Muayenenin sonuçları, yaptırdığınız diğer doğurganlık testleriyle birleştiğinde, doktorunuzun sizin için en iyi tedavi seçeneğini seçmesine yardımcı olacaktır. Bazı durumlarda, rahim filmi hamile kalmanıza yardımcı olabilir.

Rahim Filmi nin kontrendikasyonları nelerdir?

Hamilelik sırasında veya akut pelvik enfeksiyonunuz varsa HSG yapılmamalıdır. Muayene ayrıca yakın zamanda kanama, yakın zamanda pelvik cerrahi, travmatik yaralanmalar veya bilinen hipertiroidizm durumunda kontrendikedir. Daha önce iyotlu kontrast sıvıya karşı alerjik bir reaksiyon yaşadıysanız, doktorunuzu bilgilendirin.

Rahim Filmine nasıl hazırlanmalıyım?

Diğer sağlık sorunlarınız, yakın zamanda geçirdiğiniz pelvik enfeksiyonlar ve şu anda kullanmakta olduğunuz ilaçlar hakkında doktorunuza bilgi verin. Chlamydia gibi enfeksiyonlar için taranmış olabilirsiniz. Bazı durumlarda, işlemden önce veya sonra bir antibiyotik almanız önerilebilir.

İşlem sırasında ve sonrasında neler yaşayacağım?

Rahim filmi sırasında kramplı, regl gibi bir rahatsızlık yaşayabilirsiniz. Muayeneden sonra rahatsızlık devam ederse, bu basit analjezi ile giderilebilir. Muayeneden sonra, muhtemelen biraz vajinal kanamanız olacak ve yapışkan, berrak bir sıvı olan kontrast sıvısı sızacaktır: Hijyenik ped önerilir. Herhangi bir rahatsızlık veya lekelenme bir ila iki gün içinde azalmalıdır.

Herhangi bir yan etkisi var mı?

HSG iyi tolere edilen bir prosedürdür ancak bazen yan etkiler görülebilir. En sık görülen yan etkiler enfeksiyon, ağrı, bayılma ve kontrast maddeye karşı alerjidir. Herhangi bir endişeniz varsa veya ateş, rahatsız edici bir akıntı, sürekli ağrı veya sürekli kanama yaşarsanız lütfen derhal doktorunuza danışın.

HSG'den gelen radyasyon miktarı çok düşüktür (tipik olarak göğüs röntgeninden daha azdır), maruz kalmanın herhangi bir zarara neden olduğu gösterilmemiştir. Muayeneden sonra vücudunuzda radyasyon kalmaz.

Açık MR taraması nedir?

En sık kullanılan MR makinesi, masanın etrafındaki dairesel, tüp benzeri şekli nedeniyle genellikle 'halka' veya 'tünel' tarayıcı olarak adlandırılan kapalı bir MR'dır. Geleneksel olarak, bu yüksek alanlı tarayıcıların en iyi görüntü kalitesini sağladığına karar verilir, ancak taranan önemli sayıda hasta aslında bu kadar sınırlı bir alanı tolere edilemeyecek kadar klostrofobiktir.

Açık MR, hasta iki büyük, yatay manyetize edilmiş plaka arasında yanları açık olacak şekilde yatacağından, geleneksel bir tarayıcıda rahat olmayan hastalar için uygundur. Bu tip MRG taramasını klostrofobik (kapalı alan korkusu) veya daha büyük yapılı (genellikle bariatrik olarak sınıflandırılan) hastalar için özellikle öneriyoruz, çünkü tarama süreci boyunca genellikle daha rahatlar ve daha az endişeli hissediyorlar.

Tarama odasına girdikten sonra, taranan alana bağlı olarak sırt üstü veya yan yatmanız istenecektir. Teknisyen, test sırasında sizi daha rahat ettirmek için yastık veya kayış kullanabilir. Bu, makinenin en net görüntüleri alabilmesi için hareketsiz kalmanıza da yardımcı olacaktır.

