Rusya’dan yüklediği yükü Türkiye’ye getirmek için yola çıkan Trabzonlu TIR şoförü Bünyamin Gökalp, 25 günlük strese dayanamayarak kalp krizi geçirdi. Arkadaşları tarafından çağrılan ambulansta şoföre ilk müdahalesi yapıldı. Gökalp, yapılan müdahale ile tehlikeyi atlattı.

GEÇİŞ 500 USD

Bir başka Trabzonlu TIR şoförü Kadir Ayyıldız, Rusya’da bir çete tarafından geçişlere izin verilmediğini iddia ederek, “Rus yetkililer buradan geçmemize izin vermiyor. Geçişler için önceden 100 USD veriliyordu. Para katlana katlana 500 USD’ye çıktı. Yetkililerimizden çözüm bekliyoruz” dedi. 

SINIR ÖTESİNDE ÇİLELİ YAŞAM

Türkiye’den yükledikleri ihracat yüklerini Rusya’ya götüren Türk TIR şoförleri, dönüşte yükledikleri yükler ile Rusya’nın Nalçık Bölgesinde mahsur kaldılar. 25 gündür sınır ötesinde geçişlerine izin verilmeyen TIR şoförü Savaş Atasoy, “Kereste yüklü TIR’lar ülkemize dönmek için Rus kanunları gereği Vladikavgaz kapısından Gürcistan’a giriş yapmak zorunda. 25 gündür burada resmen çile çekiyoruz. Hiçbir aracın geçişine izin verilmiyor. 500 USD ödeyen araçlar birileri tarafından sınır kapısına götürülüyor” dedi.

YEMEĞİMİZ BİTTİ

Bir başka şoför Birol Abay, “Rusya’da bir çete tarafından keyfi uygulamalarla burada bekletiliyoruz. Dolaplarımızdaki erzaklar tükendi. Hava sıcak. Strese dayanamayan bir arkadaşımız kalp krizi geçirdi. Allah’a şükür zamanında müdahale ile durumu iyi. Ne kadar bekleyeceğimizi bilemiyorum” diye konuştu. 

KUYRUK KİLOMETRELERCE

Trabzon'daki Obezite Merkezinde bir yılda 400 kişinin kilo vermesi sağlandı! Trabzon'daki Obezite Merkezinde bir yılda 400 kişinin kilo vermesi sağlandı!

TIR şoförü Selim Özkan, “TIR’larımız ile kilometrelerce kuyruk oluştu. Ara ara seyyar araçlar geliyor kumanya görüyoruz. Hiçbir sosyal imkanımız yok. Araçların yanında kendi imkanlarımız ile duş alabiliyoruz. Tesis yok, WC yok. Mahrumiyet bölgesinde Rus yetkililerinin keyiflerinin gelmesini bekliyoruz” ifadelerine yer verdi. 

SOLLAMA ÇETESİ ÇIKTI

Şoför Erkan Tosunoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gürcistan’da yıllarca tam tespit çetesi ile uğraşıldı. Bu sorun çözüldü. Şimdi de Rusya çıktı. Vladikavgaz’da sollama çetesi ile uğraşıyoruz. Bu çete şoförlerimizi bekletip, bunaltıp, cebindeki parayı alma taktiği uyguluyor. Önceden geçiş için 50 dolar alınıyordu. Para verildikçe bu rakam 500 dolara kadar çıktı. Yetkililerimiz ve temsilcilerimizden sorunun çözülmesini talep ediyorum. 25 gündür 10 kilometre yol kat edemedik. Bu sorunumuzu nasıl çözeceğiz bilemiyorum. Bizim ülkemize gelecek olan dolar burada çetenin eline gidecek. Bu çete nedeni ile mağdur ediliyoruz. Para verildikçe rakamlar yukarı çıkıyor. Dövizlerimizi Rusya’da bırakmayalım. Farklı yollardan da çıkış yapamıyoruz. Rusya kanunları bizi Vladikavgaz’a yönlendiriyor. Bizim sektörümüz bu kadar sahipsiz olamaz.”

23c9fcc3-651b-48c3-a7b7-072b09390671cf6c8e14-85a4-4fb6-8571-1dbbcc2da966177e6e17-4a9b-43ed-a0ec-9dc5eb7f19defc365c32-957c-43c6-83fe-ddc67d5dc2dc