Zaharova, ABD'nin Kore Yarımadası'nı kaos ortamına sürükleyerek Orta Doğu'ya benzetmeyi hedeflediğini ifade etti.

Zaharova, Moskova'da düzenlediği haftalık basın toplantısında, ABD'nin Kore Yarımadası'ndaki politikalarını sert bir dille eleştirdi. ABD'nin Güney Kore ile nükleer silahlar konusunda ortak planlama yapmasının sadece Kuzey Kore'den gelen tehditlerle sınırlı olmadığını, aynı zamanda Rusya ve Çin'in stratejik caydırıcılığını hedeflediğini belirtti. Bu tür eylemlerin jeopolitik silahlı çatışma senaryolarını tetiklediğini, barış ve istikrarı tehlikeye attığını ve bölgeyi nükleer felakete sürüklediğini vurguladı.

ABD'nin Kore Yarımadası'nda kaos yaratmaya çalıştığını ve bölgeyi Orta Doğu'ya dönüştürme amacında olduğunu belirten Zaharova, Japonya'nın da bu planlarda kullanıldığını dile getirdi. ABD, Güney Kore ve Japonya'nın, Rusya'nın uzak doğu sınırlarına yönelik herhangi bir tehditte yeterli müdahale ile karşılaşacağını bilmeleri gerektiğini söyledi.

Zaharova, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in NATO ülkelerinin nükleer silah başlıklarının kullanıma hazırlığıyla ilgili istişarelere başladığı yönündeki açıklamasını da değerlendirdi. Bu durumun Avrupa'nın güvenliğini tehdit ettiğini belirten Zaharova, ABD'nin nükleer silahlarının Avrupa'dan çıkarılması ve bu silahların konuşlandırılmasına yönelik altyapının ortadan kaldırılması gerektiğini vurguladı.

Mavi Hat'ta Artan Gerginlik: Hizbullah Önleyici Saldırı Planlayabilir! Mavi Hat'ta Artan Gerginlik: Hizbullah Önleyici Saldırı Planlayabilir!

Fransa ve Ermenistan arasında askeri teknik işbirliği anlaşmasının imzalanmasına da değinen Zaharova, Paris'in Güney Kafkasya'da yeni bir silahlı çatışmayı kışkırttığını belirtti. Fransa'nın, ülkeler arasındaki anlaşmazlıkları kendi hedeflerine ulaşmak için bir araç olarak kullandığını ifade etti.

Zaharova, Türk istihbaratının Rusya'ya bilgi vererek Moskova'da bir terör saldırısını önlemede yardımcı olduğu yönündeki haberleri de değerlendirdi. Bu konuda ancak Rus özel servislerinin yorum yapabileceğini belirten Zaharova, Türkiye ile her seviyede etkileşimi sürdürdüklerini ve tüm konuları istişare ettiklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber7

Editör: Tayfun Çöpcü