TRABZONSPOR TARAFTARLARI AK PARTİ İSTANBUL İL KONGRESİNDE

Büyük hazırlıkların ardından AK Parti İstanbul İl Kongresi TT Arena'da yapılıyor. Başbakan Erdoğan, büyük sevgi gösterileri eşliğinde stadyuma gelerek tribünleri dolduran onbinlerce partiliyi selamladı. Konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan Erdoğan Uludere olayının uluslararası bir karalama kampanyasına dönüştüğünü ifade ederek, BDP'lileri eleştirdi ve "Bu emri hangi hayvan verdi diyenler nekrofillerdir, yani ölü sevicilerdir" dedi.

TRABZONSPOR TARAFTARLARI AK PARTİ İSTANBUL İL KONGRESİNDE
İşte Başbakan Erdoğan'ın konuşmasının satırbaşları:

- Bugün burada Ak Parti İstanbul İl Teşkilatı’mızın 4. Olağan kongresini yapıyoruz. Buradan İstanbul’un bütün ilçelelerini, semtlerini, bütün İstanbullu kardeşlerimi selamlıyorum. Bugün buradan, hiç bıkmadan hiç usanmadan, aynı coşkuyla bir kez daha tekrarlıyorum.

- Biz bu şehrin Türkçesini seviyoruz. Tüm dillerini, tüm renklerini havasını suyunu seviyoruz. Biz İstanbul’un türbelerini, mezarlarını, o kabirlerde yatan alimlerini erenlerini ulu insanlarını seviyoruz.

Siyasete bu şehre başladım. Gençlik kolları başkanlığından il başkanlığına, oradan Büyükşehir belediye başkanlığına kadar, siyaseti hizmet olarak gördüm.

- Şunu her birinizin bilmesini istiyoruz. Biz bu yola, İstanbul’un fakir çamur dolu yollarından çıktık. İstanbul bize umut bağladı. Sadeceİstanbul değil, Türkiye bize umut bağladı. Gecekondularda sefalet içinde yaşayan kardeşlerimizin üzerimizde emaneti var.

- Otobüs duraklarında, sabahın şafağında bekleyen, işçi kardeşlerimizin üzerimizde emaneti var. Tek göz odalarda, aşsız susuz kalan engelsiz çocukların üzerimizde emaneti var. Esnafın, çiftinin, sanayicinin üzerimizde emaneti var.

- Karakol önünde nöbet tutan polisin, sınırda vatanımızı bekleyen Mehmetçiğin emaneti var. Yavrularının yolunu bekleyen annelerin, umut dolu gençlerin üzerimizde emaneti var.

- Sadece İstanbul’da değil, Türkiye’de değil, dünyanın neresinde olsun biz gideceğiz, yoksulu bulacak, üzerimize düşeni yapacağız. Bizİstanbul’dan aldığımız aşkla, sevdayla İstanbul’un tarihinden duyduğumuz gururla ezilmişlerin yanında olmaya devam edeceğiz.


- İçinde bulunduğumuz Seyrantepe Arena bile, temelini atıp açılışını gerçekleştirdiğimiz Türkiye’nin en büyük en dev stadyumu. Bunlarla şimdi biz gurur duyuyoruz. Bu hareketimizin, partimizin küçük beyinlilere karşı ne denli büyük projeleri gerçekleştirdiğimiz noktasında en önemli bir ispattır.

- Aslında Salı günü grup toplantısında bu meseleye daha ayrıntılı şekilde girecek, kimin nerede durduğunu, kimlerin kimlerle iş tuttuğunu ortaya koyacağım.

“SADECE MİLLETİM ADINA KONUŞUYORUM”

- Ama bugün burada Uludere konusunda samimi düşüncelerimi aktarmak istiyorum. Bakın ben medyaya konuşmuyorum. Ben siyasetçiden başbakandan öte, bir baba olarak kardeşiniz olarak sadece ama sadece milletime konuşuyorum.  Bizi milletimiz anladı, anlıyor ve anlayacak. Onun için biz milletimizin diliyle konuşuyorum.

