banner2131

banner2032

Trabzonspor'un olağan divan kurulu toplantısı

- Kulüp başkanı Ahmet Ağaoğlu: "Monaco ve Lille kulüpleri, bu oyuncuları (Yusuf Yazıcı ile Abdülkadir Ömür) istedi. En son konuştuğumuz zaman, 'Kulübün borcu 160 milyon avro. O 160 milyon avroyu getirip masanın üstüne koysanız da ben bu sene oyuncuları satmayı düşünmüyorum.' dedim" - "Trabzonspor sevdalısı bu gençlere, Trabzonspor ile kimlik bulmuş insanlar olarak bizim çok büyük borcumuz var" - "(UEFA Disiplin Kurulu kararı) Öyle tahmin ediyorum ki bir hafta 10 gün içinde karar verilecek. Men cezası gibi bir şey söz konusu ki Allah korusun. İhtimal vermiyorum"

Spor 15.06.2019, 17:51
Trabzonspor'un olağan divan kurulu toplantısı
banner2081


TRABZON (AA) - Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu, oyuncuları Yusuf Yazıcı ile Abdülkadir Ömür'e talip olan Fransa'nın Monaca ve Lille kulüplerine olumsuz yanıt verdiğini söyledi.

Ağaoğlu, Kadir Özcan Gençlik Geliştirme Merkezi'nde düzenlenen 44. Olağan Divan Kurulu Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, göreve kulübe hizmet etmeye geldiklerini belirtti.

Alt yapıdan çıkarak yıldızlaşan oyunculara sadece para açısından bakılmaması gerektiğini vurgulayan Ağaoğlu, şunları söyledi:

"Yusuf (Yazıcı), Abdülkadir (Ömür) kulübün ekonomisini kurtaran kahramanlar. Hafta içinde Yusuf ve Abdülkadir ile alakalı bazı transfer görüşmelerinde ben onlara da söyledim. 'Sakın ola ki bu arkadaşları sadece bir futbolcu olarak görmeyin. Onlar bir kentin futbol felsefesinin yeniden doğuşunun önderleri. Onlar bir kentin futbol felsefesinin genç kuşaklarının idolleri, rol modelleridir. Onlar Trabzonspor futbol felsefesinin marka elçileridir.' dedim. Ben Yusuf'a, Abdülkadir'e veya diğerlerine asla futbolcu gözüyle, bilmem ne kadar para gözüyle bakmam. Yeni felsefenin temeli atılmıştır. Onun önderleri ve sorumluluğunu üstlenmiş rol model insanlardır. Bunlar aynı zamanda irtifa kaybetmekte olan Trabzonspor sempatisinin ülke genelinde yüzde 300-400 yükselmesini sağlayan insanlardır. Biz genç arkadaşlarımızı sadece futbolcu ve bilmem ne kadar avroluk varlık olarak görmeyelim."

Genç oyuncular Yusuf ve Abdülkadir'in satışı için görüş alacakları yönündeki haberlere ilişkin ise Ağaoğlu, "Oyuncularımıza sadece para gözüyle bakmak yapılabilecek yanlışların, hataların en büyüğü olur. Bu oyuncuların kazandırdığı irtifadan bahsettim. O irtifayı hiçbir para birimiyle ölçemezsiniz. Monaco ve Lille kulüpleri, bu oyuncuları istedi. En son konuştuğumuz zaman, 'Kulübün borcu 160 milyon avro. O 160 milyon avroyu getirip masanın üstüne koysanız da ben bu sene oyuncuları satmayı düşünmüyorum.' dedim. Türkiye'nin en değerli iki oyuncusu. En değerli iki oyuncusuna sizin yapacağınız teklifler 8-9-10-15 milyon. Ben böyle rakamlara transfer izni verdiğim zaman, şehrime, kulübüme, ülke sporuna ve ekonomisine ihanet etmiş olurum." diye konuştu.

Yapılan tekliflerde, Türkiye liginin seviyesiyle ilgili değerlemelerin önlerine konulduğunu aktaran bordo-mavili kulübün başkanı, "Konuşurken, 'Sizin liginizin durumu bu.' falan deniyor. Geçin bunları. Ülkenin iki pırlantasını almak için buradasınız. O zaman masaya pırlantanın gerçek değeriyle geleceksiniz. O da inşallah önümüzdeki sene. Yusuf, Abdülkadir ve diğer oyuncularımızı sadece para olarak görmüyoruz. Onlar ülkeyi de temsil edecekler. Trabzon'u, Trabzonspor'u temsil edecekler. Arkalarından gelen arkadaşlarının, kardeşlerinin marka elçileri, önlerini açan insanlar olacaklar. Sıradan bir oyuncu transferi olarak yurt dışına göndermeyi düşünmüyoruz. En iyi yere, en iyi parayla gidecekler. Ülkelerini ve kulüplerini en iyi şekilde temsil edecekler. " ifadelerini kullandı.


