Depo raf sistemleri hemen her sektörde ihtiyaç duyulan bir bölümdür. İşletmelerin farklılığına göre rafların ebatları ve yapımında kullanılan malzemeler değişkenlik gösterir. Bu sistem, hem firma içerisinde yer tasarrufu sağlayıp hem de ürünlerin ayrıştırılarak düzenli bir biçimde depolanmasına olanak tanır. 

Satış yapan küçük işletmelerden ihracat yapan büyük firmalara kadar tüm ürünler sistematik bir şekilde yerleştirilir. Böylece dağıtım esnasında olası karışıklık önlenmiş olur. Bununla birlikte her malzemenin düzenli yerleştirilmesi, ihtiyaç halinde zaman tasarrufu sağlayarak kısa sürede ürüne ulaşılmaz imkânı sunar. 

Depo raf sistemlerinin en yoğun kullanıldığı yerler; gıda, içecek, otomotiv, kimya, inşaat ve yapı sektörleridir. Bu noktada Temesist firmasının sunduğu imkanlardan faydalanabilirsiniz. Firmanın size özel çözümlerinden yararlanmak için uzmanlarını arayabilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sektörlere göre kullanılacak depo raf sistemleri farklılık gösterir. Bu seçenekleri kısaca incelemek mümkündür. 

Gıda ve İçecek Sektörü İçin Depo Raf Sistemleri 

Su Geçirmez Branda Satın Al Su Geçirmez Branda Satın Al

Gıda ve içecek sektöründe kullanılan depo raf seçeneklerinin diğer işletmelere göre daha sistematik olması gerekir. Depolanan malzeme gıda ve içecek olduğundan ilk konulan ürüne ulaşımın kolay olması son derece önemlidir. Son kullanma tarihi bulunan ürünlerde ilk depolanan gıda veya içeceklerin arkalarda kalmaması gerekir. Aynı zamanda ulaşılmasının kolay olması ve ilk önce o malzemelerin çıkması gerekir. Bu sayede arkada kalmış, ulaşılamamış ya da zayi olmuş ürünler söz konusu olmaz. Hem firmanın maddi kayba uğramaması hem de ürünlerin zarar görmemesi için bu sektörde FIFO yöntemi ile raflar kurulur.  

Otomotiv Sektörü İçin Depo Raf Sistemleri 

Gelişen teknoloji ile birlikte sürekli yenilenen ve büyüyen otomotiv sektöründe depolanan pek çok malzeme bulunur. Bu malzemelerin dağıtıldığı farklı hizmet alanları vardır. Bu sebeple otomotiv sektörü için tasarlanan depo raf sisteminde her ürün kategorisinin ayrı şekilde depolanması gerekir. Bunun dışında aynı ürünün farklı özelliğe sahip olanların da düzenli bir şekilde depolanması gerekir. Bu sebeple otomotiv sektöründe yer alan firmaların büyüklüğü ve ürün ağı oldukça önemlidir. Tüm bu özelliklere göre ihtiyaç duyulan raf sistemini Temesist ile tespit edebilirsiniz. 

Kimya Sektörü İçin Depo Raf Sistemleri 

Kimyasal maddelerin depolandığı alanlar son derece titizlik prensibi üzerine konumlanmalıdır. Ürünlerin bulunacağı alanda sıcaklık, nem ya da alan kapasitesi gibi özellikler oldukça önemlidir. Bu sebeple her ürün için ayrı raf gerekir. Bazı malzemeler mutlaka dolaplı bölümlerde saklanır. Bazı malzemelerin ise açık alanda ısı dengesini sağlayarak depolanması gerekir. Temesist pek çok sektörde var olan deneyimi ile işletmeye en uygun depo raf sistemini önererek kurulumunu gerçekleştirir. 

İnşaat ve Yapı Sektörü İçin Depo Raf Sistemleri 

Bir inşaat firmasının olmazsa olmazı kalıplar ve demirlerdir. İnşaata başlanmadan önce temin edilen bu malzemelerin güvenilir bir şekilde saklanması gerekir. Kaset kalıp, kara kalıp ve endüstriyel kalıplar firmada tekrarlı bir şekilde kullanılan malzemelerdir. Bu nedenle depo raf sistemi söz konusu malzemeler için oldukça gereklidir. Bunların yanı sıra kullanılan diğer tüm ürünlerin sistemli ve düzenli bir şekilde yerleştirilmesi ürünün hem güvenliğini hem de uzun süre muhafaza edilmesini sağlar.