SAMSUN (AA) - Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Havza Belediye Başkanlığı arasında geçici iş göremezlik ödeneklerinin mahsuplaştırılma işlemlerine ilişkin protokol imzalandı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Samsun İl Müdürü Ünal Kaya, Havza Belediye Başkanı Murat İkiz’i ziyarete ederek, SGK çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Ziyaretin sonunda Havza Belediye Meclis Toplantı Salonunda SGK ve Havza Belediye Başkanlığı arasında, sigortalılara işveren tarafından istirahatlı oldukları dönemde ödenecek iş görememezlik ödeneklerinin işverenin SGK'ya olan prim ve prime ilişkin her türlü borçlardan mahsup edilmesine ilişkin protokol Havza Belediye Başkanı İkiz ve SGK Samsun İl Müdürü Kaya arasında protokol imzalandı.

Kaya, yaptığı açıklamada, protokol ile işveren tarafından iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık hallerinde sigortalılara ödenen geçici iş görememezlik ödeneklerinin zaman, işgücü ve emek kaybına yol açmayacak şekilde SGK hesabına sigortalıya zamanında ödenmesinin sağlanmasının amaçlandığını söyledi.

SGK adına işveren tarafından ödenen geçici iş görememezlik ödeneklerinin işverenin prim ve prime ilişkin her türlü borçlarından mahsup edilmesi veya istisnai durumlarda iadesini sağlamanın sağlanacağını anlatan Kaya, şöyle konuştu:

"Temennimiz, toplu iş sözleşmesi yapan tüm işyerleri ile bu protokolü imzalayarak vatandaşlarımızın kuruma gelmeden geçici iş görememezlik ödeneklerini almasıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu, hızla gelişen teknolojik altyapısıyla hizmetlerini vatandaşın ayağına götürmek ve sorunlarına çözüm üretmek için çalışmalarını sürdürmektedir. İnanıyorum ki bu protokol ile Havza Belediyemiz de rahat bir nefes alacaktır."

Belediye Başkanı İkiz ise, protokolün belediye çalışanlarına ve belediyeye büyük kolaylık sağladığına belirtti.

Başkan İkiz, "Protokol ile belediyemiz ve Sosyal Güvenlik Kurumu arasındaki işlemlerde büyük bir kolaylık sağlayacağına inanıyorum. Sosyal Güvenlik Kurumuna sunmuş olduğu bu hizmetten dolayı teşekkür ediyorum. İmzaladığımız protokol hayırlı olsun." diye konuştu.

Protokol törenine, SGK İlkadım Merkez Müdürü Murat Tokgöz ve SGK Havza Merkez Müdürü Canan Kesici de katıldı.