ABD Ordusunun üst düzey isimlerinden ve CIA’in eski direktörü Davut Petraeus, Rusya Ukrayna savaşı ile ilgili konuştu.
Rusya lideri Putin’in nükleer silah tehdidi ile ilgili konuşan Petraeus, "Moskova lideri çaresiz ve eğer Putin, Ukrayna'da nükleer silah kullanırsa ABD, Rus askerlerini yok eder" ifadelerini kullandı.

Petraeus, Rusya’nın nükleer silah kullanması durumunda ABD ve müttefikleri Ukrayna’da ki Rus askerini, ekipmanlarını yok edeceğini, Karadeniz’deki gemilerini de batıcağı iddiasında bulundu.

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre Petraeus, "Kağıt üzerinde konuşuyoruz tabii ki de ama böyle bir durumda biz NATO'ya önderlik ederek hep birlikte Rusya'nın Ukrayna'daki ve Kırım'daki silahlarını imha ederiz" değerlendirmesinde bulundu.

"5. MADDE YÜRÜRLÜĞE GİRMEYECEK"

Petraeus, Rusya'nın nükleer silah kullanması durumunda NATO'nun 5'inci maddesinin yürürlüğe girmeyeceğinin de altını çizdi. Deneyimli isim, "Fakat eğer radyasyon NATO üyesi ülkelere ulaşırsa bu durumda 5'inci madde uygulanabilir" dedi. NATO'nun 5'inci maddesinde herhangi bir NATO üyesi ülkeye saldırı durumunda bütün NATO üyesi ülkeler harekete geçerek üye ülkeye destek vermek zorunda.