Alışveriş merkezleri, hava alanları,ofisler ve pek çok insanların yoğunca bulunduğu kapalı alanlarda sprinkler sistemi kullanılmaktadır. Yangınlara karşı günümüzde en büyük önlemsel sistemlerden biri olan sprinkler sisteminde diğer yangın söndürme sistemleri gibi el müdahalesi değil otomatik sistem devreye girmektedir. Yangın söndürme sistemleri arasında en optimal sonucu sağlayan sprinkler sistemi ileride sürpriz sonuçlarla karşılaşılmaması adına profesyonel ve tecrübeli bir ekibe kurdurulmalıdır. Ardan Yangın Söndürme Şirketi, sizlere sprinkler yangın söndürme işlerinde TSE belgeli ve sertifikalı kadrosu ile hizmet vermekte ve sizlerin yangın önlemleri konusunda her zaman yanınızdadır.

0212 624 01 17 ve 0532 781 45 22 telefon numaraları üzerinden gerek sprinkler gerek ise diğer tüm yangın söndürme cihazı temini, onarımı, ve dolumu gibi pek çok konuda arayabilir, çekinmeden bilgi alabilirsiniz.

Sprink Nedir ?

Yangınlara insan müdahalesiyle önlemin yanında insan müdahalesine ihtiyaç duyulmadan da önlem almak amacıyla üretilen bir sistem olan sprink; alışveriş merkezleri, hava alanları,ofisler ve hizmet sektörünün pek çok alanında kullanılmaktadır. Islak Alarm Vanası, Akış Anahtarı, Yangın Pompa Seti, Yükselen Milli Vana, Çekvalf, İzleme Anahtarlı Kelebek Vana, Drenaj Vanası, Akış Ölçer, Su Deposu parçalarından meydana gelen sprink sistemi günümüzde yangınlara karşı önlem olarak alınan en etkili sistemlerden biridir.

Sprinkler Sistemi Nasıl Çalışır

Yangının daha geniş alanlara zarar vererek daha büyük maddi ve manevi hazar oluşturmasını engelleyen sprinkler sistemi, püskürtme yöntemi ila çalışmakta ve algılayıcı sensörleri sayesinde herhangi bir yangın durumunda püskürtme işlemini gerçekleştirmektedir. Ardan Yangın Söndürme Firmasını arayarak sprinkler sistemi fiyatları konusunda bilgi alabilirsiniz.

Sprinkler sistemi dört çeşitten oluşmaktadır. Islak borulu sprinkler söndürme sistemleri, kuru borulu sprinkler söndürme sistemleri, baskın tip sprinkler olan bu sistemlerin ne işe yaradıkları konusunda yazının devamında bilgi alabilirsiniz.

Islak Borulu Sprinkler Sistemi

Bir su kaynağına bağlı bulunan sistem ısıyla birlikte devreye girmektedir.Isı sprinkleri faaliyete geçirerek yangın üzerine su boşaltma işlemi gerçekleşir. Otomatik olarak gerçekleşen bu olayda ısının etkisi ile sprinkler açılmaktadır.

Kuru Borulu Sprinkler Söndürme Sistemleri

Bu sprinkler sisteminde diğer sisteme nazaran farklı bir metot kullanılmaktadır. Basınçlı hava ya da nitrojen gazı ile doldurulan bir sistem olan kuru borulu sprinkler söndürme sistemleri yangın sonrası ortaya çıkan ısı ile aktif hale gelerek yangınlara önlem oluşturmaktadır. Boru şebekesinde yangın sonrası basıncın hızla düşmesi ile faaliyete geçmektedir.

Baskın Tip Sprinkler Yangın Söndürme Sistemleri

Bu tip yangın söndürme sistemi, yangının daha hızlı yayılma ihtimali olduğu yerlerde kullanılmaktadır. Özellikle yangın hızla geniş bir alana yayılabilecekse bu sistem kullanılır. Boru tesisatı ve alanına açık tip olarak yerleştirilen sprinkler su veya hava ile basınçlandırılarak yangın durumunda devreye girmesi sağlanır.

Ön Tepkimeli (Preaction) Sprinkler Sistemleri

Basınçlı su veya azot kullanılarak ısı ile yağmur başlıklarının patlaması sonucu devreye giren bir sistemdir. Suyun yangın alanına müdahalesi sonucu materyallerin zarar görmemesi için müze kütüphane veya tarihi binalarda kullanılmaktadır.