ZONGULDAK (AA) - Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde vatandaşlar, iftarlarını 1880'den itibaren geleneksel ramazan topu yerine ses bombasıyla açıyor.

Müftü Mahallesi Göztepe mevkisinde, Karadeniz'de denizcilerin ve fenercilerin ilk piri olarak bilinen Şeyh Seyyid Nasrullah Hazretleri ve halifelerinin mezarlarının bulunduğu Hacı Baba Türbesi'nde dua eden Ereğli Belediyesi zabıta ekipleri, daha sonra ses bombasını ateşliyor.

İlçenin pek çok bölgesinden görünen Atatürk rölyefi, yanında yaklaşık 40 metre uzunluğundaki direkte eni 9, yüksekliği 7 metre olan dev Türk bayrağı da dalgalanan Göztepe'de atılan ses bombasının ardından, 120 bine yaklaşan ilçede vatandaşlar iftarını açıyor.

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, belediyenin kurulduğu 1880'den itibaren iftar vakitlerinde ilçenin hakim noktası olan Göztepe'den ses bombası atıldığını söyledi.

Top sesi yerine ses bombasının tercih edildiğini dile getiren Posbıyık, şöyle konuştu:

"Bu geleneği tam 139 yıldır devam ettiriyoruz. Karadeniz'de denizcilerin ve fenercilerin ilk piri olarak bilinen Şeyh Seyyid Nasrullah hazretleri ve halifelerinin yatırlarının bulunduğu Hacı Baba Türbesi'nde ses bombasını ateşlemek için zabıta ekiplerimiz gidiyor, önce dua ediyor ardından da ses bombasını ateşliyor. Biz, bizden sonraki kuşaklara bu geleneği aktarabilmek için çalışıyoruz."

Posbıyık, Ereğli Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi bin 500 aileye günlük 3 çeşit yemeğin sefer tasları ile evlerine kadar teslim edildiğini yine bin 600 ihtiyaç sahibine de ramazan kolisi yardımında bulunduklarını belirtti.

Kadir gecesi günü için Ereğli Belediyesi'nin çok önemli bir organizasyona ev sahipliği yapacağını anlatan Halil Posbıyık, "Sahil şeridinde bölge halkımızın davetli olduğu bir iftar programı düzenleyeceğiz. Daha önceki dönemlerde yaptığımız ve binlerce kişinin katıldığı bu etkinlik için yine çeşitli dini programlar düzenlemeyi hedefliyoruz." diye konuştu.