banner643

Bahçeli'den "görev süresi" değerlendirmesi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Anayasa Mahkemesi’nin kararının yürürlükteki Anayasa’ya açıkça aykırılık teşkil ettiğini savunarak, “Bundan sonra Başbakan Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün siyasi rakip olmaları kaçınılmaz bir gerçek olarak ortaya çıkacaktır” dedi.

Bahçeli'den

Bahçeli, Anayasa Mahkemesi’nin Cumhurbaşkanı Gül'ün görev süresiyle ilgili kararına yönelik yazılı bir açıklama yaptı. Bahçeli, CHP’nin Cumhurbaşkanlığı Seçim Kanunu’nun bazı maddeleriyle ilgili Anayasa Mahkemesi’ne yapmış olduğu itiraz neticelendiğini ve ilan edildiğini kaydederek, “‘19 Ocak 2011 tarihinde TBMM’nde kabul edilen 6271 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Seçim Kanunu’nun geçici birinci maddesinde ifadesini bulan; 11.Cumhurbaşkanının görev süresi yedi yıldır’ hükmü yüksek mahkeme tarafından teyit edilmiş ve buna yönelik müracaat oy çokluğuyla reddedilmiştir. Abdullah Gül’ün görev süresi yedi yıl olarak kesinleşmiş ve üstelik önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçiminde bir kez daha aday olmasının önü açılmıştır” dedi.

Anayasa Mahkemesi’nin bu kararının yürürlükteki Anayasa’ya açıkça aykırılık teşkil ettiğini kaydeden Bahçeli, 5678 Sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının bazı maddelerinde değişiklik yapılması hakkındaki kanunun 31 Mayıs 2007 tarihinde kabul edildiğini ve ardından 16 Haziran 2007 tarihinde Resmi Gazete’de halkoyuna sunulmak üzere yayımlandığını hatırlatarak, “31 Mayıs 2007 tarihinde aralarında; Cumhurbaşkanlığı görev süresinin yedi yıldan beş yıla çekilmesini ve milletvekilliği süresinin 5 yıldan 4 yıla indirilmesini sağlayan anayasa değişiklikleri de 21 Ekim 2007 tarihindeki referandumla onaylanmıştır. Bu gerçekler ışığında Cumhurbaşkanlığı görev süresinin 5+5 yıl olarak tayin edilmesine rağmen, Anayasa Mahkemesi’nin bugün verdiği kararın tutarlılıkla, objektiflikle ve adaletle bağdaşır ve izah edilebilir hiçbir tarafı görülmemiştir” dedi.

Anayasa’da açık ifadesi bulunan ve tartışma götürmez bir şekilde net olan Cumhurbaşkanlığı görev süresini sulandırmanın, siyasi ve keyfi yorumlarla yeni içtihat oluşturmanın en başta Anayasa’nın çiğnenmesinden başka bir anlama gelmediğini söyleyen Bahçeli, MHP’nin 19 Aralık 2011 tarihinde bu konu hakkındaki görüşlerini milletle paylaştığını ve nerede durduğunu gösterdiğini hatırlattı. Bahçeli, MHP’nin bugün de aynı fikir ve kanaatlerini koruduğunu ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görev süresinin beş yılla sınırlı olduğuna inandıklarını kaydetti. MHP Genel Başkanı Bahçeli açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Gül’ün eski mevzuata göre belirlenen yedi yıllık görev süresinin devamı ve üstelik bu görevini tamamladıktan sonra tekrar aday olabilme imkanına kavuşması Anayasa Mahkemesi’nin telkin ve yönlendirmelere ne kadar açık olduğunu da kanıtlamıştır. Bundan sonra Başbakan Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün siyasi rakip olmaları kaçınılmaz bir gerçek olarak ortaya çıkacaktır. Cumhurbaşkanı Gül’ün uluslararası bir göreve getirilme çabaları da şimdilik sonuçsuz kalacak ve bir işe yaramayacaktır.”

Bahçeli, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararla, AK Parti’nin tekerine taş koyduğu gibi, hukukun güvenirliğine de kalıcı bir darbe vurduğunu vurguladı. Bahçeli, “Millet bu tezgâh altı ilişkileri görmekte ve devleti aile şirketine çevirme arayışında olan sinsi niyetleri ibretle izlemektedir. Şüphesiz Anayasa Mahkemesi’nin verdiği bu kararın düzeltmesini büyük Türk milleti gelecek Cumhurbaşkanlığı seçiminde yerine getirecek ve devletin en yüksek makamıyla ilgili hesap yapanları mutlaka sükûtu hayale uğratacaktır. Milliyetçi Hareket Partisi buna yürekten inanmakta ve güvenmektedir" dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner480