Bakan Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı ile TEM Daire Başkanlığı'nın koordinasyonunda Beytüşşebap kırsalında "Bozdoğan-44" operasyonunun gerçekleştirildiğini belirtti.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake Türkiye'den ayrılıyor ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake Türkiye'den ayrılıyor

Operasyonda Hava Kuvvetleri Komutanlığı uçakları, ATAK taarruz helikopterleri ile J-SİHA desteğinde jandarma özel harekat, jandarma komando timleri ve güvenlik korucuları ile teröristler arasında sıcak temas sağlandı. Çatışma sonucunda bölücü terör örgütü mensubu teröristler, silahlarıyla birlikte etkisiz hale getirildi.

Etkisiz hale getirilen teröristlerden "Brüsk" kod adlı Basri Cin'in İçişleri Bakanlığı Terörden Arananlar Listesi'nde "turuncu" kategoride, "Rüstem" kod adlı Sefer Temel ve "Kamuran Gever" kod adlı Yılmaz Sala'nın ise "gri" kategoride yer aldığı tespit edildi.

Bu teröristlerin, 24 Mayıs 2018'de Beytüşşebap kırsalında bir güvenlik görevlisinin şehit edilmesi, 15 Temmuz 2019'da bir sivil aracın geçişi esnasında EYP'li saldırı sonucu bir sivil vatandaşın şehit edilmesi ve iki sivil vatandaşın yaralanması, 6 Haziran 2020'de operasyon esnasında EYP'li saldırı sonucu bir güvenlik görevlisinin yaralanması, 29 Temmuz 2020'de yine operasyon esnasında EYP'li saldırı sonucu iki güvenlik görevlisinin yaralanması, 14 Ağustos 2022'de EYP'li saldırı sonucu iki sivil vatandaşın yaralanması ve 13 Eylül 2023'te silahlı saldırı sonucu bir sivil vatandaşın şehit edilmesi eylemlerine katıldıkları belirlendi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, "Şehitlerimizin kanı yerde kalmadı. Operasyonu gerçekleştiren Hava Kuvvetleri Komutanlığımızı, kahraman jandarmamızı ve güvenlik korucularımızı tebrik ediyorum. Allah ayaklarına taş değdirmesin. Milletimizin duası sizinle. Son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar durmayacağız, duraksamayacağız." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Editör: Tayfun Çöpcü