banner2032

Trabzonspor Kulübü 47. Divan Kurulu toplantısı

- Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu: - "Görevi aldıktan sonra 2018 yılı sonunda borcu 157 milyon avroya düşürdük. 2019’da 130, bugün itibarıyla da 99,6 milyon avrodur. Yani 928 milyon lira. Kulübümüzün net borcu budur" - "Bu grafiğe göre kulübümüzün borcunun her yıl 30 milyon avro eridiğini görüyoruz. Bu finansal politika devam ettiği sürece 5 yıl içinde kulübümüz borçlarından kurtulacaktır" - "26 yabancı oyuncuya ödenen bonservis bedeli 13 milyon avro, sattığımız futbolculardan elde ettiğimiz gelir ise 44 milyon avro. Bir futbol kulübü oyuncu alır ve satarken ya para kazanır ya da batırır"

Spor 16.10.2020, 21:18
Trabzonspor Kulübü 47. Divan Kurulu toplantısı
banner2081

TRABZON (AA) - Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu," Kulübümüzün borcunun her yıl 30 milyon avro eridiğini görüyoruz. Bu finansal politika devam ettiği sürece 5 yıl içinde kulübümüz borçlarından kurtulacaktır." dedi.

Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'nde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında gerçekleştirilen ve kulübün sosyal medya hesapları üzerinden canlı yayımlanan 47. Olağan Divan Kurulu toplantısına, Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Divan Kurulu Başkanı Ali Sürmen, yönetim ve divan kurulu üyeleri katıldı.


- "Ödemelerini günü gününe yapan bir yapıya kavuştuk"

Divan Kurulu'nda konuşan Ağaoğlu, pandemi sonrasında yaşanan sıkıntılar ve arzu edilmeyen saha sonuçları neticesinde takımın ligi ikinci olarak tamamladığını, Ziraat Türkiye Kupası'nı kazanarak kulüp müzesine bir kupa armağan etmenin kendilerine nasip olduğunu söyledi.

Pandemi sebebiyle hiç alışık olmadıkları bir transfer ve hazırlık dönemi yaşadıklarını vurgulayan Ağaoğlu, uygulanacak olan programın 2020-2021 sezonu takviminin son derece hassas ve özellikle de spor bilimcileri ve hekimleri tarafından çok iyi değerlendirilip açıklanması konusunda ısrarcı olduklarını ifade etti.

Ağaoğlu, "58 maçlık bir maraton var. Bunu yeteneği ne olursa olsun futbolcunun kaldırması mümkün değil. Olası bir sakatlığın önüne geçmek için takvimin hassas şekilde hazırlanması gerektiğini federasyona bildirdik ama maalesef bu süreç yine federasyonun sıkıştırılmış bir takvim ortaya koymasından öteye gitmedi." ifadelerini kullandı.

Finansal konulara da değinen Ağaoğlu, göreve geldiklerinde kulüp borcunun 182 milyon avro olduğunu, kredi anlaşmalarının önemli bir bölümünün o dönem avro faizinin düşük olması ve Türk parasıyla avro arasındaki kur farkının son derece sığ olması sebebiyle böyle yapılmış olabileceğini belirterek, şöyle konuştu:

"Kararı verenlerin o dönemde yanında olmadığımız için kendilerini eleştirmekten imtina ediyorum. İlk yapılandırmada avro olan kredi borçlarını Türk lirasına çevirdik. Bu da kulübümüzün elini bir hayli rahatlattı. İlk genel kurulda yapmış olduğum konuşmada 'önümüzdeki üç sene kulübümüzün sağlıklı bir yapıya kavuşması, idari disiplini sağlaması ve sürdürülebilir bir başarı için 3-4 seneye ihtiyacı var' demiştim. Bütün çalışmalarımızın bu doğrultuda olacağını vurgulamıştım. 'Trabzonspor bu süreçte zirve yarışında yer almayacak' demedik. 'Trabzonspor her zaman zirve yarışında olacak ama sürdürülebilir ve devamlılığı olan başarılar için bu zamana ihtiyacımız var' demiştik. Son derece bozuk olan mali yapının düzeltilmesiyle işe başladık. Neydi bu? Yedi aydır ücretleri ödenmeyen oyunculara ödeme yapılmasıydı. Bu 14 ayımıza mal oldu. Bugün itibarıyla oyuncularına ve çalışanlarına aylık ödemelerini günü gününe yapan bir yapıya kavuştuk. Bu, bana göre bir başkan başarısı değil yönetim başarısıdır. Emeği geçen tüm yönetim kurulu arkadaşlarımıza ve çalışanlarımıza teşekkürlerimi sunmak istiyorum."


- "5 yıl içinde kulübümüz borçlarından kurtulacaktır"

Bankalar Birliği ile 5 yıllık yapılandırmanın 7 yıla çıkması için çalışmalara başladıklarını aktaran Ağaoğlu, kasım ayı ortalarında bunun sonuçlanacağını tahmin ettiğini ve ilk 2 yıl ana para ve faiz ödemesiz, takip eden 7 yıl da ana para ve faiz ödemeli olarak kulüplerin borçlarının yeniden yapılandırılmış olacağını, kulübün borcunun az olması sebebiyle bundan en çok yararlanan kulübün de Trabzonspor olduğunu kaydetti.

"Yine de devasa bir borç yüküyle karşı karşıyayız. Trabzonspor Kulübü’nün ekonomisinin düzelmesi ve sportif başarılarının artmasından dolayı bundan rahatsız olan ve sürekli toplumu yanlış yönlendirme çabası içerisinde olanlara grafiklerle cevap vermemiz hasıl olmuştur." diyen Ağaoğlu, "2010 yılında kulübümüzün borcu 53 milyon avroymuş. 2011 yılında 49 milyon avroya düşmüş. Bunda tahmin ediyorum ki Şampiyonlar Ligi gelirinin çok büyük faydası oldu. 2012’de 56 milyona, sonra 63, 105, 124, 165, 176 ve göreve geldiğimizde 182 milyon avroya çıkmış. Görevi aldıktan sonra 2018 yılı sonunda borcu 157 milyon avroya düşürdük. 2019’da 130, bugün itibarıyla da 99,6 milyon avrodur. Yani 928 milyon lira. Kulübümüzün net borcu budur. Bu grafiğe göre kulübümüzün borcunun her yıl 30 milyon avro eridiğini görüyoruz. Bu finansal politika devam ettiği sürece 5 yıl içinde kulübümüz borçlarından kurtulacaktır. Bu verdiğimiz sözlerdin birisiydi. Ben ve arkadaşlarım bunun dışında bir ifade kullanmadı. Bunu yaparken orta sıralarda yer almayı planlamadık." şeklinde konuştu.


- "Yaşanmışlıklardan ders çıkarmanız da gerekiyor"

Trabzonspor'un her zaman zirve yarışında ve forması ile ilk 4 takım arasında yer alan bir kulüp olduğunu vurgulayan Ağaoğlu, pandemi dolayısıyla dünyada eşi benzeri olmayan bir süreç yaşandığına dikkati çekti.

Ağaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu süreç maalesef sadece Türk ve dünya futbolunu değil kulüpleri ve en çok Trabzonspor'u etkilediği aşikardır. O sezonu kimse o şekilde bitirmeyi arzu etmezdi. Sezonu şampiyonlukla taçlandırmak en büyük hedefimizdi. Ancak camiamızda şöyle bir korku var, şampiyonluğa oynayıp ama şampiyonluğu kazanamadığınız her sezonun ardından Trabzonspor'un ciddi bir travma yaşadığı, irtifa kaybettiği ve dolayısıyla da bu sezonun aynı travmayla geçeceği yönünde birtakım endişeler vardı. Eğer yapınız sağlamsa ve bir plan program dahilinde bütün çalışmalarınızı gerçekleştiriyorsanız, bu tür endişelere yer olmaması lazım. Liverpool şampiyonluğu kıl payı kaçırdıktan sonraki sene bu zafere kavuşmuştur. Travma isterseniz yaşanır. Eğer müsaade etmezseniz asla yaşanmaz. Geldiğimiz gün ne yaptıysak aynı şeyi yapmaya devam ediyoruz. Bu kulübü taraftarın görmek istediği noktaya taşımak için bize verilen görev süresinde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yine örnek vermek gerekirse geçen sezon şampiyon olan Liverpool bu sezon bir maçta yedi gol yedi. Futbolun içinde bunlar da var. Ancak yaşanmışlıklardan ders çıkarmanız da gerekiyor. Bunu yapabilirseniz başarılı olursunuz. Ne zaman karamsarlığa kapılır ne zaman umutlarınız tükenirse o zaman başarısız olursunuz. Teknik heyet ve oyuncularımızla birlikte asla böyle bir düşüncenin içerisine girmedik. Sorumluluğumuzun ne kadar yoğun olduğunu biliyoruz ve görevimizi layıkıyla yapıyoruz. İş ve özel hayatımızı arka plana attık. Zamanımızın büyük bölümü Trabzonspor için geçiyor. Tabii ki yanlışlarımız oluyor ama asla bilinçli değil. Bunlardan da ders alıyoruz."


- "Sansasyonel transfer yapamazdık. Yapmak ihanet olurdu."

