için kolları sıvadı.

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ve Trabzon İl Kültür Turizm Müdürü Tamer Erdoğan ile görüşen Alp, dizi çekimi için istişareler gerçekleştirdi.

Dram konulu film için Trabzon Merkez, köyler ve ilçelerde çekim planlayan Alp yaptığı görüşmelerden sonuç aldı. Kısa süre içerisinde çekimlere başlayacak. Trabzon’ a hayırlı olması dileğiyle…

Alp’in bir diğer hamlesi ise Trabzon futbolu oldu… Trabzonspor’dan ayrıldıktan sonra uzun bir süredir gözlerden uzak olan Mehmet Yiğit Alp, Trabzon’da geçtiğimiz hafta tekrar hayata geçen Kireçhanespor’un açılışına geldi. 

Başkan Temel Uzun’a tam destek verdiğini açıklayan Mehmet Yiğit Alp, burada sezonun ilk antrenmanını tribünden takip etti.

Yönetimde çok sevdiği arkadaşları olduğunu söyleyen Alp, Trabzon futbolunu desteklemeye devam edeceğini de söyledi.