- Bu ülkede son 30 yıldır devam eden terör eylemlerinde yaklaşık 40 bin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı hayatını kaybetti. Binlerce askerimiz güvenlik görevlimiz şehit edildi. Bu millete, bunlarla ilgili soru sorma fırsatını vermediler. Medya doğru soruları sormaktan kaçındı. Bazı partiler, şehitlerimiz üzerinden istismar üretti. Bazı partiler gözlerini kapatıp ölümlere sessiz tepkisiz kaldı. Bazı partiler terörü teşvik ederek, tahrik ederek kan üzerinden siyaset üretti.

- İlk kez Ak Parti çıktı bu istismar siyasetine, bu kanlı siyasete duyarlı olmak suretiyle gönülden cesaretler dur dedi. Biz milletimizden hiçbir şeyi saklamadık. Tam tersine biz tarihin en karanlık dönemlerini, Dersim’i 12 Eylül’ü 27 Mayıs’ı faili meçhulleri sorgulayan tek partiyiz. Yasakları kaldıran, perdeleri kaldıran, sisleri dağıtan, çetelere, cuntaya karşı millet iradesini cesaretle savunan bir partiyiz.

- Hiç kimse bize vicdan insanlık dersi vermeye yeltenmesin. Biz terör örgütüne karşı siper olurken, biz mafyayla cuntayla çarpışırken, biz Kürt kökenli vatandaşlarımla helalleşirken bize çelme takanlar bugün bize insanlık dersi vermeye kalkıyorlar.

“ULUDERE KAMPANYASI ULUSLARARASI BİR KAMPANYA”

- Buradan açık açık söylüyorum. Milletime söylüyorum. Milletime sesleniyorum. Uludere olayı üzerinden, Türkiye’de bir istismar siyaseti yürütülüyor. Şunu da buradan açık açık söylüyorum. Uludere üzerinden yürütülen kampanya, uluslar arası bir karalama kampanyasıdır. Bunun içinde PKK terör örgütü var. BDP var, CHP var, bir de belli medya kuruluşları var.

“MESELE ORADA BIRAKILMADI”

Uludere’de hepimizi üzen bir hata yapılmıştır. Hata ile vurulan bu insanlar konusunda devlet yapması gereken neyse hepsini yapmaktadır. Aileler en üst düzeyde ziyaret edildi. Başbakan yardımcımın eşi, eşim, kız çocuğum hep birlikte ziyaret yaptılar. Mesele orada bırakılmadı.

Birileri anlamak istemiyor ama Uludere konusunda adli idari soruşturma başlatıldı. Mesele kapanmış değil. Vicdansızca, insafsızca cahilce yazdıkları gibi, tazminat ödenip kapatılmış değil.

“BU DİKKATİ HERKES GÖRSÜN”

Bizim askerimiz de polisimiz de hem çok büyük bir gerilim, hem de dikkatle işlerini yapıyorlar. Cuma günü, jandarma trafik kontrolünden kaçan araca silahlı müdahalede bulunulmadı, bulunulamadı. Bu dikkati herkesin görmesi lazım.

Kılıçdaroğlu, “O araç o kadar mesafeyi nasıl gitti” diye soruyor. Hadi, o Kemal Kılıçdaroğlu aklına ne gelirse söylüyor.

“ARAÇTAN SİVİL ÇIKSAYDI FELAKET OLACAKTI”

Eğer o gün jandarma araca silahlı müdahale etse, aracın içinden siviller çıksa felaket olacaktı. Ama jandarma o aracı kovalamasa o zaman da belki daha büyük bir felaket yaşanacaktı. Araçta siviller öldürülse, istismarcılar ayağa kalkacak güvenlik güçlerine saldıracaklardır. Hantepe’de, Gediktepe’de olduğu gibi. Niye katırları vurmadınız dediler, niye seyrettiniz dediler. İşte diyenler farklı yazanlardır.

Allah korusun Büyükşehir’de bir canlı bomba eylemi olsa, bazıları çıkacak savaşta böyle şeyler olur diyeceklerdir. Bunu şu anda BDP’li milletvekilleri diyor. Uludere konusunda, kendini bilmez, terbiye yoksunu, güya isminin başında da milletvekili sıfatı olan biri çıkıyor, hem de TBMM “O emri hangi hayvan verdi” diyor.