- "Trabzonspor, bize kimliğimizi veren bir kurum"


Ağaoğlu, Trabzonspor'un şampiyonlukları ve zaferleriyle coşan ancak sıkıntılı süreçte görev almayı fedakarlık olarak algılayan insanlardan olmadıklarını dile getirdi.

Bu süreci bir fedakarlık olarak nitelemeleri durumunda, geçmişteki zafer ve şampiyonluklarla sevinme hakları bulunmadığını anlatan Ağaoğlu, "Trabzonspor, bize kimliğimizi veren bir kurum. Trabzonspor, bu coğrafyada çocuğun ana rahmine düştüğünde oluşmaya başlayan bir sevdadır. Dünyanın herhangi bir köşesinde rastlanır mı bilmem ama bu ülkede rastlanamayacak bir sevda. Trabzonspor sevdalısı bu gençlere, Trabzonspor ile kimlik bulmuş insanlar olarak bizim çok büyük borcumuz var. Yarın onlara gurur duyacakları ve kendilerinden sonra gelecek kuşaklara o gururu taşıyacak bir Trabzonspor'u bırakmak hepimizin asli görevi, boyumuzun borcudur." şeklinde konuştu.


- Avrupa'da ceza konusu


Ağaoğlu, daha önceki dönemde UEFA ile yapılan finansal fair play anlaşmasına uyulmaması nedeniyle disiplin kuruluna sevk edildiklerini anımsatarak, "2018 yılında 5 milyon avro gelir-gider farkının aşılmaması taahhüttü. 55 milyon avro ile 10 kat aşıldığı için UEFA Disiplin Kuruluna sevk edildik. Bugün geldiğimiz noktada UEFA Mali Disiplin Komitesinin tavsiye niteliğindeki görüşü, '5 milyon avronun altında kalırlarsa, Avrupa kupalarına bazı cezai şartlar yerine gelmesi koşuluyla devam etmeleri uygundur.' şeklinde." değerlendirmeside bulundu.

Transfer döneminde bulunulduğuna işaret eden Ağaoğlu, "Geçen sene 2,2 milyon avroluk transfer yaptık. Bu sene de bu civarda olacak. 'Para var harcamıyorlar. Kulübün başkanı cimri.' deniyor. Bununla alakası yok. UEFA'nın çizmiş olduğu sınırlar, bizde bu kadarlık transfer harcamasına denk düşüyor. Bu sınırları aşmak, önümüzdeki yıllarda Trabzonspor'un Avrupa kupalarına katılma hakkının elinden alınması demek. Diğer taraftan da Trabzonspor Kulübüne ihanet demek. Ben ve yönetim kurulu arkadaşlarım, sizlerden aldığımız görev ve sorumluluğun bilincindeyiz. Bunun üzerine çıkma şansımız yok." şeklinde görüş belirtti.

Başkan Ağaoğlu, UEFA Disiplin Kurulu kararını beklediklerini dile getirerek, "Öyle tahmin ediyorum ki bir hafta 10 gün içinde karar verilecek. Men cezası gibi bir şey söz konusu ki Allah korusun. İhtimal vermiyorum. Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) yolu da açık. Bir hafta içinde CAS'tan bunu geri çevirebileceğimizi tahmin ediyorum. O konuyla ilgili de çalışmalarımız var." açıklamasını yaptı.


-"Takımımla gurur duydum"


Yaptıkları bazı hamlelerle diğer kulüplerin bir adım önünde olduklarını savunan Ağaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Fransa karşısında 2-0 galip gelen ve daha sonra İzlanda'daki milli takıma baktığım zaman, ligi şampiyon bitiren takımın kadrosundan tek futbolcunun olmadığını gördüğüm yerde, ben de kenardan izleyen bir Trabzonsporlu olarak kendi takımımla gurur duydum. Her takımın yönetim şekli, futbola bakış açısı kendi tercihidir, asla eleştirmiyorum. Bizim bakış açımız bu. Camiamız en güzel örneği Türkiye'ye gösterdi. Ben bunca zorluğa rağmen, bu kadar erken geri dönüş beklemiyordum. Bu şehir ve takımın başaramayacağı şey yoktur."


- "Galatasaray'ı yensek şampiyonduk"


Ağaoğlu, Süper Lig'in ikinci yarısındaki Galatasaray maçına ilişkin, "O maçı kazanmış olsaydık, bugün şampiyon Trabzonspor'du. Sözüm asla Galatasaray Kulübü ve takımına değil. Şampiyonluklarını da kutladık. Maçı yöneten hakem, o düdüğü adaletli çalacak. 17 yaşındaki çocuğu yetiştirip, senin adaletine teslim ediyorum. Onu katledemezsin. Sen onu yaptın." diye konuştu.