"Taraftarlarımız bizden 60-70 milyon avroluk oyuncu maaş bütçesi olan takımlara karşı 15 milyon avroluk bütçeyle şampiyon olmamızı istiyor. Ancak biz asla şampiyonluk için muslukları fazladan açmadık." ifadelerini kullanan Ağaoğlu, "Biz bu konuda taahhütname verdik. Geçtiğimiz dönemde üç senelik maliyeti 21 milyon avro olan oyuncularımız vardı. Trabzonspor Kulübü hiçbir şekilde bu maliyeti karşılayamaz. Bugünün şartlarında aynı transferi yapsanız maliyet 27 milyon avroya çıkıyor. Hugo transferine maliyetinden dolayı karşı çıkan Başkan Yardımcımız Ertuğrul Doğan ağır eleştiriler aldı ama sonrasında rakamlar ciddi anlamda azaldı. Sansasyonel transfer yapamazdık. Yapmak ihanet olurdu." dedi.

Başkan Ağaoğlu, geride kalan 2,5 yıllık süreçte 26 yabancı futbolcu transferi yaptıklarını dile getirerek, "26 yabancı oyuncuya ödenen bonservis bedeli 13 milyon avro, sattığımız futbolculardan elde ettiğimiz gelir ise 44 milyon avro. Bir futbol kulübü oyuncu alır ve satarken ya para kazanır ya da batırır. 26 futbolcu olabilir. Bugün Chelsea Kulübü yanılmıyorsam aynı süreçte 73 futbolcu transfer etti. Yapmış olduğunuz transferlerin sayısı değil, o transferlere ne kadar para ödediniz, satarken ne kazandınız? Önemli olan bu. Trabzonspor'un borcunun azalma göstermesindeki en büyük etken de bu transferlerdir. Almış olduğumuz oyuncuların yüzde 60'ına değer kattık. Sörloth'u alırken piyasa değeri 6 milyon avroydu, giderken 20 milyon avro. Ekuban aldığımız zaman piyasa değeri 300 bin avro civarıydı bugün 5,5 milyon avro. Hosseini 600 bin dolara alındı bugün değeri 2 milyon avro. Nwakaeme 1,1 milyon avroya alındı bugün 5,5 milyon piyasa değeri var. Campi 900 bin dolara alındı bugün değeri 1,6 avro. Edgar Le’yi bedelsiz aldık, bugün değeri 2,2 milyon avro ve eminim ki sezon sonu daha fazla olacak. Keşke aynı düşünce yapısı içerisinde 56 futbolcu alabilseydik. Bu transferler yapılırken Trabzonspor Kulübü para kaybetmedi, para kazandı." değerlendirmesinde bulundu.

Ağaoğlu, pandemi dolayısıyla seyirci gelirinden mahrum kaldıklarını, ürün satışında yüzde 50 azalma olduğunu, Colins ile 10 milyon liralık sponsorluk gelirine sahip olduklarını ve TRA Token ile anlaşmadan da 15 milyon avro gelir beklediklerini kaydetti.

Yayıncı kuruluşla sorun yaşadıklarını belirten Ağaoğlu, "Ödemelerde indirim talep etti ve bu konuda direndi. Biz hukuki haklarımızın aranmasını talep ediyoruz. Bunun sonu yok. Elimizde kalan yayıncı gelirinin gitmemesi gerekiyor." yorumunda bulundu.

Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 21 Nisan 2021
İmsak 03:52
Güneş 05:26
Öğle 12:25
İkindi 16:11
Akşam 19:14
Yatsı 20:41
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 34 72
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 33 65
4. Trabzonspor 34 59
5. Hatayspor 34 53
6. Alanyaspor 34 52
7. Gaziantep FK 33 51
8. Sivasspor 34 51
9. Karagümrük 34 50
10. Göztepe 35 47
11. Rizespor 34 42
12. Antalyaspor 35 42
13. Konyaspor 34 41
14. Malatyaspor 33 37
15. Ankaragücü 33 37
16. Kasımpaşa 34 37
17. Kayserispor 34 35
18. Başakşehir 33 33
19. Gençlerbirliği 34 32
20. Erzurumspor 34 31
21. Denizlispor 33 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 31 61
4. Altay 31 57
5. İstanbulspor 31 57
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Ümraniye 31 47
9. Tuzlaspor 31 47
10. Bursaspor 31 43
11. Bandırmaspor 31 39
12. Boluspor 31 38
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 31 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 31 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 32 66
3. Leicester City 31 56
4. Chelsea 32 55
5. West Ham 32 55
6. Liverpool 32 53
7. Tottenham 32 50
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 32 46
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 32 34
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 31 70
2. Real Madrid 31 67
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 31 64
5. Villarreal 31 49
6. Real Betis 31 48
7. Real Sociedad 31 47
8. Granada 30 39
9. Levante 31 38
10. Celta de Vigo 31 38
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Osasuna 31 37
13. Cádiz 31 36
14. Valencia 31 35
15. Getafe 31 31
16. Deportivo Alaves 31 27
17. Huesca 31 27
18. Real Valladolid 30 27
19. Elche 31 26
20. Eibar 31 23