SİNOP (AA) - Sinop Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Meyveciliği Geliştirme Projesi kapsamında çiftçilere 10 bin aşılı ceviz fidanı verdi.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Asak, yaptığı yazılı açıklamada, proje ile ilin iklim ve toprak koşullarına uygun ve getirisi yüksek ceviz bahçesi tesisi yapılarak çiftçilerin refah seviyelerinin artırılmasının hedeflendiğini belirtti.

Merkez ve ilçe köylerinde ceviz yetiştiriciliğinde deneyimli çiftçilere ceviz bahçesi kurularak saklama koşulları kolay, dayanıklı, pazar sorunu olmayan ürün üretmesini istediklerini anlatan Asak, şunları kaydetti:

"Bu sayede çiftçilerimizin tarımdan para kazanabilir durumu gelerek gelir düzeylerinin artmasını, kaliteli verimli ürünlerin elde edilmesini ve arazilerin verimli kullanılmasını amaçlamaktayız. Bu planlama sayesinde çiftçilere dağıtılan ceviz fidanları ile 580 dekar alanda yaklaşık 160 modern ceviz bahçesi kuruldu. Çiftçiler, dikilen ceviz ağacından dördüncü yıldan itibaren ürün almaya başlayacak. Çiftçilerimize bu kapsamda 10 bin ceviz fidanı dağıttık. Ağaçlar maksimum verim seviyesine ulaştığında dekar başına yıllık 4 bin lira gelir elde edilebilecek. İl genelinde ise yılda yaklaşık 2,5 milyon lira gelir elde edilmesi planlanmaktadır."