“NEKROFİLLER”

Sen eğer insaniyetten sükut etmiş birilerini görmek istiyorsan, Uludere sonrasında zil takıp basın toplantısını düzenleyen, kahkaha atan arkadaşlarına bak. Orada görürsün onları. Ben bunların kullandıkları sıfatlara karşılık vermeyeceğim. Ben bunlara çok daha ağır konuşacağım.

O emri hangi hayvan verdi diyenler, Uludere olayın hemen arkasından zil takıp oynayanlar, dağdakiler inmesin diyenler, bu sıfata dahi layık olmayanlar, nekrofillerdir. Yani ölü sevicilerdir.

TT ARENA'DA NELER YAŞANDI?

BAŞBAKAN'DAN İSTANBUL ŞİİRİ - 16:10

Divan başkanlığı seçimi yapılmasının ardından Ak Parti İstanbul İl Başkanlığı tarafından hazırlanan video klip, Başbakan’ın seslendirdiği Necip Fazıl Kısakürek'in 'Canım İstanbul' adlı şiiri eşliğinde gösterildi.

DANSÇILARDAN GÖSTERİ - 15:50

Başbakan'ın tribünleri selamlayıp yerine oturmasının ardından İstanbul silueti şeklinde hazırlanmış sahnedeki platforma çıkan dansçılar müthiş bir gösteri yaptı. Dansın sonunda protokolde bulunanlar gösteriyi ayakta alkışladı./_np/2361/16772361.jpg

VE BAŞBAKAN SAHADA - 15: 35

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan eşi Emine Erdoğan'la birlikte TT Arena'ya geldi. Erdoğan'ın partilileri selamlamak üzere sahaya girişiyle birlikte tribünlerde coşku doruğa çıktı. Erdoğan kendisi için hazırlanmış platformun üzerinde sahanın etrafında tribünleri dolaşarak karanfil attı.

BAŞBAKAN’I EV SAHİPLERİ KARŞILADI – 13:45

Başbakan Erdoğan’ın, ev sahibi sıfatıyla,  Galatasaray Başkanı Ünal Aysal, İkinci başkan Ali Dürüst, Teknik Direktör Fatih Terim, ve Yönetim Kurulu Üyesi Abdurrahim Albayrak karşıladı.

Gazetecilere bilgi veren Abdurrahim Albayrak, “Ev sahibi olarak Sayın Başbakan’ı girişte biz karşılayacağız. Bugün hep beraber olacağız inşallah” dedi. Albayrak çimlerin zarar görmemesi için sahaya serilen örtüyü de çok beğendiğini söyleyerek, “Çok güzel düşünmüşler. Çok güzel olmuş” dedi.

PARTİLİLERE ÖZEL İNDİRİM - 13:40

Organizasyon komitesi, TT Arena Stadı’ndaki kongrenin TEM Otoyolu trafiğini etkilememesi için bir dizi önlem aldı. Partilileri taşıyan otobüsler ya da özel araçlar için, stattan yaklaşık 1 kilometre ileride özel bir park yeri oluşturuldu. Kumanyalarını otobüslerde alan partililer, ilçe başkanlarının öncülüğünde kendilerine statta ayrılan bölümlere kadar yürüdü. Bu sırada karışıklık çıkmaması için organizasyondan partililer grupları sürekli kontrol etti. Stada gelenleri, önlerindeki pankartta "Miladı 1453 olmayanın hedefi 2023 olamaz" yazan mehter takımı karşıladı. Engelliler, stadın engelli giriş kapısından içeri alındı. TT Arena Stadı’nın büfeleri de maç günlerindeki gibi açıktı. Ancak büfedeki fiyat tarifelerinde kongreye özel indirime gidildi. Eski fiyat tarifelerinin üzerleri kapatılarak yeni fiyat tarifeleri asıldı. İndirim oranı en az yüzde 30 oldu.

GİRİŞTE MÜTHİŞ ORGANİZASYON - 13:15

Kapılar TT Arena’ya gelenlerin en kolay yoldan stadyuma girişlerini sağlayacak şekilde düzenlenmiş durumda.

