Keşap Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Şahin ve halen Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu üyesi de olan sanayici ve ihracatçı Sebahattin Arslantürk, yılın tamamında hemen hemen her ay fındık bahçelerini tarayarak, verim ve kaliteyi arttırma çalışmalarına adeta önderlik ediyorlar.

Trabzon Ortahisar Belediyesi Bostancı’da ihaleyle 1097 metre karelik arsa satacak! Trabzon Ortahisar Belediyesi Bostancı’da ihaleyle 1097 metre karelik arsa satacak!

Ulusal Fındık Konseyi ve Trabzon Ticaret Borsası’nda geçmişte başkanlık da yapan Sebahattin Arslantürk ile fındıkla ilgili birçok projeye ve de özellikle tek gövde dikim sisteminin yaygınlaşmasına öncülük eden Mustafa Şahin, şu sıralar 2023 Türkiye rekoltesini gerçekçi bir şekilde tespit etmek için fındık bahçelerini tarıyor, yeni dikim yapılanlardaki gelişimleri kayıt altın alıyorlar. Şahin ve Arslantürk, yaklaşık 741 bin hektar fındık bahçesine sahip Türkiye’nin son yılların ortalaması ile yıllık 700 bin ton civarında olan kabuklu fındık üretiminin en az bir kat daha arttırılmasının dünya pazarlarında Türk fındığının tercih edilmesi ve Pazar payının da daha da artmasına vesile olacağını ifade ediyorlar. Bu yöndeki çabaların ve projelerin üreticiler tarafından ilgi görmeye başladığına da dikkat çeken Arslantürk ve Şahin, devletin arazi toplulaştırması ve desteklemeyi de arazi yerine ürüne vermeye yönelmesi halinde çabaların daha olumlu sonuç vereceğine işaret ettiler.