Ardından teknisyen, test edilen alana bağlı olarak önce sizi makine kafasına veya ayaklarına doğru kaydıracaktır. Klostrofobi hissini azaltmak için her zaman mümkün olan her yerde önce ayakları taramaya çalışıyoruz. Teknisyen daha sonra monitörlerin görüntü yakalamasını izlemek için ayrı bir odaya girecek, ancak sizinle bir mikrofon aracılığıyla konuşabilecektir. Radyografi uzmanı size ne zaman sabit durmanız gerektiğini söyleyecek ve görüntülerde minimum bozulma sağlamak için nefesinizi tutmanızı isteyebilir.

Taramanız sırasında, takırtı veya gümbürtü gibi bazı yüksek sesler ve muhtemelen bir vınlama sesi olabilir.

Açık MR taramam ne kadar sürer?

Test, vücudunuzun hangi/kaç bölgesinin tarandığına bağlı olarak genellikle 30 dakika ile bir saat arasında sürer. Bir molaya ihtiyacınız varsa, lütfen teknisyene bildirin ve rahat olduğunuzda taramaya devam edebilirler.

Teknisyen ihtiyaç duydukları görüntüleri kaydettikten sonra, gününüze devam etmekte özgür olacaksınız. Hemen yiyebilir, içebilir ve normal aktivitelerinize devam edebilirsiniz.

Yanımda bir arkadaşımı veya akrabamı getirebilir miyim?

16 yaşından büyük olmaları ve güvenlik kontrollerimizi başarıyla geçmeleri kaydıyla, taramanız sırasında size eşlik etmesi için birini getirebilirsiniz.

Ayrıntılı Ultrason Ne Zaman Yapılır ? 

Bazen ikinci trimester taraması veya anatomik tarama olarak adlandırılan ayrıntılı ultrason, tüm hamile kadınlara sunulan rutin bir ultrasondur.

Ultrason gebelik boyunca yapılabilir. Bu özel ultrason tipik olarak ikinci trimesterde, ideal olarak gebeliğin 18 ila 24. haftaları arasında yapılır.

Ayrıntılı ultrason, doğum öncesi bakımın rutin bir parçasıdır ve daha önce ultrason yaptırmış olsanız bile önemlidir. Bu ultrason, sağlık uzmanınızın hamileliğinize daha ayrıntılı bir şekilde bakmasını sağlar.

Ayrıntılı Ultrasonda Nelere Bakılır ?

Bebeğiniz artık o kadar büyümüştür ki, radyoloji uzmanı bebeğinize hamileliğin ilk üç ayında yapılan ultrasonlardan çok daha ayrıntılı bir şekilde bakabilir. Bu aşamadaki ultrason, her şeyin beklendiği gibi geliştiğinden emin olmak için fetal anatomiye odaklanacaktır. Radyoloji uzmanı, aşağıdakiler dahil olmak üzere tüm ana fetal organları ve yapıları ölçecek ve değerlendirecektir:

Beyin, kalp, böbrekler, mesane, karın, omurga, ekstremiteler, cinsiyet organları

Bu ultrason ayrıca aşağıdakiler hakkında bilgi sağlayabilir:

Fetal pozisyon, hareket, nefes alma ve kalp atış hızı, fetal boyut ve ağırlık tahmini, rahimdeki amniyotik sıvı miktarı, plasentanın yeri, fetus sayısı

Fetal cinsiyet - fetal pozisyona bağlıdır.

Ayrıntılı anatomi ultrasonu aynı zamanda, fetal kromozom farklılıkları için artan risk ile ilişkili olabilecek özellikler olan soft markerların varlığını da arayacaktır. Soft markerlar genellikle sağlıklı gebeliklerde bulunduğunu ve soft markerlera  sahip tüm fetüslerde bir kromozom farklılığının olmayacağını bilmek önemlidir. Ultrasonunuzda soft marker bulunursa, doktorunuz ultrason raporunu sizinle birlikte ayrıntılı olarak inceleyecektir. Daha fazla bilgi almak ve daha fazla test için seçeneklerinizi tartışmak üzere genetik danışmanlık için yönlendirilme seçeneğiniz olmalıdır.