Bölgelere ayrılan ilçelerden gelen partililer gruplar halinde kendi kapılarından geçerek Arena’ya gidiyor.

Ak Parti kongresi büyük bir organizasyona sahne olurken, rakiplerini kıskandırdı. Öğle saatlerinden itibaren ilçelerden otobüsleriyle gelip, stada uzak boş alanda otobüslerinden inerek, önlerinde kafile başkanları ve ellerinde tabelalarla birlikte uzun kortejler halinde, Hac organizasyonunu andıran düzenle, belirli zaman aralıklarıyla büyük bir disiplinle kendilerine ayrılan güzergahtan Arena’ya geldiler. Partililer, otobüslerde kendilerine dağıtılan kumanyalarla kargaşa yaratmadan, kendilerine ayrılan bölümlere oturdular.
Stat neredeyse dolmaya başladı.

MEHTER TAKIMI COŞTURDU

Başbakan sahneye çıktığında, kendisine yürüyüş parkuru ile tribünler arasında kalan boşluktan kendisine eşlik edecek olan k Kültür Bakanlığı’nın 40 kişilik Mehteran takımı prova mahiyetinde stadı turlayıp, tribünleri coşturdu.

Ön koltuklarda boşluk kalan yerler görevlilerin uyarısıyla dolduruldu. Ak Parti İl Başkanı Aziz Babuşçu ve Kadir Topbaş ile ilçe belediye başkanları şu anda vatandaşları selamlıyor.

Tribünlerde Galatasaray ve Trabzonspor taraftarları Ak Parti’ye amigo desteği verirken, partili olmamasına rağmen arkadaşının ricasını kırmayarak Arena’ya koşan fanatikTrabzonspor taraftarı Atalay Aydın’da arkadaşlarıyla birlikte tribünleri coşturdu.

Güngören’den gelen bir grup taraftarlar, futbol müsabakalarında rakip takıma söyledikleri tezahüratları, Ak Parti ve CHP’ye uyarladı.
Taraftarlar, ezeli rakipleri için maçlarda söyledikleri “Trabzon’la uğraşmak senin neyine, ula Fenerbahçe… Er mi yaman bey mi yaman, Kadıköy’de hodri meydan” sözlerini, iktidar ve muhalefete “Ak Parti’yle uğraşmak senin neyine, ula CHP…  Er mi yaman bey mi yaman, sandıkta hodri meydan” sözleriyle uyarladılar.

Başbakan gelmeden önce prova yapıp, bütün stat Ak Parti'nin seçim şarkısı "Bi daha"yı söylediler. Daha sonra davul şov yaptılar.
Partilileri metro çıkışında uzun tahta bacaklar karşılıyor.

DANSÇILAR KAPIDA - 12:50

Prova yapmak üzere sabah erken saatlerde gelen Bir Adım Dans Grubu ve Anadolu’nun çeşitli yerlerinden gelen halk dansları ekipleri, güvenlik gerekçesiyle stada alınmayınca, yerlerde oturup beklemek zorunda kaldı.

1500 özel güvenlik ve 150 kişilik temizlik hizmetleri Akdeniz adlı şirket tarafından karşılanırken, konrge için aralarında İstanbul Adliyesi,  Beyoğlu Belediyesi ve Halkalı’da 2009 yılında açılışı  Başbakan Tayyip  Erdoğan tarafından yapılan Mehmet Akip Ersoy  Göğüs Kalp ve Damar Hastanesi’nde görev yapan temizlik işçileri de kongrede fazla mesai yaptı.

Basın mensupları saat 12.00’de içeri alınmaya başlandı. Arena’dan ilk davul sesleri duyulmaya başlanırken, Kültür Bakanlığı Mehtaran takımı ilk sesli provasını şu anda yapıyor. Sahanın içinde zeplin uçuyor.

