Dağıstan Müftülüğü tarafından yapılan açıklamada, saldırılarda 7'si polis olmak üzere toplam 9 kişinin hayatını kaybettiği ve 25 kişinin yaralandığı bildirildi. Saldırganların yakalanması için güvenlik güçleri operasyonlarını sürdürürken, bölgede güvenlik önlemleri arttırıldı.

Saldırganlar Etkisiz Hale Getirildi

Dağıstan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Gayana Garieva, şu ana kadar 4 saldırganın etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Bölgede yer yer güvenlik güçleri ile saldırganlar arasında çatışmalar devam ederken, geniş çaplı güvenlik önlemleri alındı. Rusya İçişleri Bakanlığı, İnguşetya, Çeçenistan ve Kabardey Balkar'da da güvenlik önlemlerinin arttırıldığını duyurdu.

Polis Aracına Saldırı

Dağıstan'daki Sergokala köyünde kimliği belirlenemeyen saldırganlar, bir polis aracına ateş açtı. Saldırıda 1 polis yaralandı ve saldırganlar araçla kaçtı. Bu olayın ardından bölgede güvenlik önlemleri daha da sıkılaştırıldı.

İlçe başkanı terörden gözaltına alındı İlçe başkanı terörden gözaltına alındı

Soruşturmalar Devam Ediyor

Rusya Soruşturma Komitesi, saldırılarla ilgili soruşturmaların sürdüğünü ve saldırılarla bağlantısı olduğu düşünülen kişilerin tespit edilmeye çalışıldığını açıkladı. Dağıstan lideri Sergey Melikov, saldırılarla ilgili yaptığı açıklamada, "Kimliği belirsiz kişiler sosyal durumu istikrarsızlaştırma girişiminde bulundu. Dağıstan polis memurları bu kişilere engel oldu. İlk bilgilere göre, güvenlik güçlerinin arasında yaralananlar var. Tüm kurumlar talimatlara uygun olarak çalışıyor. 'Yakalama' operasyonu ilan edildi. Saldırganların kimlikleri belirlenmeye çalışılıyor. Operasyonel bir karargah oluşturuldu, cumhuriyet sakinlerinin güvenliği adına gerekli tüm kararlar hızlı bir şekilde alınacak." dedi.

Plajda Denize Giren Vatandaşlara Saldırı

Saldırganlar, plajda denize giren vatandaşlara da saldırı düzenledi. Vatandaşların panik halinde kaçışları anbean telefon kameralarıyla kaydedildi. Güvenlik güçleri ve saldırganlar arasında 4 farklı noktada silahlı çatışmanın sürdüğü belirtildi.

Dağıstan Müftüsünden Açıklama

Dağıstan Müftüsü, saldırılarla ilgili yaptığı açıklamada, "Müslümanlar asla masum insanlara saldırganlık göstermeyeceklerdir. Radikallerin halkı karşı karşıya getirmek ve dinler arası köprüleri yıkmak istediği açıktır, ancak başarılı olamayacaklar. Yüzyıllardır geleneklerimizi koruduk ve Müslümanların diğer dinlerin temsilcilerine saldıracakları bir durum olmadı ve asla olmayacak." ifadelerini kullandı. Müftü, Müslümanların Rusya ve Kafkasya'da barışı koruyacaklarını belirterek, Dağıstanlılara itidal çağrısı yaptı.

Kaynak: AA