Aşırı Sıcaklar ve Sağlık Sorunları

Bakan Celacel, bu yıl kutsal topraklarda aşırı sıcak hava koşullarının hâkim olduğunu belirtti. Hac ibadetini yerine getirmek için gelen birçok kişinin bu aşırı sıcaklardan olumsuz etkilendiğini vurgulayan Celacel, vefat eden kişilerin yüzde 83'ünün hac izni bulunmayan kişiler olduğunu ifade etti. Sağlık durumu kötüleşen bazı hacı adaylarının tedavilerinin hâlen devam ettiğini de ekledi.

Bakan Uraloğlu açıkladı! TÜRKSAT 6A'da flaş gelişme! Bakan Uraloğlu açıkladı! TÜRKSAT 6A'da flaş gelişme!

Kronik Hastalıklar ve İleri Yaş Faktörü

Vefat edenlerin çoğunun uzun süre güneş ışığı altında yürümek zorunda kaldığını, ileri yaşta olduklarını ve kronik rahatsızlıklarının bulunduğunu açıklayan Celacel, bu faktörlerin sağlıklarını ciddi şekilde etkilediğini belirtti. Bakan, Suudi Arabistan'a hac vazifesini yerine getirmek üzere gelen 1 milyon 300 binden fazla kişiye sağlık hizmeti sunulduğunu ve vefat edenlere rahmet, yakınlarına ise başsağlığı dileklerini iletti.

Hac İbadeti ve Sağlık Önlemleri

Suudi Arabistan hükümeti, hac ibadeti sırasında sağlık tedbirlerini artırarak, aşırı sıcaklar ve kalabalık nedeniyle oluşabilecek riskleri minimize etmeye çalışıyor. Sağlık Bakanlığı, hacı adaylarına kapsamlı sağlık hizmetleri sunmak için gerekli tüm önlemleri almaya devam etmektedir.

Kaynak: Haber7

Editör: Tayyar Safa Sağdıç