ARENA BÜYÜK ŞOVA HAZIR - 12:15

Ak Parti İl Başkanlığı 4. Olagan İl Kongresi’ne saatler kala bütün hazırlıklar tamam. İlk kez bir siyasi gösteriye sahne olacak olan Arena günlerdir, Ak Parti Kongresi’ne hazırlanırken, büyük şölenin mimarı, Ak Parti İstanbul İl Teşkilatı’nın kongrelerini organize eden YDR Reklam Ajansı Sahibi Fikret Karadeniz,  İl Başkanı Aziz Babuşcu’nun, İl Kongresi’ni  TT Arena’da yapma fikri ve kararını kendileriyle paylaşmasının ardından, çalışmalara başladı.

Kararın  ardından İl Başkanlığı’nda Teşkilat Başkanı Halis Dalkılıç başkanlığında bir komisyon oluşturuldu. Bu komisyon ulaşımdan, katılıma, alan yerleşiminden teknik çalışmalara kadar her ayrıntıyı planladı.

İstanbul’un tüm ilçelerinden TT Arena’ya ulaşım güzergahları, kilomotreleri ve araçların yaklaşık variş süreleri hesaplandı. İlçelerden gelecek yaklaşık 1850 aracın herbiri için araç sorumluları belirlendi. Her aracın yolcu indirme ve bindirme yeri, parklanma alanı belirlendi, bu noktalar için yönlendirme levhaları hazırlandı. Her araç için ayrı ayrı iletişim kartları ve araç önü levhaları basıldı. İlçe ulaşım sorumluları ve araç sorumluları ile once toplantılar, sonra yerinde uygulamalar yapıldı.

Tribünlerde her ilçe için ayrı ayrı yerler ayrıldı. 100 binin üzerinde katılım beklenen kongre için, tüm katılımcılara bilet basıldı. Stada 30 kapıda 120 turnikeden giriş yapılacak. Basın, Delege, Protokol girişleriyle beraber her ilçenin hangi kapıdan giriş yapacağı ve hangi tribünde oturacağı planlandı. TT Arena’daki çalışmalar, günde 3 vardiya olarak yaklaşık 750 kişi ile sürdürüldü.

Sahne ve sahne fonunu 70 metre olarak tasarlandı.. Sahne fonu; ortada 21x40 metre, her iki yanda ise 21X15 ölçülerinde içine led ekranların yerleştirileceği iki ayrı parça olmak üzere üç parçadan oluşturuldu. Sahne üç kademeli olarak yapıldı.  Yerden 1 metre yükseltilen 1. Kademenin ölçüsü 40x17 metre. Bu alanda Adım Dans Tiyatro’sunun folklor gösterileri olacak. Sahnenin ikinci kademesi yerden 3.5 metre yükseklikte 40x9 metre ölçülerinde. Bu kademede Divan Heyeti ve İl Başkanı Aziz Babuşcu’nun konuşmasını yapacağı bir kürsü yer alıyor.

Sahnenin üçüncü kademesi ise yerden 5 metre yükseklikte ve 12 x 40 metre ölçülerinde . Sahnenin bu bölümünde Üsküdar’dan Tarihi Yarımada’ya doğru 3 boyutlu bir İstanbul yer alacak. İstanbul Boğazı’nda vapurlar, Kız Kulesi, Haydarpaşa, arkada Sultanahmet, Galat Köprüsü, Galata Kulesi ve önde Başbakan  Recep Tayyip Erdoğan’ın 16 metre yükseklikte bir maketi yer alıyor.

Arena’da içeride toplam 6 adet led ekran, dışarıda 2 adet led ekran ve ses düzeni kullanıldı. Stat zemininde Erdoğan’ın katılımcıları  selamlayacağı, zeminden bir metre yükseklikte, 2 metre genişliğinde ve 291 metre uzunluğunda yürüyüş yolu hazırlandı.

Ses düzeni, sahne fonu, led ekranlar ve dekorlar için 132 adet motor bu motorlarla birlikte yaklaşık 14 bin 300 metre taşıyıcı zincir kullanıdı. Stat çimlerinin zarar görmemesi için 7560 metrekare çim alanı, bu amaçla özel olarak üretilmiş olan plastik bir madde ile kaplandı. Arena’dan 16 kameralı reji ile canlı yayın yapılacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner480