Shiba Inu (SHIB), Ethereum tabanlı bir kripto varlıktır. Ağustos 2020'de Ryoshi adlı anonim bir kişi veya grup tarafından piyasaya sürülmüştür.

SHIB, Ethereum tabanlı bir ERC-20 token’ı olduğundan kendi Blockchain’i yerine Ethereum Blockchain’inde oluşturulmuştur. Ryoshi, makalesinde Shiba Inu ekosistemini Ethereum üzerinde inşa etmeyi seçtiğini ve halihazırda Ethereum’un güvenli ve iyi kurulmuş olduğunu ve projesinin zaten merkeziyetsiz kalmasına izin verdiğini belirtmiştir.

Ryoshi’nin yayınladığı 28 sayfalık whitepaper’a (ya da woof paper) göre Shiba Inu’nun kuruluş motivasyonu katı sosyal yapılardan ve geleneksel zihniyetten uzaklaşmaktı ancak Shiba Inu ekibi, kullanıcıların faiz kazanmak için Shiba token’larını stake edebilecekleri ShibaSwap adlı merkeziyetsiz bir değişim (DEX) platformu başlatmıştır. Yakın zamanlarda ekip, ölçeklenebilirliğe odaklanan kendi ağıyla Layer-2 alanına girmeyi planladıklarını duyurmuştur.

Shiba aynı zamanda "Doge Killer" olması piyasada bilinmiştir. 27 Ekim'de Shiba Inu, Dogecoin'in piyasa değerini değiştirmiştir.

SHIB Arzı Nedir?

SHIB, 1 katrilyon (1.000 trilyona eşit) bir arzla başlamıştır, aslında bu çoğu kripto varlık arzına göre çok daha yüksektir. Bu denli büyük token arzı, Shiba’nın benzer piyasa değerine sahip çoğu varlıktan çok daha düşük fiyatlanmasına neden oldu. Ryoshi, bu arzın %50'sini Uniswap'ta (likidite amacıyla) kilitledi ve ardından diğer %50'yi saklamak için kriptoda en saygın ve tanınmış kişilerden biri olan ve Time Dergisi’nde Yılın En Etkili 100 İnsanı’ndan biri seçilmiş Ethereum kurucusu Vitalik Buterin'e gönderdi. Ryoshi'nin amacı, Buterin'in onları satmayacağını umarak token’ları yakmaktı, bu da Shiba token’ını temelde değersiz hale getirecekti.

Buterin, elindeki token’larla dünyada muazzam bir etki yaratabileceğini fark etti ve Shiba'sının %20'sini (1 milyar dolar değerinde 100 trilyon Shiba - toplam arzının %10'u) bağışlamaya karar verdi ve iki hayır kurumu arasında paylaştırı. Hayır kurumlarından birinin adı açıklanmadı, diğeri ise Hindistan COVID-Kripto Yardım fonudur. Bu bağış, şimdiye kadar kripto varlıklarla yapılmış en büyük bağışlardan biriydi ve Shiba'ya kripto varlık piyasasında tanınırlık kazandırdı. Fakat olayın akabininde Shiba Inu fiyatında %35’in üzerinde bir düşüş gerçekleşti. Buterin ayrıca, Ethereum ağındaki yerel kripto varlık yaklaşık 1,8 milyon dolar değerinde 500 ETH’yi de aynı kuruma bağışladı. ETH'nin fiyatı 24 saat içinde %10 düştü.

Shiba Inu’nun dolaşımdaki arzı bu yazı yazılırken 549.06 trilyondur. SHIB toplam arzının yaklaşık %41’i son zamanlarda yakılmıştır.

ShibaSwap Nedir?

Uzun zamandır beklenen ShibaSwap platformu, Temmuz 2021'de piyasaya sürülmüştür ve çok sayıda özellik sunmaktadır. “Kazma” özelliği, kullanıcıların BONES token karşılığında DEX'e likidite sağlamasına olanak tanır. Bu havuzlardan herhangi birinde stake etmek zaman içinde büyük miktarda faiz kazandırabilir ancak getirilerin %66'sı 6 ay boyunca kilitlenecektir. Bu kural, ShibaSwap'taki stake edenlerin yeni edindikleri token’ları büyük bir kısmını hemen satmalarını engelleyecek ve fiyatların yukarı seviyelerde tutunmasına yardımcı olacaktır.

Bury (Gömme) aracı, kullanıcıların token’ların pasif gelir elde etmek için SHIB, LEASH ve BONE stake etmesine olanak tanır. Bury faizinin nereden geldiği tam olarak belli değildir ve büyük olasılıkla enflasyona neden olabilecek bir araçtır.

Shiba Inu, Gelecek Vadediyor mu?

Shiba Inu, geleneksel standartlara göre güvenli bir yatırım değildir. ShibaSwap'ın popülaritesi artarsa büyük kazanımlar elde edebilir ancak Shiba, merkeziyetsiz finans (DeFi) ekosistemine yeni bir şey katmamıştır.

Shiba Inu, 2021’de kripto balinaları ve bazı kurumsal şirketler tarafından desteklenmiştir. Kendisine SHIBArmy adını veren fanatik bir topluluğu da arkasına alarak kendini yıllar içinde katlamıştır. Verilere göre Shiba Inu bir yılda yaklaşık %42 milyon artmıştır.

ShibaSwap gibi anonim projelere kripto varlık yatırmanın da bazı güvenlik riskleri vardır çünkü kod, bazı geliştiricilerin yatırımcıları dolandırmalarına izin verebilir. Kullanıcılara milyonlarca dolara mal olan dolandırıcılık, DeFi'da giderek daha yaygın hale geliyor. Bu olasılık, koda erişebiliyorlarsa deneyimli kod denetçileri tarafından göz ardı edilebilir, ancak ShibaSwap henüz denetlenmemiştir.

CoinMarketCap.com'a göre, yatırımcılar 1 Ocak 2021 tarihinde SHIB’i 0.000000000073$ fiyatından satın alabiliyordu. Önümüzdeki 12 ay boyunca SHIB tam altı sıfır attı ve 0.000036$'a yaklaştı. Etherscan’e göre 1 milyonu aşkın Shib yatırımcısı bulunmaktadır. Sinema salonu zinciri AMC Entertainment, Shiba Inu’yu çevrim içi ödeme aracı olarak kullanmayı planlarken NASDAQ’ta listelenen teknoloji odaklı çevrim içi perakendeci Newegg Commerce, 2021’in Kasım ayında SHIB'i ödeme aracı olarak kabul edeceğini resmi Twitter hesabından duyurmuştur.

Shiba Inu şu anda piyasa değerine göre en büyük 16. kripto varlıktır.

Shiba Inu Avantaj ve Dezavantajları Nedir?

Kripto varlıkların bazıları, merkeziyetsiz ve topluluk desteklidir ve arkasında bu kadar büyük bir ordusu (SHIBARMY) olması, yatırım için SHIB’i cezbedici kılıyor. Aslında herkesin sahip olduğu bir varlığı herkes satın almak istiyor denilebilir.

ShibaSwap ile birlikte yukarıda bahsettiğimiz gibi henüz güvenliği test edilmemiş ancak stake ederek faiz kazanma şansı veren bir merkeziyetsiz borsaya yani DeFi dünyasına adım atmıştır. Bununla birlikte dış ve gerçek dünyadaki gelişmeler daha heyecan vericidir. Daha çok kurumun Shiba’yı ödeme yöntemi olarak kabul edilmesi kullanım alanını genişletecektir. Aynı şekilde buradan gelen olumlu haberler fiyatlarda yükselişe neden olacaktır.

Bunun dışında inanılmaz volatilitesi nedeniyle yüksek riskli varlık grubundadır ve yatırım yapmaya karar vermeden önce iyi düşünülmesi gerekir. Shiba'nın Uniswap'a kilitlenen arzının çoğu henüz çıkarılmamıştır, bu da Shiba'nın fiyatlanmasında gelecekte etkili olacaktır. Tüm bu faktörleri ve kendi risk iştahınızı tarttıktan sonra yatırımlarınıza güvenilir bir kripto varlık borsası aracılığıyla başlayabilirsiniz. Kripto varlık alım‒satım yolculuğunuzda güvenilir ve hızlı bir platform olarak karşınıza çıkan Rain'den Shiba Inu satın alabilirsiniz.