"Biz kimseye, 'Önümüzü açın.' demedik." ifadesini kullanan Ağaoğlu, "Sadece, 'Önümüzü tıkamayın, biz hedefimize ulaşırız.' dedik. Yeri geliyor bir maç Süper Lig'de bir takımın kaderini nasıl etkileyebiliyor. Ama bunu yapanların yanına da kar kalmadı. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Merkez Hakem Kurulu (MHK) duyarlı davrandı. İlk defa bir Trabzonspor maçından sonra MHK Başkanı istifa etmek zorunda kaldı. Çünkü yapılan çok yanlıştı. TFF duyarlı davrandı, o hakeme sezon sonuna kadar maç vermedi." şeklinde konuştu.


- Sürmen: "Trabzonspor'un ligi 4. sırada bitirmesi başarıdır"


Trabzonspor Divan Başkanlık Kurulu Başkanı Ali Sürmen, kulübün sorunlarını dinlemek için gelenlere teşekkür ederek, "Ekonomik darboğaza rağmen Trabzonspor'un ligi 4. sırada bitirmesi başarıdır. Bu başarılarından dolayı Sayın Başkanı, yönetim kurulunu, Ünal (Karaman) hocamızı ve değerli futbolcularımızı kutluyoruz." dedi.

Trabzon'un evladı olan Şenol Güneş'in de milli takıma seçilmesinin camia açısından övünç kaynağı olduğunu aktaran Sürmen, "Milli takımın oynadığı futbol ve aldığı sonuçlarla mutlu olduk, sevindik. Kendisini ve milli takım futbolcularının hepsini kutluyoruz." açıklamasını yaptı.

Kulüplere savurgan harcamalardan vazgeçmeleri uyarısında bulunan Sürmen, futbol yasasının çıkartılıp, yöneticilerin keyfi harcamalarının önüne geçilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Sürmen, Süper Lig'de şampiyonluk yaşamış kulüplerin divan başkanlarıyla 10 Temmuz'da Trabzon'da toplantı yapacaklarını da sözlerine ekledi.


- Kulübün ekonomik durumu


Trabzonspor Kulübü Derneği Denetleme Kurulu raporunda, dernek ile bağlı şirketlerinin 31 Mart 2019 tarihi itibarıyla kısa vadeli 805 milyon 771 bin 126 lira, uzun vadeli de 532 milyon 855 bin 979 olmak üzere, toplam 1 milyar 338 milyon 627 bin 105 lira borcu olduğu belirtildi.

Kısa vadeli 249 milyon 887 bin 607 lira gelir düşüldüğünde, net borcun 1 milyar 88 milyon 739 bin 498 lira olduğu vurgulandı.

Konuşmaların ardından Ağaoğlu, kulüp eski başkanlarına, özel olarak hazırlatılan kara kalem portrelerini hediye etti.


Yorumlar (0)
14
açık
Namaz Vakti 12 Mayıs 2021
İmsak 03:15
Güneş 05:00
Öğle 12:23
İkindi 16:17
Akşam 19:36
Yatsı 21:13
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 39 81
2. Galatasaray 39 81
3. Fenerbahçe 39 79
4. Trabzonspor 39 68
5. Sivasspor 39 62
6. Hatayspor 39 61
7. Alanyaspor 39 57
8. Karagümrük 39 57
9. Gaziantep FK 39 55
10. Göztepe 39 51
11. Konyaspor 39 49
12. Rizespor 39 48
13. Kasımpaşa 39 46
14. Malatyaspor 39 45
15. Başakşehir 39 45
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 39 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 39 38
20. Gençlerbirliği 39 38
21. Denizlispor 39 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 35 80
2. M. United 35 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 35 64
5. West Ham 35 58
6. Liverpool 34 57
7. Tottenham 35 56
8. Everton 34 55
9. Arsenal 35 52
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 34 48
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 35 41
14. Southampton 35 40
15. Burnley 35 39
16. Newcastle 35 39
17. Brighton 35 37
18. Fulham 35 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 35 77
2. Barcelona 36 76
3. Real Madrid 35 75
4. Sevilla 35 71
5. Real Sociedad 35 56
6. Real Betis 35 54
7. Villarreal 35 52
8. Celta de Vigo 35 47
9. Athletic Bilbao 35 46
10. Granada 35 45
11. Osasuna 36 44
12. Cádiz 36 43
13. Levante 36 40
14. Valencia 35 39
15. Deportivo Alaves 36 35
16. Getafe 35 34
17. Real Valladolid 35 31
18. Huesca 35 30
19. Elche 36 30
20. Eibar 35 29
banner2124