Son dönemde Türkiye'nin, Suriye'nin kuzeyindeki terör örgütü PKK/PYD/YPG/SDG'ye bir askeri operasyon hazırlığı gündemdeyken, Ankara-Şam ilişkileri ile ilgili dikkat çekici bir açıklama geldi.

Olanlar Türkiye'ye saygısızlıktır! Carlo Ancelotti'yi çıldırttılar Olanlar Türkiye'ye saygısızlıktır! Carlo Ancelotti'yi çıldırttılar

"ERDOĞAN VE ESAD'I BİR ARAYA GETİRMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

Rusya'nın Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentyev, Al Arabiya televizyona verdiği özel demeçte, Moskova'nın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suriye rejimi lideri Beşar Esad arasında bir görüşme olması için çalıştıklarını söyledi.

İki ülke arasında istihbarat servislerinin görüştüğüne vurgu yapan Lavrentyev, "Biz böyle bir görüşmenin (Erdoğan-Esad) faydalı olacağını düşünüyoruz. Bu konuda da çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

NORMALLEŞMEYİ ENGELLEYEN İKİ ANA NOKTA

Lavrentyev göre, "Türkiye'nin Suriye'deki askeri varlığı" ve "Suriye muhalefetine verdiği destek", Türkiye ile Suriye arasındaki yakınlaşmayı olumsuz yönde etkileyen en önemli iki nokta.

KREMLİN: GÖRÜŞME OLURSA MEMNUNİYET DUYARIZ

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov da Erdoğan ile Esad'ın olası görüşmelerine ilişkin somut bir karar ya da eylemin şu an için bulunmadığını belirtti. Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in böyle bir görüşmeyi memnuniyetle karşılayacağını ve Rus tarafının buna katkıda bulunmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.